استفاده از نانولوله‌ها به‌عنوان کود شیمیایی!

سلام و عرض تبریک به مناسبت میلاد امام هشتم!امشب همه یکجوری شاد هستند!در این کره خاکی یک شب شاد نیز خودش غنیمت است.چون وبلاگ طبیعت زیستکره رسالت خود را در تمام کره حیاتی می جوید.باید از وضعیت رقت انگیز اهالی وزیرستان جنوبی در پاکستان بنویسم.جنگ در آن منطقه تعداد زیادی از مردم را بی خانمان و بی غذا کرده!امیدوارم به مناسبت این شب عید تمامی جنگ ها پایان گیرد!

خبر امرزو ما در زمینه نانو است...

نانولوله‌های کربنی در علوم فیزیک، شیمی و الکترونیک کاربردهای فراوانی دارند.

اکنون ماریا خوداکوسکایا، یک زیست‌شناس گیاهی و آلکساندر بیریس، یک متخصص فن‌آوری‌نانو، برای تقویت رویش گیاه گوجه‌فرنگی از نانولوله‌های کربنی استفاده کردند. مقداری بذر گوجه‌فرنگی در یک محیط رشد حاوی نانولوله‌های کربنی و مقدار دیگری در همان محیط رشد بدون نانولوله‌های کربنی، کاشته شدند. در محیط حاوی نانولوله، بعد از سه روز بیش از 30 درصد بذرها رشد کردند، در حالی که در محیط رشد بدون نانولوله، هیچ بذری حتی جوانه نزده بود.

بعد از 12 روز فقط 32 درصد بذرهای گوجه‌فرنگی بدون نانولوله، جوانه زدند. بعد از چهار هفته، این محققان مشاهده کردند که بوته‌های گوجه‌فرنگی که با نانولوله‌های کربنی تقویت‌شده بودند، در مقایسه با بوته‌های تقویت‌نشده دو برابر جرم زیستی و ارتفاع دارند. تئوری مساله بدین صورت است که نانولوله‌های کربنی درون پوسته‌ بذرهای گوجه‌فرنگی نفوذ کرده و باعث می‌شوند که آب سریع‌تر درون بذرها نفوذ کند و درنتیجه رشد بذرها را تقویت می‌کنند. سیستم‌های ریشه به طور جالبی در همه این بوته‌ها یکسان بودند، بنابراین نانولوله‌ها هیچ تغییری در روش انتشار ریشه‌ها نداده بودند. اما نکته دیگر این است که نانولوله‌های کربنی استفاده شده به‌عنوان کود شیمیایی برای گیاهان غذایی، ممکن است سمی و مضر باشند.

این محققان نتایج خود را تحت عنوان«نانولوله‌های کربنی می‌توانند درون پوسته‌ بذری گیاه نفوذ کنند و جوانه زدن بذر و رشد گیاه را به شدت تحت تأثیر قرار دهند» در مجله ACS Nano منتشر کرده‌اند.

شب عید است و به همین مناسبت عکسی از عید انتخاب کرده ام:

/ 0 نظر / 10 بازدید