حساسترین نانوحسگر زیستی ساخته شد

سلام و عرض ارادات مرا بپذیرید! خدمت دوستان عارضم که علوم زیستی در حال تغییرات بسیار شدیدی است.گاهی ما با این تغییرات نمی توانیم همراه شویم.گرچه امروز کلمه تغییرات بار سیاسی نیز یافته ولی برای همان بار علمی دارد که دارد...

خبر امروز:

محققان در آمریکا موفق به ابداع یک حسگر زیستی نانو با کارایی بسیار دقیق و حساس شده‌اند.

 

به گزارش سرویس «فن‌اوری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این پژوهشگران می‌گویند یک حسگر زیستی نانوفن‌آوری دقیق برای تشخیص قند خون و همچنین شناسایی بالقوه بسیاری دیگر از مولکول‌های بیولوژیک ساخته‌اند. این وسیله شبیه به یک توپ بسیار کوچک است که از ساختارهایی موسوم به نانو لوله‌های کربنی تک دیواره‌یی متصل به نانو لوله‌های پوشیده از طلا استفاده می‌کند. به گفته محققان هر یک از این توپ‌ها یک حسگر است و به وسیله یک نانولوله به مدار الکترونیکی متصل می‌شود. این پژوهش به سرپرستی دکتر تیموتی فیشر در دانشگاه پوردو انجام شده است.

 

وی می‌گوید: این فن‌آوری گلوکز را بسیار دقیق‌تر و حساستر از هر نوع حسگر زیستی دیگری که در دست تولید است، شناسایی می‌کند و همچنین ممکن است بتوان از آن در دانش پزشکی برای شناسایی سایر مولکولهای بیولوژیک بهره گرفت. به علاوه در آینده نیز می‌توان از این حسگر زیستی برای انجام پژوهش‌های علمی و تخصصی استفاده کرد. مارشال پورترفیلد ــ استادیار این دانشگاه ــ نیز اظهار کرد: حسگر جدید را می‌توان به عنوان یک ابزار کنترل دائمی قند خون برای بیماران دیابتی مورد استفاده قرار داد. شرح این پژوهش در مجله انجمن شیمی آمریکا با عنوان «ACS نانو» منتشر شده است.

با اینکه دوستانی گفته اند که عکس غذا نگذارم ولی با اینهمه امروز هم می خواهم عکسی از غذای گیلانی بگذارم:

 

 

/ 0 نظر / 2 بازدید