سینه سرخ گابن جدید ترین گونه کشف شده درجهان

با سلام.عید شما مبارک باد ای دوستان!امروز عید گرمی را طی کردیم.هوا واقعا امروز گرم بود.صدای زنجره ها یک لحظه هم ارام نمی گیرد.تاکنون چند بار در همین وبلاگ از گونه های جدید برای زیستکره صحبت نموده ایم.اینبار خبر از جنگلهای گابن در افریقا است:

به گزارش خبرگزاری رویترز آنان این پرنده کوچک را " استیفرورنیس پیرهولاموس "
(Stiphrornis pyrrholaemus) یا "سینه سرخ جنگلی پشت زیتونی" نام گذاشتند اما می گویند هنوز اطلاعات زیادی درباره آن ندارند. ایان اشمیت، یک محقق پرنده شناس در موزه ملی تاریخ طبیعی اسمیثونین گفت گروهی از موسسه اسمیثونین حین اجرای یک پروژه بررسی تنوع زیستی هنگام بازدید از جنگلهای گابن موفق به این کشف شد.
اشمیت در بیانیه ای درباره کشف این گونه جدید گفت از زمانی که نخستین پرنده را در گابن مشاهده کرد به تفاوت آن با سایر گونه ها پی برد و زمانی که چند عدد از آنها را با انواع دیگر پرندگان مشابه مقایسه کرد، مطمئن شد که به کشف گونه تازه ای نائل شده است.
ازمایشهای ژنتیکی تایید کر این پرنده که 11سانتیمتر طول و بطور متوسط 14گرم وزن دارد یک گونه استثنایی است.
گروه محققان گفتند نر های این پرنده گلو و سینه ای به رنگ نارنجی آتشین دارند، ناحیه شکم آنها زرد رنگ، پشت آنها به رنگ زیتونی است و سر آنها را پرهای سیاه رنگ پوشانده است. ماده های این پرنده نیز مشابهند اما رنگ آنها مانند نرها درخشان نیست.
اشمیت گفت یافتن این گونه های ناشناخته جزء ماموریت گروه محققان نبود " اما این پروژه قطعا بار دیگر به ما یاد اوری می کند که جهان همچنان پر از شگفتی هاست." واقعا یادمان نرود در این جهان پر از شگفتی زندگی را پیچیده تر از قبل ببینیم.

 

/ 0 نظر / 6 بازدید