جاذب جدید فلز کادمیم ساخته شد

سلام چه خبر؟من که دیگه حوصله ام از عید و دید و بازدیداش سر رفته.اخه تعطیلات هم اینقدر زیاد است که ادم را خسته می کنه.هیچ کجای دنیا سراغ دارین کشور تقریبا ٢۵ روز تعطیل بشه؟البته تنها بچه ها خوشن!!درس و کلاس تعطیل!!!ترافیک هم نوبر شده!بگذریم....خبر جدیدی شنیدم که برای آلودگی های آبی ما بسیار مهمه!!:

"معصومه مهربان" دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی پس از یک سال کار آزمایشگاهی موفق به ثبت این جاذب جدید شد. این جاذب با عنوان اختصاصی (GM-AC-87) معرفی شده است. مدیر گروه شیمی دریا دانشکده علوم و فنون دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به نامگذاری سال 1387، به عنوان سال "نوآوری و شکوفایی" گفت: ساخت این جاذب، یک نوآوری در علم شیمی دریا است و کمک زیادی به جذب فلزات سنگین از آب می کند.
دکتر حسین غفوریان افزود: مطالعات اولیه بر روی فلز کادمیم که یکی از آلودگی های مهم محیط زیست است، انجام شده و نشان دهنده جذب بالای این عنصر توسط جاذب GM-AC-87 است.
وی خاطر نشان کرد: فلزات زیادی در آب دریا وجود دارد که جذب آنها از نظر اقتصادی به صرفه نیست و دانشمندان برای پیدا کردن راهی که با هزینه کمتری بتوان این فلزات را جذب کرد، تلاش می کنند.
استاد راهنمای این دانشجوی پژوهشگر با تاکید بر اینکه در آب دریاها، فلزات گرانبهایی مانند طلا، نقره، مس، جیوه و حتی اورانیوم وجود دارد، گفت: ساخت جاذب هایی که بتواند با هزینه کمتری این فلزات را جذب کنند از اهمیت خاصی برخوردار است.
غفوریان جداسازی و فناوری جدا سازی مواد را یکی از مهمترین شاخه های علم جهان دانست و افزود: در حال حاضر با روش های مختلف شامل نانو و نانو تکنولوژی و فناوری های دیگر جدا سازی ها انجام می شود.
وی تاکید کرد: در این روش ها تولید در ظرفیت بالا، ارزانی و صرفه اقتصادی از اهمیت خاصی برخوردار است که دانشمندان و مدیران صنایع به دنبال دستیابی به آنها هستند.
مدیر گروه شیمی دریا دانشکده علوم و فنون با اشاره به اینکه کادمیم یک نوع فلز سنگین و یکی از آلودگی های مهم محیط زیست و صنایع است، گفت: جاذب جدید با استفاده از کربن فعال شده با حفره های نانو و با آلژینات سدیم که از جلبک "سارگاسوم" یا "لامیناریا" بدست می آید، تهیه می شود.
وی تاکید کرد: ویژگی این جاذب که به شگل گلوله ساخته می شود، استفاده از مواد دریایی در تولید آن است که ارزان و در سطح بسیار زیاد در دسترس است.

/ 0 نظر / 3 بازدید