طبيعت زيستكره
وبلاگ محیط زیستی و جنگلداری
نويسندگان
لینک دوستان

سلام و عرض ارادت خدمت شما!مثل اینکه همین دیروز بود که سال ٨٨ آغاز می شد.حالا در آخرین روز فروردین هستیم.فردا آغازین روز ماه بهشتی اردیبهشت است.روز میلاد سعدی شاعر پر آوازه ایران.روز شکوفه های بهار نارنج در شهر زیبای شیراز!سعدی در شیراز متولد شد. پدرش در دستگاه دیوانی اتابک سعد بن زنگی، فرمانروای فارس شاغل بود.سعدی در خانقاهی که اکنون آرامگاه اوست و در گذشته محل زندگی او بود، به خاک سپرده شده که در ۴ کیلومتری شمال شرقی شیراز، در دامنه کوه فهندژ، در انتهای خیابان بوستان و در کنار باغ دلگشا است.هر ایرانی اگر  این آرامگاه ملکوتی را دیده باشد می داند که گویی این باغ روضه رضوان است در این سال روز مرد سخن!

پادشاهی و گدایی، بر ما یکسان است   چو بر این در، همه را پشت عبادت خم از اوست
سعدیا، گر بکند سیل فنا خانهٔ عمر   دل قوی دار، که بنیاد بقا محکم از اوست

منت خدای را عزوجل که طاعتش موجب قربت است و به شکراندرش مزید نعمت٬هر نفسی که فرو می رود ممد حیات است و چون برون می آید مفرح ذات پس در هر نفس دو نعمت موجود است و بر هر نعمت شکری واجب

از دست و زبان که بر آید   کز عهده شکرش بدرآید

شکوفه های بهار نارنج شیراز بوی بهشت دارد و من به یاد این درخت بی نظیر عکسی را انتخاب کردم


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۸۸ ] [ ٩:٢٤ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام به همه دوستان در این آغازین روز هفته!در آخرین روز های فروردین انقدر سرما خورده ام که باور زمستان را داشته باشم.بگذریم خبر جالب و عجیبی از جنگل های مازندران واصل شده بخوانید:

اسکلت جانداری در شهرستان گلوگاه مازندران که تازگی آن به خوبی مشخص است، تعجب کارشناسان را برانگیخت.
 اسکلت جانداری که توسط یکی از شهروندان گلوگاهی در جنگل‌های این شهرستان به‌دست آمده است، چند روزی است که فکر کارشناسان را به خود مشغول کرده است.
 حسن خاج، یابنده اسکلت در این شهرستان اظهار داشت: این اسکلت را از منطقه جنگلی صعب‌العبوری در گلوگاه به طور اتفاقی مشاهده کرده و از آنجا که برجستگی‌های روی اسکلت برایم جای سوال داشت، آن را به شاخه‌ای آویزان کرده تا هم از گزند احتمالی درامان باشد و هم از دیگران درباره آن جویا شوم. وی این موضوع را به محیط بانان محیط زیست و منابع طبیعی منطقه گزارش داد و پس از مشاهده کارشناسان محیط زیست منطقه از جمله زیست‌شناسانی از استان‌های مازندران و گلستان سرانجام کسی از ساختار اسکلت به هویت آن پی نبرد و به نوعی هنوز مشخص نیست که این اسکلت مربوط به پرنده است یا جانور زیرا به هردوی آنها شبیه است. به گفته یکی از محیط‌بانان منطقه، این اسکلت مربوط به جانداران بومی منطقه نیست و تاکنون چنین ساختاری از یک موجود در حوالی مازندران ندیده است. عصر سه‌شنبه نیز دو زیست‌شناس و جانورشناس از تهران برای بررسی موضوع به گلوگاه آمدند، آن‌ها نیز تاکنون متوجه هویت واقعی اسکلت نشدند و پس از عکسبرداری و اندازه‌گیری قسمت‌هایی از این شکل ناشناس، تصاویر و مشخصات را به کمک رایانه به مرکز تحقیقاتی مورد نظر ارسال کردند و قرار است ظرف امروز و فردا نظریات اولیه خود را گزارش کنند تا بالاخره راز این اسکلت کشف و درباره چگونگی انتقال آن به مراکز ذی‌ربط تصمیم‌گیری شود. از مشخصات اسکلت در نگاه اول می‌توان به دم بلند، سر کوچک، عاج‌های روی پشت، ارتفاع بیش از 30 سانتی‌متری و طول حداکثر یک متر و 30 سانتی‌متری و ساختار منحنی آن اشاره کرد و البته تازگی اسکلت از رنگ صورت استخوان و گوشت‌های باقیمانده بر آن کاملا مشخص است.این اسکلت هم‌اکنون در منزل یابنده و در محلول آب‌نمک نگهداری می‌شود.

 تصاویر گلوگاه
منطقه مورد نظر ما اکبر جوجه معروفی دارد:

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: حیوانات حیات وحش , انقراض جمعیت ها , گونه های جدید
[ شنبه ٢٩ فروردین ۱۳۸۸ ] [ ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و درود به همه شما دوستان و یاران دیده و ندیده وبلاگ طبیعت زیستکره!در این آخرین ساعت های جمعه خدمت شما رسیدم.یعنی دلم برای نوشتن تنگ شده بود.چه خبر؟از کجا؟از همان جایی که زندگی می کنید.هوای سرد ایران و هوای گرم این روزها در اروپا بسیار سئوال برانگیز شده.شاید این تغییرات گرم شدن هوا در کره زیستی الگوهای آب و هوایی را تغییر دهد. حتما شما هم شنیدید!خبر بز همانند سازی شده را.چون به نظر حقیر بسیار مهم بود خود خبر را آوردم:

به گزارش  پژوهشکده رویان، پژوهشگران جهاد دانشگاهی این پژوهشکده، سه سال پس از شبیه سازی موفقیت آمیز گوسفند "رویانا" در ایران، این بار در تولید اولین بز شبیه سازی شده کشور که دانش آن تنها در انحصار تعداد معدودی از کشورها است، به موفقیت دست یافتند. این بز زیبای حنایی - سفید دورگه که به واسطه شکل ظاهری با دیگر بزهای گله متمایز است ، دوران آبستنی 147 روزه خود را در رحم مادر رضاعی سیاه رنگ بختیاری خود به سلامت طی کرد. تولد این بز شبیه سازی شده که از طریق عمل سزارین انجام شد،‌ به دنبال سلسله تحقیقات موفق پژوهشگران رویان و پس از تولد اولین گوسفند شبیه سازی شده (رویانا) که از آرزوهای دیرینه مرحوم دکتر سعید کاظمی آشتیانی، بود، به تحقق پیوست.
هدف نهایی این تحقیقات دامنه دار دستیابی به توانمندی داخلی در تولید داروهای نوترکیب است که برای رسیدن به این هدف مراحل متعددی باید طی شود.

به امید موفقیت های بیشتر برای محققین این آب و خاک.


خوب این هم عکس انتخابی روزجمعه کوچ:


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: گونه های جدید , زیست فناوری , لباس های محلی زیست کره
[ جمعه ٢۸ فروردین ۱۳۸۸ ] [ ٩:۱٠ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام به طبیعت دوستان این آب و خاک!خوب و خوش هستین؟سرما و برف در آغازین روز های سال٨٨ همه استانهای کشور را فراگرفته است.نگران باغ داران کشور هستم.دیشب با بارش برف باغداران در اردبیل آتش روشن کرده بودند تا درختان به شکوفه رفته خود را نجات دهند.امیدوارم هیچ مشکلی پیش نیاید.

خبر امروز از پارک ملی نایبند است:

اعطای مجوز حفری گاز در پارک ملی نایبند!!اکتشاف نفت و گاز از جمله آلاینده ترین فعالیت های صنعتی است و استرس شدیدی به محیط زیست آن هم در یک پارک ملی وارد می نماید. شورای عالی محیط زیست در جلسه امور زیر بنایی صنعت و محیط زیست به این مسئله رای داده است. پوشش گیاهی این پارک به دلیل دارا بودن ماهیت خشکی و دریایی بی نظیر است. گونه های جنگلی حرا و چندل در این پارک ملی از درختان بی همتا هستند و بسیاری از پرندگان و دو زیستان این پارک ملی از بین خواهند رفت.بعنوان یک متخصص محیط زیست و جنگلداری با این نوع فعالیت های مخرب محیط بسیار مخالف هستم.امیدوارم مسئولین دلسوزکشور جلوی این تخریب را بگیرند.از دیگر دوستان محیط زیستی هم خواستار توجه بیشتر هستم.

به امید آبادانی و سربلند کشور عزیز مان!!

عکس روز:


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: اکوسیستم , حیوانات حیات وحش
[ سه‌شنبه ٢٥ فروردین ۱۳۸۸ ] [ ۱٠:٤٢ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سرما و باران بیشتر مناطق کشور را فرا گرفته!در یک روز بهاری با هوایی بشدت سرد و زمستانی سلام!خوب و خوش هستید؟توی این هوا هوس خوردن چای داغ کردم!

 

پس از خبر وارادت گندم به کشور-دیگر محصولات کشاورزی هم در این مدار قرار گرفته اند.خبر امروز ما به این مهم پرداخت است.به امید آبادانی هر چه بیشتر مزارع و باغات ایران در سال کشاورزی ٨٨ :

واردات بی‌رویه میوه، جدای از وارد آوردن ضربه به اقتصاد کشاورزی، از لحاظ فنی و سلامتی نیز مشکلاتی ایجاد خواهد کرد.به باور این کارشناسان، واردات این حجم از محصولات آن هم با سرعت بالا، برای تنظیم بازار، بررسی‌های دقیق قرنطینه‌ای نداشته و چه بسا، آلودگی و بیماری‌های نباتی، در آینده نه چندان دور خسارات بالایی پدید آورد؛ مانند ورود مگس زیتون.از طرفی، این میوه‌های به ظاهر خوش‌ رنگ و لعاب، با استفاده از افزودنی‌های شیمیایی اینچنین ظاهر خوبی پیدا کرده‌اند و یقینا باقی مانده مواد شیمیایی نگهدارنده برای ماندگاری بالا، به اندازه‌ای است که فایده مصرف نکردن میوه چه بسا بیشتر از مصرف کردن آن باشد، همان گونه که کودهای شیمیایی استفاده شده در تولید آنها در حد بالاتر از استاندارد است.کارشناسان بخش کشاورزی و تغذیه می‌گویند، از همه ناراحت‌کننده‌تر، بلایی است که واردات کنترل نشده این میوه‌ها بر سر ذایقه مردم ایران می‌آورد؛ همان بلایی که بر سر چای ایران آمد و امروز چای با کیفیت ایران (از نظر کارشناسان) در انبارها، فدای چای با عطر شیمیایی و بی‌کیفیت خارجی می‌شود.از سوی دیگر عدم رغبت کشاورزان به کشت اراضی تبعات منفی در بیکاری کشور خواهد داشت.البته مسئولین وزارت کشاورزی به این مهم اعتقاد دارند وباید دست به عمل بزنند.

چه بسا با تغییر ذایقه چند سال بعد، دیگر کسی سیب گلاب خوش عطر ایرانی و انگور عسکری بی‌همتا را نشناسد!


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: کشاورزی , واردات میوه
[ دوشنبه ٢٤ فروردین ۱۳۸۸ ] [ ۸:٤٠ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و ارادت بسیار زیاد بنده را پذیرا باشید!هوای بهاری امسال کمی تا اندازه ایی زمستانی است و سرد!از رشت امروز ابری و سرد سلام!چه خبرا؟این ادم آهنی ببخشید روبات ها کارشان بالا گرفته و حالا باغبان هم شده اند:

با وجود اینکه روبات ها حضور چندانی در فعالیتهای کشاورزی ندارند، اما دانش آموختگان "موسسه فناوری ماساچوست" که
سازندگان این ماشین ها هستند، امیدوارند کشاورزان نهایتا از این فناوری برای کاهش منابع طبیعی و کار پرمشقت پرورش محصولات کشاورزی استفاده کنند.
بهار گذشته "دانیال راس" استادی که آزمایشگاه روباتیک "Distributed Robotics Lab" را در "موسسه ملی ماساچوست" بر عهده دارد، یک دوره آموزشی را در این زمینه راه اندازی کرد.
در سه ماهه اول، دانشجویان اصول ساخت و استفاده از روبات ها را آموختند. در ترم پاییزی دانشجویان آماده شدند تا روبات ها را با یک مشکل در جهان واقعی روبرو سازند.
"راس و نیکولاس کورل" استادیار فوق دکترا از دانشجویان خواستند که تا پایان ترم، باغی درست کنند که این روبات ها در آن مشغول باغبانی باشند.

بعنوان عکس روز هم یک غذای گیلانی بنام میرزا قاسمی انتخاب کرده ام..

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: کشاورزی , باغبانی , روبات
[ شنبه ٢٢ فروردین ۱۳۸۸ ] [ ۱٢:٥٩ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

بوی باران بوی سبزه بوی خاک
شاخه های شسته باران خورده پاک
آسمان آبی و ابر سپید
برگهای سبز بید
عطر نرگس رقص باد
نغمه شوق پرستو های شاد
خلوت گرم کبوترهای مست
نرم نرمک می رسد اینک بهار
خوش به حال روزگارا
خوش به حال چشمه ها و دشت ها
خوش به حال دانه ها و سبزه ها
خوش به حال غنچه های نیمه باز
خوش به حال دختر میخک که می خندد به ناز
خوش به حال جام لبریز از شراب
خوش به حال آفتاب
ای دل من گرچه در این روزگار
جامه رنگین نمی پوشی به کام
باده رنگین نمی نوشی ز جام
نقل و سبزه در میان سفره نیست
جامت از ان می که می باید تهی است
ای دریغ از تو اگر چون گل نرقصی با نسیم
ای دریغ از من اگر مستم نسازد آفتاب
ای دریغ از ما اگر کامی نگیریم از بهار
گر نکوبی شیشه غم را به سنگ
هفت رنگش میشود هفتاد رنگ

در حالی که طرح خودکفایی در تولید گندم در سال‌های گذشته وقت و هزینه زیادی را به خود اختصاص داده بود امسال و برای دومین سال پیاپی ایران در صدر واردکنندگان گندم قرار گرفت و قرار است در سال 88 بیش از هفت میلیون تن گندم وارد شود.خودکفاشدن در تولید گندم با سالانه حدود 14 میلیون تن محقق می‌شود، اتفاقی که در سال 1383 به وقوع پیوست و حتی در سال‌های بعد ایران چند میلیون تن گندم نیز صادر کرد اما همزمان با وقوع خشکسالی و رکود اقتصاد جهانی بار دیگر به جمع واردکنندگان گندم پیوسته است. این خودکفایی مقارن بود با تخریب منابع طبیعی کشور!!!
‌تا پیش از خودکفایی گندم در سال 83، کشورمان در حدود نیم قرن جزو بزرگترین واردکنندگان گندم بود؛ به طوری که به گفته‌ وزیر جهاد کشاورزی خودکفایی در تولید گندم سبب شد سالانه از خروج سه میلیارد دلار ارز جلوگیری شود. برخی کارشناسان بخش کشاورزی اعتقاد دارند که محقق نشدن خودکفایی گندم را نباید به گردن خشکسالی و سرما انداخت، چراکه یکی از دلایل خودکفایی در محصولات کشاورزی عوامل مدیریتی و سیاست‌هایی از جمله اختصاص به‌موقع کود برای کشاورزان و اعلام قیمت تضمینی محصولات کشاورزی است، چراکه هرگونه برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در ارتباط با خودکفا شدن محصولات کشاورزی نیازمند کار کارشناسی دقیق و کامل در مجامع علمی و تعامل لازم در سطح بین‌المللی است.

بهاری خوش و پر برکت برای همه ارزو می کنم:
موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: کشاورزی , بهار 1388
[ چهارشنبه ۱٩ فروردین ۱۳۸۸ ] [ ٧:٠۱ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام به همه!گاهی فکر می کنم که زندگی در میان این همه خسته و افسرده مرا هم به سمت منفی شدن فکر پیش ببرد!ولی باز به خود می گویم این افکار را بریز دور!بی خیال!چه خبر؟اقا گیاهان هم مانند خانم انوشه انصاری راهی سفر فضایی شدند:

 

 شرکت مهندسی فضایی پاراگون در تلاش برای ساختن گلخانه ای است که توانایی انتقال به سطح ماه را داشته باشد. این گلخانه به گونه ای ساخته خواهد شد که بر روی کاوشگر سیاره ماه نصب شده و به سطح قمر زمین سفر کند.
گلخانه به منظور پرورش دانه های گیاه خردل در سطح ماه مورد استفاده قرار خواهد گرفت با امید اینکه بتوان در آینده بر سطح این جرم کیهانی گیاهان با توانایی گل دهی پرورش داد. مشاهده تصویری از گلها بر سطح ماه می تواند انگیزه شگفت انگیزی برای انجام پروازهای فضایی باشد اما شرکت پاراگون علاوه بر این هدف قصد دارد اولین قدم را در مسیر ایجاد سطحی قابل سکونت در ماه با ایجاد چنین گلخانه ای بردارد.
ساخت گلخانه ای که توانایی رشد دادن گیاهان را در سطح ماه داشته باشد و در عین حال به اندازه ای شفاف باشد که بتوان تصاویر زیبایی را از گیاهان قمر زمین به ثبت رساند امری بسیار پیچیده خواهد بود و به تجهیزات فراوانی نیاز خواهد داشت.
نمونه آزمایشی این گلخانه از گنبدی شیشه ای که توسط مواد فلزی به یکدیگر متصل شده است با قطر 9 سانتی متر و ارتفاع 30 سانتی متر که برای رویش 6 گیاه کافی خواهد بود ساخته شده است. با این حال این سازه باید به گونه ای بهبود یابد تا گیاه از قرار گیری در معرض تشعشعات کیهانی و تغییرات بالای حرارتی در امان باشد.
به منظور محافظت از سرمای شدید شب در ماه که مدت آن برابر 14 روز زمینی است گروه تحقیقاتی تصمیم به ارسال دانه های خردل به قمر زمین گرفتند زیرا سرعت رشد در این دانه ها بسیار بالا بوده و طی یک روز ماه که با دو هفته زمین برابری می کند به رشد کامل خواهد رسید.با این وجود جزئیاتی مانند زمینه رشد گیاه هنوز با علامت های سئوال مواجه است زیرا خاک معمولی به راحتی در محیط ماه از بین می رود و به همین دلیل باید از بستری مقاوم تر و پایدارتر استفاده کرد. زمانبندی رشد نیز در طی ارسال دانه ها و زمان قرار گیری دانه ها بر سطح ماه از اهمیت زیادی برخوردار است.
بر اساس گزارش نیوساینتیست، زمان قطعی آغاز این ماموریت تا کنون آشکار نشده است و ابتدا باید کاوشگر روباتیکی در سال 2014 بر سطح ماه قرار گرفته و تصاویر و اطلاعات دقیقی را از این جرم کیهانی به زمین ارسال کند.

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: گیاهان
[ دوشنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸۸ ] [ ۸:٥٥ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام به همه دوستان!امروز اولین روز کاری در سال ٨٨ است.گرچه قیافه ها زیاد نوروزی نبود ولی از اینکه تعطیلات تمام شده بسیار خوشحالم..امسال بهار در جنگلهای شمال کشور زودتر آغاز شده و خطر سرمای دیر رس وجود دارد.شکوفه و برگ های نورس در مقابل سرما بی دفاع هستند و خطر از بین رفتن آنها زیاد است.البته آفات نیز بعد از سرمای دیررس بیشتر اند.

تصاویری به همین مناسبت انتخاب کرده ام...

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: بهار 1388 , لباس های محلی زیست کره
[ شنبه ۱٥ فروردین ۱۳۸۸ ] [ ۱۱:٥٧ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و عرض ارادت به همه یاران دور و نزدیک.در آخرین روز تعطیلات عید بسر می بریم.روزی که از قدیم به نام سیزده بدر شناخته می شود ولی مدتی است رسانه های رسمی کشور سعی وافری می کنند که با نام روز طبیعت خوانده شود.فرقی ندارد.هرچه خوانده شود.فوج فوج مردم سرگردانی را دیدم که از خانه های خود بیرون آمده بودند.بوی باقالی-کباب-انواع اشربه با هم قاطی شده بود و هوا هم سنگ تمام گذاشته بود. همه خوش بودند.در پارک ملت هم دو کودک با لباس های محلی داشتند می رقصیدند!!البته کمی عجیب می نمود.به هر صورت سیزده ما بدر شد یا نشد من که حس نکردم.البته ترافیک هم عالی بود.شاید تا ساعاتی دیگر شدید شود....

کباب خوری هم در این روز جایگاه مهمی دارد ولی ما امروز از آن بی بهره ماندیم...


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ پنجشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۸۸ ] [ ٧:٠٢ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام چه خبر؟من که دیگه حوصله ام از عید و دید و بازدیداش سر رفته.اخه تعطیلات هم اینقدر زیاد است که ادم را خسته می کنه.هیچ کجای دنیا سراغ دارین کشور تقریبا ٢۵ روز تعطیل بشه؟البته تنها بچه ها خوشن!!درس و کلاس تعطیل!!!ترافیک هم نوبر شده!بگذریم....خبر جدیدی شنیدم که برای آلودگی های آبی ما بسیار مهمه!!:

"معصومه مهربان" دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی پس از یک سال کار آزمایشگاهی موفق به ثبت این جاذب جدید شد. این جاذب با عنوان اختصاصی (GM-AC-87) معرفی شده است. مدیر گروه شیمی دریا دانشکده علوم و فنون دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به نامگذاری سال 1387، به عنوان سال "نوآوری و شکوفایی" گفت: ساخت این جاذب، یک نوآوری در علم شیمی دریا است و کمک زیادی به جذب فلزات سنگین از آب می کند.
دکتر حسین غفوریان افزود: مطالعات اولیه بر روی فلز کادمیم که یکی از آلودگی های مهم محیط زیست است، انجام شده و نشان دهنده جذب بالای این عنصر توسط جاذب GM-AC-87 است.
وی خاطر نشان کرد: فلزات زیادی در آب دریا وجود دارد که جذب آنها از نظر اقتصادی به صرفه نیست و دانشمندان برای پیدا کردن راهی که با هزینه کمتری بتوان این فلزات را جذب کرد، تلاش می کنند.
استاد راهنمای این دانشجوی پژوهشگر با تاکید بر اینکه در آب دریاها، فلزات گرانبهایی مانند طلا، نقره، مس، جیوه و حتی اورانیوم وجود دارد، گفت: ساخت جاذب هایی که بتواند با هزینه کمتری این فلزات را جذب کنند از اهمیت خاصی برخوردار است.
غفوریان جداسازی و فناوری جدا سازی مواد را یکی از مهمترین شاخه های علم جهان دانست و افزود: در حال حاضر با روش های مختلف شامل نانو و نانو تکنولوژی و فناوری های دیگر جدا سازی ها انجام می شود.
وی تاکید کرد: در این روش ها تولید در ظرفیت بالا، ارزانی و صرفه اقتصادی از اهمیت خاصی برخوردار است که دانشمندان و مدیران صنایع به دنبال دستیابی به آنها هستند.
مدیر گروه شیمی دریا دانشکده علوم و فنون با اشاره به اینکه کادمیم یک نوع فلز سنگین و یکی از آلودگی های مهم محیط زیست و صنایع است، گفت: جاذب جدید با استفاده از کربن فعال شده با حفره های نانو و با آلژینات سدیم که از جلبک "سارگاسوم" یا "لامیناریا" بدست می آید، تهیه می شود.
وی تاکید کرد: ویژگی این جاذب که به شگل گلوله ساخته می شود، استفاده از مواد دریایی در تولید آن است که ارزان و در سطح بسیار زیاد در دسترس است.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: الاینده های محیط زیست , کاتالیزور های سبز , عید نوروز 1387-88
[ پنجشنبه ٦ فروردین ۱۳۸۸ ] [ ٧:٢٧ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سالی جدید را آغاز نمودیم.ضمن تبریک سال نو آرزوی موفقیت برای خوانندگان وبلاگ طبیعت زیستکره می نمایم.سالی را با هم به اتمام رساندیم.خاطرات بسیاری از وبلاگ نویسی برایم باقیمانده.در سال گذشته بینندگان وبلاگ از ١۶٠٠٠ نفر عبور کرد و مسئولیت بیشتری برای حقیر ایجاد نمود!!

فرصت های بنده بسیار کمتر از گذشته شده و علاقه های دیگری هم برایم ایجاد شده که شده قوز بالا قوز...تعداد بیشماری مهمان های ناخوانده نوروزی هم سرازیر به شهر و دیار ما شده اند.عایدی ما هم صف های شلوغ نانوایی و فشار کم آب شهر شده!!این وسطا فقط تنها خبر زیستمحیطی آتش سوزی جنگلهای پرتغال بود و کشف یک بچه فیل صورتی ...

کاریکاتور هفته


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ یکشنبه ٢ فروردین ۱۳۸۸ ] [ ٩:٤۱ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]
درباره وبلاگ

باسلام ای دوستان من دکتر کامبیز طاهری آبکنار Dr.kambiz Taheri Abkenarهستم.تخصص من جنگلشناسی- است. این وبلاگ که جزو قدیمی ترین وبلاگ های محیط زیستی است برای اشنایی بیشتر در این مقوله جهانی طرح شده.لطفا در خصوص وبلاگ نظر دهید و با من در تماس باشید. پاینده ایران سر سبز
موضوعات وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
امکانات وب