طبيعت زيستكره
وبلاگ محیط زیستی و جنگلداری
نويسندگان
لینک دوستان

با سلام به همه دوستان قدیم و جدید.در این آخرین ساعت های شب ٢۶ آبان ٨٨ خدمت شما عرض سلام می نمایم.خبر جدیدی که می خواهم بگویم خبر چاپ دومین کتام است.کتاب جغرافیای جنگل های جهان به زیور طبع رسید.علاقمندان می توانند کتاب را بزودی در کتابفروشی های کل کشور تهیه کنند و یا با انتشارات حق شناس به شماره تلفن ٠١٣١-٢٢۴۴۴١۴ تماس بگیرند...


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: کتاب جغرافیای جنگل های جهان
[ سه‌شنبه ٢٦ آبان ۱۳۸۸ ] [ ٦:۳۸ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام به همه دوستان در این شب پاییزی!اینکه کره زیستی روزهای گرمی را می گذراند برای همه صاحبنظران غم انگیز است ولی همیشه هم اینطوری نبوده:

خبرگزاری یونایتدپرس به نقل از نشریه "نیچر" از تگزاس گزارش داد که این کشف به این معنا است که زندگی زودتر از زمانی که تصور می شد توسعه یافته است.
پژوهشگران دانشگاه های "ای ام " تگزاس و "ستنفورد" ییل اعلام کردند که یافته های آنها می تواند افکار کنونی در ارتباط با تشکیل زندگی اولیه در کره زمین را تغییر دهد.
دانشمندان آمریکایی معتقدند که به این نتیجه رسیده اند که شرایط اقلیمی میلیاردها سال پیش 50 درجه سردتر از آن بوده است که تصور می شود. این کشف به معنای این است که شرایط برای حیات آسان تر بوده و زندگی طبق تصورات پیشین در آن زمان خیلی تحت فشار قرار نداشته است. دانشمندان دانشگاه "ای ام" تگزاس سنگ هایی را از آفریقای جنوبی مورد مطالعه قرارداده اند که گفته می شود سه میلیارد و 400 میلیون سال قدمت دارد و از شمار قدیمی ترین سنگ های کشف شده است.
بررسی این سنگ ها نشان داده است که آنها دارای ویژگی هایی هستند که نشان می دهد در دمای آبی خیلی سردتر از آنکه قبلا بررسی ها نشان داده است تشکیل شده اند.
این تحقیقات نشان می دهد که دمای آب در سه میلیارد و 400 میلیون سال پیش در نهایت 105 درجه بوده است و در حالیکه این دما بالقوه خیلی گرم است هنوز بسیار کمتر از دمای 155 درجه است که تحقیقات قبلی نشان می دهد.
بنابر این تحقیق این امر به این مفهوم است که ارگانیسم های بیشتری امکان وجود داشته اند که ضرورتا گرما دوست نبوده است.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: زیستکره , گرم شدن کره زمین
[ یکشنبه ٢٤ آبان ۱۳۸۸ ] [ ٧:٢٦ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام ای دوستان علاقمند به زیستکره!خوبید؟چه خبر؟در این روز های پاییزی چه می کنید؟موسسه جایکای ژاپن را از چند سال پیش می شناسم.در واقع از موضوع تالاب بندر انزلی که بعدها متوجه شدم طرف ژاپنی برای کسب تجربه برای نیروی های جوان خود این اقدام را نمود و برای ما فقط چند جلد دفترچه زیبا به یادگار ماند و معضلات این تالاب هنوز لاینحل باقیمانده است.حال خبر جدیدی داشتم که جالب بود:

پیش نویس قرارداد اجرایی طرح جنگلداری مشارکتی در منطقه چمن گلی حوزه آبخیز بازفت استان چهارمحال و بختیاری توسط معاونت آبخیزداری (به نمایندگی از سازمان جنگل‌ها) و آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) به امضا رسید.
به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور این اقدام در راستای تعمیم و گسترش همکاری های گذشته این سازمان با جایکا پیرامون تهیه طرح های جامع مطالعات آبخیزداری کارون، حفاظت اکوسیستم تالاب انزلی و کنترل سیل گلستان انجام شده است. براساس این گزارش، طرح جنگلداری مشارکتی حوزه آبخیز بازفت پس از تحقیقات و بررسی های کارشناسی، بازدیدهای صحرایی و انجام مراحل قانونی اداری مورد توافق طرفین قرار گرفت و پیش نویس قرارداد آن به امضا رسید. پیش نویس طرح یادشده حداکثر پس از سه ماه به امضای نهایی رسیده و از ابتدای سال سال 89 با حضور پنج تن از کارشناسان ژاپنی و همکاری کارشناسان ایرانی در یک بازه زمانی پنج ساله در منطقه مورد نظر اجرا و پایان خواهد یافت.
عکس روز را اینچنین انتخاب کردم:( ماه آبان پر از عروسی)

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: تالاب انزلی , جایکای ژاپن
[ دوشنبه ۱۸ آبان ۱۳۸۸ ] [ ٩:٢۳ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

در دو روز عمر کوته
سخت جانی کردم
با همه نامهربانان
مهربانی کردم
هم دلی
هم آشیانی
هم زبانی کردم
بعد از این بر چرخ بازیگر
امیدم نیست نیست
آن سرانجامی که بخشاید
نویدم نیست نیست
هدیه از ایام جز
موی سپیدم نیست نیست
من نه هرگز شکوه ای از روزگاران کرده ام
نه شکایت از دورنگیهای یاران کرده ام .................


سلام ای دوستان!خوبی؟امیدوارم که همگی ساکنان کره زیستی در سلامت و صلح زندگی کنیم. رییس سازمان ملل متحد نیز آرزوی از همین جنس دارد:
مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، بان کی مون از تمام ملت ها خواست تعهد خود را برای جلوگیری از نابودی محیط زیست در زمان جنگ و درگیری، تجدید کنند.بر اساس این گزارش، در پیام بان کی مون آمده است: در حالی که محیط زیست و منابع طبیعی از حمایت چنین ابزار حقوقی بین المللی مهم مانند کنوانسیون های ژنو بهره می برند، اما اجرای این ابزارها همچنان ضعیف باقی مانده است. وی در بخش دیگری از این پیام متذکر شد: ساز و کارهای بین المللی کمی برای نظارت بر تجاوز به محیط زیست یا پاسخ به ادعا نسبت به خسارت زیست محیطی وارد شده در دوران جنگ ، وجود دارد.
دبیر کل سازمان ملل متحد همچنین تاکید کرد: از آن جایی که محیط زیست و منابع طبیعی برای ایجاد و استحکام صلح ، حیاتی است، باید ضرورت حفاظت از آن ها در زمان درگیری مسلحانه تقویت شود.
بان کی مون اظهار داشت: اگر منابع طبیعی که موجب پایداری و دوام زندگی می شود، تخریب یا نابود شود، صلح با دوام نمی تواند وجود داشته باشد.
توی از شب های پاییز چقدر یاد بهار می افتم....

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: زیستکره , محیط زیست , اکوسیستم
[ شنبه ۱٦ آبان ۱۳۸۸ ] [ ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام صبح بخیر!احوال شما چطوره؟امیدوارم که سرما نخورده باشید.اگر روزی با تب و گرفتگی گلو و ماهیچه از خواب بیدار شوید!آیا فکر می کنید سرما خورده اید یا خدای نکرده دچار آنفولانزا آنهم از نوع خوکیش شده اید؟

دانستن علائم این بیماری ها به ما کمک خواهد کرد.مطمئنا سرما خوردگی دارای علائمی به مراتب سبک تر است.سرما خوردگی باعث بیماری شما برای چند روز می شود در صورتیکه آثار بیماری آنفولانزا شاید تا چند هفته هم رفع نشود. سرما خوردگی در عرض دو یا سه روز افول می کند در بزرگ سالان معمولا تب ایجاد نمی کند ولی در خردسالان ایجاد تب می کند. آب ریزش بینی در روز اول آغاز می شود.معمولا صدها نوع ویروس عامل این سرما خوردگی ها هستند!!وقتی کسی به آنفولانزا هم دچار می شود علائم مشابه است...تب وسر درد وگرفتگی ماهیچه ها و در آنفولانزای خوکی همراه با استفراغ و اسهال است. این علائم در عرص 2 تا 5 روز کاهش می یابند ولی تا چند هفته اثار خود را دارند. البته آنفولانزا با ذات الریه نیز همراه است و باعث خراب شدن سینه می شود. همانند ویروس سرما خوردگی -آنفولانزا نیز از راه دهان و بینی و چش ها وارد بدن می شود. به همین علت شسشوی دست ها با مایع استریل کننده در جلوگیری از این بیماری بسیار مهم است.سالم باشید.به جهت اهمیت این متن امروز در خبرگزاری های خارجی را ترجمه نمودم....

 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: انفولانزا خوکی , سرما خوردگی
[ چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۸۸ ] [ ٦:٢٤ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و عرض ارادت خدمت تمامی عاشقان طبیعت و اکوسیستم های آن!یکی از مشکلاتی که پرندگان بی نوا در جنوب ایران با آن درگیر هستند شیوخ عربی هوس باز هستند که برای آنها هم چاره ایی اندیشه شد:

"محمد جواد محمدی زاده" در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری زیست محیطی بین جمهوری اسلامی ایران و قطر گفت: بدنبال این تفاهمنامه همکاری های زیست محیطی مقابله با پدیده قاچاق پرندگان که توسط افراد فرصت طلب انجام می شود، بصورت هدفمند و قانونمند از طریق کنوانسیون های بین المللی از سوی دو کشور پیگیری خواهد شد.
وی افزود: مدیریت مواد شیمیایی و پسماند ها، همکاری مشترک برای حفاظت از تنوع زیستی در حوزه گیاهی و جانوری و حمایت از گونه های در معرض انقراض، انجام مشترک طرح های اثرات توسعه زیست محیطی، مقابله با پدیده شکوفایی جلبکی،افزایش ارتقای آگاهی های عمومی، تقویت مواضع دو کشور در خصوص معاهدات، کنوانسیون ها، قراردادهای زیست محیطی در مجامع بین المللی و مبادله بانک اطلاعات متمرکز در حوزه خلیج فارس از اهم موضوعات مورد توافق در اولین سند زیست محیطی بین جمهوری اسلامی ایران و قطر است.
معاون رییس جمهور اظهار داشت: کارگروه های تخصصی موارد مورد توافق را تعقیب و اجرایی خواهند کرد.
"عبدالله مبارک المعضادی" وزیر محیط زیست قطر نیز در این مراسم با تشکر از حسن استقبال سازمان حفاظت محیط زیست ج.ا.ایران گفت: مبارزه با آلودگی در حوزه آبی، تاسیس واحد های استفاده و تحویل ضایعات کشتی ها و کاهش آلودگی ها دریایی، تغییرات آب و هوا در صورتجلسه جامع فی مابین تاکید و در آینده بعنوان یادداشت تفاهم درج و اجرایی خواهد شد.

امروز در تالار حکمت دانشگاه گیلان مراسمی با فنی و حرفه ایی گیلان برگزار می شود.موضوع این همایش کارآفرینی است....


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: پرندگان , انقراض جمعیت ها , اکوسیستم
[ دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۸۸ ] [ ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام صد سلام به همه دوستان وبلاگ!دوستانی که هر روز به ما سر می زنند و خبر های جدید زیست محیطی را جویا می شوند.دیروز در بخش نظرات فردی که از در همین جا تشکر می کنم خواستار خریدن وبلاگ من شده بود!فعلا جوابی به این درخواست نداده ام....

راستی ما ایرانی ها از قدیم در غذاهایمان زردچوبه مصرف می کنیم.حال کاشف بعمل آمده که ضد سرطان است...باور ندارید بخوانید..:

از دیرباز تصور می شد که این ماده موسوم به «کرکامین» خواص شفابخش دارد و هم اکنون آزمایش هایی به روی آن به عنوان دارویی برای معالجه آرتروز و حتی فراموشی درحال انجام است.

آزمایش های تازه توسط تیمی در مرکز تحقیقات سرطان کورک نشان می دهد که این ماده می تواند سلول های سرطان مری را در آزمایشگاه نابود کند.

متخصصان سرطان گفتند که این یافته ها که در «ژورنال سرطان بریتانیا» تشریح شده است می تواند در یافتن معالجات تازه به پزشکان کمک کند.

دکتر شارون مکنا و تیم تحت سرپرستی او دریافتند که کرکامین ظرف 48 ساعت پس از ورود به بدن شروع به کشتن سلول های سرطانی می کند. کرکامین باعث ارسال علائم مرگبار سلولی شد و سلول ها شروع به هضم خود کردند. دکتر مکنا گفت: دانشمندان از مدت ها قبل می دانستند که ترکیب های طبیعی به طور بالقوه توان معالجه سلول‌های معیوبی که سرطانی شده اند را دارند و بو برده بودیم که کرکامین ممکن است خاصیت درمانی داشته باشد.

دکتر لسلی واکر، مدیر اطلاعات سرطان در موسسه تحقیقات سرطان بریتانیا گفت: این یک تحقیق جالب است که این امکان را ایجاد می کند که شاید بتوان مواد شیمیایی طبیعی موجود در زردچوبه را به دارویی جدید برای معالجه سرطان مری تبدیل کرد. او افزود: میزان ابتلا به سرطان مری از دهه 70 تاکنون بیش از 50 درصد بالا رفته است و تصور می شود که این وضع به افزایش میزان چاقی، مصرف الکل و بیماری ترش کردن مربوط باشد، بنابراین یافتن راه هایی برای جلوگیری از این بیماری نیز مهم است. هر سال ابتلای حدود 7800 نفر در بریتانیا به سرطان مری تشخیص داده می شود. این سرطان ششمین عامل مرگ ناشی از سرطان است که حدود پنج درصد قربانیان سرطان در بریتانیا را در بر می گیرد.

حال باور کردید!شاید بعد از این دیزی خوردن در نسخه دکترا هم بیاید...

 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: زرد چوبه
[ یکشنبه ۱٠ آبان ۱۳۸۸ ] [ ٧:٥٥ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام به همه دوستان و یاران وبلاگ طبیعت زیستکره!امروز ٩ آبان ٨٨ و از محل دانشکده صومعه سرا وبلاگ را به روز می کنم.هوا خیلی معتدل است ولی انگار بوی گرمش یا بادهای موسمی می آید.گرمش یادآور آتش سوزی جنگل ها است.به عنوان وبلاگ محیط زیستی خطر آتش سوزی های شدید پاییزه را گوشزد می نمایم....

دانشگاه ارومیه دکتر "امیر توکمه چی" عضو هیات علمی پژوهشکده آرتمیا و جانوران آبزی این دانشگاه ،گفت: بره موم به دلیل خواص مهم پزشکی به عنوان یک ماده ضد میکرب، تنظیم کننده سیستم ایمنی و التیام دهنده زخم ها مورد بهره برداری درمانی برای انسان قرار می گیرد؛اما تاکنون در زمینه بیماری های آبزیان به آن پرداخته نشده بود.
وی گفت : تحقیقاتی انجام شده با حضور اساتید پژوهشکده آرتمیا و جانوران آبزی نشان داد این ماده می‌تواند برخی از بیماری های شایع در آبزیان را درمان کند و با توجه به این که خواص کلی بره موم در همه جای دنیا یکسان است در درمان بیماری آبزیان ماهیان غیر بومی کشور نیز اثر بخش است.
دکترای میکرب شناسی دانشگاه ارومیه، اظهار داشت: بره موم (چسب زنبور) یک نوع موم است که توسط زنبور عسل از صمغ گیاهان تهیه می شود و زنبور عسل در مومیایی کردن و جلوگیری از عفونت موجودات زنده که وارد کندو می شوند و مسدود کردن سوراخ های کندو و گرم کردن کندو در فصل زمستان از آن استفاده می کند.
عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه ادامه داد: اولین اقدام در درمان عفونت و بیماری های آبزیان مانند طیور، استفاده از آنتی بیوتیک است اما به دلیل این که باقی مانده آن از لحاظ بهداشت عمومی برای بدن انسان مساله ‌ساز است و باعث مقاوم شدن باکتری های بدن انسان نسبت به آنتی بیوتیک می شود نیاز به جایگزین دارد.
توکمه چی، با اشاره به جایگزینی بره موم گفت: با استفاده از بره موم مضرات استفاده از آنتی بیوتیک بسیار کاهش می یابد و علاوه بر مزایای زیست محیطی سبب افزایش رشد اقتصادی کشور نیز می شود.
وی خاطر نشان کرد: جایگزینی بره موم با آنتی بیوتیک یکی از اهداف این پروژه علمی است و هدف اصلی این تحقیق علمی بهره برداری از آن در زمینه تحریک و تقویت سیستم ایمنی آبزیان است .

عکس روز:


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: زنبور عسل
[ شنبه ٩ آبان ۱۳۸۸ ] [ ٢:۳٢ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و عرض تبریک به مناسبت میلاد امام هشتم!امشب همه یکجوری شاد هستند!در این کره خاکی یک شب شاد نیز خودش غنیمت است.چون وبلاگ طبیعت زیستکره رسالت خود را در تمام کره حیاتی می جوید.باید از وضعیت رقت انگیز اهالی وزیرستان جنوبی در پاکستان بنویسم.جنگ در آن منطقه تعداد زیادی از مردم را بی خانمان و بی غذا کرده!امیدوارم به مناسبت این شب عید تمامی جنگ ها پایان گیرد!

خبر امرزو ما در زمینه نانو است...

نانولوله‌های کربنی در علوم فیزیک، شیمی و الکترونیک کاربردهای فراوانی دارند.

اکنون ماریا خوداکوسکایا، یک زیست‌شناس گیاهی و آلکساندر بیریس، یک متخصص فن‌آوری‌نانو، برای تقویت رویش گیاه گوجه‌فرنگی از نانولوله‌های کربنی استفاده کردند. مقداری بذر گوجه‌فرنگی در یک محیط رشد حاوی نانولوله‌های کربنی و مقدار دیگری در همان محیط رشد بدون نانولوله‌های کربنی، کاشته شدند. در محیط حاوی نانولوله، بعد از سه روز بیش از 30 درصد بذرها رشد کردند، در حالی که در محیط رشد بدون نانولوله، هیچ بذری حتی جوانه نزده بود.

بعد از 12 روز فقط 32 درصد بذرهای گوجه‌فرنگی بدون نانولوله، جوانه زدند. بعد از چهار هفته، این محققان مشاهده کردند که بوته‌های گوجه‌فرنگی که با نانولوله‌های کربنی تقویت‌شده بودند، در مقایسه با بوته‌های تقویت‌نشده دو برابر جرم زیستی و ارتفاع دارند. تئوری مساله بدین صورت است که نانولوله‌های کربنی درون پوسته‌ بذرهای گوجه‌فرنگی نفوذ کرده و باعث می‌شوند که آب سریع‌تر درون بذرها نفوذ کند و درنتیجه رشد بذرها را تقویت می‌کنند. سیستم‌های ریشه به طور جالبی در همه این بوته‌ها یکسان بودند، بنابراین نانولوله‌ها هیچ تغییری در روش انتشار ریشه‌ها نداده بودند. اما نکته دیگر این است که نانولوله‌های کربنی استفاده شده به‌عنوان کود شیمیایی برای گیاهان غذایی، ممکن است سمی و مضر باشند.

این محققان نتایج خود را تحت عنوان«نانولوله‌های کربنی می‌توانند درون پوسته‌ بذری گیاه نفوذ کنند و جوانه زدن بذر و رشد گیاه را به شدت تحت تأثیر قرار دهند» در مجله ACS Nano منتشر کرده‌اند.

شب عید است و به همین مناسبت عکسی از عید انتخاب کرده ام:


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: نانو , کشاورزی , امام رضا (ع)
[ پنجشنبه ٧ آبان ۱۳۸۸ ] [ ۸:٢٤ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام به همه دوستان وبلاگ طبیعت زیستکره.امروز یکشنبه ٣ آبان ٨٨ در یک روز آفتابی آخرین مراحل کتاب جغرافیای جنگل های جهان را به اتمام رساندم.بزودی خبرهای چاپ این کتاب را برایتان می نویسم.اما خبر امروز متاسفانه خبر از تخریب این منابع با ارزش دارد:

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بوینس آیرس ، این سازمان طرفدار حفظ محیط زیست از رهبران جهان خواست با اتخاذ تدابیر مناسب شرایطی فراهم کنند که روند نابودی جنگلها در سال 2010 متوقف شود.
"رودنی تایلور" مدیر برنامه جنگلها در صندوق جهانی طبیعت گفت: روند نابودی جنگلها نشان می دهد که ما باید سریع و در میزان گسترده به منظور مقابله با این جریان وارد عمل شویم. وی افزود: این خواسته به معنای آن نیست که ما می توانیم بطور کامل از نابودی جنگلها ممانعت بعمل آوریم بلکه باید با درختکاری در محل نابودی جنگلها ، تاثیر این تخریب را جبران کنیم. تایلور تاکید کرد که جنگلهای طبیعی جهان به منظور کاهش اثرات آلاینده گازهای گلخانه ای باید حفظ شود. وی همچنین افزود تاثیر روند نابودی جنگلها در جهان در حدود 20 درصد انتشار گازهای گلخانه ای است.
بنابراین گزارش سیزدهمین کنگره جهانی جنگل با حضور 3هزار و 500 نماینده از 160 کشور جهان در بوینس آیرس در جریان است. نتایج این کنگره می تواند تاثیرات مهمی قبل از برگزرای اجلاس سران در کپنهاگ در خصوص گرم شدن زمین داشته باشد.
در اجلاس کپنهاگ قرار است پیمان بین المللی جدیدی در خصوص آب و هوا به جای پیمان کیوتو پیشنهاد شود.
مدت اعتبار پیمان کیوتو تا سال 2012 است.
راستی در این شب های پاییزی چه غذایی می پسندید:


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: زیستکره , کتاب جغرافیای جنگل های جهان
[ یکشنبه ۳ آبان ۱۳۸۸ ] [ ٩:٤۳ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]
درباره وبلاگ

باسلام ای دوستان من دکتر کامبیز طاهری آبکنار Dr.kambiz Taheri Abkenarهستم.تخصص من جنگلشناسی- است. این وبلاگ که جزو قدیمی ترین وبلاگ های محیط زیستی است برای اشنایی بیشتر در این مقوله جهانی طرح شده.لطفا در خصوص وبلاگ نظر دهید و با من در تماس باشید. پاینده ایران سر سبز
موضوعات وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
امکانات وب