سوخت زیستی وارد خودروی انگلیسی‌ها شد

سلام از رشت امروز آفتابی!مثل اینکه امسال بهار از باراندگی خبری نیست!امروز خبر آلوده شدن رودخانه زاینده رود را شنیدم.از اینکه یکی از بزرگترین رودخانه های کشورمان آلوده به تولیدات نفتی شده بسیار نگران شدم.امیدوارم که این مسئله آسیب چندانی به محیط زیست انسانی و طبیعی منطقه نزند.به هر صورت خبر امروز در مورد سوخت های زیستی است:
بنزین و گازوییل فروخته شده در سراسر بریتانیا از روز سه شنبه با ترکیب دارای حداقل دو و نیم درصد مواد تشکیل‌دهنده سوخت زیستی عرضه شد.
قرار است این مقدار تا سال ‪ ۲۰۱۰‬میلادی به ‪ ۵‬درصد افزایش یابد تا از این راه به کاهش تولید گازهای مخرب محیط زیست کمک شود.با این وجود، برخی دانشمندان و سازمان‌های هوادار حفاظت از محیط زیست معتقدند که سوختهای زیستی به علت اینکه منشاء گیاهی نظیر نیشکر و ذرت دارند، منجر به کاهش این محصولات دارای ارزش غذایی می‌شوند.
ژانویه گذشته ، کمیسیون بازرسی زیست محیطی مجلس عوام از دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا که هدف ‪ ۱۰‬درصد سوخت زیستی تا سال ‪ ۲۰۲۰‬را دنبال می کنند، خواست به علت تاثیر مخرب این کار بر محیط زیست ، اجرای آن را متوقف کنند. همچنین گروه خیریه آکسفام روز گذشته در اعتراض به بکارگیری سوخت زیستی در بریتانیا با نهاد مدنی دوستان زمین و انجمن سلطنتی حفاظت از پرندگان همصدا شد. این گروهها با برگزاری تجمعی در مقابل پارلمان خواستار توقف اجرای این روند شدند.
آکسفام هشدار داده که تولید انرژی از مواد غذایی به ادامه افزایش بهای این مواد می‌انجامد.اما دولت استدلال می‌کند که افزایش تدریجی استفاده از سوخت زیستی باعث کاهش انتشار میلیونها تن دی اکسید کربن خواهد شد و وعده داده در صورت محقق شدن آسیب‌های زیست محیطی ، از افزایش میزان استفاده از آن بیش از ‪۵‬ درصد جلوگیری خواهد کرد. با این وجود، برخی منتقدان می‌گویند که انگیزه اصلی دولت بریتانیا از بکارگیری سوخت زیستی کاهش وابستگی به واردات سوختهای فسیلی می‌باشد. با توجه به روکورد ۱۱۴ دلار نفت در هر بشکه این کاهش وابستگی بسیار مورد توجه هم قرار دارد.

Acid_Mine_Drainage_Impact.jpg

/ 0 نظر / 2 بازدید