طبيعت زيستكره
وبلاگ محیط زیستی و جنگلداری
نويسندگان
لینک دوستان

سلام به همه دوستان!یاران عیدتان مبارک!در این فرخنده روز در ماه شوال به همه درود می فرستم.خبر نگران کننده از دست رفتن پرویز مشکاتیان را شنیدم ولی باورم نمی شود.چقدر خاطرات دارم با این مرد آسمانی!روحش شاد!

از دنیا زیستکره چه خبر؟امروز از دنیای حشرات!!!

پژوهشگران در انگلیس راز پرواز حشرات در مسافت‌های طولانی را کشف کردند.

 

 این دانشمند‌ان با مطالعه روی بال‌های انعطاف پذیر و ارتجاعی حشرات کشف کرده‌اند که چه عاملی باعث می‌شود، این بال‌ها در مقایسه با بال‌های سفت و خشک هواپیما که ساخته دست انسان هستند، کارایی و بازده بسیار بیشتری داشته باشند.

 

محققان دانشگاه آکسفورد و دانشگاه «نیو ساوت ولز» برای این یافته از دوربین‌های بسیار پر سرعت استفاده کرده‌اند تا مشاهده کنند که بال‌های ملخ در هنگام پرواز چطور تغییر شکل می‌دهند؛ سپس این تغییر شکل‌ها را با استفاده از مدل‌سازی‌های رایانه‌یی به صورت سه بعدی بازسازی کردند. در پایان نیز با انجام شبیه سازی‌هایی با در اختیار داشتن مد‌ل‌های یاد شده دریافتند که چطور حشرات بسیار کوچک می‌توانند با بال‌های خود پروازهای بین قاره‌ای در مسافت‌های بسیار طولانی انجام دهند و این بال‌های ظریف و بسیار کوچک چگونه از چنین قابلیتی بهره‌مند هستند.

 

محققان با انتشار این خبر در مجله «ساینس» اظهار داشتند: فن‌آوری های نوین و پیشرفته سه بعدی سازی و دوربین‌های بسیار سریع امکان این کشف را که پیش از این غیر ممکن بود، فراهم کرد.

راستی خبر جدیدی هم دارم بزودی کتاب دوم من با عنوان جغرافیای جنگل های جهان چاپ می شود.بزودی...خبرهای آن را اعلام میکنم...

 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: پرندگان , حشرات , کتاب جغرافیای جنگل های جهان
[ دوشنبه ۳٠ شهریور ۱۳۸۸ ] [ ۸:٤٠ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام به همه دوستان عزیز و دوستدار طبیعت زیستکره.از قدیم بعد از ظهر های جمعه برای دلتنگ و ملال آور بوده ولی زنده باد شادی.خوبید؟امیدوارم که در این غروب ابری حال و روزتان خوب باشد. خبر جالبی از توتون این گیاه آلوده کننده داشتم که جالب بود:

طرح تحقیقاتی "حیدر سیفی" دانش آموخته بیوتکنولوژی کشاورزی در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد وی انجام و ارائه شده است. سیفی گفت: امروزه کشاورزی مولکولی و تولید گیاهان تراریخته باعث شده از گیاهان برای درمان بیماری هایی استفاده شود که تا پیش از این با داروهای شیمیایی یا مواد زیستی بدست آمده از حیوانات یا میکروارگانیسم ها درمان می شدند.
مجری این طرح افزود: بر این اساس است که گیاهان تراریخته می توانند به عنوان بیوراکتور جایگزین مناسبی برای سیستم های رایج بیان کننده پروتئین های نوترکیب باشند. وی با اشاره به اهمیت تولید داروهای مورد نیاز برای درمان سکته های قلبی و مغزی در کشور افزود: یکی از داروهای مهم برای سکته های قلبی و مغزی، پروتئین نوترکیب t-PA (اسم تجاری اکتیواز یا آلتپلاز) است که به دلیل کمیاب بودن و قیمت بالا در دسترس عموم بیماران نیست. به همین علت اهمیت تولید آن در کشور فوق العاده احساس می شود.
سیفی در خصوص طرح تحقیقاتی خود گفت: در این تحقیق گیاهان توتون تراریخت تولید شده توسط گروه بیوتکنولوژی دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس به منظور استخراج و تخلیص پروتئین t-PA کشت داده شد.
کشت توتون می تواند در آینده نه برای تولید سیگار بلکه برای تولید دارو باشد.گرچه تولید توتون نقش مهمی در اقتصاد گیلان و مازندران داشته است.

از قبل عید فطر را به همه تبریک می گویم.عکس روز از دیروزهای است...

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: پیشرفت های علمی ایران , بانک ژن گیاهی , گیاهان تراریخته
[ جمعه ٢٧ شهریور ۱۳۸۸ ] [ ٩:٤۳ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام به همه دوستان و عرض ارادت خدمت همه دوستان!باید از همگی بابت غیبت های زیاد عذر خواهی کنم.باور کنید زندگی فشار زیاد بر وقت من می گذارد و من هم وبلاگ را در روز خط می زنم.در آشفته بازار کره زیستی شاید پبدا کردن یکجای ساکت و بدور از اغیار کار سختی باشد.البته پیدا می شود جسته ایم ما...:

تحقیق و جست وجو برای پیدا کردن بهترین منطقه رصد شده در جهان به کشف محلی منجر شد که تصور می شود سردترین، خشک ترین و در عین حال آرام ترین نقطه در روی زمین است. به گفته اخترشناسان، تصور می شود تاکنون پای هیچ انسانی به این نقطه از زمین نرسیده باشد اما پیش بینی می‌شود بتوان از این محل تصاویری بدست آورد که سه برابر واضح تر و دقیق تر از تصاویر تهیه شده از آن با تجهیزات زمینی هستند.

یک تیم تحقیقاتی مشترک امریکایی و استرالیایی در جریان مطالعات خود برای ارزیابی بسیاری از فاکتورهای تاثیرگذار روی دانش نجوم و ستاره شناسی از جمله پوشش ابری، دما، روشنی اسمان، بخارات آب، سرعت باد و آشفتگی های اتمسفریک و با ترکیب داده های حاصل از ماهواره ها، ایستگاه های زمینی و مدل های آب و هوایی این منطقه استثنایی و شگفت انگیز را شناسایی کرده اند. پژوهشگران این منطقه را که در ارتفاع 4053 متری بر روی فلات قطب جنوب واقع است، «مرز آ» نامیده‌اند. خترشناسان می گویند این محل نه تنها فوق العاده بکر و دور افتاده است بلکه بی نهایت هم سرد و خشک است.

مطالعات نشان داده است، متوسط دمای هوای زمستانی در «مرز آ» 70- درجه سانتیگراد است و محتوی آب در کل اتمسفر آن چیزی کمتر از ضخامت یک تار موی انسان است! به گفته دانشمندان، این منطقه بی نهایت آرام است بدین معنی که آشفتگی های اتمسفریک در آنجا بسیار کمتر از هر نقطه دیگری در زمین است به طوری امکان مشاهده ستاره های چشمک زن در آسمان به خوبی فراهم می‌شود. دکتر ویل ساندرز، استاد دانشگاه ویلز جنوبی و محقق رصدخانه آنگولا - استرالیا در این زمینه اظهار داشت: این منطقه به قدری آرام است که تقریبا هیچ وزش باد یا حتی شرایط جوی در آن وجود ندارد.

دکتر ساندرز تاکید کرد: از انجا که آسمان در این منطقه بسیار تاریکتر و خشکتر است لذا یک تلسکوپ در اندازه معمولی می تواند در حد بزرگترین تلسکوپ‌ها در سایر نقاط جهان کارآیی و قدرت داشته باشد.

شاید بعد از این تیم های تور های جهان گردی یک پاتق هم توی قطب دست و پا کنند. ماه رمضان است و هنوز بساط سفره باز خداوند برای زمینیان...سفره امشب از شهر شیراز انتخاب شده..

البته رشته و خشکار ما گیلانیان را نباید از یاد برد..


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: زیستکره , تخریب اکوسیستم , گردشگری , ماه مبارک رمضان
[ یکشنبه ۱٥ شهریور ۱۳۸۸ ] [ ٧:٤٩ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و عرض ارادت خالصانه به همه دوستان دور ونزدیک!یادمان باشد برای شفای همه  بیمارا ن و آزادی همه اسرا و شفاعت همه درگذشتگان دعا کنیم.ماه رمضان را گرامی می دارم و التماس می کنم سر سفره افطار برای از اجتماعی که نام بردم دعا را فراموش نکنیم.

گرچه در امثال آب هندوانه بی ارزش تلقی می شود ولی انگار این نظر نقض شده :

واینه فیش ــ محقق اصلی این پژوهش ــ به همراه گروهی از محققان دپارتمان کشاورزی آمریکا در آزمایشگاه اوکلاهما خاصیت بالقوه هندوانه‌های پسماند و غیر قابل مصرف برای تهیه سوخت زیستی را مورد مطالعه قرار دادند.

این هندوانه اغلب به دلیل این که مرغوبیت لازم و برای ورود به بازار را ندارند، مرجوعی و بلا استفاده هستند.به گفته محققان سالانه 20 درصد از کل محصول هندوانه به همین دلیل قابل استفاده نبوده و دور ریخته می‌شود، اما آب این هندوانه‌ها در واقع قند‌های تخمیرشدنی هستند و منبع مناسبی برای تولید سوخت زیستی اتانول به حساب می‌آیند.همچنین از پسماند این هندوانه‌ها می‌توان دو ماده مهم به نام‌های کیلوپن و ال ــ سیترولین تهیه کرد که از نظر اقتصادی بسیار حائز اهمیت هستند.

شب های تابستان نان و پنیر و هندوانه را فراموش نکنید!موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: انرژی فسیلی , انرژی های نو
[ یکشنبه ۸ شهریور ۱۳۸۸ ] [ ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و احترام فراوان به همه دوستان و عزیزان.امیدوارم که هر روز شاهد سرسبزی اکوسیستم های کره حیاتی یا همان زیستکره باشیم.وبلاگ طبیعت زیستکره همیشه بر اساس وظیفه کارشناسی خطرات اکولوژیک را گوشزد می نماید تا جلوی تخریب زمین گرفته شود.البته خبر های پر امید هم جزئی از برنامه وبلاگ است.

خبر امروز ما از جنگل ارسباران است:

آماده سازی زمین های احداث مجتمع فرآوری مس از معدن سامگون در نزدیکی جنگلهای ارسباران خطری جدی را گوشزد می نماید. فعالیت چندین ساله معدنکاران مس در ارسباران در حالی انجام می شود که حفاری ها بدون ارزیابی های زیستمحیطی انجام شده است. حفاری های جدید احتمال آلودگی های آبی و خاکی در شعاع ١۵ کیلومتری را دارا است. البته این آلودگی ها در آینده تا مسافت های بیشتری خواهند رفت.اولین مقصد این آلودگی سفره های آبهای زیر زمینی منطقه ارسباران است.

واکنش جناب دکتر شریعت نژاد قائم مقام سازمان جنگلها و مراتع کشور در خور احترام است ولی کافی نیست.از همه کارشناسان و اساتید رشته جنگلداری خواستارم در خصوص تخریب این منابع تکرار نشدنی موضع گیری نمایند. البته سازمان محیط زیست نیز وظیفه مهمی دارد که سکوت


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: محیط زیست , زیستکره , جنگلداری , جنگلهای ارسباران
[ چهارشنبه ٤ شهریور ۱۳۸۸ ] [ ۸:٢٤ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام از رشت بارانی و شرجی!خوب و خوش هستین.راستی نماز و روزه تان قبول حق باشه!سر سفره افطار ما را هم دعا کنید.یکی از معظلات قرن بیستم پلاستیک های تجزیه نشو بود. حال خبر خوشی داریم از تجزیه آنها:

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، هر ساله هزاران تن بقایای مواد پلاستیکی وارد اقیانوس ها می شود که برخی از این پلاستیک ها به ساحل بازگردانده شده و برخی نیز با جریانهای دریایی به ناحیه ای در اقیانوس آرام بین کالیفرنیا و هاوایی که گفته می شود وسعتی بیش از تگزاس آمریکا دارد، حمل می شود.
"کاتسوهیکو سایدو" شیمیدان دانشگاه نیهون در چیبا واقع در ژاپن می گوید: عموما تصور براین است که پلاستیک های مورد استفاده روزانه ، کاملا پایدار است.
وی گفت: بررسی های ما نشان می دهد، پلاستیک در اقیانوس ها در اثر قرار گرفتن در معرض باران و آفتاب و دیگر شرایط زیست محیطی، تجزیه می شود و بدین گونه به منبع دیگری از آلودگی جهانی که تا آینده نیز ادامه دارد تبدیل می شود.
نتایج این تحقیقات در نشست سالانه انجمن شیمی آمریکا ارائه شد.
سایدو گزارش داد که پلاستیک های تجزیه شده، مواد شیمیایی سمی مانند "بیسفونل آ" و "پی اس اولیگومر" از خود آزاد می کنند که می تواند عملکرد هومورنها را در حیوانات مختل کند.

ای کاش ماه مبارک رمضان هم ما در خوردن و آشامیدن زیاده روی نکنیم و به یاد فقرا هم باشیم. دوستی درخواست نموده بود سفره افطاری فقرا را هم در وبلاگ بگذارم.چشم بفرمایید...چشم ها را نگاه کنید که چقدر معصومانه مینگرند...

 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: فقر , آلاینده های محیط زیست , ماه مبارک رمضان
[ یکشنبه ۱ شهریور ۱۳۸۸ ] [ ۱:٥٥ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]
درباره وبلاگ

باسلام ای دوستان من دکتر کامبیز طاهری آبکنار Dr.kambiz Taheri Abkenarهستم.تخصص من جنگلشناسی- است. این وبلاگ که جزو قدیمی ترین وبلاگ های محیط زیستی است برای اشنایی بیشتر در این مقوله جهانی طرح شده.لطفا در خصوص وبلاگ نظر دهید و با من در تماس باشید. پاینده ایران سر سبز
موضوعات وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
امکانات وب