طبيعت زيستكره
وبلاگ محیط زیستی و جنگلداری
نويسندگان
لینک دوستان

سلام به همه دوستان و یاران وبلاگ طبیعت زیستکره.نشست دانمارک در ناباوری تمام شد ولی نتیجه آن بسیار کم ارزیابی شده.امید هایی که در چند یاداشت قبلی به آن پرداختم به بار ننشست.چرا؟شاید کشور های پیشرفته نخواستند از سطح تولیدات گازهای گلخانه ایی خود بکاهند و شاید هایی دیگر...روزنامه سوییسی تاگس انسایگر روز شنبه در گزارشی تحت عنوان "پایان یک دیدار ناموفق در سطوح بالا در کپنهاک"، بخشی از انتقادهای جهانی از نشست کپنهاگ زیر نظر سازمان ملل برای بررسی بحران محیط زیست و راههای توقف گرمایش زمین را بازتاب داد. این روزنامه سوییسی نوشت: "لوییز لولا دا سیلوا " رییس جمهوری برزیل نیز با اشاره به اینکه هیچ گاه چنین گردهمایی را تجربه نکرده بود تاکید کرد که شرکت کنندگان در این کنفرانس با جدیت کار نکرده بودند.
تاگس انسایگر به نقل از "نوربرت روتیگن" وزیر محیط زیست المان نوشت: من هیچ گاه چنین تجمعی از سران دولت ها و کشورها که بر سر هر خط متن اسناد بحث می کردند ندیده بودم.
این روزنامه نوشت: در کنفرانس کپنهاک اوباما، مرکل و نمایندگان سودان بطور مشترک برای دیدن یک خط خم شده و لغت به لغت و حتی بر سر "ویرگول " بحث می کردند.

بیچاره کره زمین!!که منتظر این اجلاس بی نتیجه مانده بود..عکسی از دانمارک ولی در شب کریسمس

  شروع ماه محرم را به همه مسلمین تسلیت عرض می نمایم..


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: گرم شدن کره زمین , اجلاس دانمارک , امام حسین (ع)
[ یکشنبه ٢٩ آذر ۱۳۸۸ ] [ ٧:٤۳ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام به همه یاران از رشت امروز ابری!خوبید؟چه خبر؟در این آخرین روزهای آذر ماه چه می کنید؟همه چیز خوبه؟شاید پاسخ ها متفاوت باشد ولی من فرض می کنم که همه چیز خوبه!و بهتر اینکه آرزو کنیم خوب باشه.اجلاس دانمارک به کندی به آخرین روز های خود نزدیک می شود. ولی هنوز نتوانسته بین دول ١٩٢ تعاملی برای یکپارچه ارائه نماید. گروه های محیط زیستی نیز در این چند روز مخالفت هایی در برخی کشور ها از جمله دانمارک داشته اند.که البته همگی در آرامش نبوده وبرخی به درگیری های فیزیکی هم ختم شده..

بیش از ١٢٠ رهبر تا روز جمعه به این اجلاس خواهند پیوست تا به هم اندیشی کمک نمایند. البته امیدواری ها روند نزولی می پیماید ولی هنوز برای ارزیابی نهایی باید منتظر روز پایانی اجلاس ماند.به عقیده صاحب نظران، عمل نکردن کشورهایی چون آمریکا و چین که در ماراتن رقابت شدید تجاری و اقتصادی قرار دارند به معاهدات بین المللی که دیگران اتفاقا در عمل به آن مصر هستند، ریشه در منفعت طلبی و استفاده بهینه از فضا در خلا حضور دیگران دارد.
دولت آمریکا پیشتر اعلام کرد که تا سال 2020 میلادی تولید دی‌اکسید کربن خود را تا 17 درصد سقف سال 2005 کاهش خواهد داد. آمریکا تولید کننده ‎یک پنجم گاز دی‌اکسید کربن جهان است. از سویی رقم اعلام شده آمریکایی ها با انتظار کشورهای اروپایی اختلاف محسوسی دارد به نحوی که 17 درصد سقف سال 2005 به معنای چهار درصد سقف سال 1990 است.
آلمان و فرانسه نیز اعلام کردند در 11 ‌سال آینده، تولید گاز دی‌اکسید کربن را 20 تا 30 درصد سقف سال 1990 کاهش خواهند داد.
پارلمان اتحادیه اروپا پیشتر از اوباما رییس‌جمهور آمریکا خواست که به وعده انتخاباتی خود مبنی بر کاهش گاز دی‌اکسید کربن عمل کند.
دولت چین نیز اهداف مشخصی برای کاهش تولید گاز دی‌اکسید کربن این کشور اعلام کرده است. روسیه تا کنون سقف مشخصی اعلام نکرده است و تنها به ذکر این نکته اکتفا کرده که تا 11سال آینده 20 تا 25 درصد تولید گاز دی‌اکسید کربن خود را کاهش خواهد داد.
کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای صنعتی جهان درنظر دارند تولید گاز‌های گلخانه‌ای در جهان را تا نسبت به سال 90 تا 80 درصد کاهش دهند.
این هدف باید تا سال 2015 میلادی عملی شود. هرچند که قرار است در نشست کپنهاک، که در حال برپایی است ، پیمانی جایگزین پیمان کیوتو شود.
عمر معاهده کیوتو در حالی در سال 2012 میلادی پایان می‌یابد که آمریکا بزرگترین عامل تولید کننده گازهای گلخانه ای همچنان ناقض آن هست.
عکس روز:


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: زیستکره , تغییرا اب و هوای , گرم شدن کره زمین , اجلاس دانمارک
[ چهارشنبه ٢٥ آذر ۱۳۸۸ ] [ ٥:٥۸ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و عرض ارادت به همه دوستان!به علت خراب شدن کامپیوتر در منزل چند روزی است که نتوانستم آپ کنم.از همه دوستان وبلاگ عذر خواهی می نمایم.چند روزی است که صفحات شمالی کشور شاهد بادهای موسمی گرم هستند.چون این عامل می تواند باعث آتش سوزی جنگلها شود باید مسئولین محیطی مراقبت بیشتری نمایند.

خبر امروز ما از اصفهان است:

به نقل از پایگاه اینترنتی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، استفاده از نانوفتوکاتالیست‌ها به منظور بهره‌برداری هم زمان از ناحیه ماوراء بنفش نور خورشید (یک منبع انرژی همیشگی) و همین طور امتیاز کوچک شدن ذرات در حد نانومتر به عنوان کاتالیزور در بسیاری از واکنش‌های شیمیایی همواره مورد توجه بوده است.
دکتر "مجتبی نصر اصفهانی" گفت: "در این پژوهش از فیلم‌های کامپوزیتی نانوساختار دی‌اکسید تیتانیم به عنوان یک فتوکاتالیست شاخص در تخریب آلاینده‌های زیست محیطی بهره‌برداری کردیم". وی با بیان این مطلب که "هدف ما استفاده از روشی نوین و سالم در تصفیه پساب‌ها و آلاینده‌ها است"، افزود: "ما در این تحقیق از خاصیت فتوکاتالیستی نانوذرات دی‌اکسید تیتانیم بهره‌ گرفتیم، ضمن اینکه این نانوذرات را در یک ساختار کامپوزیتی به صورت پوشش در آوردیم تا جداسازی کاتالیست از محلول مورد آزمون به راحتی امکانپذیر باشد. "
در این کار تحقیقاتی، سه نوع فیلم کامپوزیتی دی‌اکسید تیتانیم با استفاده از سه نوع نانوپودر پیش‌کلسینه تجاری دی‌اکسید تیتانیم با نام‌ها‌ی تجارتی دگوسا، نانوپودر آلدریچ و میلینیم ساخته شد.
نصراصفهانی در ادامه افزود: "از فیلم‌های کامپوزیتی حاصله می‌توان برای تخریب برخی رنگینه‌های معروف پساب کارخانجات نساجی (شامل رنگینه‌های متیل نارنجی، سولوفنیل قرمز، زرد روشن X6G و تترترو مستقیم آبی روشن) استفاده کرد".
جزییات این پژوهش در مجله Desalination and Water Treatment (جلد 3، صفحات 64–72، سال 2009) منتشر شده است.

عکس روز:


 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: آلاینده های محیط زیست , پسماند , الاینده های محیط زیست
[ دوشنبه ٢۳ آذر ۱۳۸۸ ] [ ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و عرض ارادت در این آخرین ساعات شب ١٨ آذر ٨٨ از رشت امروز بارانی!البته بیشتر نقاط کشور مان و البته بخش بزرگی از اروپا درگیر برف و باران است.گرچه کنفرانس دانمارک با قدرت نه چندان در حال پیگیری گرم شدن اقلیم کره زمین است.بنه یکی درختان اصلی در جنگل های زاگرس و البرز جنوبی کشورمان است.در واقع اشکوب دوم بعد از درختان بلوط محسوب می شود. خبر خوشحال کننده از تکثیر این درخت بومی ایران داشتیم:

مهندس حسین گل بابایی : این نهال ها در قالب طرح " بررسی قدرت ترکیب پذیری نهال های پسته وحشی به منظور دست یابی به والدین برتر" انجام شد که نتایج بسیار خوبی به دست آمد.مجری طرح اظهارداشت:‌ این نوع پسته به صورت وحشی در جنگل های غرب کشور به صورت انبوه وجود دارد همچنین در پارک ملی خجیر در تهران نیز به تعداد زیادی دیده می شود.
وی افزود: عشایر غرب کشور ازاین پسته به عنوان خشکبار استفاده می کنند و در واقع برای آنان مصرف خوراکی دارد، اما آنچه که حائز اهمیت است وجود روغن بسیار غنی در میوه آن است.
گل بابایی ادامه داد: در بعضی از گونه های پسته وحشی 30 تا 35 درصد روغن وجود دارد که روغنی بسیار سالم است ازاین رو طرح توسعه درختان پسته وحشی با هدف روغن گیری میوه این درخت در دست بررسی قرار گرفت که بعد از پنج سال تحقیق به نتیجه رسید.
وی در خصوص مراحل انجام این طرح گفت: پارک ملی خجیر با مساحت 9 هزار هکتار که تحت پوشش سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد، مدت 100 سال قرق بوده است و از این رو حیات گیاهی و جانوری آن بکر مانده است.
گل بابایی اظهار داشت: در زمان قبل از انقلاب این پارک شکارگاه مخصوص سلطنتی بود، ازاین رو درختان پسته (بنه)‌ به شکل وحشی در آن وجود دارد که پایه های پدری و مادری از بین این درختان انتخاب شد.
رییس بخش تحقیقات آبخیزداری مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران ادامه داد: با انتخاب پایه های نر و ماده عمل لقاح مصنوعی انجام شد یعنی بعد از گل دهی گیاه ، خوشه های گل در پاکتی قرار گرفت تا جلوی گرده افشانی طبیعی گرفته شود.
سپس گرده پایه نری که انتخاب شده بود در پاکت گیاه ماده قرار داده شد و به این صورت عمل لقاح مصنوعی یا گرده افشانی صورت گرفت.
وی افزود: بذرهایی که به این روش به دست آمدند در خزانه کاشته شد و بعد از نهال دهی در چند صفت از جمله زنده مانی ، قطر نهال، ارتفاع نهال، قطر تاج پوشش (میزان شاخه دهی) مورد بررسی قرار گرفت. به گفته رییس تحقیقات آبخیزداری، مشخص شد صفات بررسی شده این نوع نهال نسبت به نوع وحشی خود بسیار بهتر است.
گل بابایی خاطر نشان کرد: خاصیت بارز دیگر این درخت کم توقع بودن آن نسبت به آب است و با شرایط دیم کاملا سازگار است و از این رو برای توسعه فضای سبز تهران که به نوعی با کمبود آب مواجه است بسیار مناسب خواهد بود.
به گفته وی این درخت هم زیبایی دارد و هم اینکه جزو درختان مثمر است.
رییس بخش تحقیقات آبخیزداری مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران با اشاره به اینکه زمان میوه دهی این درخت حدود هشت سال است گفت: در حال حاضر مرکز تحقیقات آماده ارائه دانش تولید نهال پسته وحشی به بخش اجرایی است.
عکس روز را اینگونه انتخاب کردم.

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: جنگلهای زاگرس , بنه
[ چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸۸ ] [ ٦:٤٥ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام به همه دوستان و یاران جدید و قدیم وبلاگ!دیروز شمارنده وبلاگ طبیعت زیستکره از رقم ٣٨٠٠٠ نفر گذشت!در بین وبلاگ های علمی این رقم قابل اعتنا است.از همه شما که در این مدت به وبلاگ طبیعت زیستکره انرژی مثبت دادید تشکر می کنم.تا چند روز دیگر کنفرانسی در کشور دانمارک برگزار می شود که از جهت زیسمحیطی برای کره زمین حائز اهمیت است.در این خصوص در روز های آینده خبر های جدیدتری را در وبلاگ خواهید خواند.

به گزارش نیچر، نمایندگانی که روزهای دوم تا ششم سپتامبر / اواسط شهریور در بارسلونا، در جلسات مقدماتی این اجلاس حضور داشتند، توانستند به پیشرفت‌هایی در راستای آماده کردن متنی برسند که در نهایت قرار است جایگزین پیمان کیوتو شود که اعتبار آن در سال 2012 / 1391 به پایان می‌رسد. ولی به نظر می‌رسد که دیدگاه‌های متضاد در مورد بحث اصلی کاهش گازهای گلخانه‌ای تمایل چندانی برای نزدیک شدن به هم نداشته باشند.

در آخرین روز این جلسه مقدماتی، لومامبا دی‌آپینگ، سفیر کشور سودان، مجددا در مورد خطرات برنامه‌ریزی برای پذیرفتن آب‌وهوای گرم‌تر به عنوان یک واقعیت غیرقابل‌تغییر به جای انجام اقدام عملی برای جلوگیری از آن سخن گفت.
او گفت که کشور‌های صنعتی با امتناع از انجام ارزیابی‌های درست و سخت‌گیرانه در مورد میزان واقعی خطرات انتشار گازهای گلخانه‌ای، در حال سوق دادن فقیرترین و آسیب‌پذیرترین افراد نوع بشر به مصیبتی هستند که هیچ پول و یا فناوری‌ای نمی‌تواند از آن پیشگیری کند. لومامبا که به عنوان رئیس صندلی نمایندگی گروه 77، دیدگاه اکثریت کشورهای در حال توسعه و جهان سومی را بیان می‌کرد (این کشورها اکثریت کشورهای حاضر در اجلاس را تشکیل می‌دهند)، در تمام روزهای اجلاس در بارسلونا بر همین نکات پافشاری کرده بود. ولی این بار صدای او در سالنی پر از صندلی‌های خالی می‌پیچید و معدود خبرنگاران حاضر نیز سوالی برای پرسیدن از او نداشتند.

به رغم انتقادهای مکرر لومامبا و دیگران، اتحادیه اروپایی و ایالات متحده به صراحت اعلام کردند که جای زیادی برای بحث در مورد تعهدات آنها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال 2020 / 1399وجود ندارد. کشورهای در حال توسعه خواهان این هستند که کشورهای پیشرفته با توجه به تعهدات پیشین خود، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را بین 40 تا 45 درصد نسبت به سال 1990 / 1369کاهش دهند، ولی آن‌گونه که به نظر می‌رسد، این کشورها تمایل چندانی برای عمل به تعهدات خود ندارند.

در واقع، سوال کلیدی در کپنهاگ این خواهد بود که آیا کشورهای فقیر خواهان پذیرش کمتر شدن هوشمندانه شکاف‌ها در راستای آماده شدن برای یک جهان گرم‌تر به جای تخصیص منابع اضافی برای کمک‌های مالی هستند و خود را برای این شرایط آماده می‌کنند یا نه.

در آخر خبری نه چندان جالب ولی در خور تفکر از مقوله ازدواج جوانان گیلانی بخوانید:

رئیس سازمان ملی جوانان گیلان گفت: در استان گیلان باید سالانه 33 هزار ازدواج و طی 10 سال 336 هزار واقعه ازدواج روی دهد که در این راستا میزان ازدواج جوانان در استان در سال 87 حدود 30 هزار و 860 مورد بوده است که نسبت به ارقام برآورد شده کاهش دارد.

عکس روز:(عید غدیر در راه..)

 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: زیستکره , گرمایش کره زمین , کنفرانس دانمارک
[ سه‌شنبه ۱٠ آذر ۱۳۸۸ ] [ ٦:٥٢ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام به همه دوستان عزیز!در بررسی کلید واژه های جستجو شده در وبلاگ طبیعت زیستکره جنگل های آمازون نقش مهمی دارد. در اینجا باز تاکید می کنم علاقمندان می توانند به کتاب جغرافیای جنگل های جهان مراجعه کنند!نحوه تهیه کتاب را قبلا در وبلاگ توضیح داده ام.

چند شب دیگر مقارن است با شب یلدا..آیا می دانید ایرانیان همیشه در هماهنگی با طبیعت بوده و عادات و سنت هایشان در همین راستا بوده..

شاید راه حل بسیاری از معضلات زیستمحیطی ما همین بازگشت به عادات حسنه ما است..


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: کتاب جغرافیای جنگل های جهان , جنگل های آمازون , شب یلدا
[ یکشنبه ۸ آذر ۱۳۸۸ ] [ ۸:۳۳ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلامی چو بوی خوش آشنایی!به سفیدی جنگلهای ابر و به رنگ آبی خزر و خروشان چون کارون!از رشت امشب مهتابی به همه شما سلام میکنم و آرزوی بهترین ها رابریتان دارم.خبرهای نگران کننده آتش سوزی از جنگلهای گلستان را دیروز مرور کردیم ولی اخبار امروز دلگرم کننده از حساسیت مسئولین بود:

رییس سازمان میراث فرهنگی استان سمنان می گوید:بدون شک ایجاد جاده شوسه آسفالته در دل این طبیعت بکر و کم یاب تجربه تلخی به دنبال خواهد داشت. چرا که ایجاد جاده،ساخت وسازهای متعددی را به دلایل و ضرورتهای گوناگون در حاشیه جاده و در نهایت تخریب جاده ابتدا در حاشیه و سپس در عمق در پی دارد.
او در پایان اضافه می کند:در حال حاضر پروژه ساخت جاده در دل جنگل ابر متوقف شده است. اما در صورت اجرای این طرح این موضوع قابل طرح در محاکم قضایی است چرا که از بین رفتن گونه های نادر گیاهی و درختان پیگیری قانونی دارد.
وجود 6 راه ارتباطی بین استان‌های گلستان و سمنان، ضرورت تخریب محیط‌زیست به بهانه توسعه راه‌ها را منتفی می‌کند. سه مورد از این راه‌ها در محدوده شهرستان علی‌آباد قرار دارد؛ محور گرگان ـ راهیان، شاهرود به طول 95 کیلومتر،‌ جاده گرگان ـ شاهکوه، شاهرود به طول 95 کیلومتر و محور گرگان ـ ‌آزادشهر، شاهرود به طول 130 کیلومتر که جاده‌ای ترانزیتی است. این محور در حال تعریض و اصلاح مسیر است و پس از آن به یک بزرگراه تبدیل می‌شود.
یکی دیگر از بهانه‌های مدافعان احداث جاده ابر، سهولت تردد گردشگران به منطقه است. حال آن که در اکثر کشورهای توسعه یافته، جاده‌های اکوتوریستی را با عرض کم و بعضاً به صورت شهر احداث می‌کنند تا طبیعت آسیب کمتری ببیند.
سابقه تلاش برای احداث جاده ابر به سال 64 بازمی‌گردد. از همان ابتدا این طرح با مخالفت کارشناسان محیط‌زیست و منابع طبیعی مواجه شد. عبور جاده از اکوسیستم بکر جنگلی و گونه‌های منحصربه‌فرد، زیستگاه حیات‌وحش و خسارت به چشمه‌ها و رودخانه‌های حوزه آبخیز زرین‌گل و شیرین‌آباد و همچنین عدم مطالعه اصولی و تخریب زیاد در عرصه‌های جنگلی و محیط‌زیست، مهم‌ترین دلایل مخالفت با این جاده بود.
در حالی که قرار است بخش‌هایی از جنگل هیرکانی ابر شاهرود در فهرست طبیعی یونسکو به ثبت برسد. اما عده‌ای می‌خواهند از دل این بهشت سبز بازمانده از عصر داینا‌سور‌ها، جاده‌ای بکشند که علاوه بر مسیر اصلی آن، دست‌کم تا 300 متر اطراف آن را نیز خالی از درخت خواهد کرد.
کارشناسان راهسازی معتقدند که احداث جاده جنگلی در شیب بیش از 15 درجه به صلاح نیست اما سنگ نشانه‌هایی که پیمانکاران وزارت راه در عمق جاده به جای گذاشته‌اند، نشان می‌دهد که بخشی از مسیر جاده مورد نظر آنها، در شیب‌های نزدیک 40 درجه ساخته می‌شود.
ساخت جاده جنگلی در چنین شیبی، می‌تواند موجب تشدید رانش زمین و فروافتادن درختان فرادست و آسیب‌هایی به درختان فرودست جاده شود.
تراکم پوشش جنگل ابر در اکثر نقاط آن بین 90 تا 95 درصد است و ایجاد حفره‌هایی در این پوشش به هم پیوسته، آسیب‌پذیری آن را به شدت افزایش می‌دهد. درختان جنگل در 100 تا 200 سال نخست عمر خود آسیب‌پذیر‌ترند و مسائلی همچون رانش زمین،‌آلودگی عبور اتومبیل‌ها و تخریب‌های عمومی و غیرعمومی مسافران، می‌تواند نوزایی این جنگل را متوقف کرده و زمینه مرگ تدریجی آن را فراهم کند.

خبر دوم:

بهرام صناعی رییس سازمان هواشناسی در چهاردهمین نشست کمیته هماهنگی هواشناسی–آبشناسی و مراقبت‌های دریای خزر گفت: آب و هوا و محیط زیست از ارکان بنیادین زندگی بشر امروز محسوب می‌شود و با پیشرفت و توسعه در جهان حفاظت از آن روز به روز اهمیت بیشتری می‌یابد.
وی ادامه داد: تغییرات سریع آب و هوایی، کاربرد انرژی‌هایی باآلایندگی بالا در طی قرن گذشته، از بین رفتن پوشش گیاهی جنگل‌ها و آلودگی آب‌های آزاد و دریاچه‌های بسته از جمله تاثیرات ژرف و گاه غیر قابل بازگشتی است که بشر امروز با آنها رو به روست و در آینده نیز با آن مواجه خواهد بود.
معاون وزیرراه و ترابری تصریح کرد: انسان با بی‌توجهی به قوانین حاکم بر طبیعت و عدم شناخت مسایل زیست محیطی مرتبط با آن عامل اصلی این تغییرات است. تغییرات ثبت شده در ایستگاه‌های هواشناسی و کشتی‌هایی که در محدوده دریای خزر نشان می‌دهد که از اوایل قرن بیستم میزان آلودگی مدام در حال افزایش بوده و اگر اقدام عاجلی صورت نگیرد شاهد از بین رفتن اکوسیستم موجود در این دریا خواهیم بود که بزرگترین دریاچه جهان به حساب می‌آید.
وی ادامه داد: به همین منظور برقراری ارتباط علمی و فنی بین پنج کشور حاشیه دریای خزر ضروری است و به نظرمی‌رسد و یکی از اهداف این اجلاس ایجاد، توسعه و تقویت ایستگاه‌های دیده‌‌بانی هواشناسی دریایی و اقیانوس شناسی فیزیکی و تعیین راهکارهایی برای مبادله اطلاعات این ایستگاه‌ها بین کشورهای حاشیه دریای خزر است.
صناعی تصریح کرد: در سالهای اخیر شاهد وقایع اسفباری در زمینه آلودگی محیط زیست و تاثیر آن بر آبزیان منطقه بوده‌ایم که بدین ترتیب بر اقتصاد مبتنی بر صید انواع آبزیان نیز تاثیر گذاشته و هم چنین تخریب جنگل‌ها، خسارات مالی و جانی فراوان به دنبال داشته است.

عکس روز را اینگونه انتخاب کردم


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: تخریب اکوسیستم , جنگل های ابر شاهرود , دریای خزر
[ سه‌شنبه ۳ آذر ۱۳۸۸ ] [ ٦:۳٥ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و احترام به همه دوستداران طبیعت!خبر آذر ماه را با آتش سوزی شروع می کنیم:

در حالی که کشمکش و نزاع میان پیمانکار وزارت راه و «ستاد مردمی پیگیری احداث جاده جنگل ابر» از یک سو و سازمان حفاظت محیط زیست، دیوان محاسبات، سازمان جنگل‌ها و مراتع، دوستداران طبیعت از سوی دیگر بر سر راه‌اندازی جاده از میان جنگل «ابر» استان سمنان - که در خاورمیانه بی‌نظیر بوده و یکی از شاهکارهای جهان به شمار می‌آید - بالا گرفته و پروژه جاده‌سازی عریض از میان این منطقه متوقف شده بوده، در اتفاقی کاملا مشکوک، عجیب و تأمل برانگیز، روز پنجشنبه یازده هکتار از این منطقه به خاکستر تبدیل شود.
در پی این آتش‌سوزی، دست‌کم 585 اصله درخت، درختچه و نهال از انواع بلوط، ممرز و دیگر گونه‌ها با درصد متفاوت دچار خسارت شد، هرچند کنترل بموقع آتش‌سوزی از وارد آمدن خسارات بیشتر به درختان منطقه جلوگیری کرد.
بنا بر این گزارش، احداث جاده علی آباد کتول به شاهرود که 19 کیلومتر آن از جنگل ابر گذر می‌کند، دولت بودجه‌ای پنج میلیارد ریالی برای احداث آن تخصیص داده  است و در صورت احداث این جاده، باید دست‌کم یک میلیون اصله درخت که در میان آنها درختانی با قدمت چند هزار سال به چشم می‌خورد، قطع شود.
این زنگ خطر، قطع درختان و به دنبال آن ویلاسازی‌ها و ساخت سازهای کذایی، از بین رفتن اکوسیستم منطقه، نابود شدن گونه‌های گیاهی و جانوری کمیاب و موارد دیگر بود که بسیاری از دوستداران و حامیان محیط زیست و همچنین سازمان حفاظت از محیط زیست و به دفاع از این جنگل برخاسته و با احداث این جاده مخالفت کنید.

بنابراین، در حالی که دمای هوا به سردی گراییده و باران و برف کشور را فرا گرفته، عصر امروز در حادثه‌ای که هنوز علت آن کشف نشده، یازده هکتار از این جنگل دچار آتش‌سوزی و نابود شده است که با در نظر گرفتن جنجالی که در روزهای اخیر درباره شروع دوباره فعالیت شرکت پیمانکار برای احداث جاده صورت گرفته، این حادثه به طور حتم دارای زوایای پنهانی است که باید هر چه زودتر از سوی کارشناسان امر، مشخص و شفاف‌سازی شود و در صورتی که این آتش‌سوزی عمدی بوده و یا کوتاهی برخی افراد، موجب حادثه شده باشد با خاطیان و مقصران آن به شدت برخورد شود.

شایان ذکر است، جنگل ابر از جنگل‌های زیبا و خوش‌ آب و هوای استان سمنان است که در 50 کیلومتری شمال ‌شرقی شاهرود و در راه جاده شاهرود به آزادشهر در استان گلستان قرار دارد. این جنگل در مجاورت روستاهای ابر، شیرین‌آباد و خاک‌پیرزن قرار دارد. فضای جنگل ابر را در فصول گوناگون سال، پوششی از ابر فرا گرفته است و به همین دلیل به آن جنگل ابر می‌گویند.
تصاویر دیدنی روز از روستای کندوان روستای کندوان در 22 کیلومتری اسکو و 62 کیلومتری تبریز


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: جنگلداری , آتش سوزی جنگل
[ دوشنبه ٢ آذر ۱۳۸۸ ] [ ٩:٥۸ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]
درباره وبلاگ

باسلام ای دوستان من دکتر کامبیز طاهری آبکنار Dr.kambiz Taheri Abkenarهستم.تخصص من جنگلشناسی- است. این وبلاگ که جزو قدیمی ترین وبلاگ های محیط زیستی است برای اشنایی بیشتر در این مقوله جهانی طرح شده.لطفا در خصوص وبلاگ نظر دهید و با من در تماس باشید. پاینده ایران سر سبز
موضوعات وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
امکانات وب