درختانی که در آب می افتند هزاران سال کربن را در خود نگاه می دارند

با سلام و عرض خسته نباشید به شما خواننده وبلاگ.بررسی گذشته زیستکره یکی از رشته های جدید در علوم زیستی محسوب می شود.سال جاری همایشی در دانشکده منابع طبیعی ساری در این خصوص انجام شد ولی از استقبال درخوری برخوردار نشد.فارغ از دلایل این اتفاق به خبری که امروز دریافت کردم می پردازم که در نوع خود جالب است:

خبرگزاری یونایتدپرس به نقل از این دانشمندان نوشت از آنجا که درختان فرورفته در آب می توانند مدت بسیار زیادی کربن را در خود نگاه دارند، بالقوه از آنها می توان برای جبران مازاد انتشار کربن استفاده کرد.
به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، محققان "دانشگاه میسوری" کشف کرده اند، درختانی که در سیستم های آبی آب تازه غوطه ور ند نسبت به درختانی که در جنگل می افتند، کربن را به مدت بسیار طولانی تری در خود ذخیره می کنند.
"ریچارد گویت" استاد یار و مدیر "آزمایشگاه  درختان" این دانشگاه گفت، اگر درختی در آب فرو برود می تواند بطور متوسط دو هزار سال کربن را در خود ذخیره کند و اگر درختی در جنگل بیافتد، این مدت به متوسط 20 سال کاهش می یابد و در چوب هیزم ، کربن تنها برای یک سال می تواند ذخیره شود.
این گروه محققان درختان شمال "میسوری" را مورد مطالعه قرار دادند.در این منطقه جنگل های زیادی وجود دارد که آب طبیعی از میان آنها می گذرد.
محققان در این مطالعه درختان بلوط هزار و 400 ساله ای که در شمار مسن ترین درختان جهان هستند را غوطه ور در آب کشف کردند.
ژگویت گفت، کشاورزان می توانند کربنی را که درختان خود ذخیره کرده اند در بازار ذخیره سهیمه کربن بفروشند.
شرکت هایی که دی اکسید کربن اضافی تولید می کنند می توانند برای جبران آلودگی که تولید می کنند این سهمیه های مجاز انتشار کربن را خریداری کنند.
این مطالعه در مجله "اکوسیستم" منتشر شده است. حالا فهمید داستان چیست؟راه فرار!!!شرکت های چند ملیتی برای فرار از جبران الودگی های زیستمحیطی چه راه حلهایی می یابند.چشم ها را باید شست....
/ 0 نظر / 2 بازدید