کشف عملکردهای «شبه سلول بنیادی» در سلول‌های گیاهی

سلام ای دوستان در این اولین ساعت های روز ١٩ بهمن ماه ١٣٨٧ از رشت امروز مه الود .خوبین؟خدمت دوستان عارضم که دانشمندان کشف مهمی در مورد گیاهان نموده اند:

گروهی از زیست‌شناسان آمریکایی و هلندی موفق شدند عملکردهایی «شبه سلول‌های بنیادی» را در انواع تازه‌ای از سلول‌های گیاهی کشف کنند.  این بیولوژیست‌ها دریافته‌اند که این سلول‌های معمولی توانایی آن را دارند که جایگزین اعضای از دست رفته در گیاهان شوند و این عملکردی است که پیش از این تصور می‌شد فقط به سلولهای بنیادی محدود می‌شود. این یافته‌ها نشان می‌دهد که برخی از نقش‌های سلول‌های بنیادی در تولید اعضا، ممکن است با انواع دیگری از سلولهای گیاهی مشترک باشند. این تحقیق در مجله علمی «نیچر» به چاپ رسیده است. سلول‌های بنیادی دارای دو ویژگی اساسی و شناخته شده هستند، یکی این که می‌توانند خودشان را دوباره بازسازی کنند و دوم این که می‌توانند رشد کرده و سلول‌های ویژه‌ای را به وجود آورند.

این رفتارها، سلول‌های بنیادی را به موتورهایی برای تولید و خلق سلول‌های جدید برای جایگزینی اعضا و بافت‌های تخریب شده و معدوم تبدیل می‌کند. چنین پدیده‌هایی به ویژه در گیاهان مشاهده می‌شود، چرا که این موجودات زنده به طور دائم در حال پرورش مجدد شاخه‌ها و ریشه‌هایشان هستند. دانشمند‌ان مرکز ژنومیک و بیولوژی سیستم‌ها در دانشگاه نیویورک و نیز محققان دانشگاه اوتریچ در هلند این پژوهشها را روی گیاهی موسوم به Arabidopsis thaliana انجام داده‌اند. این محققان می‌گویند: گونه گیاهی انتخاب شده نمونه خوبی برای انجام این قبیل مطالعات است، چرا که پژوهشگران پیش از این توانسته‌اند تمام ژن‌های بیانگر را در سلول‌های منفرد گیاه مزبور شناسایی کنند. به این ترتیب محققان می‌توانند هویت سلول‌ها را به هنگام تولید مجدد ردیابی کنند.

فعلا خداحافظ همگی

 

 

/ 0 نظر / 2 بازدید