ژن ببر منقرض شده تاسمانی بازسازی شد

سلام و ارزوی خوبی برای شما عزیزان و یاران محیط زیست زیستکره!فرایند توسعه در قرن اخیر باعث انقراض و تخریب جمعیت بسیاری از زیستمندان کره زمین شده است. گویی این انسان درنده خو هرچه خواسته کرده و باعث تخریب محیط شده.گاهی از انسانهایی که اینچنین بی رحمانه به شکار محیط می روند تعجب می کنم و در انسانیت آنها شک می برم.خبر امروز در این خصوص است:

دانشمندان برای اولین بار در جهان موفق شدند یک ژن ببر منقرض شده تاسمانی را پس از پیوند به یک موش، دوباره احیا کنند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، محققان دانشگاه‌هایی در استرالیا و آمریکا این ژن را از یک نمونه ‪ ۱۰۰‬ساله یک کیسه دار سگ سان -- معروف به تیلاسین -- که در الکل نگهداری شده بود، استخراج و آن را در یک جنین موش احیا کردند. تیلاسین جانور کیسه دار تاسمانی و استرالیا است.

آندرو پاسک از دانشگاه ملبورن که ریاست این تحقیق را بر عهده داشت گفت، این اولین بار است که از دی.ان.ای یک گونه منقرض شده برای ایجاد یک واکنش کارکردی در یک موجود زنده دیگر استفاده شده است. آخرین ببر شناخته شده تاسمانی که نام آن برگرفته از اسم این جزیره استرالیایی و خطوط واقع در ناحیه پشت این حیوان است در سال ‪ ۱۹۳۶‬در باغ وحش هوبارت جان سپرد. نمونه‌هایی از برخی از بافت‌های این حیوان در الکل نگهداری شده بود و این گروه تحقیقاتی برای مطالعه خود از این نمونه‌ها استفاده کردند.

دانشمندان در بیانیه‌ای اعلام کردند، این گروه تحقیقاتی دی.ان.ای نمونه های ‪ ۱۰۰‬ساله نگهداری شده در اتانول را جدا کردند. پس از اینکه تایید شد این دی.ان.ای به راستی متعلق به یک تیلاسین است محققان این دی.ان.ای را به جنین‌های موش اضافه کردند و عملکرد آن را مورد بررسی قرار دادند.

دی.ان.ای تیالاسین احیا شد و در غضروف در حال رشد موش که بعدا به استخوان تبدیل می‌شود از خود فعالیت نشان داد. قرار است این نتایج در مجله علمی ‪PLoS ONE‬منتشر شود. ریچارد بهرینگر از دانشگاه تگزاس گفت ، این تحقیق برای بسیاری از کاربردها از جمله تهیه داروهای زیستی جدید و دستیابی به درک بهتری از زیست شناسی حیوانات منقرض شده قابل استفاده است.

/ 0 نظر / 2 بازدید