پژوهشگر ایرانی از یک کیلو "کاه" یک کیلو گوشت رژیمی تولید کرد

با سلام و عرض احترام خدمت سروران خودم.روز های سرد زمستان مصادف است با سرما خوردگی بسیاری از دوستان و از جمله خودم.فردا مصادف است با کریسمس.عید کریسمس را به هموطنان ارمنی و سایر مسیحیان دیگر نقاط کره زیستی تبریک می گویم.

برای جایگزینی گوشت پر چرب یکی از هموطنان نوآوری خاصی کرده:

یک پژوهشگر ایرانی با پرورش قارچ های خوراکی با استفاده از "کاه" و فرآوری آن، نوعی ماده غذایی بدون کلسترول تولید کرده است که علاوه بر داشتن طعم گوشت، بسیاری از خواص غذایی آن را نیز داراست. شهرام نوذری که عهده دار مدیریت یک موسسه آموزش عالی علمی کاربردی به نام "تعاونی قارچ صدفی تنکابن" است تعدادی از تولیدات غذایی جدید را که با استفاده از قارچ های پرورشی به دست آمده است، در غرفه دانشگاه جامع علمی کاربردی نمایشگاه جامع دستاوردهای 30 ساله وزارت علوم در معرض دید عموم قرار داده است. وی روز سه شنبه در حاشیه برگزاری این نمایشگاه در معرفی ویژگی های گوشت رژیمی به دست آمده از قارچ های خوراکی گفت: این محصول بدون کلسترول است، مصرف آن چربی خون را کاهش می دهد و اسیدهای آمینه مشابه گوشت حیوانی دارد. نوذری با اشاره به اینکه 41 درصد ماده خشک این گوشت رژیمی را پروتیین تشکیل می دهد خاطرنشان ساخت: به علت وجود پروتیین های تک حلقه ای، ضریب جذب آن در بدن از پروتسین های موجود در حبوباتی مانند سویا بسیار بالاتر است.
به گفته وی امکان تولید قارچ گوشتی از مواد اولیه دیگری به جز کاه نیز امکانپذیر است که انواع چوب، کاغذ و به طور کلی ضایعات سلولزی کشاورزی از آن جمله هستند.
نوذری یادآور شد: دوره زمانی تولید قارچ گوشتی حداکثر 25 روزاست و به ازای هر یک کیلوگرم ماده اولیه کاه یا ضایعات سلولزی کشاورزی می توان یک کیلو قارچ خوراکی تولید کرد. مرکز آموزش عالی علمی کاربردی تعاونی قارچ صدفی تنکابن در کنار ارائه همبرگر تهیه شده از گوشت رژیمی، محصولات متنوع دیگری که همگی از ماده اولیه قارچ با طعم های کاکائو، کاپوچینو، قهوه، آلبالو، توت فرنگی و گردو در آنها استفاده شده ، در این نمایشگاه ارائه کرده است.

گرچه خورشت های ایرانی بدون گوشت بی مزه خواهند بود...باور نمیکنید بفرمایید
/ 0 نظر / 2 بازدید