'تغییرات جوی می تواند تاثیری عمده بر محصول برنج داشته باشد'

سلام ای دوستان!
با اینکه چند روزی است که وبلاگ راه افتاده ولی کسی اضهار نظر نمی کنه!اقا ما به امید یاری همه شروع کردیم.در این راه منتظر یاری شما هستم.اما خبر امروز:

براساس مطالعات تازه ای که در فیلیپین انجام شده است افزایش دمای زمین می تواند تاثیری عمده بر میزان تولید محصول برنج داشته باشد.

محققان دریافتند که بالا رفتن درجه حرارت زمین طی یک دهه گذشته میزان تولید این محصول را 10 درصد کاهش داده است.نتایج این مطالعه در نشریه "اقدامات آکادمی ملی علوم" آمریکا منتشر شده است.این تحقیقات توسط موسسه بین المللی پژوهش برنج در فیلیپین انجام شده است. یک گروه بین المللی از دانشمندان رکوردهای موجود در زمینه دما و میزان تولید محصول برنج طی 12 سال گذشته را مورد بررسی قرار دادند.در این فاصله زمانی، افزیش دما در طول ساعات روز خفیف، اما در طول ساعات شب بسیار شدیدتر بوده است.

دانشمندان بر این باورند که همین پدیده کلید درک وقایع جاری است.کنت کاسمن، سرپرست این گروه از دانشمندان از دانشگاه نبراسکا در آمریکا گفت: "داده های اقلیمی آشکارا نشان می دهد که سه چهارم افزایش دما که در اندازه گیری های ما ثبت می شود مربوط به افزایش حرارت در ساعات شب است. و آنچه ما دریافتیم این است که میزان تولید محصول برنج، به ازای هر یک درجه افزایش حرارت در طول شب، تقریبا 10 درصد کاهش یافته است."محاسبه تغییرات جوی به کمک مدل های کامپیوتری حاکی از آن است که در دهه های آینده دمای هوا در طول ساعات شب چندین درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت. در نتیجه ممکن است شاهد کاهش چشمگیر میزان تولید برنج باشیم.

سایر مطالعات نشان داده که همین مساله ممکن است در مورد سایر محصولات مهم مانند ذرت و دانه سویا صدق کند.اغلب فرض شده است که محصولات کشاورزی در آینده به خاطر افزایش میزان دی اکسید کربن در هوا، بهتر رشد خواهند کرد اما مطالعه فیلیپین نادرست بودن این فرض را نشان می دهد.گروه دکتر کاسمن بر این اعتقاد است که به کمک پیشرفت های مهندسی ژنتیک و فنون کشاورزی می توان بر تاثیر منفی افزایش دما چیره شد.اما آنها می گویند که برای درک تاثیر احتمالی گرم شدن زمین بر محصولات عمده کشاورزی در نقاط مختلف زمین باید فورا تحقیقات دیگری صورت گیرد.

PLANT1.jpg

/ 0 نظر / 4 بازدید