تجارت داروهای گیاهی در جهان بیشتر از 100 میلیارد دلار برآورد شده است

با سلام به همه دوستان عزیز سبز اندیش!پس از سقوط بازارهای تجاری دنیا در ٢۴ ساعت گذشته -همه کانال های تلویزیونی ایران و دنیا مدام در خصوص بازار اقتصادی صحبت می کنند.البته فشار های اقتصادی برای بعضی کشور ها بیشتر بوده مثلا ایسلند!!!خبر امروز ما هم در خصوص تجارت جهانی است البته نه از نوع نفت یا بورس:

" کیومرث فتح اله کرمانشاهی " روز جمعه در در مراسم افتتاح دومین سمینار مشترک ایران و ژاپن در خصوص زعفران و گیاهان دارویی ایران در سالن فردوسی سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو ، افزود: تجارت داروهای گیاهی در جهان فقط در اختیار چند کشور است به طوری که 12 کشور جهان از جمله چین ، هنگ کنگ ، هند ، آلمان و مکزیک ، 80 درصد از بازار صادرات و واردات داروهای گیاهی را در اختیار دارند.
فتح اله کرمانشاهی ، اظهار داشت: ایران یکی از غنی ترین منابع گیاهی از نظر مقدار و تنوع در سطح جهان را دارا است، و از نظر شرایط جغرافیایی نیز بهترین گونه های گیاهی را با بالاترین ماده موثره در اکثر نقاط کشور پوشش داده است.
وی گفت: ایران به علت تنوع اقلیمی و ویژگیهای خاص ژئومورفولوژیک مناطق مختلف ، دارای توانمندیها و پتانسیلهای فراوان و منحصربفرد است و یکی از گنجینه های بزرگ گیاهان دارویی و معطر جهان محسوب می شود.
وی افزود: این مساله موید آن است که پتانسیلهای بسیار فراوانی در کشور در زمینه تولید، فرآوری و تجارت جهانی در زمینه گیاهان دارویی وجود دارد.
وی از زعفران، شیرین بیان، توتون، زیره سبز، گل محمدی ، آویشن؛ افیسون، بابونه ، گل ختمی ، گل ساعتی " باریجه ، نعناع و زرشک به عنوان مهمترین اقلام صادراتی گیاهان دارویی ایران نام برد و گفت: آلمان، آمریکا، فرانسه، پاکستان، هند، چین، ترکیه ، بحرین ، کویت ، قطر ، کانادا و سوییس از جمله عمده خریداران گیاهان دارویی ایران محسوب می شوند.
معاون کمکهای تجاری سازمان توسعه و تجارت جمهوری اسلامی ایران با بیان این که سهم ایران از تجارت جهانی گیاهان دارویی در حال حاضر بین 100 تا 150 میلیون دلار است، گفت: بر اساس گزارش بانک جهانی گردش مالی ناشی از صنعت گیاهان دارویی در سال 2050 میلادی معادل 500 میلیارد دلار خواهد بود.
فتح اله کرمانشاهی با اشاره به تولید سالانه 160 تن زعفران در سال ، افزود: بیشترین سهم صادرات گیاهان دارویی ایران در حال حاضر به زعفران اختصاص دارد.
دومین سمینار مشترک ایران و ژاپن در خصوص زعفران و گیاهان دارویی ایران با حضور حدود 140 نفر از استادان دانشگاه ها و بخش های علمی ژاپن و ایران روز جمعه در محل سالن فردوسی سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو برگزار شد. یعنی همین امروز!ولی هیچ بازتابی در سطح رسانه ایی ایران نداشت.امید وارم که خبر رسانی این رسانه ها فقط به نفت و بورس نپردازد.شاید بعد از این عطاری ها خبر سازتر باشند تا طلافروشیها!

 

/ 0 نظر / 2 بازدید