اختراع «چشم پرنده» با هدف حفظ محیط زیست جنگل‌ها

سلام و صد سلام بر شما یاران شناخته و ناشناخته.سلامت همگی را خواهان هستم.هوای رشت امروز سردتر شد و نگرانی مرا برای سرما خوردن دوباره بیشتر کرد.بگذریم دیگه چه خبر؟بشنوید!

یک پژوهشگر آمریکایی با هدف کنترل و بازرسی محیط زیست جنگلهای بارانی وسیله جدیدی با عنوان «چشم پرنده» اختراع کرد. چشم پرنده» یک ابزار نوین تصویربرداری است که برای ارزیابی تنوع گیاهی در میان جنگل‌های بارانی بدون این که نیازی به حضور فیزیکی محققان در جنگل باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد .گریک اسنر ــ متخصص انستیتو کارنگی در واشنگتن ــ که در حال تکمیل این وسیله تحقیقاتی است، هدف از به کارگیری وسیله جدید را ارزیابی و بررسی روند تخریب جنگل‌ها و آسیبهای وارد شده به این منبع طبیعی در نتیجه قطع درختان عنوان کرد. اسنر در ساخت این دستگاه از یک اسکنر لیزری استفاده کرده که به نوبه خود به یک طیف سنج بر روی یک هواپیمای کوچک مرتبط می‌شود تا نور مرئی را به سمت زمین گسیل دارد و سپس طول موج‌هایی را که از جانب برگهای درختان منعکس می‌شود، مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد.

با این روش یک نقشه سه بعدی از ترکیبات شیمیایی درختان تولید می‌شود و کارشناسان قادر خواهند بود، تنوع زیستی جنگل را ارزیابی کنند. این سیستم نوین به زودی ارتقاء داده خواهد شد تا بتواند طول موج‌های اشعه مادون قرمز را نیز شناسایی کند؛ به این ترتیب می‌توان مواد شیمیایی بیشتری را تعیین محل کرده و با ثبات‌ترین تفاوتهای بین گونه‌های درختان را شناسایی کرد.

این گسترش علمی برای محیط زیست پایش مداوم را به ارمغان خواهد اورد.

یاد بادا دوران دانشجویی!عکس روز از این دنیا گرفته شده

 

 

/ 0 نظر / 6 بازدید