پژوهشگران ایرانی با استفاده از موم زنبور عسل بیماری های آبزیان را درمان می کنند

سلام به همه دوستان و یاران وبلاگ طبیعت زیستکره!امروز ٩ آبان ٨٨ و از محل دانشکده صومعه سرا وبلاگ را به روز می کنم.هوا خیلی معتدل است ولی انگار بوی گرمش یا بادهای موسمی می آید.گرمش یادآور آتش سوزی جنگل ها است.به عنوان وبلاگ محیط زیستی خطر آتش سوزی های شدید پاییزه را گوشزد می نمایم....

دانشگاه ارومیه دکتر "امیر توکمه چی" عضو هیات علمی پژوهشکده آرتمیا و جانوران آبزی این دانشگاه ،گفت: بره موم به دلیل خواص مهم پزشکی به عنوان یک ماده ضد میکرب، تنظیم کننده سیستم ایمنی و التیام دهنده زخم ها مورد بهره برداری درمانی برای انسان قرار می گیرد؛اما تاکنون در زمینه بیماری های آبزیان به آن پرداخته نشده بود.
وی گفت : تحقیقاتی انجام شده با حضور اساتید پژوهشکده آرتمیا و جانوران آبزی نشان داد این ماده می‌تواند برخی از بیماری های شایع در آبزیان را درمان کند و با توجه به این که خواص کلی بره موم در همه جای دنیا یکسان است در درمان بیماری آبزیان ماهیان غیر بومی کشور نیز اثر بخش است.
دکترای میکرب شناسی دانشگاه ارومیه، اظهار داشت: بره موم (چسب زنبور) یک نوع موم است که توسط زنبور عسل از صمغ گیاهان تهیه می شود و زنبور عسل در مومیایی کردن و جلوگیری از عفونت موجودات زنده که وارد کندو می شوند و مسدود کردن سوراخ های کندو و گرم کردن کندو در فصل زمستان از آن استفاده می کند.
عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه ادامه داد: اولین اقدام در درمان عفونت و بیماری های آبزیان مانند طیور، استفاده از آنتی بیوتیک است اما به دلیل این که باقی مانده آن از لحاظ بهداشت عمومی برای بدن انسان مساله ‌ساز است و باعث مقاوم شدن باکتری های بدن انسان نسبت به آنتی بیوتیک می شود نیاز به جایگزین دارد.
توکمه چی، با اشاره به جایگزینی بره موم گفت: با استفاده از بره موم مضرات استفاده از آنتی بیوتیک بسیار کاهش می یابد و علاوه بر مزایای زیست محیطی سبب افزایش رشد اقتصادی کشور نیز می شود.
وی خاطر نشان کرد: جایگزینی بره موم با آنتی بیوتیک یکی از اهداف این پروژه علمی است و هدف اصلی این تحقیق علمی بهره برداری از آن در زمینه تحریک و تقویت سیستم ایمنی آبزیان است .

عکس روز:

/ 0 نظر / 9 بازدید