طبيعت زيستكره
وبلاگ محیط زیستی و جنگلداری
نويسندگان
لینک دوستان

سلام به همه دوستان!خدمت همه شما از رشت امروز گرم و شرجی سلام دارم. چند روزی است که بعلت مشغله های شخصی وقت نکردم وبلاگ را به روز کنم.دیروز در ایران مصادف بود با میلاد دختر نبی مکرم و روز زن و مادر!این روز را به همه زنان و دختران این کره خاکی تبریک می گویم.زنان در حفاظت محیط زیست این کره حیاتی نقش مهمی دارند.آموزش نسل آینده برای احترام به این منابع طبیعی از وظائف مادران است.

لبخند مادری از اسایشگاه مرا بسیار در فکر برد:


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: روز مادر
[ دوشنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸۸ ] [ ٧:٤٦ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام به همه دوستان.امروز ١٨ خرداد ١٣٨٨ با هوای ابری در رشت امتحانات ترم را آغاز کردیم.چون در اولین ساعت امتحان -جنگلشناسی عمومی قرارداده شده بود خیلی صبح با عجله به دانشکده آمدم ...

خبر امروز از قلب جنگلهای آمریکای جنوبی است:

 باستان شناسان به الگو گرفتن قوم مایا از درختان وگلها در جنگلهای آمریکای جنوبی صحه گذاشتند.

اقوام تاریخ به اخلاق زنده اند...زنده و سربلند باشید...


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: گیاهان
[ دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸۸ ] [ ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و عرض ارادت خدمت همه سبز اندیشان این کره خاکی!امیدوارم که همگی دوستان از سلامت کامل برخوردار باشند و همه ما تحمل این زندگی دو روزه را داشته باشیمو کمتر از دور روزگار گلایه کنیم .بیشتر به فکر آلوده کردن این زیبایی های طبیعت باشیم.آب را گل نکنیم...چشم ها را باید شست...

خبر امروز :

سید ضیاء الدین طباطبایی : مرحله نخست این روش در آزمایشگاه با موفقیت سپری شده است. به گفته وی، دراین آزمایش، قلمه هایی که درمعرض تابش اشعه گاما قرارگرفت پس ازکشت موفقیت آمیز در گلخانه، تغییراتی در ویژگیهای آنها مانند شکل برگ، تعداد خار، طول نهال و میزان رشد رویشی آنها بوجود آمد. طباطبایی ادامه داد: القای موتاسیون در انار، به منظور ایجادتنوع ژنتیکی برای تولید موتانت هایی با صفات کیفی برتر (انار بدون هسته یا نرم هسته، ارقام زودرس و دانه قرمز) صورت می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: همچنین بررسی امکان ایجاد موتاسیون با بکارگیری پرتو گاما برای تولید ارقامی از نهال مقاوم به آفت کرم گلوگاه انار با بهره مندی از روش پرتوتابی گاما انجام شده است.
طباطبایی گفت: در اسفند ماه امسال این قلمه ها از محیط آزمایشگاه به مزرعه منتقل و در آنجا کشت می شود که مدت دو تا سه سال آینده به بار می نشیند.
وی افزود: این طرح بصورت مشترک بین پژوهشکده صنعتی، پزشکی و کشاورزی سازمان انرژی اتمی ایران و ایستگاه تحقیقات کشاورزی ساوه در حال اجرا است.
وی یادآور شد: تنوع تولید محصول انار می تواند در جذب بازارهای بین المللی و ارتقای کیفیت محصول موثر باشد.

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ شنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸۸ ] [ ٩:٢۸ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام به همه دوستان!البته دلم برای شما خیلی تنگ شده بود.حتی اگر شما اعتقادات مرا قبول هم نداشته باشید.باز به شما سلام می گویم و آرزوی بهروزی برایتان دارم.امروز یکشنبه در یک روز آفتابی کریستال به همراه دو نفر از بهترین دوستانم آقایان دکتر صالحی و دکتر نیکوئی برای بازدید به جنگلهای اسالم رفته بودم.البته کمی خسته شده ام ولی بی نظیر بود.

خبر امروز:

معاون مناطق مرطوب و نیمه‌مرطوب سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: به‌زودی با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور تفاهم‌نامه فعالیت‌های طبیعت‌گردی ایران جهت هدایت صحیح سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این حوزه، ابلاغ خواهد شد.

دکتر علی اوسط منتظری : در مسیر سرمایه‌گذاری در مباحث طبیعت‌گردی موضوعات قانونی، حقوقی، مسائل فنی و هدایت صحیح سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به‌زودی و پس از طی مراحل نهایی، تفاهم‌نامه همکاری‌های طبیعت‌گردی سازمان میراث فرهنگی و سازمان جنگل‌ها ابلاغ خواهد شد.

وی افزود: براساس این تفاهم‌نامه، وظایف و مقررات قانونی هر دو سازمان با یکدیگر تلفیق شده و در برگیرنده مباحث بسیاری است و کمک خواهد کرد تا ضمن بالا بردن انگیزه سرمایه‌گذاران بخش طبیعت‌گردی کشور، در وقت و زمان اجرای پروژه‌ها صرفه‌جویی شود و پروژه‌ها در کمترین زمان ممکن به نتیجه مطلوب خود برسند.

دکتر منتظری با اشاره به مکان‌یابی احداث موزه‌های میراث روستایی در شمال کشور به ویژه در استان مازندران گفت: دو نقطه در استان مازندران جهت احداث موزه میراث روستایی مازندران به سازمان میراث فرهنگی تعریف شده است که امیدواریم پس از انجام کارهای مطالعاتی این پروژه ارزشمند در مازندران نیز همچون گیلان به اجرا درآید.

معاون مناطق مرطوب و نیمه مرطوب سازمان جنگل‌ها، موزه‌های میراث روستایی را نمادی از همزیستی و تعادل بین انسان و طبیعت برشمرد و اظهار کرد: موزه‌های میراث روستایی تصویری از میزان دخالت انسان گذشته در طبیعت است و آن چیزی که مشاهده می‌شود تعادل بین آن دو است و موزه‌های میراث روستایی بدون پدیده‌های طبیعی مفهومی نخواهد داشت.

دکتر منتظری درباره روند احداث پروژه تله کابین درفک در گیلان خاطرنشان کرد: در صورت ارائه نتایج ارزیابی زیست محیطی و از سوی سازمان حفاظت محیط زیست و مباحث مربوط به تخریب منابع طبیعی، مشکلی برای اجرای این پروژه وجود نخواهد داشت.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: جنگلداری , طبیعت گردی
[ یکشنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸۸ ] [ ٧:٤۸ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و عرض خالصترین درود ها به همه سبز اندیشان این کره خاکی!شما که آرزوی فرداهای بهتر و سالم تر را برای این کره خاکی می خواهید و با هر گونه آلودگی برای این زمین پاک موافق نیستید.پس پیش به سوی سالم کردن فردا برای نسل های آینده!فردا جمعه است و تعطیل ولی من به همراه دانشجویان خاکشناسی برای بازدید به منطقه جاده خلخال دشت شقایق ها می رویم. گرچه هر سال شاهد روند نزولی تعداد گلها هستم!

 

خبر علمی روز از دنیا چوب است:

پژوهشگران مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور با همکاری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، با افزودن نانورس به کامپوزیت چوب-پلاستیک ساخته‌شده از باگاس (تفاله نیشکر) موفق شدند خواص مکانیکی و فیزیکی آن را بهبود دهند. دکتر علیرضا عشوری، عضو هیات علمی پژوهشکده صنایع شیمیایی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران گفت: « هدف اصلی، بررسی تأثیر افزودن نانورس با درصدهای وزنی مختلف، بر خصوصیات فیزیکی و مکانیکی ماده مرکب ساخته شده از باگاس و پلی پروپیلن است.»


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: دشت شقایق خلخال , کومپوزیت های چوب
[ پنجشنبه ٧ خرداد ۱۳۸۸ ] [ ٧:٥۳ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و عرض ارادت بسیار به همه دوستان دور و نزدیک!پس از شایعات بسیار زیاد مبنی بر انقراض یوز پلنگ در ایران خبر خوشی را دریافت نمودیم:

دو قلاده یوزپلنگ جمعه گذشته - اول خرداد ماه - توسط گروهی از دانشجویان به سرپرستی "اسماعیل کهرم" در پارک ملی توران سمنان رویت شده است. البته در دو ماه نخست سال جاری بالغ بر 9 قلاده یوزپلنگ آسیایی در منطقه پارک ملی "توران" استان سمنان مشاهده شده بود. همچنین در جریان بازدید این گروه دانشجو، 47 راس گورخر نیز در این منطقه مشاهده شده است.
نسل یوزپلنگ آسیایی در بیشتر کشورهای منطقه از بین رفته و تاکنون وجود یوزپلنگ آسیایی در هیچ از کشورهای آسیایی منطقه به تایید مقامات مسوول نرسیده است، تاکنون وجود بیش از 70قلاده یوزپلنگ آسیایی در مناطق مختلف حفاظت شده ایران به تایید رسیده است.

شهریور ماه هر سال برای علاقمندان و فعالان محیط زیست یادآور روز یوزپلنگ است که برگزاری آن از سال 1386 آغاز گردیده است. در این سال، روز نهم شهریور ماه به عنوان “روز ملی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی” انتخاب شد تا دوستداران حفظ محیط زیست این مرز و بوم با انجام فعالیت های نمادین و معرفی یوز، سعی در حفظ این گربه سان در حال انقراض بنمایند.در اینجا لازم است از زحمات محیط بانان زحمتکش تشکر نمایم.

کشتار این جانور نایاب در تمام کشور های آسیا به انقراض نسل آنها انجامید!

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: حیوانات حیات وحش
[ دوشنبه ٤ خرداد ۱۳۸۸ ] [ ٩:۳۸ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و فراوان به همه دوستان و یاران!این روزها که آبیاری فضاهای سبز در شهرها بسیار مرسوم شده میزان هدر رفت آب نیز بالا رفته است.در بازدیدی که دو سال پیش از کشور عربستان و قطر داشتم سیستم آبیاری قطره را بسیار کارآمد دیدم.شاید هزینه ابتدایی در این روش بالا به نظر برسد ولی میزان صرفه جویی و موفقیت این سیستم بی نظیر است. در اینجا بی مناسبت ندیدم کمی این سیستم را معرفی نمایم:

 سیستم آبیاری قطره ای ثقلی G. D. I

این روش تحت عنوان آبیاری قطره ای ثقلی، بدون نیاز به پمپ آب و بدون گرفتگی قطره چکان ها. می باشد.  کاهش 30% هزینه اولیه نسبت به سیستم های تحت فشار با پمپ، و حدود 50% صرفه جویی در هزینه بهره برداری مزیت اقتصادی آن می باشد.
سیستم آبیاری قطره ای ثقلی از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه بوده و با حذف پمپاژ در آبیاری قطره ای ثقلی به طور کلی:
1.هزینه ثابت اولیه کاهش می یابد.
2.هزینه انرژی در مدت بهره برداری حذف می گردد .
3.هزینه های بهره برداری و نگهداری کاهش می یابد.
4.استفاده از فشار پایین (1.5 متر آب) و در نتیجه کاهش حساسیت نسبت به گرفتگی قطره چکان.
5.نصب ساده و آسان با توجه به فشار پایین سیستم.
6.امکان استفاده در فضاهای بسیار کوچک(باغچه ها) تا بسیار بزرگ.
 

 

کم آبیاری عبارت است از «مصرف عامدانه و عالمانه کمتر آب، به منظور افزایش تولید در مجموعه اراضی تحت پوشش» و یا به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت کم آبیاری عبارت است از «استفاده بیشتر و بهتر از واحد حجم آب» می‌باشد.

آبیاری کامل به منظور کسب حداکثر محصول از واحد سطح در شرایطی قابل اعمال است که اولاً آب به مقدار کافی در اختیار باشد و ثانیاً امکان توسعه و افزایش سطح زیرکشت وجود نداشته باشد. اما در شرایطی که نه تنها آب به اندازه و مقدار کافی در دسترس نباشد، بلکه اراضی مستعد و قابل احیای زیادی وجود دارند که در صورت رسیدن آب به آنها امکان افزایش تولید قابل توجهی وجود خواهد داشت، کم آبیاری یکی از گزینه‌های پیش‌روست.

باید توجه داشت برای استفاده حداکثر از پتانسیل واحد حجم آب لازم است در مرحله اول از «دانش آبیاری» و در مرحله دوم از «عملیات صحیح آبیاری» توأمان بهره‌ گرفت. در بکارگیری فن کم آبیاری رعایت ملاحظات مهندسی از ضروریات رسیدن به موفقیت است و باید توجه داشت صرفاً با کم آب دادن به گیاه بدون توجه به زمان، مقدار و کیفیت آب آبیاری ممکن است نه تنها سود بیشتری حاصل نگردد بلکه موجب بروز خسارات زیادی نیز گردد. لذا برای انجام عملیات کم‌آبیاری، ملاحظات زیر مورد توصیه قرار می‌گیرد.

  • گیاهان مناسب برای کم آبیاری؛ (گیاهانی که دارای دوره رشد کوتاه، راندمان مصرف بالا و مقاوم به خشکی هستند در عملیات کم آبیاری بهتر نتیجه می‌دهند).
  • خاک‌های مناسب برای کم آبیاری؛ (خاک‌هایی که دارای ظرفیت نگهداری آب بیشتری هستند شرایط بهتری برای پذیرش کم آبیاری دارد).

کیفیت آب آبیاری؛ (آبی که در کم آبیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد لازم است از کیفیت خوبی برخوردار باشد تا گیاه همراه با تنش آبی در معرض تنش شوری و تأثیرات منفی آن قرار نگیرد).

  • عملیات زراعی؛ (شخم باید به اندازه کافی عمیق باشد تا آب باران بتواند بهتر در خاک نفوذ کرده و ذخیره شود از طرفی زمان کاشت باید به گونه‌ای انتخاب شود که گیاه بتواند از رطوبت موجود در خاک قبل از آبیاری استفاده نماید. در عملیات زراعی لازم است به کنترل علف‌های هرز و کاهش تبخیر از سطح خاک توجه جدی به عمل آید).
  • میزان آبیاری؛ (میزان آب آبیاری باید از روی منحنی تابع تولید، درآمد و هزینه تعیین گردد).
  • زمان آبیاری؛ (گیاهان در مراحل مختلف رشد واکنش‌های مختلفی به کم آبی دارند لذا لازم است با شناخت کامل رفتار گیاه، به گونه‌ای که تأثیرات منفی به حداقل برسد زمان آبیاری تنظیم گردد).
  • روش‌های اعمال کم آبیاری؛ (روش‌های اعمال کم آبیاری به وسیله تغییرات در دور و حجم آبیاری نسبت به آبیاری کامل قابل اعمال می‌باشد. انتخاب هر کدام از این روش‌ها بستگی به خصوصیات و کیفیت آب و خاک دارد. یکی دیگر از روش‌های توصیه شده، آبیاری یک در میان فاروهاست. همچنین محل کاشت بوته‌ها بر روی پشته‌ها و فاصله آنها تأثیر بسزایی در موفقیت کم‌آبیاری دارد).

مصرف کود؛ (اثربخشی کودها در شرایط کم آبی کاهش می‌یابد، مخصوصاً اگر مصرف این کودها با رشد رویشی گیاهان مطابقت نداشته باشد. لذا توصیه می‌گردد که مصرف کودها یکباره و قبل از کاشت گیاه انجام پذیرد و از مصرف کود در مراحل رشد صرف نظر گردد. همچنین در میان کودها، کودهای پتاسیمی مخصوصاً سولفات پتاسیم و سولفات‌روی نقش مهمتری در تنظیم روزنه‌ها و تعادل یونی در سیستم گیاهی به منظور کاهش تنش‌های حاصل از کم آبی ایفا می‌نماید. بنابراین در کم آبیاری مصرف کودها باید متعادل و بهینه بوده و به مصرف کودهای پتاسیمی نیز توجه ویژه‌ای گردد. همچنین مصرف کود فسفر به ویژه در شرایط دیم، طول دوره رشد را کوتاه کرده، بنابراین صدمات تنش آبی را در اواخر فصل رشد کاهش می‌دهد، به عبارت دیگر مصرف فسفر در این شرایط باعث کاهش صدمات کم آبی می‌گردد).

یادبگیریم که قطره های آب را هدر ندهیم!!!


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: ابیاری قطره ایی
[ یکشنبه ۳ خرداد ۱۳۸۸ ] [ ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

خرداد ماه ٨٨بخصوص روزهای گرم و وهم انگیز امتحانات در راه است....البته انتخابات نیز به این جو عجیب اضافه شده ولی هیچ یک از کاندیدا ها برای وضعیت زیستمحیطی کشور برنامه ایی ارائه نکرده اند!!!!


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: جنگلداری
[ شنبه ٢ خرداد ۱۳۸۸ ] [ ۱:۳٠ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]
درباره وبلاگ

باسلام ای دوستان من دکتر کامبیز طاهری آبکنار Dr.kambiz Taheri Abkenarهستم.تخصص من جنگلشناسی- است. این وبلاگ که جزو قدیمی ترین وبلاگ های محیط زیستی است برای اشنایی بیشتر در این مقوله جهانی طرح شده.لطفا در خصوص وبلاگ نظر دهید و با من در تماس باشید. پاینده ایران سر سبز
موضوعات وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
امکانات وب