برای نخستین بار ازطریق پرتوتابی گاما، تنوع ژنتیکی در انار ایجاد شد

سلام و عرض ارادت خدمت همه سبز اندیشان این کره خاکی!امیدوارم که همگی دوستان از سلامت کامل برخوردار باشند و همه ما تحمل این زندگی دو روزه را داشته باشیمو کمتر از دور روزگار گلایه کنیم .بیشتر به فکر آلوده کردن این زیبایی های طبیعت باشیم.آب را گل نکنیم...چشم ها را باید شست...

خبر امروز :

سید ضیاء الدین طباطبایی : مرحله نخست این روش در آزمایشگاه با موفقیت سپری شده است. به گفته وی، دراین آزمایش، قلمه هایی که درمعرض تابش اشعه گاما قرارگرفت پس ازکشت موفقیت آمیز در گلخانه، تغییراتی در ویژگیهای آنها مانند شکل برگ، تعداد خار، طول نهال و میزان رشد رویشی آنها بوجود آمد. طباطبایی ادامه داد: القای موتاسیون در انار، به منظور ایجادتنوع ژنتیکی برای تولید موتانت هایی با صفات کیفی برتر (انار بدون هسته یا نرم هسته، ارقام زودرس و دانه قرمز) صورت می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: همچنین بررسی امکان ایجاد موتاسیون با بکارگیری پرتو گاما برای تولید ارقامی از نهال مقاوم به آفت کرم گلوگاه انار با بهره مندی از روش پرتوتابی گاما انجام شده است.
طباطبایی گفت: در اسفند ماه امسال این قلمه ها از محیط آزمایشگاه به مزرعه منتقل و در آنجا کشت می شود که مدت دو تا سه سال آینده به بار می نشیند.
وی افزود: این طرح بصورت مشترک بین پژوهشکده صنعتی، پزشکی و کشاورزی سازمان انرژی اتمی ایران و ایستگاه تحقیقات کشاورزی ساوه در حال اجرا است.
وی یادآور شد: تنوع تولید محصول انار می تواند در جذب بازارهای بین المللی و ارتقای کیفیت محصول موثر باشد.
/ 0 نظر / 2 بازدید