خرفه»، هرزه علفی سرشار از امگا 3!

سلام ای دوستان و یاران وبلاگ طبیعت زیستکره!جدیدا نظری ارائه شده که وبلاگ طبیعت زیستکره در فالب یک صفحه از یک ماهنامه بیرون بیاید!در این خصوص هنوز تصمیمی نگرفته ام.نظر خودتان را برایم بگویید.آیا موافقید؟

خبری از دنیای گیاهان داشتیم که جالب بود:

به گفته دکتر سید جلال طباطبایی، عضو هیات علمی دانشگاه تبریز بر اساس مطالعات انجام شده، این گیاه ناشناخته که یک علف هرز به نام «خرفه» بوده، می‌تواند منبع مناسبی برای تامین روغن خوراکی با دارا بودن اسیدهای چرب غیر اشباع، به خصوص امگا-3 باشد. وی با بیان اینکه این گیاه با نام علمی Protulaca Oleracea از تیره پرتولاکاسه بوده و کاملا مقاوم به خشکی و شوری بالا می‌باشد، افزود: تحقیقات انجام شده بر روی این گیاه نشان داد که می‌توان حدود 20 درصد روغن از بذور و حدود 5/0 درصد روغن خوراکی با ارزش غذایی بسیار بالا از برگ‌های تر آن استحصال کرد.

طباطبایی با اشاره به کیفیت روغن استحصالی از گیاه خرفه گفت: حدود 70 درصد از اسیدهای چرب این گیاه غیر اشباع و حدود 50 درصد از اسیدهای چرب غیر اشباع آن امگا-3 می‌باشد.

عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز با بیان اینکه استفاده از اسیدهای چرب غیر اشباع نقش مهمی در سلامت انسان دارد،‌ افزود: روغن‌های استحصالی از منابع گیاهی حاوی اسیدهای چرب غیر اشباع شده می‌باشند که امروزه از گیاهانی مانند بادام زمینی، کلزا، آفتابگردان، ذرت و هسته انگور استخراج می‌شوند و منبع اصلی اسید چرب - امگا 3 روغن ماهی می‌باشد. به گفته وی، بر اساس نتایج این تحقیقات می‌توان برای تولید صنعتی روغن خوراکی از گیاه خرفه استفاده کرد.

مجری این طرح پژوهشی با اشاره به اینکه گیاه خرفه در فهرست گیاهان خوراکی قرار ندارد، خاطر نشان کرد: خرفه تنها گیاه شناخته شده تا به امروز است که بخش رویشی آن دارای روغن بوده و قابلیت رشد در مناطق مختلف جهان از جمله کشورهای ایران، چین، مصر و جنوب اروپا را دارد.

این گیاه به وفور در شمال ایران می روید و قابلیت رویشی فراوان دارد.هفته گذشته در مسافرت به اصفهان عروس شهر های مشرق وفتی رودخانه زاینده رود را خشکه رود دیدم بسیار نگران شدم که خطرات طبیعت خیلی جدی است.البته مسئله تخریب چهار باغ غصه دار کردنم را کامل نمود....

عکس روز را اینچنین انتخاب کردم

 

/ 1 نظر / 3 بازدید

مام صادق(ع): گیاهی بر زمین خوبتر و نافع‌تر از خرفه (پرپین) نیست و این سبزه‌ای بود که فاطمه دوست داشت؛ خدا لعنت کند بنی‌امیه را به جهت دشمنی که با فاطمه داشتند، این گیاه را به نام بقله الحمقاء (سبزي نادانان) نام نهادند (وسایل الشیعه، ج ۲۵، ص ۱۹۴). [۱