طبيعت زيستكره
وبلاگ محیط زیستی و جنگلداری
نويسندگان
لینک دوستان

یوسف گم گشته باز آید به کنعان غم مخور

کلبه احزان شود روزی گلستان غم مخور

شب  یلدای تان را تبریک می گویم.روزهای سفیدتری در پیش رو داریم پس پیش بطرف روزهای بهتر!سلام.

شرق شناسان و مورخان متفق القولند که ایرانیان نزدیک به ۴ هزار سال است که شب یلدا ــ آخرین شب پاییز و آذر ماه ــ را که درازترین و تاریکترین شب در طول سال است تا سپیده دم بیدار مانده ، در کنار یکدیگر خود را سرگرم کرده تا اندوه غیبت خورشید و تاریکی و سردی روحیه آنان را تضعیف نکند و با به روشنی گراییدن آسمان (حصول اطمینان از بازگشت خورشید در پی یک شب طولانی و سیاه که تولد تازه آن عنوان شده است ) به رختخواب رفته و لختی بیآسوده اند.آداب شب یلدا در طول زمان تغییر نکرده و ایرانیان در این شب ، باقیمانده میوه هایی را که انبار کرده اند و خشکبار و تنقلات می خورند و دور هم گرد هیزم افروخته و بخاری روشن می نشینند تا سپیده دم بشارت شکست تاریکی و ظلمت و آمدن روشنایی و
    گرمی ( در ایران باستان ، از میان نرفتن و زنده بودن خورشید که بدون آن حیات نخواهد بود ) را بدهد، زیرا که به زعم آنان در این شب ، تاریکی و سیاهی در اوج خود است.مراسم شب یلدا( شب چله ) از طریق ایران به قلمرو رومیان راه یافت و جشن
    « ساتورن » خوانده می شد . جشن ساتورن پس از مسیحی شدن رومی ها هم اعتبار خود را از دست نداد و ادامه یافت که در همان نخستین سده آزاد شدن پیروی از مسیحیت در میان رومیان ، با تصویب رئیس وقت کلیسا ، کریسمس (مراسم میلاد مسیح ) را ۲۵ دسامبر قراردادند که چهار روز و در سالهای کبیسه سه روز بیشتر از یلدا(شب ۲۱ دسامبر) فاصله ندارد و مفهوم هردو واژه هم یکی است . از آن پس این دو میلاد تقریبا باهم بر گزار می شده اند . آراستن سرو وکاج در کریسمس هم از ایران باستان اقتباس شده است ، زیراکه ایرانیان به این دو درخت مخصوصا سرو به چشم مظهر مقاومت در برابر تاریکی و سرما می نگریستند و در « خور روز » در برابر سرو می ایستادند و عهد می کردند که تا سال بعد یک نهال سرو دیگر کشت کنند.

شب یلدا را بهمه ایرانیان تبریک می گویم.در میانه حافظ خواندنتان برای همه انسانها سلامت آرزو کنید.خوش باشید و دیگران را خوشحال کنید.موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: شب یلدا , هندوانه شب یلدا
[ شنبه ۳٠ آذر ۱۳۸٧ ] [ ٤:۳۳ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

مردم کره زمین آماده شب های یلدا و ژانویه می شوند.با سلام از میانه باران و سرما!میزان سرما در رشت بسیار زیادتر شده ولی هنوز برف نمی بارد!حرارت منازل هم بعلت کاهش فشار گاز روند نزولی می پیماید!گرچه سال ٢٠٠٨ که در آخرین روز های آن بسر می بریم بسیار برای کره خاکی گرم بوده:

به گزارش آژانس بین المللی هواشناسی در سازمان ملل (WMO) , سال 2008 دهمین سال گرم از شروع اندازه گیری دما در سال 1850 می باشد. تغییرات شدید آب وهوا در سال 2008 باعث به وجود آمدن سیل, خشکسالی های مفرط, کولاک و موجهای گرما وسرمای شدید در اقصی نقاط جهان شده اند, زمستانهای سخت در اروپا و آسیا از ترکیه تا چین, باعث تلفات بسیاری در افغانستان و چین شده است.
در قطب جنوب شکاف ایجاد شده در لایه اوزون به 27 میلیون کیلومترمربع رسید این شکاف در سال گذشته 25 میلیون کیلومتر مربع بود. درقطب شمال وسعت لایه های یخی آب شده در ماه سپتامبر 67/4 میلیون کیلومتر مربع بود و دلیل آن نیز نازکی قطر لایه های یخی در سال 2008 اعلام شد. درکل لایه های یخی کمترین حجم خود را نسبت به سالهای پیش داشته اند. گزارش ها حاکی از این است که بخشهای یخی عظیمی در قطب شمال نواحی کانادا ناپدید شده اند, بخشهایی که 70 متر ضخامت داشته و قدمتشان به قرنها می رسیده است.

از مراسم یلدا خوردن آب کونوس در گیلان است:

آب کونوس
میوه های ازگیل را موقعی که هنوز سفت و نارس اند می چینند و مانند خیارشور درون ظرف های بزرگ یا کوچک می ریزند و سپس ظرف را از آب و اندکی نمک پر می کنند و آن را در جایی خنک نگه می دارند. این فرآورده که «آب کنوس » نامیده می شود به همراه نمک و گلپر با لذت فراوان در زمستان خورده می شود.
از آب ترش "آب کونوس" نیز برای تهیه ی کاهو سکنجبین استفاده می کنند .


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: گرم شدن کره زمین
[ پنجشنبه ٢۸ آذر ۱۳۸٧ ] [ ٥:۳۸ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام ای همه دوستان!همه جا عید است و همه خوشحالند!خدایا در این شب سرد زمستانی دل همه انسانهای این کره خاکی را شاد نما!امروز صبح در رشت برف بارید ولی بعد از ظهر هوا خوب و آفتابی شد!ولی هوا همچنان سرد است.روز اول زمستان و شب یلدا را در پیش داریم.گرچه قبلا در این خصوص نوشته ام ولی خبر امروز از منظر دیگری است:

محمدمهدی بحرینی" افزود: برداشت پاییزه هنداونه در سال زراعی گذشته 372 هزار تن
بوده است که این رقم در سال جاری 12 درصد افزایش نشان می‌دهد.
وی، سطح زیرکشت پاییزه هنداونه را در کشور نزدیک به 15 هزار هکتار عنوان و ابراز امیدواری کرد: هندوانه تولیدی پاییزه به موقع در کشور توزیع می شود و برای شب یلدا در دسترس مصرف کنندگان قرار گیرد.
بحرینی با اشاره به اینکه در سال زراعی 87-86 حدود 3 میلیون تن هندوانه از 110 هزار هکتار مزارع کشور برداشت شد، پیش بینی کرد: سطح کشت هندوانه در سال زراعی جاری مطابق سال گذشته و با اندکی افزایش عملکرد همراه باشد.
مدیرکل دفتر سبزی و صیفی، متوسط عملکرد تولید هندوانه را در کشور حدود 30 تن در هکتار اعلام کرد.وی با بیان اینکه هنداونه در چهار فصل و در اکثر استان های کشور کشت می شود، اظهار داشت: استان های هرمزگان، بوشهر، جنوب فارس، منطقه جیرفت، کهنوج و چابهار از تولیدکنندگان عمده هندوانه زمستانه هستند.
وی با بیان اینکه سالانه نزدیک به100 هزار تن هندوانه به کشورهای عربی، افغانستان، آسیای میانه و تعدادی از کشورهای اروپایی صادر می شود، گفت: به علت صادرات فله ای این محصول، ارزش افزوده چندانی نصیب کشور نمی شود.
بحرینی، فرآوری و توسعه کمی و کیفی بسته بندی هنداونه را برای دستیابی به بازار های هدف ضروری دانست. وی در عین حال کیفیت هنداونه ایران را در دنیا کم نظیر دانست و گفت: استفاده از کودهای بیولوژیک و ریزمغذی ها، کمک زیادی به سلامت این محصول کرده است.

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: هندوانه شب یلدا
[ سه‌شنبه ٢٦ آذر ۱۳۸٧ ] [ ٧:۳۳ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

ای همه هستی زتو پیدا شده!به نام آرامش دهنده دلها سلام!از قبل عید غدیر را به همه تبریک می گویم.بسیار خوشحالم که در چنین روزی برادرم امین به جمع متاهلین می پیوندد.گذشت ایام بسیار سریع است من هنوز باور ندارم که ایشان به این مرحله رسیده اند.به او و همسرش صمیمانه تبریک می گویم و آرزوی خوشبختی و بهروزی می نمایم.به همه عروس ها و آقا داماد ها نیز در این روز تبریک می گویم.

با اینکه شش ماه دوم مقارن است با بارندگی های بیشتر ولی دریاچه هامون روند خشکی را می پیماید:

رئیس پژوهشکده تالاب بین‌المللی هامون گفت: تالاب هامون به عنوان هفتمین تالاب بین‌المللی جهان رو به نابودی است و تقریبا به طور کامل خشک شده است.
ورود آب به هیرمند سیستان و جاری شدن آن در بخشی از انهار، کانال‌ها و اراضی کشاورزی لبخندی کوتاه را به ساکنان این سرزمین هدیه کرد و این لبخند برای مردم خسته از خشکسالی دنیایی ارزش داشت اما اکنون وضعیت به کلی فرق می‌کند چرا که هامون خشک شده است. رئیس پژوهشکده تالاب بین‌المللی هامون دیروز در گفتگو با ایرنا گفت: بخش‌های زیادی از این تالاب خشک شده است و بارندگی‌های محدود چند روز اخیر نیز در آبگیری آن موثر نبوده است.

رئیس پژوهشکده تالاب بین‌المللی هامون گفت: تالابی که روزگاری مردم سیستان از آن بهره‌مند بودند امروز خشک و به مکانی برای رفت و آمد خودروهای قاچاق سوخت تبدیل شده است. در حالی شاهد انتظار و مطالبات ساکنان سیستان در اتخاذ چاره‌ای اساسی برای هامون و وضعیت کشاورزی در این خطه هستیم که همه بخش‌های مربوط به دولت نهم طی سال‌های گذشته نیز کوشش فراوانی به کار گرفته‌اند تا با استفاده از نقطه نظرهای کارشناسی، وضعیت موجود را بهبود بخشند.به هر حال مردم سیستان معتقدند که دریاچه هامون باید همیشه سیراب باشد و تشنگی را به فراموشی بسپارد.سیستان با داشتن بزرگترین دریاچه آب شیرین فلات شرق ایران از موقعیت منحصر به فردی در بخش‌های مختلف برخوردار است.دریاچه هامون در شمال و غرب زابل از سه قسمت صابوری، پوزک و هامون هیرمند تشکیل شده که سیستان را به صورت جزیره‌ای زیبا متبلور ساخته است.

وسعت این دریاچه در زمان پر آبی بیش از 6 هزار کیلومتر مربع است که از این سطح سه هزار و 820 کیلومتر آن در ایران قرار دارد.بر اساس اعلام منابع رسمی، ظرفیت هامون در زمان پرآبی به بیش از 10میلیارد متر مکعب می‌رسد که از این لحاظ با حجم کلی سدهای مخزنی سفید رود ، زاینده‌رود و زرینه‌رود برابری می‌کند.

اما اکنون، دریاچه هامون که روزگاری برای مردمانش منبع درآمد هم به شمار می‌رفت در سال‌های اخیر به شوره زاری تبدیل شده که هراز چند گاهی با وزش بادهای موسمی و فصلی تنها گرد وغبار فراوانی را نصیب این خطه می‌کند. این درحالی است که از نظر زیست محیطی نیز مشکلات مربوط به جریان رود هیرمند، استمرار خشکسالی و خشکی دریاچه هامون سبب شد تا مهاجرت پرندگان و زیست جانوران در آن کاهش زیادی داشته باشد. حسین کیخا، فرماندار زابل دراین باره گفت: ایجاد ارتباطات اقتصادی تجاری با کشورهای همسایه، برگزاری کنفرانس بحران آب و تشکیل کارگاه هم اندیشی خشکسالی و آب سیستان از عوامل موثر در حل مساله آب سیستان است.


محمود امیری، رئیس اداره محیط زیست زابل نیز در این باره گفت: همه ساله بیش از 718 هزار قطعه پرنده آبزی و مهاجر از 30 خانواده پلیکان، فلامینگو، غاز، قو، اردک مرغابی، حواصیل و درنا به این دریاچه می‌آمدند.

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: دریاچه هامون
[ دوشنبه ٢٥ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۸:٢۳ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام به همه دوستان عزیز و سبز اندیش!روز آفتابی٢٣ آذر ماه را آغاز نمودیم.پنچ شنبه و جمعه در گیلان بسیار باران بارید و کوهستانها هم پوشیده از برف شده است.روزهای سرد نیمه دوم سال با گرم شدن بازار انرژی در دنیا مقارن بود.روسیه سفید مانند سال گذشته اخطارهای بدی به اروپا می دهد!تحقیق در این خصوص هر روز بیشتر می گردد.خبر امروز در مورد انرژی های پاک است:

به گزارش روز جمعه خبرگزاری چین (شینهوا)، در سنگاپور صنعت انرژی پاک متشکل از مجموعه ای از منابع انرژی و سیاستها همچون انرژی خورشیدی، انرژی باد، باتریهای سوختی، بهینه سازی مصرف و تجارت کربن می باشد. بر اساس این گزارش کارشناسان اعتقاد دارند تولید انرژی پاک یکی از اهداف سنگاپور برای تنوع دادن به منابع انرژی خود است. در حال حاضر بیش از 80 درصد برق مصرفی سنگاپور توسط نیروگاه های گازی تولید می شود.
بر اساس دورنمای تدوین شده برای بخش انرژی این کشور انتظار می رود بخش تولید انرژی پاک سنگاپور تا سال 2015 میلادی با تولید بیش از 7 هزار شغل جدید و نیز ارزش افزوده ای معادل 170 میلیون دلار سنگاپور همراه شود.

کشور سنگاپور محل فروش و عبور بیشترین قسمت نفت دنیا نیز هست!!!!این هم نمای از این کشور.مظهر این کشور همانند ایران شیر است.

 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: انرژی های نو , الودگی نفتی
[ شنبه ٢۳ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و تبریک دوباره عید قربان!روز سختی را پشت سر گذاردم.خدا شکر باز بخیر تمام شد!من فکر می کردم تنها انسانها از نعمت حسادت برخوردار هستند ولی امروز فهمیدم سگ ها همینطوریند!

دانشمندان در اتریش یک شکل ابتدایی از حسادت را در سگها شناسایی کرده‌اند.  پژوهشگران در وین پس از انجام آزمایشات مختلف نشان دادند که اگر سگی شاهد این باشد که در مقابل کاری که انجام می‌دهد جایزه‌ای دریافت نمی‌کند، در حالی که سگ دیگری در برابر چشمان او دائما پاداش می‌گیرد به همنوع خود حسادت کرده و در عوض حتی ساده‌ترین کارها را نیز دیگر انجام نمی‌دهد! نتایج این تحقیق در مجله PNAS منتشر شده است. دانشمندان می‌گویند: آزمایشات آنها نوعی از حساسیت را در سگها نشان می‌دهد که پیش از مشاهده نشده بود. پژوهشگران هم اکنون در نظر دارند که آزمایشات خود را گسترش داده و رفتارهای تعاونی را در وال‌ها بررسی کنند.

 

فردریک رنج از دپارتمان نوروبیولوژی و تحقیقات ادارکی در دانشگاه وین که روی سگها مطالعه کرده‌اند، می‌گویند این تحقیق نشان می‌دهد که حضور سگی که پاداش می‌گیرد تاثیر زیادی روی رفتار سگ دیگر دارد و حتی می‌تواند حیوان را مضطرب کند.

 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: حسادت
[ چهارشنبه ٢٠ آذر ۱۳۸٧ ] [ ٩:۱٤ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام ١٩ روز آذر ماه مصادف است با عید قربان.این عید را به همه تبریک می گویم.عید قربان یاداور حماسه ابراهیمی را پاس می داریم.ای کاش همه ما دلبسته دنیا نباشیم!

خبر امروز از جزیره قشم است:

خبر اول از زلزله امروز صبح این جزیره بود.البته چند نفر از هموطنان ما زخمی شده اند.خبر دوم از شهر علم بود:مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: زمینه های لازم و ضروری جهت تحقق اولین شهر علم در این منطقه، فراهم شده است. مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی خلیج فارس،دانشگاه کارلتون کانادا، دانشگاه های آزاداسلامی، پیام نور، علمی کاربردی صنعت آب و برق، دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی، علوم پزشکی آزاد اسلامی، علوم پزشکی هرمزگان و موسسه آموزش عالی قشم از جمله مراکز و موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی در منطقه آزاد قشم هستند که با بیش از 12 هزار دانشجو در این مراکز مشغول به فعالیت هستند.
جزیره قشم با 1500 کیلومتر مربع وسعت و بیش از 106 هزار جمعیت، در جنوب ایران واقع است.
نمایی از پارکی در قشم 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ سه‌شنبه ۱٩ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و احترام خدمت کاربران طبیعت زیستکره!روز گذشته تعداد بینندگان از ١٨٠ نفر عبور کرد!استقبال شما را ارجح نهاده و از همگی شما تشکر می کنم.لطفا مرا از نظرات خود محروم نکنید!

خبر امروز از محیط زیست است(داخل پرانتز قطع درختان کهن سال متاسفانه ادامه دارد!!!):

 

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست گفت: آلودگی صوتی در تهران از مرز هشدار گذشته است.

حسن اصیلیان، معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست در گفت‌وگو با برنا درباره دستگاه‌های سنجش آلودگی اظهار داشت: دستگاه‌های سنجش آلودگی در سال گذشته توسط سازمان محیط زیست خریداری شده است ولی تاکنون یک دستگاه، آن هم در سازمان محیط زیست نصب شده است.

وی با اشاره به این‌که دستگاه‌های سنجش آلودگی صوتی میکروفون گران قیمتی دارند، گفت: باید دستگاه‌های سنجش آلودگی در محلی که نگهبان داشته باشد، نصب شود.

اصلیان خاطرنشان کرد: در مورد حفاظت و نصب دستگاه‌ها با ایستگاه‌های پمپ بنزین وارد مذاکره شدیم، ولی تاکنون پاسخ مثبتی دریافت نکرده‌ایم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست افزود: در این رابطه با شهرداری هم مذاکراتی انجام داده ایم که قرارشد محله هایی امن برای نصب دستگاه‌های سنجش آلودگی از طرف شهرداری به سازمان محیط زیست معرفی شوند.وی با تأکید بر این‌که آلودگی صوتی در تهران از مرز هشدار گذشته است، افزود: در بزرگراه‌ها و برخی از مناطق تهران از جمله خیابان آزادی و بزرگراه همت و حکیم آلودگی صوتی از مرز هشدار گذشته است.
معاون محیط زیست ادامه داد: با توجه به افزایش آلودگی صوتی، الزام شد که خودروهای جدید تست صدا شوند، ولی متأسفانه، آلودگی صوتی همچنان در خودروهای قدیمی و موتورسیکلت‌ها از استاندارد بالاتر است.اصیلیان افزود: هرچه رفت‌وآمد خودروهای غیر استاندارد بیشتر باشد، آلودگی صوتی افزایش می‌یابد.
وی درباره اثرات آلودگی صوتی بیان کرد: اثرات آلودگی صوتی ثابت شده است، آلودگی صوتی روی شنوایی، قلب و چشم تأثیر منفی می‌گذارد.
تصویر زندگی امروز:

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۸:٥۱ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام ای دوستان!روز های پایانی پاییز همیشه یادآور شب یلدا در فرهنگ ایرانیان است.امروز می خواهم به شب یلدا در فرهنگ ما بپردازم:

شب یَلدا یا شب چِله آخرین شب آذرماه، شب پیش از نخستین روز زمستان و درازترین شب سال است. ایرانیان و بسیاری از دیگر اقوام آن را مبارک می‌دارند و این شب را جشن می‎گیرند.این شب در نیم‌کره شمالی با انقلاب زمستانی مصادف است و به همین دلیل از آن شب به بعد طول روز بیشتر و طول شب کوتاه‌تر می‌شود.ایرانیان باستان با این باور که فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلندتر می‎شوند و تابش نور ایزدی افزونی می‌یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می‌خواندند و برای آن جشن بزرگی بر پا می‌کردند.

واژه «یلدا» واژه ایست برگرفته از زبان سریانی (که از لهجه های متداول زبان «آرامی» است) به معنای تولد. زبان «آرامی» یکی از زبان های رایج در منطقه خاورمیانه و زبان اصلی نگارش کتب عهد جدید مسیحیان بوده است. (برخی بر این عقیده اند که این واژه در زمان ساسانیان که خطوط الفبا از راست به چپ نوشته می شده , وارد زبان پارسی شده است).

یکی دیگر از رسم های شب یلدا، «فال حافظ گرفتن»  است اگر رسم ها و آیین های دیگر یلدا را میراثی از فرهنگ چند هزار ساله بدانیم ولی فال حافظ گرفتن در شب یلدا در سده های اخیر به رسم های شب یلدا افزوده شده است.

 شب یلدا خوبی در آینده شما آرزو می کنم.پاسداشت ایین گذشتگان می تواند چراغ فرهنگ ما روشنتر نماید.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: شب یلدا
[ یکشنبه ۱٧ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۱۱:٤٥ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام به همه دوستان علی الخصوص دانشجویان عزیز!گرچه امروز بعلت شغل معلمی گاهی مجبور به توبیخ کلامی برای دانشجویان شدم.ولی همه آنها را از صمیم قلب دوستتان دارم حتی آنهایی که اعتقادی به من ندارند.در یک کلام همیشه سلامت باشید.

خبر امروز در زمینه بازیافت است:

دو پژوهشگر پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران مستقر در کرج موفق شدند از کاغذ اسکناسهای باطله، تخته نرده و چوب بسازند. مدیر روابط عمومی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران مستقر در کرج روز شنبه گفت: دراین فرایند، از اسکناسهای باطله به صورت مخلوط با خرده های چوب و "رزین اوره - فرمالدهید" برای ساخت تخته استفاده شده است. محسن نقیلو افزود: این دو پژوهشگر به نامهای دکتر علی اکبر عنایتی و امید حسینایی در گروه علوم و صنایع چوب و کاغذ این دانشکده درتحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که افزایش مقدار کاغذ اسکناس باطله درساختار تخته ها، موجب کاهش جذب آب و واکشیدگی ضخامت تخته ها می شود.
وی خاطرنشان کرد: نتایج به دست آمده نشان داد که با استفاده ازکاغذاسکناس باطله در ساختار تخته خرده چوب، مقاومت مکانیکی بویژه مقاومت چسبندگی داخلی تخته ها از مقدار استاندارد مربوط به این تخته ها بیشتر است .
نقیلو ادامه داد: این دو پژوهشگر نشان دادند که استفاده از کاغذ اسکناس باطله در ساخت تخته خرده چوب امکان پذیر است و از این طریق می توان تخته هایی مناسب برای مصرف داخلی ساختمان به دست آورد. به گفته وی، اکنون سالانه 700 تن کاغذ اسکناس باطله در کشور جمع آوری می شود که به علت آلودگی های فراوان هیچ کاربردی برای آن وجود ندارد. البته به دلیل عدم استقبال ایرانیان از تجارت الکترونیک این روند هنوز ادامه دارد...


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: بازیافت
[ شنبه ۱٦ آذر ۱۳۸٧ ] [ ٤:٤۳ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

رویا من هستی من!ماه شب های من!همیشه سلامت و خوش می خواهمت!آدینه تان بخیر و خوشی!طبق عادت مالوف جمعه های آفتابی به پارک کودک رفته بودم.چقدر دنیای کودکان بزرگ است!و دنیای ما بزرگترها کوچک!

بازدید از شنبه بازار و راسته ماهی فروشان دلمشغولی بعدی من بود.همه آمده بودند که ماهیان و ماکیان های صید شده را ببینندو قیمت کنند!گاهی هم خرید!

بازرسی های محیط زیست برای پرندگان هم وجود نداشت.همه انواع پرندگان شکار شده و فروخته می شدند.البته جمعه است و همه تعطیل!!


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: بازار سنتی , ماهی سفید
[ جمعه ۱٥ آذر ۱۳۸٧ ] [ ٧:۱٥ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام فراوان تا چند دقیقه دیگر عازم ماموریت به جنگلهای اسالم هستم.ولی این روز خبر داغ در مورد قطع درختان کهن تحت عنوان مبارزه با خرافات است.قطع درخت مقدس‌نما در استان گیلان، قطع درخت مقدس‌نما در شهر ... تخریب مجموعه و محل مقدس‌نما در فلان شهر و استان و برخی اخبار حاشیه‌ای مقدس‌نما، این روزها تیتر داغ اخبار اجتماعی و فرهنگی رسانه‌هاست؛ اما آیا این راه، پاسخگوی اهداف مورد نظر است؟از سوی دیگر، چرا باید قطع درختان و اشیایی که از لحاظ زیست محیطی دارای ارزش فراوانی هستند، تاوان ‌کوتاهی‌‌های صورت‌گرفته در ریشه روانی خرافات را بدهد؟

این در حالی است که دادستان کل کشور نیز در مصاحبه‌ای از رویه قطع درختان مقدس‌نما انتقاد کرده و از تذکرات مدعی‌العموم به دستگاه‌های مسئول در این‌باره و لزوم خودداری از تخریب محیط زیست خبر داده است. به عنوان یک کارشناس جنگلداری می گویم بهتر بود این کار اصلا انجام نمی شد!

پیامبر اکرم (ص) در حدیثی می فرمایند؛ «نزد من شکستن شاخه یی از درخت همانند شکستن بال فرشتگان است.» وقتی پیامبر عظیم الشأن اسلام چنان صریح درباره ارزش و منزلت یک درخت اظهارنظر می کنند، آیا باز هم حق داریم که کاستی ها و درک ناقص خود را با قطع درختان پنهان کنیم؟ درختانی که چند صد سال ایستاده اند و نظاره گر تاریخ بوده اند. آنها که از خشم طبیعت در امان مانده اند و در توفان، سیل و زلزله مقاومت کرده اند. آیا آنها لایق مجازات گناهی هستند که ما مرتکب شده ایم؟ چرا باید درختان تاوان اشتباهات مارا بدهند؟

نهار امروز هم پر!!

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: درختان مقدس نما
[ پنجشنبه ۱٤ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۸:۱۸ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام از رشت امروز ابری!خوب و خوش هستین.چه خبر؟روزگارتان چطور است.انگاری بعضی آدم ها نمی توانند ببینند دیگران راحت زندگی می کنند!امیدوارم شما در اطرافیان خود از این نوع آدم ها نداشته باشید.ما که خسته شدیم از این نوع آدم ها...

دانش هسته ایی علی رغم موافق و مخالفین خود-امروزه می تواند راه حلی مناسب جهت مشکلات ما باشد:

به گزارش پایگاه اینترنتی بی بی سی نیوز، آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستار سرمایه گذاری بیشتر در روشی شده است که با استفاده از تشعشعات رادیواکتیو ، محصولات زراعی پایدار در برابر شرایط آب و هوایی نامناسب و آفات تولید می کند.
براساس اعلام این سازمان،‌ این شیوه پرورش گیاهان، ابزاری قدرتمند برای کمک به غلبه بر بحران غذایی جهان است. دانشمندان می گویند قرار دادن گیاهان و بذرها در برابر اشعه رادیواکتیو ممکن است باعث شود محصولات زراعی در برابر آفات و امراض مقاوم شوند و یا در شرایط سیل و خشکسالی دوام بیاورند.
روش، موسوم به "القای جهش" (mutation induction)، بر خلاف اصلاح ژنتیکی گیاهان، صرفا فرآیند طبیعی تغییر خود به خود در گیاهان را تسریع می کند. چایک امبا، رئیس واحد پرورش گیاهان در آزمایشگاه های آژانس بین المللی انرژی اتمی، این فناوری را بی خطر می داند. آژانس بین المللی انرژی اتمی می خواهد برای گسترش این فناوری، که از دهه بیست میلادی از آن استفاده می شده است، سرمایه گذاری بیشتری انجام شود.
اخیرا از این فناوری در ویتنام برای تولید یک نوع برنج مخصوص که خاصیت بار دهی بیشتری دارد، استفاده شد؛ از این فناوری همچنین در کنیا برای تولید نوع خاصی از گندم و در آفریقای جنوبی برای تولید مانیوک که بار دهی بیشتری دارند، استفاده شده است. جنت کاتر، از واحد علمی سازمان بین المللی صلح سبز، اذعان دارد این روش در مقایسه با اصلاح ژنتیکی خطرات کمتری برای محیط زیست در بر دارد، اما می گوید که اکنون ابزار پیشرفته تری برای افزایش تولید محصولات زراعی وجود دارد.
او می گوید فناوری که از دانش ژنتیکی برای افزایش محصولات زراعی استفاده می کند، ابزاری پیشرفته تر از "القای جهش" است.
سطح کشت گیاهان تراریخته:

تصویر روز:

,
موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: گیاهان تراریخته

ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۸٧ ] [ ٩:۳٤ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام !سه شنبه بارانی و در بعضی نقاط ایران و جهانی برفی شما به خیر و خوشی!همکاری از نوع بین المللی آن هم از نوع محیط زیستی هم خیر است و هم راه گشا!خبر امروز در این قسمت است:

لوفتر جویلی" وزیر محیط زیست، جنگلها و اداره منابع آب آلبانی، در دیدار سفیر کشورمان با وی، ضمن تجلیل از فرهنگ غنی ایران و با اهمیت خواندن روابط با کشوری که از غنای فرهنگی زیاد و باسابقه تاریخی کهن برخوردار است، خاطر نشان ساخت: ظرفیتهای فراوانی برای گسترش روابط وهمکاری دوجانبه بویژه در زمینه محیط زیست و منابع طبیعی با ویژگیهای آب و هوایی این کشور با بخشی از مناطق ایران وجود دارد .
وی افزود: بایستی برای شناخت عوامل موثر در بهره برداری از محیط زیست و تنوع زیست محیطی و نیز دیگر تواناییهای متقابل، گامهای مثبتی برداریم تا همکاری دراین زمینه هرچه بیشتر توسعه یابد.
بر اساس بیانیه روز دوشنبه سفارت جمهوری اسلامی ایران از تیرانا، وی همچنین با اشاره به موفقیت و دستاوردهای کشورمان در عرصه های علمی و محیط زیستی و مدیریت منابع آبی در کشور، اعلام نمود :با توجه به تجربه های گرانقدر تاریخی آن سرزمین و تصور مثبت مردم آلبانی از مردم و فرهنگ ایران، این علاقه مندی وجود دارد تا با شناسایی ظرفیت و توانمندی یگدیگر، شاهد گسترش همکاریهای دو کشور در تمامی زمینه ها بویژه در حوزه های محیط زیست و منابع آب وجنگلها و دیگر منابع طبیعی باشیم.
در این دیدار، "علی بمان اقبالی زارج" سفیر کشورمان، به تشریح پیشرفتها و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه های علمی و پژوهشی و همچنین پیشرفتهای حاصله در حوزه های عمومی و تخصصی در بخشهای محیط زیست و منابع طبیعی و بررسی روابط دو جانبه در چند سال گذشته پرداخت.
وی گفت : با توجه به دستاوردهای علمی و پژوهشی متخصصان در حوزه های محیط زیست و شکل دهی به تنوع زیست محیطی و پیشگیری از تخریب و آلودگی محیط طبیعی و زیستی و همچنین پیوندهای فرهنگی وتاریخی دو ملت، نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در تیرانا آمادگی دارد برای ارتقای سطح روابط و همکاری دوجانبه و توسعه همکاریها در بخشهای محیط زیست و مدیریت منابع آبی و جنگلی و تبادل تجربیات بویژه در سطح همکاریهای دو وزارتخانه، اقدام مقتضی بعمل آورد.
تصاویری از آلبانی


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: البانی , محیط زیست
[ دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۸٧ ] [ ٦:۳٢ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام به همه دوستان و یاران سبز اندیش!به همه موافقان و مخالفان وبلاگ و وبلاگ نویسی سلام عرض می نمایم و به تفکر همه شما احترام می گذارم.باور کنید بسیاری افراد از دوستان و یاران نزدیک نظرات بسیار متناقصی در خصوص وبلاگ طبیعت زیستکره ارائه می نمایند.اما بنده حقیر از تشویق دوستان و گاه انتقادات دیگر عزیزان انرژی می گیرم.پس ای همه دوستان صبح بخیر!

خبر امروز ما در مقوله مقابله با آفات خرما است:

حسن عسکری گفت: محققان این مرکز برای اولین بار در کشور موفق شدند برای مبارزه با سوسک شاخدار خرما که یکی ازآفات مهم خرما است فرمون تجمعی این حشره را سنتز و تولید کنند. وی اظهار داشت: ‌فرمون ماده شیمیایی است که حشرات برای جلب توجه جنس مخالف ، از خود ساطع می کنند که دستیابی به آن کار بسیار سخت و پیچیده ای است، اما محققان موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور با تلاش فراوان به آن دست یافتند. به گفته وی این فرمون طی چهار مرحله در این موسسه و توسط محققان بخش آفت کش ها ساخته شده است. وی ادامه داد: در واقع فرمون ها نوعی مواد شیمیایی هستند که حشرات از آنها برای انتقال پیام های خود به یکدیگر بهره می گیرند ، با تولید آزمایشگاهی و مصنوعی این ترکیبات شیمیایی و کاربرد آنها در باغات می توان بدون این که به موجودات مفید طبیعی آسیبی وارد شود و یا آثار سوء در محصولات کشاورزی و محیط زیست ایجاد گردد، حشرات زیان آور و مضر را جمع آوری و از خسارت آنها جلوگیری کرد.
این کارشناس گفت: این فرمون ها در کپسول های مخصوص گذاشته شده و در محیطی که سوسک ها به صورت آفات رشد کرده اند قرار داده می شود که در این صورت سوسک ها به سمت کپسول ها هدایت و دور‌ آن جمع می شوند. کشاورزان هم می توانند برای از بین بردن آنها به عنوان آفت یا به صورت شیمیایی و یا به صورت بیولوژیک اقدام کنند.
عسکری اظهار داشت: ‌سوسک شاخدار از مهمترین آفات خرما است که موجب بروز خسارت در نخلستان ها می شود به طوری که بنا بر گزارش های موجود ، خسارت این آفت بین پنج تا 20 درصد برآورد شده است.
رییس موسسه تحقیقات گیاه پزشکی با تاکید بر اینکه مبارزه شیمیایی در کنترل سوسک شاخدار خرما تاثیری ندارد، گفت: با نصب تله های فرمونی می توان جمعیت آفت را به میزان قابل توجهی کاهش داد و به این طریق ضمن حذف روش شیمیایی به مبارزه با‌ آن پرداخت. وی افزود: ایران با سطح زیر کشتی برابر 184 هزار هکتار دومین تولید کننده خرما در جهان است. عسکری با بیان اینکه تولید خرما در سال 1386 بالغ بر 875 هزار تن و به ارزش هشت میلیارد و 750 هزار ریال بوده است، ادامه داد: در صورت عدم مبارزه صحیح ، این آفت در نخلستان های کشور می تواند حدود 100 تا 500 میلیارد ریال خسارت ایجاد کند.
رییس موسسه تحقیقات گیاه پزشکی از آمادگی این موسسه برای انتقال دانش فنی این فرآورده جدید خبر داد و گفت: دانش فنی ساخت این مواد تنها در اختیار موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور است و در صورت تقاضای بخش خصوصی آمادگی انتقال تکنولوژی آن وجود دارد.
لحظه زندگی امروز:

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: خرما , وبلاگ نویسی
[ یکشنبه ۱٠ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۸:٥۱ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام چون امروز وقت کمی دارم تنها دستان شما را می فشارم و برایتان روز خوبی آرزو می کنم!

استفاده به تمام معنا از فضا به این میگن

همواره نمی توان پایبند اصولی که می پنداریم درست است بود.گاهی آنقدر کوچک می شویم که حتی در حالتی غیر از آن موقعیت نمی توانیم تصور کنیم چنین موجودی درون ما زندگی می کند.تاثیراتی که زندگی شهری بالاجبار بر ما تحمیل می کند و به گفته رابرت پارک «شهرآزمایشگاه ایده آلی را فراهم می آورد که در آن طبیعت انسانی و فرآیندهای اجتماعی، می تواند به آسانی و به شکلی مفید مورد مطالعه قرار گیرد» بسیار پیش آمده که در موقعیت هایی مانند صف نانوایی مجبور به ارایه رفتاری ناخواسته از خود می شوم تا از جرگه نان گیر ها عقب نمانیم یا زمانی برای گرفتن یک اشانتیون ١٠٠٠ تومنی خودمان را به آب وآتش می زنیم.بسیاری از ما موجودات ناراحتی هستم...موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: زندگی
[ شنبه ٩ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۸:٠٧ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

روز آدینه تان بخیر و خوشی!امیدوارم که لحظات خوشی را سپری کرده باشید.آقا این گربه های نحیف و کثیف کوچه و پس کوچه های ما هم سری در سرها در اوردند:

یک گربه نژاد ایرانی برای سی و نهمین بار، لقب برترین گربه جهان را در مسابقه بین‌المللی گربه‌ها در آتلانتای آمریکا از آن خود کرد.  «براندون مور» 22 ساله صاحب این گربه ایرانی، گفت: گربه مشکی من از نژاد ایرانی و یک ساله است، «سانتوس» برای سی و نهمین بار برنده جایزه بهترین و زیباترین گربه جهان شد و من از این موضوع بسیار خوشحالم، این در حالیست که «سانتوس» در میان گربه‌هایی از اوکراین، بلژیک و هلند مقام اول را کسب کرده است.

امروز لحظه زندگی را اینچنین انتخاب کرده ام یاد ش بخیر:

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: گربه ایرانی
[ جمعه ۸ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۱:٤٦ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و ابراز ارادت به همه دوستان!حدود ١۵ درصد تولید ناخالص ایران متعلق به بخش کشاورزی و منابع طبیعی است ولی بازتاب آن در حد ١ درصد نیست!حالخبری در مورد تولیدات زراعی ایران:

با تدوین بسته پیشنهادی "آب و کشاورزی و منابع طبیعی" و "امنیت غذایی"، اهداف اولیه بخش کشاورزی در برنامه پنجم توسعه کشور اعلام شد و باید تولید محصولات زراعی کشور با متوسط رشد 5/5 درصد در سال 93 به حدود 95 میلیون تن برسد. این بسته پیشنهادی از سوی اعضای کارگروه تخصصی شماره شش از جمله وزیران جهاد کشاورزی، نیرو، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعاون و رفاه و تامین اجتماعی تهیه شده است. براساس این بسته پیشنهادی، رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی در طول برنامه پنجم توسعه اقتصادی که در سال های 1389 تا 1393 به اجرا در می آید ، شش درصد پیش بینی شده است. ارتقای بهره وری عوامل تولید در رشد اقتصادی به نحوی که در پایان برنامه پنجم سهم بهره وری دست کم به 6/2 ( 2 ممیز شش دهم ) درصد ارتقا یابد، از دیگر اهداف کلان پیش بینی شده در این بسته پیشنهادی است.
افزایش ضریب تبدیل آب به محصولات کشاورزی (زراعی و باغی) از 900 گرم به یک کیلو و 400 گرم به ازای هر متر مکعب آب مصرفی، تعادل و تعدیل بخشی سفره های آب زیر زمینی و آبخوانها، بهبود شاخص ضریب امنیت غذایی در محصولات اساسی از 87 درصد به 92 درصد، بهبود شاخص تغذیه و افزایش مصرف سرانه پروتئین حیوانی به میزان 35 گرم در روز، افزایش تولید و فرآوری محصولات بخش کشاورزی، خودکفایی و پایداری تولید در محصولات اساسی نیز به عنوان بخشی از اهداف کلان بخش کشاورزی در برنامه پنجم توسعه کشور در بسته پیشنهادی تهیه شده توسط اعضای کارگروه تخصصی شماره شش منظور شده است.
براساس این بسته پیشنهادی، متوسط تولید محصولات زراعی باید از سالانه 71 میلیون و 422 هزار تن (متوسط تولید در سالهای 84 تا 86) با متوسط نرخ رشد سالانه 5/5 درصد به 93 میلیون و 342 هزار تن در سال پایانی اجرای برنامه پنجم توسعه کشور (1393) افزایش یابد.
افزایش میزان تولید گندم در این بسته پیشنهادی از متوسط سالانه 14 میلیون و 953 هزار تن در طول سالهای 84 تا 86 باید با رشد سه درصد در سال به 17 میلیون و 335 هزار تن در سال 1393 برسد.
میزان تولید محصولات باغی نیز باید از 19 میلیون و 832 هزار و 125 تن در سال نخست اجرای برنامه پنجم (1389) به 25 میلیون و 991 هزار و 678 تن در سال انتهایی برنامه پنجم (1393) و ارزش صادرات محصولات باغی در این دوره از 2 میلیارد و 543 میلیون دلار به سه میلیارد و 229 میلیون دلار افزایش یابد. همچنین براساس این بسته پیشنهادی، میزان تولید محصولات دامی باید از 12 میلیون و 911هزار تن در سال پایه (1388) به 17 میلیون و 64 هزار تن در سال پایانی اجرای برنامه پنجم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی کشور برسد. تولید محصولات زیربخش شیلات نیز در این دوره از 744 هزار تن به یک میلیون و 160 هزار تن پیش بینی شده است.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: کشاورزی
[ چهارشنبه ٦ آذر ۱۳۸٧ ] [ ٧:٤٤ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام ای دوستان از رشت امروز ابری !باد های گرم و پر از ویروس کار خودشان را کردند و سرما خوردگی را برایمان به ارمغان آوردند!!!آلودگی هوا در روزهای پر باد بیداد می کند.گفتم آلودگی هوا یاد انرژی های نو افتادم.باتوجه به قرار گرفتن ایران در عرض های جغرافیایی ٣٠ تا ۴٠ درجه و مناسبت در اختیار بودن آفتاب-انرژی پاک خورشید کمتر مورد توجه قرار گرفته.خبر امروز را از این مسئله انتخاب کردم.

یک کارشناس پژوهشگاه نیرو، گفت: محققان گروه انرژی های نو نیروگاه انرژی به منظور پاسخگویی به نیاز مهندسان و محققان در زمینه پتانسیل انرژی خورشیدی، موفق به تهیه نرم افزار پتانسیل سنجی انرژی خورشیدی ایران شدند.
مهندس "آرش حق پرست"، گفت: پتانسیل سنجی انرژی خورشیدی ایران به معنای برآورد میزان انرژی خورشیدی دریافتی در هر نقطه از ایران است. این پتانسیل سنجی هم کاربرد هواشناسی دارد و هم به طراحان صفحات خورشیدی کمک می کند تا میزان انرژی خورشیدی دریافتی در یک منطقه جغرافیایی در ایران را برآورد کرده و بدین ترتیب بازده سیستم خود را حساب کنند. حق پرست افزود: این نرم افزار، با هدف انجام محاسبات پتانسیل انرژی تابش خورشید بر سطح زمین و همچنین انجام تحلیل های پیشرفته در محدوده جغرافیایی ایران، به دو زبان فارسی و انگلیسی تدوین شده است. وی افزود: در بخش تحلیل های پیشرفته، این نرم افزار قادر است انرژی خورشیدی دریافتی برای انواع مختلف سیستم های تولید انرژی خورشیدی (صفحات خورشیدی که برای تولید برق استفاده می شوند(فتوولتائیک)، آبگرمکن خورشیدی و نیروگاه های خورشیدی تولید برق (متمرکز کننده های سهموی خطی و نقطه ای و دریافت کننده مرکزی) و همچنین انرژی الکتریکی/حرارتی تولیدی توسط سیستم های مورد اشاره در محدوده مرزهای ایران را محاسبه نماید. وی تعیین موقعیت خورشید در آسمان ایران را از دیگر امکانات نرم افزای یاد شده تلقی کرد. این کارشناس پژوهشگاه نیرو تاکید کرد: محاسبات انرژی خورشید بر اساس مدل تابش سنجی پژوهشگاه نیرو و انرژی تولیدی نیز با محاسبه راندمان برای سیستم های مختلف تولید انرژی خورشیدی انجام می شود. حق پرست خاطر نشان ساخت: این برنامه علاوه بر محاسبات انرژی خورشیدی، اطلاعات تکمیلی مربوط به آب و هوا و مشخصات جغرافیایی ایران را نیز به صورت داده های جانبی ارائه می دهد.
حق پرست که مدیر پروژه تدوین اطلس انرژی خورشیدی ایران نیز هست ادامه داد: نرم افزار یاد شده مجهز به پایگاه داده های هواشناسی برای 217 ایستگاه سینوپتیک سازمان هواشناسی ایران (شامل ساعات آفتابی، دمای متوسط، دمای بیشینه، دمای کمینه، رطوبت نسبی، بارندگی و سرعت باد در ارتفاع 10 متری زمین) اطلاعات جغرافیایی مربوط به 336 مرکز شهرستان و اطلاعات مربوط به مشخصات فنی سیستم های مختلف تولید انرژی برق/ حرارت از انرژی تابش خورشید است. وی افزود: از این نرم افزار هم اکنون در پژوهشگاه نیرو برای انجام پروژه ها استفاده می شود.
استان گیلان مدتها است از انرژی باد که بسیار پاک است استفاده میکند.
 

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: انر}ی نو
[ سه‌شنبه ٥ آذر ۱۳۸٧ ] [ ٤:٤۳ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام وعرض ارادت خدمت یاران وبلاگ طبیعت زیستکره!امروز دوشنبه آفتابی خوبی را پشت سر گذاردیم.البته برخورد با بعضی مشکلات مرا کمی ابری نمود .بنا ندارم در این وبلاگ از مشکلات و نکات منفی بنویسم.پس تمام آن مقال را فراموش می کنم.بگذریم چه خبر؟آنگار امسال پاییز آتش سوزی جنگلها بیشتر است.از زحمات پرسنل ادارات کل منابع طبیعی و محیط بانان محیط زیست در کل کشور باید تشکر نمود!با پیوند صدمین قلب در بیمارستان شریعتی تهران دیگر ایران را باید کشوری برخوردار از این سطح بالای علم پزشکی دانست ولی از جهت اخلاق پزشکی نمی دانم؟

خبر امروز از عالم جنگلداری و قاچاق چوب است:فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه ساری روز دوشنبه گفت : در دو روز گذشته 10دستگاه خودرو حامل انواع چوب جنگلی غیر مجاز در شهرستانهای ساری ، بهشهر ، بابل و آمل کشف و ضبط شد . سرهنگ "ابوالحسن عبدالله تبار" روز دوشنبه گفت: محموله مکشوفه توسط ماموران این یگان در حین حمل و نقل از تعدادی قاچاقچیان چوب جنگلی به دست آمده است . وی اظهارداشت : به استناد ماده 48 قانون حفاظت از جنگلها و مراتع حمل کنندگان چوب های فاقد پروانه طبق قانون مرتکبین قاچاق چوب تعقیب و مجازات خواهند شد و اموال به نفع دولت ضبط و متهمین با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی خواهند شد . فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان منطقه ساری اضافه کرد : این یگان با آمادگی و تجهیزات کامل با متجاوزین به عرصه های منابع طبیعی برخورد قانونی می کند .
سرهنگ "عبدالله تبار" از مردم طبیعت دوست استان خواست تا همچون سنوات گذشته با نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی مازندران منطقه ساری همکاری داشته و هر گونه تخریب و تجاوز به عرصه های منابع طبیعی ، حمل غیر مجاز چوب جنگلی ، آتش سوزی ، برداشت شن و ماسه غیر مجاز رابا شماره تلفن 09696 بخش امداد جنگل و مرتع ساری اطلاع دهند . 468 هزار هکتار جنگل و 908 هزار هکتار مرتع از گلوگاه بهشهر تا علمده نور تحت حوزه استحفاظی اداره کل منابع طبیعی مازندران منطقه ساری قرار دارد .دراستان مازندران دو اداره کل منابع طبیعی در ساری و نوشهر مستقر است.

 

توی این گیر ودار زندگی آدم از اشتها هم می افته!!!

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: جنگلداری , قاچاق چوب
[ دوشنبه ٤ آذر ۱۳۸٧ ] [ ٥:٠٩ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]
.


ای همه هستی ز تو پیدا شده!خاک ضعیف ازتو توانا شده!سلام و عرض ارادت خدمت دوستان و سروران خودم!خوب و خوش هستی؟از عجایب این عالم موجودی است به نام عنکبوت.هم این موجود بود که جان پیامبر(ص) را در هجرت به مدینه در آن غار نجات داد.حال خبری داریم از رمز و راز زندگی عنکبوت: 

به گزارش خبرگزاری رویترز، اولین تارهایی که این عنکبوت ها در مدار زمین تنیدند، نامنظم و آشفته بود. اما بعد از گذشت یک هفته ، تصاویر تلویزیونی که به زمین ارسال می شد پیشرفت حیرت انگیزی را از این موجودات نشان می داد. "مایک فینگ" فرمانده ایستگاه بین المللی فضایی می گوید: ما متوجه شدیم که عنکبوت ها یک شبکه متقارن ساخته اند. انطباق سریع عنکبوت ها با شرایط فضایی ، کارشناسان را شگفت زده کرد. فضانوردان شاتل رفت و برگشت "ایندیور" که جمعه گذشته از فلوریدا برای انجام یک ماموریت 15 روزه به فضا پرواز کرد، این عنکبوت ها را با خود به ایستگاه بین المللی فضایی بردند. این عنکبوت ها در ایستگاه بین المللی فضایی خواهند ماند تا دانش آموزان و مدیران پرواز بتوانند پیشرفت آنها را مشاهده کنند. در محفظه این عنکوبت ها ، علاوه بر پشه میوه ، یک دوربین فیلم برداری هم قرار داده شده است.
 

این روز ها مصادف است با باد موسمی گرمش.امیدوارم مقارنت با آتش سوزی جنگل نداشته باشد.البته هوای شمال خیلی خشک شده و شبیه مناطق مرکزی ایران شده است.راستی در خصوص جاده راه اندازی شده در دریاچه ارومیه و عوارض زیستمحیطی آن به زودی مطالبی در وبلاگ خواهم نوشت:


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: عنکبوت , دریاچه ارومیه
[ یکشنبه ۳ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و صد سلام به همه سبز اندیشان این دیار خاکی یعنی زیستکره!هوای گیلان امروز هم آفتابی است و بیشتر شبیه بهار است.لطافت هوا انقدر زیاد است که آدم ها نیز خوش اخلاق تر به نظر می رسند!خبر امروز ما در خصوص بیماری های گیاهی است:

استادیار موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر از موفقیت‌ پژوهشگران کشورمان در زمینه روش‌های نوین مبارزه با این بیماری و دستیابی به گونه‌های مقاوم به بیماری «آتشک» خبر داد.

حمید عبداللهی،  گفت: برنامه ملی مبارزه با بیماری آتشک از طریق گزینش ارقام مقاوم و متحمل به بیماری به مدت 11 سال در بخش تحقیقات باغبانی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر کرج در حال انجام است. وی، بیماری آتشک را مهمترین و مخرب‌ترین بیماری درختان میوه دانه‌دار شامل سیب، گلابی و به در ایران و بیش از 40 کشور جهان عنوان کرد و گفت: این بیماری برای نخستین بار در سال 1368 وارد کشور شد و به تدریج موجب خسارات جبران ناپذیری به باغات در استان‌های قزوین، تهران و آذربایجان غربی شد.

عبداللهی در خصوص مراحل این پروژه گفت: این برنامه فازهای مختلفی داشت که فاز اول آن روی درخت سیب و گلابی از سال 1376 تا 1378 به طول انجامید. قسمت‌های بعدی آن شامل کارهای مولکولی از سال 1380 تاکنون در حال انجام است. وی در ادامه خاطرنشان کرد: در این برنامه از فن‌آوری‌های نوین شامل زیست فن‌آوری و فن‌آوری هسته‌یی به منظور تولید ارقام مقاوم یا متحمل استفاده شده است و طی یک سال اخیر نتایج بسیار جالبی در زمینه روش‌های نوین مبارزه با بیماری به دست آمده که می‌تواند در سطح جهانی معرفی شوند بدست آمده است.

استادیار موسسه اصلاح و تهیه نهال و بذر خاطرنشان کرد: بخش دیگر این پروژه شامل دستیابی به مواد گیاهی با ژن‌های مقاوم است که طی این برنامه به موادی گیاهی دسترسی پیدا کردیم که ورود این حجم مواد و با این کیفیت طی 30 ساله اخیر تقریبا بی‌سابقه بوده است. وی ضمن اعلام جمع آوری ژرم پلاسم گونه «به» برای نخستین بار در ایران گفت: ژرم پلاسم مجموعه‌ای از مواد ژنتیکی است که دارای تنوع‌اند که در این راستا اولین کلکسیون «به» کشور در ایستگاه تحقیقات باغبانی وابسته به موسسه اصلاح و تهیه نهال و بذر ایجاد و نسبت به ارزیابی مقاومت نسبت به بیماری در این مواد اقدام شد.

عبداللهی در زمینه خسارات ناشی از بیماری آتشک به میوه‌ها به ایسنا گفت: این خسارات در گونه‌های حساس میزبان منجر به خشکیدگی بخش اعظم درخت و یا نابودی کل باغ طی یک دوره دو تا سه ساله می‌شود که طی سال‌های اخیر علی‌رغم تمهیدات مختلف قرنطینه‌یی، بیماری به سمت شرق کشور در حال پیشرفت است و موجب خسارات زیادی در استان خراسان رضوی شده است.

وی با بیان این که بیماری آتشک فاقد یک روش مبارزه قطعی بوده و باغداران باید مجموعه‌ای از تدابیر را برای مبارزه با این بیماری اتخاذ کنند، استفاده از گونه‌ها یا ارقام مقاوم را از اقتصادی‌ترین و موثرترین راهکارهای مبارزه با این بیماری عنوان کرد و افزود: این پروژه با همکاری محققان مراکز تحقیقات کشاورزی اصفهان، خراسان رضوی و آذربایجان غربی در حال پیگیری و ادامه است.

استادیار موسسه اصلاح و تهیه نهال و بذر تصریح کرد: بخش‌هایی از این پروژه با همکاری کشور ایتالیا انجام شده و بخش‌های دیگر آن با همکاری پژوهشکده بیوتکنولوژی کرج و دانشگاههای مختلف از جمله دانشگاه رشت و دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران در حال انجام است.

امروز صبح پیامکی به من رسید که آن را برایتان می نویسم و قضاوتش را به شما واگذار می کنم:زندگی قصه مرد یخ فروش است که از او پرسیدند:فروختی؟ گفت:نخریدند تمام شد.

پس قدر دان لحظه های عمر باشیم.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: گیاهان , بیماری های گیاهی آتشک , بهار گیلان
[ شنبه ٢ آذر ۱۳۸٧ ] [ ۸:٠٢ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام در این روز ادینه.وقت بخیر!خوب و خوش هستین.چند روزی است که هوای گیلان افتابی است و البته با گرمش!این روزها مقارن است با صید ماهیان استخوانی که در سال حدود ٢۵ هزار تن برآورد می شود.سهم صید گیلانیان حدود ٩ هزار تن است.مراقبت از عدم صید ماهیان کوچک بسیار مهم است ولی بعضی ها اصلا به آن توجه نمیکنند.شاهد آن وضعیت عرضه ماهیان کوچک در زیر پل انزلی است.../


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: ماهیان دریای خزر , بازار سنتی
[ جمعه ۱ آذر ۱۳۸٧ ] [ ٥:۳٩ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]
درباره وبلاگ

باسلام ای دوستان من دکتر کامبیز طاهری آبکنار Dr.kambiz Taheri Abkenarهستم.تخصص من جنگلشناسی- است. این وبلاگ که جزو قدیمی ترین وبلاگ های محیط زیستی است برای اشنایی بیشتر در این مقوله جهانی طرح شده.لطفا در خصوص وبلاگ نظر دهید و با من در تماس باشید. پاینده ایران سر سبز
موضوعات وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
امکانات وب