خطری بزرگ برای اکوسیستم های جنگلی ایران

با سلام به همه دوستان طبیعت زیستکره!دیروز در ایران روز پدر بود.در همین جا به پدران این کره خاکی سلام می فرستم وآرزوی سلامت و بهروزی برایشان می کنم.

خبرهای نگران کنندهایی از شیوع دوباره پروانه سفید آمریکایی در جنگلهای شمال به گوش می رسد.بنده در بازدیدهای هفته گذشته این لارو ها را هم جنگلهای طبیعی دیدم و هم در فضاهای سبز ی!با توجه به دو بار تکثیر در سال این پروانه خطر بسیار بزرگ است!!

معرفی این آفت:

پروانه برگخوار سفید آمریکایی ( Hyphantria cunea) یکی از مهم‌ترین آفات گیاهی است که تاکنون شناخته شده است. این آفت، آفت بومی آمریکای شمالی بوده و پس از جنگ جهانی دوم در سراسر اروپا گسترش پیدا کرد و امروزه در بسیاری از کشورها در زمره آفات درجه اول محسوب می‌شود.

لاروهای آفت از برگ‌ها و جوانه‌های گیاهان میزبان که بیش از 636 گونه گیاهی اعم از باغی، زراعی و جنگلی را شامل می‌شود تغذیه می‌کنند و باعث لخت شدن و بی‌برگی کامل درختان میزبان شده و درنتیجه خسارت شدید و غیرقابل جبرانی را به کشاورزان و روستاییان وارد می‌سازند. به علاوه با لخت کردن درختان زینتی در حاشیه جنگل، پارک‌های جنگلی و نیز پارک‌ها و فضای سبز شهری، منظره زشتی ایجاد می‌کند.

توت از میزبان‌های مرجح این آفت است که برگ‌ها و جوانه‌های برگی آن به شدت مورد تغذیه لارو‌های آفت قرار می‌گیرد، بنابراین در مناطقی از استان‌های شمالی کشور که صنعت نوغانداری رواج دارد، گسترش آفت می‌تواند خسارت قابل توجه و شدیدی را به نوغانداران وارد سازد. این آفت که تا قبل از سال 1381 درزمره آفات قرنطینه خارجی محسوب می‌شد، اولین بار در تابستان 1381 از لشت نشا در استان گیلان گزارش شد، اما طی سال‌های اخیر با وجود اقدامات قرنطینه، در مناطقی از شمال کشور، استان‌های گیلان -مازندران و سپس اردبیل گسترش یافت. در یک  تحقیق(توسط آقایان رضایی ولی اله,محرمی پور سعید,فتحی پور یعقوب,طالبی علی اصغر)  شاخص های تغذیه و ترجیح میزبانی لارو پروانه سفید آمریکایی روی برگ درختان توت، گردو، زردآلو، چنار و صنوبر در اتاقک رشد در دمای 23:28±1 (شب: روز) درجه سانتی گراد، رطوبت نسبی 5 65±درصد و دوره نوری 16 ساعت روشنایی و 8 ساعت تاریکی مطالعه شد. نتایج نشان داد که نرخ مصرف نسبی، نرخ رشد نسبی، کارآیی تبدیل غذای خورده شده، کارآیی تبدیل غذای هضم شده و همچنین قابلیت هضم شوندگی میزبان های مختلف به طور معنی داری با یکدیگر اختلاف دارند. نرخ مصرف نسبی روی چنار به طور معنی داری بیشتر از صنوبر، گردو و توت بود. بیشترین نرخ رشد نسبی مربوط به توت و کمترین آن مربوط به زردآلو بود. بیشترین کارآیی تبدیل غذای خورده شده و کارآیی تبدیل غذای هضم شده در برگ توت بدست آمد، ولی لاروهای تغذیه کرده از برگ توت کمترین شاخص تقریبی هضم شوندگی را نشان دادند. به طور کلی نتایج نشان داد که لاروها بالاترین کارآیی تغذیه ای را روی توت داشتند. همچنین میزبان های مختلف اختلاف معنی داری از نظر گرایش لارو آفت نشان داده و لاروها به طور معنی داری برگ توت را نسبت به سایر میزبان ترجیح دادند.

چه باید کرد؟

سم پاشی سال گذشته در فضاهای سبز رشت ناموفق بوده و امسال هم چنارها آلوده شده اند.به نظر می رسد مبارزه بیولوژی تنها راه حل مناسب باشد.

حسن عسکری با معرفی سن شکارگر Arma custos به عنوان دشمن طبیعی پروانه سفید امریکایی افزود: گروهی از کارشناسان موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی به سرپرستی دکتر جعفر محقق نیشابوری، پس از شناسایی این حشره مفید، موفق به دستیابی روش تکثیر آزمایشگاهی آن شدند.

دکتر جعفر محقق نیشابوری در این باره گفت: سن شکارگر Arma custos از جمله دشمنان طبیعی پروانه سفید امریکایی است که در مناطق متعددی از استان گیلان و برخی از استانهای همجوار وجود دارد.

این پژوهشگر با اشاره به این که تقویت جمعیت این دشمن طبیعی می‌تواند در راهبرد کنترل تلفیقی آفت نقش قابل ملاحظه‌ای ایجاد کند، گفت: مطالعات اولیه درباره رفتارشناسی و بیولوژی حشره، امکان تکثیر آن در آزمایشگاه فراهم ساخته است.

از سوی دیگر دکتر حسن عسکری نیز با اشاره به این موفقیت اعلام کرد:‌ با توجه به نتیجه‌بخشی مطالعات آزمایشگاهی تولید و تکثیر سن شکارگر Arma custos و بر اساس ساختار مطالعاتی انجام گرفته، پروژه‌ای پیشنهاد شده است که در مقیاسی وسیع، به تکثیر و رهاسازی سن شکارگر جهت مبارزه با پروانه سفید آمریکایی، پرداخته شود.

بعنوان یک وبلاگ زیستمحیطی به همه مسئولین ادارات منابع طبیعی و محیط زیست یادآور می شوم بعلت تکثیر سریع و هم خواری این حشره خطر را جدی بگیرند.

/ 1 نظر / 2 بازدید
مریم

با سلام و احترام ممنون از وبلاگ پر محتواتون براتون آرزوی موفقیت و شادی دارم.