طبيعت زيستكره
وبلاگ محیط زیستی و جنگلداری
نويسندگان
لینک دوستان

سلام ای دوستان و یاران وبلاگ طبیعت زیستکره!جدیدا نظری ارائه شده که وبلاگ طبیعت زیستکره در فالب یک صفحه از یک ماهنامه بیرون بیاید!در این خصوص هنوز تصمیمی نگرفته ام.نظر خودتان را برایم بگویید.آیا موافقید؟

خبری از دنیای گیاهان داشتیم که جالب بود:

به گفته دکتر سید جلال طباطبایی، عضو هیات علمی دانشگاه تبریز بر اساس مطالعات انجام شده، این گیاه ناشناخته که یک علف هرز به نام «خرفه» بوده، می‌تواند منبع مناسبی برای تامین روغن خوراکی با دارا بودن اسیدهای چرب غیر اشباع، به خصوص امگا-3 باشد. وی با بیان اینکه این گیاه با نام علمی Protulaca Oleracea از تیره پرتولاکاسه بوده و کاملا مقاوم به خشکی و شوری بالا می‌باشد، افزود: تحقیقات انجام شده بر روی این گیاه نشان داد که می‌توان حدود 20 درصد روغن از بذور و حدود 5/0 درصد روغن خوراکی با ارزش غذایی بسیار بالا از برگ‌های تر آن استحصال کرد.

طباطبایی با اشاره به کیفیت روغن استحصالی از گیاه خرفه گفت: حدود 70 درصد از اسیدهای چرب این گیاه غیر اشباع و حدود 50 درصد از اسیدهای چرب غیر اشباع آن امگا-3 می‌باشد.

عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز با بیان اینکه استفاده از اسیدهای چرب غیر اشباع نقش مهمی در سلامت انسان دارد،‌ افزود: روغن‌های استحصالی از منابع گیاهی حاوی اسیدهای چرب غیر اشباع شده می‌باشند که امروزه از گیاهانی مانند بادام زمینی، کلزا، آفتابگردان، ذرت و هسته انگور استخراج می‌شوند و منبع اصلی اسید چرب - امگا 3 روغن ماهی می‌باشد. به گفته وی، بر اساس نتایج این تحقیقات می‌توان برای تولید صنعتی روغن خوراکی از گیاه خرفه استفاده کرد.

مجری این طرح پژوهشی با اشاره به اینکه گیاه خرفه در فهرست گیاهان خوراکی قرار ندارد، خاطر نشان کرد: خرفه تنها گیاه شناخته شده تا به امروز است که بخش رویشی آن دارای روغن بوده و قابلیت رشد در مناطق مختلف جهان از جمله کشورهای ایران، چین، مصر و جنوب اروپا را دارد.

این گیاه به وفور در شمال ایران می روید و قابلیت رویشی فراوان دارد.هفته گذشته در مسافرت به اصفهان عروس شهر های مشرق وفتی رودخانه زاینده رود را خشکه رود دیدم بسیار نگران شدم که خطرات طبیعت خیلی جدی است.البته مسئله تخریب چهار باغ غصه دار کردنم را کامل نمود....

عکس روز را اینچنین انتخاب کردم

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: گیاهان , اصفهان , زاینده رود
[ سه‌شنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ ٦:٥۱ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و عرض ارادت خدمت دوستان!دیروز روز بزرگداشت فردوسی بود ولی کمتر در رسانه های کشور به این مطلب پرداخته شد.با توجه به اهمیت این موضوع یادآوری کردم!!اجلاسی در خصوص لایه اوزون با حضور ایران برپاشد که خود خبر بخوانید:

مراسم افتتاحیه اجلاس مشترک مدیران شبکه های برنامه حفاظت از لایه اوزون در غرب و جنوب آسیا باحضور هیاتی از ایران صبح امروز در محل هتل گلف بحرین از سوی دبیرخانه لایه اوزون ویونپ در منامه برگزار شد.

جمعه بن احمد الکعبی وزیر امور شهرداریها و کشاورزی به نیابت از سوی شیخ عبدالله بن حمد آل خلیفه استاندار استان جنوبی بحرین و رئیس سازمان محیط زیست و حفاظت از منابع طبیعی این کشور در مراسم افتتاحیه شرکت و طی آن سخنانی پیرامون اهمیت تلاش مشترک کشورها در جهت اجرائی نمودن پروتکل مونترآل و حفاظت ازلایه اوزون ایراد نمود. این نشست تا روز پنجشنبه 24 اردیبهشت ماه ادامه داشت و طی آن بیش از 100 کارشناس از 26 کشور جهان مشکلات حفاظت از لایه اوزون را مورد بحث و بررسی قرار داده و راهکارهای اجرائی جهت پروتکل مونترئال برای کنفرانس آتی در ژنو را ارائه نمودند.
در این مراسم جمعی از مقامات بحرینی ، مسئولان دبیرخانه لایه اوزون ، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل در بحرین ، رئیس برنامه محیط زیست سازمان ملل یونپ در بحرین ، روسا و مدیران شبکه های اجرائی و پروژه های حفاظت از لایه اوزون در کشورهای غرب و جنوب آسیا و مقامات سازمان ملل و برخی از سفرا و دیپلماتهای خارجی مقیم بحرین حضور داشتند.
لازم به یاد آوری است حاجی زاده رئیس پروژه حفاظت از لایه اوزون به عنوان نماینده سازمان حفاظت از محیط زیست ایران به همراه کارشناس سیاسی سفارت در این نشست حضور داشتند.
عکس روز (سوراخ فقر نه اوزون !)را اینطوری دیدم:

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: لایه ازون
[ شنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ ۳:٠٦ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام به همه دوستانی که در نبود من هنوز به وبلاگ خودشان سر زدند.امیدوارم که همگی سلامت باشید و اگر بیماری را می شناسید خداوند لباس عافیت بر ایشان اعطا نماید.نمایشگاه کتاب٨٨ تهران را دیدم و ندیدم!چون در فاصله زمانی کمی در نمایشگاه بودم.به غرفه ناشر کتابم سری زدم و سریعا برگشتم.البته نمایشگاه دیگری در تهران بر پابود ولی بسیار سوت و کور...وآن نمایشگاه گل و گیاه...شاید ما ایرانیان به دلایل اقتصادی زیاد گل دوست نداریم..

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: گل ها
[ جمعه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ ۱۱:٤٠ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و آرزوی بهترین ها برای شما که بهترین هستید.در این میانه ماه اردیبهشت دارم می روم سفر!هفته در پیش رو را تعطیل کرده ام . وبلاگ را فعلا ساکت خواهید دید.البته این به معنی این نیست که سر نزنید و نظر ندهید.سلامت شما را خواهانم.مطمئنا با انرژی بیشتر برمی گردم.

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ شنبه ۱٩ اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ ٩:۱۱ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

عصر های جمعه بسیار دلگیر است!ولی با نشاط و انرژی سلام!امیدوارم که همیشه سالم باشید و از طبیبان مدعی فارغ!!خبر امروز از عالم پزشکی است.آن هم از نوع گیاهی یا به قول عوام علفی!:

مشاور معاون غذا و داروی وزارت بهداشت روز چهارشنبه در حاشیه برگزاری سمینار چالش های جهانی توسعه دارو، در جمع خبرنگاران اعلام کرد: این داروی گیاهی موثر در درمان سرطان معده، در مرحله سوم مطالعات بالینی نتایج موفقیت آمیزی به همراه داشته و هم اکنون در حال اخذ پروانه از وزارت بهداشت است که ظرف چند هفته آینده به طور رسمی اعلام خواهد شد. دکتر "حمید رضا راسخ" با اشاره به اینکه داروی "اسپینال- زد" ، دارویی ضد سرطانی بسیار قوی است که برای درمان سرطان معده کارایی دارد، گفت: سرطان معده یکی از بدترین انواع سرطان ها محسوب می شود.
وی افزود: مطالعات انجام شده نشان می دهد این دارو ، نتایج درمانی بسیار خوبی در جلوگیری از پیشرفت این سرطان دارد و به عنوان جدیدترین داروی گیاهی در درمان سرطان معده اعلام خواهد شد.
دبیر علمی سمینار چالش های جهانی توسعه دارو یادآور شد: این دارو کاملا گیاهی و بومی ایران است و برای اولین است که در داخل کشور ساخته شده است.
راسخ در خصوص ساخت این دارو گفت: در ساخت این دارو از طب سنتی داخلی بهره گرفته و از ترکیب چند گیاه که به تنهایی سمی هستند، در تهیه آن استفاده شده است.
وی اضافه کرد: خوشبختانه محققان و دانشمندان ایرانی با مطالعه بر روی این گیاهان دارویی توانستند دارویی را برای درمان سرطان معده تولید کنند که به طور معجزه آسایی از پیشرفت سرطان معده جلوگیری می کند.
البته سرطان ها در کشور ما رکورد بالایی دارند که خود دلایل متفاوتی دارد.بگذریم خدا حافظ همگی....
 
روز های بهار در غذا خوردن ما گیلانی ها هم موثر است بخصوص سیر تر-باقلا-....
سر خوردن هم مصونیت غذای بر بدن ایجاد می کند ولی بوی آن....

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: گیاهان , دلروهای گیاهی , سرطان
[ جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ ٧:۳٠ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و ارادت مرا بپذیرید!خوب و خوش هستین؟سرما خوردگی که ندارید؟خوب خدا را شکر!خوشبختانه خبرها دال بر این هستند که روند بیماری آنفولانزای خوکی به آن بدی که فکر می کردند نیست.ولی خطر هنوز هم وجود دارد.

گرچه این مسئله کمی سیاسی هم شده!حتی شوخی!این عکس در مترو تهران برداشته شده وباعث انبساط خاطر هموطنان تهرانی شد!جناب آقای قالیباف شهردار محترم تهران را میبینید که ماسک زده اند.چرا؟نمی دانم!!

 خبر امروز از ترکیه کشور مجاور ما است:

آتیلا" دورسون " استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه آتاترک شهر ارزروم گفت : یکهزار و 876 گونه مختلف نباتی در ترکیه در معرض نابودی قرار دارد. دکتر " آتیلا" دورسون " با اشاره به این که در سطح ترکیه 10هزار و 754 گونه مختلف نباتی وجود دارد ، گفت: در حال حاضر یکهزار و 876 گونه نباتی که شامل 22 درصد کل گونه های نباتی ترکیه می شود ، در خطر نابودی قرار دارد.
دورسون با تاکید بر این که غنای نباتی هر کشور به معنای اصالت و غنای آن کشور می باشد گفت: افزایش جمعیت، تخریب محیط زیست، گشایش مناطق جدید اسکان و صنایع، احداث دریاچه ها و سدها، آتش سوزی جنگلها، داروهای شیمیایی مورد استفاده در مصارف کشاوری از مهمترین عوامل نابودی گونه های نباتی ترکیه به شمار می رود.
دکتر دورسون با تاکید بر این که تغییرات ژنتیکی تصنعی نیز از عوامل نابودی گونه های گیاهی ترکیه به شمار می رود ، گفت : پیشینه تاریخی آناتولی و قرار گرفتن این کشور در مسیر تجارت شرق به غرب در گذشته، موجب نابودی برخی گونه های نباتی شده بود ، ولی در حال حاضر تغییرات ژنیتیکی گونه های نباتی موجب تاثیرات منفی بر چرخه محیط زیست شده و نابودی گونه های نباتی را سرعت می بخشد. به گفته دکتر دورسون، ترکیه در بین کشورهایی که گونه های نباتی آنان در خطر است در حال حاضر در ردیف چهارم جای دارد و ردیف اول در این زمینه را آمریکا و بعد از آن استرالیا و آفریقای جنوبی دارا می باشند.

عکس امروز:هفته معلمموضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: ترکیه , بانک ژن گیاهی
[ دوشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام به همه دوستان و یاران!روز دوازدهم ماه اردیبهشت به نام روز معلم قرار داده شده است.این روز را به معلمین و استادان این کره خاکی از هر کشوری که باشند تبریک می گویم.خداوند به شما صبر جزیل اعطا بفرماید!چون معلمی حرفه سخت و مسئولیت آوری است که جاذبه های مادی ندارد.

و اما ماجرای انفولانزا از نوع خوکی:

اولین موارد ابتلا به آنفلوآنزای خوکی در مکزیک 28اسفند سال 87 گزارش شد و به سرعت به صورت یک اپیدمی گسترش یافت . بنا بر گزارش های رسانه های مختلف جهان تاکنون 376نفر بر اثر این بیماری در مکزیک ، آمریکا ، کانادا، نیوزلند، بریتانیا، اسپانیا، آلمان ، هلند، سوییس ، اتریش و دانمارک جان خود را از دست داده اند . تازه ترین گزارش سازمان جهانی بهداشت نیز دراین زمینه حاکی است آنفلوانزای خوکی به مرحله چهارم اپیدمی یعنی انتقال آنفلوانزا از یک انسان به یک انسان دیگر وارد شده است.

این ماجرا روز معلم هم را فراموش نکنید!از  زحمات مدرسین با یک خداقوت تشکر نمایید. گرچه امروزه روز ناسپاسی مد شده!!!

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: روز معلم , انفولانزا خوکی
[ شنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ ۱٢:٥٤ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام به همه یاران دور و نزدیک!خطر انفلونزای خوکی هر روز برزگتر می شود و می رود که به معضلی برای کره خاکی تبدیل شود!خوشبختانه در ایران تاکنون دیده نشده!امیدوارم که این بلا هر چه زودتر حل شود!

 

خبر امروز از دنیای کودکان است!در مسابقه نقاشی در مورد محیط زیست دانش اموزان ایرانی رتبه اوردند.

فرزندان امروز مطمئنا مدیران فردا هستند...انها را جدی بگیریم

 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: دانش اموزان
[ چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ ۱۱:٤۳ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و عرض ارادت به همه دوستان زیستکره!در ٢۴ ساعت گذشته همه سایت های خبری نگران شیوع بیماری انفولانزای خوکی در مکزیک بودند.دیدن همه مکزیکی ها با ماسک های سبز رنگ بسیار نگران کننده است.خطر شیوع دوباره این بیماری که سابقه کشتار یک میلیون نفره را در سابقه خود دارد اینبار برای همه ساکنان این کره زیستی ناگوار است.این ویروس قابلیت انتقال از انسان به انسان را دارا است و بعنوان یک کارشناس محیطی اکیدا معتقدم نیاز به قرنطینه و سالم سازی مسافرین کشور های غربی (مکزیک-آمریکاو...)به ایران وجود دارد.

 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: انفولانزای پرندگان , انفولانزا خوکی
[ یکشنبه ٦ اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ ۱٠:۳٢ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام به همه دوستان از رشت امروز ابری و مه آلود!هوا هم مثل اینکه دلش نمیاد گرم بشه!امروز دومین سومین از ماه بهشتی اریبهشت است .دیروز روز زمین پاک بود ولی من بسیار درگیری داشتم و نتوانستم یاداشتی بنویسم:

روز جهانی زمین پاک هر ساله در 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت در تمام دنیا برگزار و به همه مردم روی زمین یادآوری می شود که نباید سیاره خود "زمین" را فراموش کنند و به فکر حفظ آن باشند. روز زمین پاک مناسبت سالانه ای است که با هدف افزایش آگاهی و تجلیل از محیط زیست کره زمین نامگذاری شده است. در سال 1969، جان مک مونل فرزند یک مبلغ دینی مستقل و علاقمند به عرصه  دین، علم و صلح، ایده برگزاری یک روز جهانی به نام روز زمین پاک را در همایش یونسکو درباره محیط زیست مطرح کرد و در همان سال پرچم زمین پاک را طراحی کرد. یوتانت دبیر کل سازمان ملل(  1962- 1971) از ایده مک کونل استقبال کرد و این روز به یک روز جهانی در تقویم های سراسر دنیا تبدیل شد. در ایران نیز همزمان با دیگر کشور های جهان هفته زمین پاک از روز دوم اردیبهشت ماه به مدت یک هفته در سراسر کشور برپا می‌شود و نخستین روز این هفته ( دوم اردیبهشت ماه ) به نام روز زمین پاک نامگذاری شده‌است.

چرا فقط یک روز زمین پاک و 364 روز دیگر ناپاک!


تصویر روز را اینطوری انتخاب کردم!


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: محیط زیست , کره زمین
[ چهارشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ ٩:٤۸ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]
درباره وبلاگ

باسلام ای دوستان من دکتر کامبیز طاهری آبکنار Dr.kambiz Taheri Abkenarهستم.تخصص من جنگلشناسی- است. این وبلاگ که جزو قدیمی ترین وبلاگ های محیط زیستی است برای اشنایی بیشتر در این مقوله جهانی طرح شده.لطفا در خصوص وبلاگ نظر دهید و با من در تماس باشید. پاینده ایران سر سبز
موضوعات وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
امکانات وب