کشف مقادیر بی سابقه دارو در نهر آبی در هند

با سلام به همه-بخصوص خود شما که وبلاگ طبیعت زیستکره را برای سر زدن انتخاب کرده اید.امیدوارم که روزهای سرد و دلگیر زمستانی بزودی جای خود را به روز های بهاری دهند.خبر امروز ما از شبه قاره هندوستان است.آلودگی های آب برای تمام کره حیات خطرناک هستند:

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، محققان با تجزیه و تحلیل نمونه های فاضلاب تصفیه شده یک کارخانه که حدود 90 کارخانه داروسازی هند، زائدات خود را در آن محل می ریزند، شگفت زده شدند. این تجزیه و تحلیل ها نشان دا مقادیر قابل توجهی از یک آنتی بیوتیک قوی که هر روز در آب این جوی ریخته می شود به اندازه ای است که برای درمان بیماری یک شهر 90 هزار نفری کافی است. آب این نهر به ظاهر پاکیزه،‌ در واقع یک قفسه شناور دارویی است. ترکیبی از 21 ماده دارویی فعال گوناگون که برای درمان فشار خون، بیماری قلبی، بیماریهای مزمن کبدی، افسردگی، سوزاک و سایر بیماریها استفاده می شود، در این آبها یافت شده است. محققان می گویند: مقدار نیمی از داروها، بالاترین میزان مواد دارویی کشف شده در محیط زیست محسوب می شود.
کارخانه های هندی برای بیشتر مناطق جهان از جمله بسیاری از آمریکایی ها دارو تولید می کنند. برخی از مردم فقیر هند ناآگاهانه دسته ای از مواد شیمیایی مضر را مصرف می کنند که می تواند به گسترش باکتریهای مقاوم در برابر دارو بینجامد.
"کلاوس کومرر" یک شیمی دان "مرکز پزشکی دانشگاه فرایبورگ" در آلمان، گفت: اگر در آب این رودخانه شنا کنید، در آن صورت تمام آنتی بیوتیک های مورد نیاز برای درمان بیماریها را دریافت خواهید کرد. وی افزود: مقدار اندکی از این آب حاوی داروهای درمان تمام بیماریهاست. سال گذشته خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که در آب نوشیدنی دستکم 46 میلیون آمریکایی، آثار مواد دارویی کشف شده است.
اما غلظت مواد دارویی کشف شده در آب این نهر در هند، 150 برابر بالاترین غلظت دارویی کشف شده در آبهای آمریکا بوده است.
آلودگی دارویی یک موضوع نگران کننده جدید در سراسر جهان محسوب می شود.
داروها بدون اینکه بطور کامل سوخت و ساز شوند، از بدن انسان دفع می شوند، همچنین بیمارستان ها و موسسات درمانی نیز سالانه مقادیر بسیار زیادی داروهای مصرف نشده را به درون شبکه فاضلاب می ریزند. محققان دریافته اند که سلول های انسان هنگامی که در محیط آزمایشگاه در معرض مقادیر اندک برخی داروها قرار گیرند، نمی توانند بطور عادی رشد کنند. برخی داروهایی که در آب ریخته می شوند، میکروب های مقاوم به آنتی بیوتیک نیز می سازند، به ویژه زمانی که با باکتریهای درون زائدات انسانی مخلوط شوند.
حتی غلظت های بسیار رقیق دارویی به تولید مثل ماهی، قورباغه و سایر گونه های آبزیان در محیط طبیعت، آسیب می رسانند. سخنگوی مرکز "تحقیقات و ساخت داروهای آمریکا" که نماینده شرکت های بزرگ داروسازی آمریکا است، گفت: از آنجا که کارخانه های "پاتانچرو" هند داروهای ژنریک می سازد، نمی توان در خصوص این آلودگی اظهار نظر کرد. سخنگوی اتحادیه داروسازی ژنریک، گفت: موضوع آلودگی کارخانه هند در چارچوب حوزه فعالیت های گروه آنها قرار ندارد.
کارخانه های داروسازی در آمریکا و اروپا، خود فرایند تصفیه فاضلاب را سرسختانه اجرا کرده اند. در هند روستاییانی که در نزدیکی این کارخانه زندگی می کنند، سابقه طولانی مبارزه با آلودگی صنایع مختلف را دارند و ادعا می کنند که ده ها سال است کارخانه های تولید لاستیک، رنگ ، منسوجات و غیره، هوا، آب و محصولاتشان را مسموم کرده است.
عکس روز طبیعت هند
/ 0 نظر / 3 بازدید