طبيعت زيستكره
وبلاگ محیط زیستی و جنگلداری
نويسندگان
لینک دوستان

سلام عرض می نمایم و امیدوارم که از سر زدن به وبلاگ طبیعت زیستکره دچار خستگی نشوید.ای کاش کمبود های این وبلاگ را در بخش نظرات به من متذکر می شدید!سکوت بیشتر بینندگان گاهی برایم معنی ناراضیتی می دهد!چرا نمی دانم.امروز به همراه دانشجویان از جنگلهای اسالم -پیساسون و لومر دیدار کردیم.خاطرات گذشته پیش رویم تازه شد.هوا نیز صاف و آفتابی ولی کمی سرد بود.خبر امروز هم در مورد تغییرات آب و هوایی است:

به گزارش روز چهارشنبه دویچه وله(صدای آلمان) ،انتشار این گازها در 40 کشور جهان از سال 2000 تا 2006 به میزان3/ 2 درصد بیشتر شده است. ایوو دبور، رییس دفتر آب و هوایی سازمان ملل متحد، گزارش جدید را هشدار تلقی کرد و گفت باید هر چه سریعتر در عرصه‌ سیاسی گام‌های لازم را برداشت.
دفتر آب و هوایی سازمان ملل با اشاره به تغییر دولت در آمریکا ابراز امیدواری کرد که در نشست بعدی، نقش آمریکا برخلاف گذشته هموار‌کننده و مثبت باشد. آمریکا در دوران ریاست جمهوری بوش پیمان کیوتو را امضا نکرد. گزارش جدید سازمان ملل تنها به کشورهای صنعتی مربوط می‌شود. در حالی که انتشار گازها‌ی گلخانه‌ای در برخی از کشورهای در حال توسعه مانند چین، اندونزی، برزیل و هند بسیار شدید است. با وجود این کشورهای در حال توسعه و کم‌درآمد تا زمانی که به رشد اقتصادی و رفاه معینی نرسیده‌اند، ملزم به رعایت مقررات بین‌المللی نیستند.
در گزارش جدید سازمان ملل قید شده که انتشار گازهای گلخانه‌ای در برخی از کشورها در سال 2006 نسبت به سال 1990 کاهش یافته است. سازمان ملل دلیل این امر را فروپاشی ساختارهای صنعتی کهنه در آلمان شرقی سابق و اروپای شرقی و مرکزی طی سال‌های دهه‌ 90 می‌داند.

توی این شب های سرد پاییز چی میچسبه آبگوشت!!


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: گاز های گلخانه ای
[ چهارشنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٧ ] [ ٩:٤٧ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و صد سلام به دوستان دیده و نادیده!امید آن دارم که خوب و خوش باشید.آفتابی بودن هوا امروز تا به آن حد بود که یاد روز های بهار افتادم.امیدوارم که این هوا خوشی زود گذر نباشد.امروز را از صبح در جلسات بسر بردم!ولی برعکس دو روز آینده به همراه دانشجویان به جنگل خواهم رفت.امروز دوخبر در مبارزه با سرطان این دیو زرد سلامتی داشتیم.یکی از خبر شروع به کار اولین کارخانه داروهای ضد سرطان در رشت از بهمن ماه مطلع نمود و دیگری از جهان گیاهان بود:

براساس یافته‌های محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران، عصاره اتانولی گیاه «کوشنه» بر رشد و تکثیر رده سلول های سرطانی روده بزرگ انسان HT-29 اثر مهاری دارد. دکتر موسی الرضا حاج‌زاده، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و همکارانش که در تحقیقات خود به این مساله دریافته‌اند معتقدند با توجه به اثرات مهاری عصاره اتانولی ریزوم های گیاه کوشنه (قسط شیرین) بر رشد و تکثیر رده سلول های سرطانی روده بزرگ انسان و عدم وجود چنین اثری بر سلول های سالم فیبروبلاست، این عصاره ممکن است در پیشگیری و یا درمان سرطان روده بزرگ موثر باشد و شاید بتوان از عصاره اتانولی گیاه کوشنه (قسط شیرین) یا ترکیبات آن در درمان سرطان روده بزرگ در بیماران نیز استفاده کرد. در مطالعات فراوانی که انجام شده است، ترکیبات ضد سرطانی گیاه کوشنه (قسط شیرین) شناسایی شده است که اثرات ضد سرطانی این ترکیبات در نتیجه شکار رادیکال‌های آزاد، تعدیل و مهار فعالیت های آنزیمی سلولی است.گیاه کوشنه یا قسط شیرین در درمان سوء هاضمه و اسهال خونی، مسمومیت غذایی و تشنج مفید است؛ این گیاه علاوه بر اثرات مذکور دارای اثرات کاهش دهنده قند خون، محافظت نورونی، ضد التهاب و تاول، ضد درد دندان و سردرد نیز می‌باشد. گیاه کوشنه یا قسط شیرین با نام علمی Alpinia galanga L گیاهی است چند ساله و پایا، کوتاه و اغلب خزنده که ساقه های هوایی آن از ریزوم ضخیم و گوشت دار و منشعب که مواد معطر در بردارد منشأ گرفته است. این گیاه، دافع سموم و پادزهر سم مار و سایر حشرات موذی و دارای اثرات ضد دردی و حشره کشی نیز است.

ظاهر گیاه مورد نظر

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: گیاهان , پاییز , سرطان
[ سه‌شنبه ٢۸ آبان ۱۳۸٧ ] [ ٥:٠۳ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام.باور کنید آدم گاهی از این جوانان امروز تعجب می کند !مسئله اینست که هدفی در زندگی ندارند و یا وقت کشی در آنان بیشتر است!باور کنید یکبار بیشتر زندگی نمی کنیم!خبر امروز از دنیای دریاها است:

دانشمندان یک میکروب غیر عادی در اعماق دریا کشف کرده‌اند که نقش مهمی در اکولوژی اقیانوس ایفاء می‌کند.  این میکروارگانیسم غیر معمول و عجیب دانشمندان را وادار می‌کند که دوباره در مورد چگونگی چرخش کربن و نیتروژن در میان اکوسیستم‌های اقیانوسی بیاندیشند. پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا که میکروب جدید را به لحاظ مواد ژنتیکی آن مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند، می‌گویند: با وجود مطالعات دقیق هنوز نتوانسته‌اند شبیه میکروب جدید را در آزمایشگاه رشد دهند. به گفته دانشمندان، به نظر می‌رسد این ارگانیسم گونه‌ای از سیانوباکتری‌ها - گروهی از باکتری‌های فتوسنتزیک - باشد که به جلبک آبی ــ سبز معروفند. این پژوهش شگفتی بزرگی درباره میکروبیولوژی اقیانوسها به ارمغان آورده و محققان را متوجه هدف پیچیده از چرخه نیتروژن و کربن اقیانوس‌ها کرده است.

 

این میکروارگانیسم بر خلاف سیانوباکتریهای آزاد فاقد برخی از ژنهای ضروری برای انجام عمل فتو سنتز است، اما این میکروب اسرار آمیز می‌تواند کار بسیار مهمی انجام دهد. این میکروب با تثبیت نیتروژن از اتمسفر در درون قالبی که از سوی سایر ارگانیسم‌ها قابل استفاده است، برای اقیانوسها یک کود طبیعی فراهم می‌کند. مطالعات بیشتر برای درک بهتر نقش این ارگانیسم استثنایی ادامه خواهد داشت.

در سفر به فلیپین با غذاهای دریایی آشنا شدم:

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: زیستکره , حیوانات حیات وحش
[ دوشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٧ ] [ ۱٢:۳٦ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

 با سلام از رشت امروز آفتابی!آرزو می کنم که سلامت باشید.آمار بینندگان در وبلاگ هر روز مسئولیت بیشتری برای من ایجاد می نماید ولی همگی خاموشند!!خبر امروز ما از استان سرسبز مازندران است:

معاون محیط طبیعی اداره کل محیط زیست مازندران گفت: براساس آخرین سرشماری یک میلیون و450 هزار قطعه پرنده سال گذشته به استان مازندران مهاجرت کردند که با توجه به این آمار استان مازندران مقام اول را در کشور به خود اختصاص داده است. بین زیستگاه‌های مهم استان میانکاله به تنهایی توانسته یک میلیون قطعه پرنده را در خود جای دهد که بعد از آن فریدونکنار از تراکم بالایی برخوردار است.

وی در خصوص سرشماری که به طور سالانه در فاصله دی تا بهمن به مدت بیست روز صورت می‌گیرد گفت: این سرشماری هماهنگ با دیگر استان‌های کشور در نیمه اول زمستان از پرندگان مهاجر صورت می‌گیرد که به احتمال زیاد از کارشناسان محیط زیست هلند نیز برای همکاری استفاده خواهیم کرد. میانکاله به دلیل آرامش زیاد و نبود فضای صنعتی و سر و صدای کم توانسته است نسبت به دیگر مناطق استان چیزی حدود 250 گونه پرنده در وسعتی حدود 68 هزار و 800 هکتار به خود جلب کند.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران خاطرنشان کرد : اگر سرمای امسال مانند سال گذشته شدید باشد احتمال دارد شاهد حجم بیشتری از پرندگان در زیستگاه آبی مازندران باشیم.

در بخش خوراکی ها امروز می خواهم یادی کنم از غذاهای مازندرانی!!

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: پرندگان
[ یکشنبه ٢٦ آبان ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و آرزوی خوبی ها برای شما ای دوستان دور و نزدیک.باور کنید فاصله من و شما به اندازه شیشه مانیتور کامپیوتر تان است پس دستانتان را می فشرم!آرزوی ما ایرانیان معرفی درست این مرز و بوم است.چون اطمینان داریم که ایران در دنیا بی نظیر است ولی شناخته شده نیست:

 "ادوارد مولدر" روز جمعه با اشاره به برگزاری همایش زمین گردشگری در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور افزود: صنعت توریست در جهان اولین قدم ها را برداشته و بسیار جوان است. وی با اشاره به طبیعت زیبای ایران اظهار داشت: این اولین سفرم به ایران است و با مشاهده طبیعت زیبای ایران می توانم بگویم که ایران به عنوان یکی از بهترین و زیباترین کشورهای دنیا است. وی ادامه داد: بدون شک افراد زیادی مایل هستند که به ایران سفر کنند و از جاذبه های بی نظیر‌ آن دیدن کنند که بدون شک آمدن این افراد باعث پرورش صنعت توریسم می شود. مولدر گفت: مردم جهان جاذبه های بی نظیر ایران را نمی شناسند و من چون زمین شناس هستم و نقشه ها را مطالعه کرده ام با آن آشنا هستم از این رو ایران باید تبلیغات خود را قوی تر کند.
وی در پاسخ به این سوال که ایران با چه کشوری قابل مقایسه است اظهار داشت: ایران از خیلی جهات یک کشور ویژه است و مثل آن وجود ندارد ولی اگر بخواهیم طبقه بندی کنیم هیچ کشوری شبیه کشوری دیگر نیست. مدیر اجرایی سال جهانی سیاره زمین ادامه داد: من به عنوان یک زمین شناس می گویم که ایران کوهها و صخره های زیبایی دارد و من هیچ جای دنیا ندیدم در کشور خودم هلند چنین چیزهای وجود دارد اما بیشتر مانند خاک است، تپه هایی هستند که به صورت خاک بالا آمدند.
وی اضافه کرد:چنین کوههای برافراشته که از آسمان بالا زده را فقط در یک یا دو نقطه در اسپانیا دیدم بنابراین ایران از نظر کوهها و صخره های سنگی واقعا یکتا است و چنین چیزی هیچ جای دنیا وجود ندارد.

باور کنید ما می توانیم پیام رسان این کشور پاک باشیم!!

سرما و گاه آفتاب و کمی رطوبت حال و روز این روزهای پاییز است.

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: ایران
[ شنبه ٢٥ آبان ۱۳۸٧ ] [ ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام از رشت امروز آفتابی!جای شما خالی امروز رفته بودم بندر انزلی!به همراه دخترم (هستی) رفتم به پارک کودک و کلی بازی کودکان را نگاه کردم.بالاخره از دنیای بزرگ کودکان لذت بردم.آفتاب هم سنگ تمام گذاشت.امروز در شهر گرگان هم همایشی برقرار بود از رنگانگی ایران زمین:

همزمان با برگزاری دومین جشنواره اقوام ایران زمین ، سفرای بیش از 30 کشور جهان برای شرکت در این جشنواره به گلستان سفر کرده اند.براساس اعلام سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، قرار است سفرای خارجی همچنین از جاذبه های تاریخی و طبیعی استان دیدن کرده و با فرصت های سرمایه گذاری در بخش های مختلف آشنا شوند. 

لباس های محلی و فرهنگ پاک و سبز ایرانیان می تواند روزی جهانی شود!باور کنید برای این مهم چیزی کم نداریم.سلامت شما را خواستارم.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: اکوتوریسم , لباس های محلی زیست کره
[ جمعه ٢٤ آبان ۱۳۸٧ ] [ ٥:٥٠ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام از رشت باز بارانی!دیروز که مقارن بود با سالروز میلاد امام رضا(ع) و همچنین مراسم سخنرانی دکتر آزمندیان در دانشگاه گیلان.تجربه خوبی برای من بود که این دعوت را انجام داده بودم.البته نقص های هم داشت که باید در آینده مورد توجه قرار گیرد.

موج سرما و باران در کل کشور هم خوب است  و نگران کننده!در سالسالی که با خشک سالی آغاز شد اینهمه باران خوشحال کننده است ولی روند سیلابها نگران کننده است.فقط استان گیلان خسارتی حدود ٢٠ میلیارد تومان دیده است!خبر امروز از جنوب کشور است:

دکتر چگینی رییس مرکزملی اقیانوس‌شناسی :طبق گزارش کارشناسان گروه علوم زیستی مرکز ملی اقیانوس شناسی، کشند قرمز بر اثر شکوفایی فیتوپلانکتونی از جنس Cochlodinium که از تاریخ هفتم مهرماه تا به امروز در آبهای ساحلی استان هرمزگان مشاهده شده، سبب مرگ و میر ماهیان مرجانی و شیلاتی زیادی در سواحل این استان شده است.

وی خاطرنشان کرد: براساس گزارش این کارشناسان، وقوع پدیده کشند قرمز در این آب‌ها که از بندر سیریک از توابع شهرستان میناب تا بستانه از توابع شهرستان بندر لنگه گسترش دارد، در نوع خود بی نظیر است زیرا از سال 1369 به بعد هیچ یک از کشندهایی که در این آبها رخ داده است، به این اندازه سبب مرگ و میر ماهیان مرجانی و شیلاتی نشده و مدت زمان و وسعت آنها تاکنون تا این اندازه حائز اهمیت نبوده است.

رییس مرکز ملی اقیانوس‌شناسی در توضیح پدیده کشند قرمز گفت: به علت افزایش مواد مغذی در دریا که یکی از دلایل آن می‌تواند دفع فاضلاب به درون آب باشد، جمعیت‌های جلبکی و فیتوپلانکتونها افزایش می‌یابد که در نهایت منجر به انفجار جمعیتی شده و سطح آب از جانداران قرمز و قهوه‌ای پوشیده می‌شود، در نتیجه نور و اکسیژن به لایه‌های زیرین آب نمی رسد و موجودات زنده با کمبود این دو عامل مواجه شده و می‌میرند. بنابراین در مکان‌هایی که این پدیده اتفاق می‌افتد ، شاهد مرگ و میر ماهیان در سطح وسیع خواهیم بود. دکتر چگینی با بیان این که به احتمال قوی علت این مرگ و میرها افزایش مواد مغذی ناشی از دفع فاضلاب است، افزود: با این حال برخی محققان از جمله در آژانس فضایی ناسا معتقدند که فعالیت‌های زمین لرزه در افزایش کلروفیل A موثر است که این افزایش باعث شکوفایی جلبک‌ها و یا فیتوپلانکتون‌ها و افزایش جمعیت آنها و در نهایت ایجاد پدیده کشند قرمز می شود. رییس مرکز ملی اقیانوس شناسی تصریح کرد: اگر چه اطلاعات در خصوص ارتباط احتمالی زمین لرزه با این پدیده به حدی نیست که بتوان با اطمینان اظهارنظر کرد ولی می‌توان آن را به عنوان یکی از احتمالات در نظر گرفت، بنابراین با توجه به زمین لرزه‌های اخیر در جنوب باید به این علایم هم توجه داشت.

وی ادامه داد: همچنین ما تصاویر ماهواره‌یی مهر و آبان ماه 87 را بررسی و تغییرات کلروفیل A را ردیابی کردیم و در حال حاضر در حال مطالعه افزایش میزان کلروفیل A و تغییرات دمای سطحی با پدیده کشند قرمز هستیم.

دکتر چگینی با تاکید بر این که برای بررسی این مسایل روش علمی وجود دارد، خاطر نشان کرد: چنانچه از ابزارهای علمی درست استفاده کنیم، می‌توان این پدیده‌ها را به موقع پیش‌بینی کرد.

به گزارش ایسنا، به گفته محققان مرکز ملی اقیانوس شناسی، فیتوپلانکتون Cochlodinium دارای سم عصبی (نوروتوکسین) است که بر انسان تاثیری ندارد. این فیتوپلانکتون از گروه جلبک‌های زیان آور (HAB) است زیرا در غلظت زیاد سبب مصرف زیاد اکسیژن محلول در آب شده و در نتیجه سبب مرگ و میر ماهیان می‌شود. غلظت زیاد این فیتوپلانکتونها همچنین بر رشد و بقای برخی از زئوپلانکتونها مثل لارو دو کفه ای‌ها تاثیر می‌گذارد.

Cochlodinium یک دینوفلاژله پلانکتونی و دارای کلروپلاستهای زرد، سبز تا قهوه ای است و به رنگ قهوه‌ای متمایل به قرمز آشکار می‌شود.

در سالهای اخیر، این دینوفلاژله سبب مرگ و میر بسیاری از ارگانیزمهای دریایی در کشور کره جنوبی شده است.

مکانیسم سمیت این دینوفلاژله تاکنون مشخص نشده است، اما ظاهرا عوامل متعددی سبب مکانیسم سمیت این دینوفلاژله ها می‌شود. ظاهرا فعالیتهای انسانی مثل پساب‌ها و مواد مغذی خروجی از استخرهای پرورشی و بارش باران و تنشهای ناشی از باد باعث تسهیل وقوع شکوفایی چنین دینوفلاژله‌هایی می‌شوند. مواد مغذی متراکم شده در استخرهای پرورشی بر اثر عمل بادهای محلی و آب روان‌ها به آب دریا ریخته می‌شوند.

به زعم کارشناسان مرکز ملی اقیانوس شناسی با توجه به تهدید گسترده موجودات دریایی آبهای ساحلی استان هرمزگان در حال حاضر نیاز مبرمی به پایش فیتوپلانکتون و آب شناسی آبهای ساحلی خلیج فارس به خصوص استان هرمزگان می‌باشد تا از مرگ و میر بیشتر موجودات دریایی به ویژه گونه های تجاری آن جلوگیری به عمل آید.

سرمای هوا در شمال بازار خوردن کدو را گرم کرده است:

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: تخریب اکوسیستم
[ سه‌شنبه ٢۱ آبان ۱۳۸٧ ] [ ٩:٤٩ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام از رشت امروز ابری!آب گرفتگی خیابانها و کوچه های رشت دیروز به مشکلات مختلفی برای شهروندان تبدیل شد.در کوچه بغلی ما  سرریز آب از سیستم فاضلابی چون چشمه ایی جوشان به نظر می رسید.بعضی از مدارس هم دچار آب گرفتگی شدند.در این میانه شهرداری و آب و فاضلاب همدیگر را متهم می کردند!جمعیت هلال احمر و آتش نشانی هم فعالانه به کمک دردمندان رفته بودند!سرما خوردگی و انفلونزا هم سخت همگیر شده است.خبر امروز ما هم در همین خصوص است.تا یادم نرفته شمارگان بینندگان وبلاگ از ۵٠٠٠ نفر عبور کرد ولی بخش نظرات هنوز مورد کم لطفی است:

 

نتایج تحقیقات پژوهشگران دانشگاه تبریز نشان می دهد بین فعالیت هماگلوتیناسیون بازیافته، پروتئین تام استخراج شده و پاسخ آنتی بادی در واکسن های روغنی آنفلوانزای پرندگان مصرفی در مرغداری‌های ایران ارتباط مستقیمی وجود دارد.

دکتر ذوالفقار رجبی، عضو هیات علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز با اشاره به اهمیت بیماری آنفلوانزای پرندگان گفت: در این مطالعات که تحت عنوان طرح تعیین فعالیت هماگلوتیناسیون واکسن‌های روغنی آنفلوانزای پرندگان در این دانشگاه به انجام رسیده است همچنین نشان می دهد امکان استخراج توده آنتی ژن از واکسن های غیر فعال و روغنی ویروس تحت تیپ H9N2 آنفلوانزای پرندگان با استفاده از روش Aqueous Partition وجود دارد.

وی با بیان اینکه آنفلوانزای پرندگان به عنوان یک بیماری مسری و واگیردار طی سالیان گذشته خسارات اقتصادی سنگینی را به صنعت طیور جهان وارد کرده و هنوز هم این صنعت را تهدید می کند، افزود: اثبات نقش ویروس آنفلوانزای پرندگان در سه پاندمی آنفلوانزا که طی سده پیش در جمعیت انسانی اتفاق افتاده است، اهمیت مطالعه بیشتر خصوصیات ویروس آنفلوانزا، اپیدمیولوژی و کنترل بیماری را دوچندان می‌کند.

عضو هیات علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز با بیان اینکه ویروس‌های آنفلوانزای پرندگان به تیپ A جنس ویروس آنفلوانزا از خانواده اورتومیکسوویریده تعلق دارند، افزود: ویروس‌های آنفلوانزا بر پایه حدت بیماری زایی به دو پاتوتیپ ویروس‌های آنفلوانزای بسیار بیماری زا و ویروس‌های آنفلوانزای نه چندان بیماری زا طبقه بندی شده اند.

وی با اشاره به اینکه قطعه قطعه بودن ژنوم ویروس، چرخش ویروس در بین میزبان‌های غیراختصاصی، داخل گونه‌یی و بین گونه‌یی، زمینه را برای عادت یافتن ویروس به میزبان‌های خارج گونه‌یی و تغییرات ژنتیکی از طریق جهش های نقطه‌یی و بازآرایی ژنتیکی و متعاقب آنها افزایش حدت ویروس و وقوع ناگهانی اپیدمی جدید آنفلوانزا در بین پرندگان و انسان فراهم می‌کند، افزود: به دلیل عدم ایمنی متقاطع بین تحت تیپ های مختلف و تفاوت سیاست های کنترل ویروس های آنفلوانزای بسیار بیماری زا و ویروس‌های آنفلوانزای نه چندان بیماری زا، اتخاذ تصمیم در ارتباط با استراتژی مبارزه و کنترل بیماری، پیچیده و مشکل شده است و علاوه بر این چرخش بین گونه ای ویروس های آنفلوانزای پرندگان و عادت یافتن آنها به تکثیر در پستانداران موجب انتقال مستقیم و بدون تغییرات ژنتیکی تحت تیپ های H5N1 و H9N2 به انسان ها و ابتلا آنها به بیماری شبه آنفلوانزا شده است.

وی با بیان اینکه در این مطالعات همچنین مشخص شد که یکی از علل اصلی کیفیت پایین این واکسن‌ها، می تواند به غلظت پایین پروتئین‌های ویروسی در آنها مربوط باشد، افزود: البته برای تایید این مساله باید مطالعات بیشتری انجام گیرد.

از قبل میلاد امام رضا(ع) را تبریک می گویم.عید مبارک!!

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: انفولانزای پرندگان , امام رضا (ع)
[ یکشنبه ۱٩ آبان ۱۳۸٧ ] [ ٩:۳٢ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام از رشت بارانی!شب گذشته باران چنان بارید که امروز از میان امواج آب به سر کار آمدم!!جمعه شب ها که خودش دلگیر هست بخصوص اگر بارانی هم باشه!خبر قطع درختان نظر کرده هم عجیب ما متحیر نمود.شنیدم که برای خرافه پرستی درختان نظر کرده را می خواهند قطع کنند!!با قسمت اول مشکلی ندارم ولی درختان چرا می خواهند قطع کنند.

خبر امروز از ویروس ها است:

دانشمندان آمریکایی می‌گویند: پشه‌های بسیار کوچک مانند وسایل نقلیه‌ای مناسب برای جابه‌جایی ویروس‌ها عمل می‌کنند.

 

به گزارش سرویس «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این دانشمندان تاکید کردند، پشه‌های کوچک بیش از پشه‌های بزرگ به ویروس‌های مولد امراض انسانی آلوده می‌شوند. بر اساس این تحقیق اندازه هر پشه با سنجش طول بال‌های آن مشخص و تعیین می‌شود. مطالعات نشان داده است که هر چه پشه‌ها ریزتر باشند، قدرت آلوده کنندگی و انتقال بیماری در آنها بیشتر می‌شود. دانشمندان می‌گویند: این یافته کاربردهای مهمی در زمینه دستیابی به راهبرد‌های کنترل پشه‌ها به ویژه ارزیابی پشه‌های ناقل بیماری خواهد داشت.

برگ از درخت خسته میشه 

 

                پاییز همش بهونست

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: سلامت
[ شنبه ۱۸ آبان ۱۳۸٧ ] [ ٩:٤٧ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام . خدمت شما عرض کنم بعلت فوت پدر آقای بوترابی مدیریت پرشین بلاگ بسیار دلگیر شدم .

مسئله سرما خوردگی ما تبدیل به اپیدمی خانوادگی یعنی همسر و دخترم شده و پیچیدگی آن بیشتر شده!!

خبر امروز از سوراخ اوزون است:

سازمان فضایی آمریکا اعلام کرد: امسال اندازه سوارخ لایه اوزن بر فراز قطب جنوب در ماه سپتامبر به حداکثر منطقه ای به وسعت 5/10 میلیون مایل مربع رسید و بدین ترتیب پنجمین رکورد بزرگی خود را به ثبت رساند.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، "پل نیومن" دانشمند علوم جوی در بیانیه ای اعلام کرد: این اندازه "نسبتا بزرگ" در نظر گرفته می شود.ناسا 30 سال است که اندازه این سوراخ را دنبال کرده است. سال گذشته اندازه سوراخ لایه اوزن 7/9 میلیون مایل مربع یعنی تقریبا به اندازه آمریکای شمالی بود. این سوراخ در واقع یک منطقه کاهش در لایه جوی اتمسفر است. لایه جوی اتمسفر یک لایه محافظ کننده است که مانع عبور اشعه های مضر ماورای بنفش از فضا به زمین می شود.
سوراخ لایه اوزن که به وسیله گازهای تولید شده از سوی انسان ها بوجود آمده است معمولا در ماه اوت تشکیل می شود و در ماه سپتامبر یا اکتبر قبل از فروپاشیده شدن آن، به حداکثر اندازه خود می رسد.  بفرمایید چای

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: لایه ازون
[ جمعه ۱٧ آبان ۱۳۸٧ ] [ ٤:۱٠ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام از رشت افتابی!سرماخوردگی ما خوب که نشد هیچ بیشتر هم شده!الان ساعت ٨ و ربع صبح است و تا چند دقیقه دیگر به همراه دانشجویان جنگلداری عازم جنگلهای زیبای اسالم هستیم.منظره دور این جنگلها امروز با سفیدی برف بسیار جالب است.بگذریم تا دیر نشده خبر را بگویم و بروم:

به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو در ایران ، "کوییچیرو ماتسورا" به مناسبت روز جهانی علم برای صلح و توسعه افزود: یونسکو هر سال در روز جهانی علم برای توسعه، نقش علوم مختلف را در ساختن دنیایی بهتر گرامی می دارد.
به دنبال برگزاری کنفرانس جهانی علم در سال 1999 توسط یونسکو و اتحادیه جهانی علوم در بوداپست مجارستان و به منظور تحقق دستاوردهای این کنفرانس، یونسکو در سال 2001، روز دهم نوامبر برابر با 20 آبان هر سال را به عنوان روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه نامگذاری کرد. وی در این پیام به اشاره به اینکه مدتهاست علم به عنوان عاملی برای تغییر، به رسمیت شناخته شده است، می افزاید‌: گستردگی و پیچیدگی مشکلاتی که امروز با آن مواجه هستیم باعث شده است بسیج دانش علمی بیش از پیش به یک ضرورت تبدیل شود. ماتسورا ادامه داد: ما در دورانی زندگی می کنیم که دستیابی به پیشرفت های اقتصادی و اجتماعی و پایداری زیست محیطی بدون تکیه بر پژوهش ها و دانش علمی و تخصص های فنی امکان پذیر نیست.
در این پیام، نقش حیاتی جامعه علمی در کمک به درک هر چه بیشتر و بهتر بشریت از موضوع تغییر اقلیم و مقابله با‌ آن مورد تاکید قرار گرفته است.
به گفته وی تاکنون علم، نقشی موثر در شناسایی علل، ماهیت، زمان وعواقب گرم شدن کره زمین داشته است.
ماتسورا، تغییر اقلیم را مشکلی با ابعاد متعدد بیان کرد که تاکنون هیچ مسئله زیست محیطی، تا این حد گسترده و دارای علل و آثار مختلف نبوده است.
مدیرکل یونسکو تاکید کرد: مقابله موثر با پدیده تغییر اقلیم، نیازمند رویکردی فرا رشته ای و جامع با پشتوانه ای از بهترین و به روز ترین نوع دانش و تخصص علمی است.
ماتسورا در این پیام با اشاره به مشارکت فعال یونسکو طی 40 سال گذشته در ایجاد پایگاهی جهانی برای دانش علمی در حوزه تغییر اقلیم، فعالیت های کمیسیون بین الدول اقیانوس شناسی را دارای اهمیتی ویژه و قابل ملاحظه دانست.
وی بر ضرورت گردآوری شواهد صحیح علمی از تغییرات کنونی جهانی و پیش بینی هایی برای آینده تاکید کرد و ادامه داد: آثار و عواقب اخلاقی و اجتماعی پدیده تغییر اقلیم و تاثیر آن بر مهاجرت انسانی، آموزش و مهارت ها ، ارزش ها و دانش مورد نیاز برای پایدار زیستن، افزایش موثر آگاهی های عمومی و اطلاع رسانی، همه مواردی هستند که باید مورد توجه قرار گیرد.
مراسم روز جهانی علم در جهت تلاش یونسکو به منظور افزایش فعالیت های جهانی و برای کمک به کشورهای در حال توسعه در پیشرفت های علمی و بهره مندی از آن برگزار می شود.
کمیسیون ملی یونسکو در ایران، همگام با سایر کشورهای عضو این سازمان با همکاری دفتر منطقه ای یونسکو، روز 18 آبان مراسم روز جهانی علم را در موزه ملت از مجموعه فرهنگی سعد آباد برگزار می کند.
ارتقای درک عمومی از نقش علم در ایجاد صلح و توسعه ، ایجاد اتحاد ملی و بین المللی برای تبادل علم و دانش ، تاکید جوامع بر استفاده از علم در خدمت جوامع ، توجه به چالش های موجود در برابر علم ، افزایش علاقه در انجام تلاش های علمی و تشویق جوانان به مطالعه در زمین های مختلف علوم ، اهداف برگزاری مراسم روز جهانی علم بیان شده است.

صبحانه هم نخوردیم!!!


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: خشکسالی , سیل
[ پنجشنبه ۱٦ آبان ۱۳۸٧ ] [ ۸:۱٥ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و صد سلام خدمت همه دوستان!تمامی سایت های خبری در چند ساعت گذشته پر شده از انتخاب اوباما در ریاست جمهوری آمریکا!مسئله گاز های گلخانه ایی اصلا در این ساعتی که گذشت روی خروجی رسانه های دنیا مورد توجه نیست ولی وبلاگ طبیعت زیستکره می خواهد به این مهم بپردازد!چرا؟ حالا!!بگذریم.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان اکتشافات فضایی ژاپن، ماهواره "ایبوکی" که به معنی "رایحه" است ، روز سه شنبه در مرکز فضایی "تسوکوبا" در نزدیکی توکیو برای بازدید رسانه ها ، نشان داده شد. این ماهواره که به طور مشترک توسط سازمان اکتشافات فضایی ژاپن (جاکسا) و وزارت محیط زیست این کشور ساخته شده ، به شکل یک جعبه است که دو متر عرض و طول دارد و ارتفاع آن نیز سه متر و 70 سانتی متر است. این ماهواره تحقیقاتی که برای ساخت آن 180 میلیون دلار هزینه شده ، قرار است در اوایل سال 2009 میلادی ، (زمستان امسال) به فضا پرتاب شود.
ساخت این ماهواره به عنوان بخشی از یک پروژه بین المللی برای تقویت مشاهدات در خصوص چگونگی انتشار گازهای گلخانه ای در جهان است. ایبوکی قرار است در مدار 670 کیلومتری در بالای سطح زمین به رصد کردن سطح انتشار گازهای گلخانه ای و تراکم این گازها در نقاط مختلف بپردازد. "تاکاشی هامازاکی" مدیر ساخت پروژه ایبوکی ، گفت: مشاهده زمین از فضا این امکان را فراهم می کند که چرخه انتشار گاز دی اکسید کربن و دیگر پدیده ها را در زمین رصد کرد. هامازاکی، افزود، تیم وی امیدوار است تا با استفاده از ماهواره تحقیقاتی ایبوکی بتواند به علت گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی در جهان پی ببرد. به گفته دانشمندان ، گاز دی اکسید کربن از جمله گازهای مخرب گلخانه ای است که موجب گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی در سطح جهان می شود. سازمان اکتشافات فضایی ژاپن می گوید: گرمایش جهانی در حال حاضر به یکی از موضوعات بسیار جدی فرا روی جامعه بشری تبدیل شده است.
دانشمندان نیز معتقدند که درجه حرارت کره زمین در حال افزایش است و تغییرات آب و هوایی در برخی کشورها اتفاق افتاده است. این گزارش می افزاید: هم اینک پایگاههای زمینی برای مانیتور کردن انتشار گازهای گلخانه ای نظیر دی اکسید کربن ایجاد شده اند اما این پایگاهها محدود هستند و قادر نیستند که تمامی سطح زمین را تحت پوشش و نظارت خود قرار دهند.
مقامات سازمان اکتشافات فضایی ژاپن معتقد هستند که ماهواره تحقیقاتی ایبوکی قادر است به طور دقیقی تمامی سطح زمین را مورد بررسی و نظارت قرار و روند انتشار گازهای گلخانه ای و گرمایش جهانی را مورد مطالعه قرار دهد. مشاهده روند انتشار گاز متان از دیگر گازهای گلخانه ای نیز، از دیگر برنامه های تحقیقاتی ماهواره ایبوکی است.

سرما خوردگی ما خوب نشد که نشد!!هوس واویشگاه کردم ولی با این سرما خوردگی جور در نمیاد!!!!


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: اکوسیستم , سرما خوردگی , اوباما
[ چهارشنبه ۱٥ آبان ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام وارزوی بهترین خوبی ها برای شما!از رشت امروز افتابی!قبل از اینکه یاد برود دو خبر را یادآوری کنم:

- طالبین کتاب جنگل شناسی می توانند به تلفن ٢٢۴۴۴١۴ یا ٠٩١١١٣١٧٨٢٠ تماس حاصل کنند.

- هفته آینده روز دوشنبه یستم ابان ساعت سه تا پنج عصر اقای دکتر ازمندیان در دانشکده کشاورزی سخنرانی می نمایند.

حال خود خبر زیستمحیطی:

کشور چین و تایوان در مذاکرات خود تصمیم گرفتند تا چند جفت خرس پاندا را تبادل نمایند.کشور های چین و تایوان پس از جنگی در سال ١٩۴٩ تقسیم شدند.چین هیچ گاه این تقسیم قبول نکرد.با توجه به خصومت و هدف گیری ١٠٠٠ موشک به سمت تایوان مثل اینکه حیوانت امید شکستن این یخ ها باشد.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: تخریب اکوسیستم
[ سه‌شنبه ۱٤ آبان ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:۳٠ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام وارزوی سلامت برای شما!سرما خوردگی برای ما و خیلی هموطنان مشکلاتی آفریده.امیدوارم که روزهای آینده شرایط بدنی ما بهتر شود.خبر امروز ما از یک سنجاب است!!!

یک سنجاب بازیگوش، با کنجکاوی خود در سیستم برق شهری ریچموند ویرجینیای آمریکا باعث شد، تا برق این شهر برای ساعات متمادی قطع شود.

 به نقل از پایگاه اینترنتی UPI، رییس مرکز برق ویرجینیا اعلام کرد: بر اثر ورود یک سنجاب به نیروگاه شهر ریچموند ویرجینیا، برق شش هزار مشترک این شهر از ساعت 9 صبح قطع شد.

سخنگوی برق منطقه‌ای گفت: سنجاب‌ها، حیوانات بازیگوشی و فعالی هستند و اغلب در فصل زمستان برای فرار از سرما، خود را در نیروگاه‌های برق پنهان می‌کنند که در این صورت اغلب چنین اتفاقاتی رخ داده و کنجکاوی سنجاب‌ها سبب کشته شدن آن‌ها می‌شود. وی افزود: این قطعی برق سبب شد تا چندین نفر در آسانسور محبوس شوند و برق خوابگاه اصلی دانشگاه ویرجینیا تا مدت‌ها قطع باشد.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: موجودات زنده کره خاکی
[ دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۸٧ ] [ ٧:۳٥ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و آرزوی خوبی و خوشی و سلامت!وبلاگ طبیعت زیستکره هر روز بینندگان جدیدتری می یابد.این امر هم باعث افتخار برای بنده است و هم مسئولیت ما را در ایجاد فرهنگ زیستمحیطی یادآوری می نماید.یادم می آید یکی از تفریحات دوران کودکی ما خشک کردن گلبرگ های گل سرخ بود.حال گل رزی رونمایی شده که متفاوت است:

خبرگزاری یونایتدپرس به نقل از شرکت تولید کننده این گل گزارش داد، عرضه گل های رز آبی که تولید آنها ناممکن تصور می شد، پاییز آینده آغاز می شود. روزنامه "دیلی تلگراف" گزارش داد، این گل ها اصلاح ژنتیکی یافته اند و ژنی به آنها پیوند زده شده است که ساخت رنگدانه های آبی را در گیاه تحریک می کند. مبتکر اصلی تولید رزهای آبی ، شرکت بیوتکنولوژی "فلوریجین" در "ملبورن" واقع در استرالیا است. این شرکت شعبه ای از یک شرکت ژاپنی به نام "سانتوری" است. دیلی تلگراف افزود: این شرکت امیدوار است، این گل های آبی رنگ، بازار جهانی به ارزش بیش از 300 میلیون دلار ایجاد کند.
در سال 1991 این گروه در یک رقابت سخت جهانی برای جداسازی ژن عامل تولید گل های آبی به موفقیت دست یافت و از آن زمان انواع گل های اصلاح شده ژنتیکی را در رنگ های طیف آبی تولید کرده است. پیش از این رزهای آبی را با رنگ کردن رزهای سفید تهیه می کردند.
کارشناسان گل می گویند، سایر رزهای آبی با روش های متعارف پیوند زدن پرورش یافته اند، اما در رنگ این گل ها بیشتر رنگ بنفش وجود دارد. دیلی تلگراف نوشت: در "نمایشگاه بین المللی گل توکیو" علاوه بر گل های رز آبی، رزهایی به نمایش گذاشته شده اند که در تاریکی می درخشند. این رزها از لحاظ ژنتیکی به گونه ای تغییر یافته اند تا در تاریکی بدرخشند.

سرما خوردگی هم برای همه در این روز ها دردسر افرین شده .همه گرفتار دکتر و درمان شده اند.راستی تا چند روز دیگر باید منتظر ازگیل بود:

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: گیاهان , گونه های جدید
[ یکشنبه ۱٢ آبان ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و ابراز ارادت به همه شما یاران دور و نزدیک.شدت سرما خوردگی امان از من بریده است!ای کاش شما گرفتار این ویروس نشوید.خبر امروز در مورد یکی از الاینده های کارخانه ایی است که متاسفانه در رودخانه های منتهی به دریای خزر نیز یافت می شود.:

محققان دانشگاه شیراز طی پژوهشی موفق شدند مقادیر بسیار کم ماده صنعتی هیدرازین را که یک آلاینده زیست محیطی نیز محسوب می شود، با استفاده از "نانوکاتالیست پالادیم" اندازه گیری کنند.دکتر "افسانه صفوی" از اعضای هیات علمی دانشگاه شیراز که سرپرستی این تحقیق را بر عهده داشت، گفت: "در تحقیق حاضر روشی جدید با حساسیت و دقت بالا و ارزان قیمت برای اندازه‌گیری مقادیر بسیار کم هیدرازین در صنایع مختلف بر پایه استفاده از نانوکاتالیست پالادیم معرفی شده است."
صفوی گفت: هیدرازین و مشتقات آن دارای کاربردهای وسیعی در زمینه‌های مختلف، همانند چاپ عکس، آنتی‌اکسیدان، صنایع هوا و فضا، کشاورزی و غیره است.
وی افزود: از طرفی هیدرازین از جمله آلاینده‌های زیست‌محیطی به شمار می‌رود و به عنوان محرک سیستم عصبی، عامل جهش ژن و ناهنجاری‌های خونی شناخته شده است و اثرات جانبی بر روی سلامت مغز و کبد دارد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز گفت: علیرغم گزارش‌های زیادی که تاکنون در مورد اندازه‌گیری هیدرازین به روش‌های مختلف انجام گرفته است، همچنان اندازه‌گیری دقیق و حساس آن به عنوان چالش مهمی محسوب می شود. صفوی ادامه داد: "تهیه الکترودهای کربنی آسان است، ولی سینتیک اکسیداسیون هیدرازین روی سطح آنها کند بوده و نیاز به اصلاح سطح برای رفع این مشکل دارند. وی افزود: در این پروژه، از الکترود ترکیبی جدید گرافیت (مخلوط گرافیت با نگهدارنده جدید شامل مایعات یونی) استفاده شده است. صفوی گفت: این الکترود مزایای خصوصیات صفحه لبه‌ای نانولوله‌های کربنی را همراه با قیمت کم الکترودهای خمیر کربنی و استحکام فلزی را دارد و افزایش قابل توجهی در سرعت انتقال الکترون از خود نشان می‌دهد".
عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز در رابطه با روش کار پژوهش حاضر گفت: "نانوذرات پالادیم روی سطح این الکترود به روش Electrodeposition که روشی بسیار ساده و ارزان قیمت است نشانده می‌شوند. نانوذرات پالادیم با چگالی بالا و مورفولوژی مطلوب روی سطح الکترود قرار می‌گیرند. الکترود اصلاح شده با نانوذرات پالادیم فعالیت الکترودی کاتالیستی منحصربه‌فردی برای اکسیداسیون هیدرازین و اندازه‌گیری از خود نشان می‌دهند".
از نتایج این کار تحقیقاتی می‌توان برای اندازه‌گیری هیدرازین در بویلرها، پیل‌های سوختی، محلول‌های مورد استفاده در صنعت چاپ و ظهور عکس، آب رودخانه‌ها و پساب‌های صنعتی، در ترکیبات مورد استفاده جهت تنظیم رشد گیاهان و نمونه‌های بیولوژیکی استفاده نمود.
پژوهش فوق در قالب بخشی از پایان‌نامه دکتری الهه فرجامی (دانشجوی دکتری شیمی دانشگاه شیراز) و به سرپرستی دکتر افسانه صفوی و دکتر نوروز ملکی (اعضاء هیئت علمی دانشگاه شیراز) و دکتر فریبا تاج‌آبادی (دانش‌آموخته دکتری شیمی دانشگاه شیراز) انجام شده است. 
شاید شما هم گاهی مریض شده باشید .حال بدی است.ای کاش پاییز نمیامد.

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: نانو , الاینده های محیط زیست
[ شنبه ۱۱ آبان ۱۳۸٧ ] [ ٤:۳٥ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و آرزوی سلامت و رهای تمامی دوستان از شر این ویروس جدید سرما خوردگی!روزهای پاییزی و سرد را اصلا دوست ندارم!همش باید نگران بیماری ها بود.آدم دلش برای تابستان تنگ می شود.بگذریم خبر امروز را با توجه به بیماری خودم از جهان پزشکی از نوع زیستمحیطی انتخاب کردم:

خبرگزاری رویترز به نقل از این محققان گزارش داد: یافته های این مطالعه که در مجله "Gerontology: Biological Sciences" منتشر شده است می تواند به افرادی که فشار خون بالا دارند کمک کند. "مایکل سیمور" از "آزمایشگاه تحقیقاتی محافظت از قلب و عروق" در "دانشگاه میشیگان" می گوید: ورای تاثیر پایین آوردن فشار خون که از قبل می دانستیم می تواند نتیجه مصرف یک رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات باشد، یافته های این مطالعه فرضیه ما را مبنی بر اینکه چیزی در درون خود انگور تاثیر مستقیمی بر خطر بروز بیماری های قلبی عروقی دارد تایید می کند.
محققان "مرکز قلب و عروق دانشگاه میشیگان" در "آن آربور" تاثیر انگورهای معمولی شامل مخلوطی از انگورهای سبز، قرمز و سیاه، را که به شکل پودر با غذای موش های آزمایشگاهی مخلوط شده بود مورد مطالعه قرار دادند. محققان میان موش هایی که رژیم غذایی حاوی انگور داشتند و موش های گروه شاهد که غذای آنها فاقد انگور بود و برخی از آنها دوز کمی از یک داروی معمولی فشار خون مصرف می کردند، مقایسه های بسیاری انجام دادند. تمام این موش ها طوری اصلاح شده بودند که در صورت مصرف غذای پرنمک ، فشار خون آنها افزایش می یافت.
پس از گذشت 18 هفته دیده شد، موش هایی که رژیم غذایی غنی از پودر انگور مصرف می کردند نسبت به موش هایی که پودر انگور دریافت نکردند، فشار خون پایین تری دارند، عملکرد قلب آنها بهتر است، التهاب و علایم آسیب به ماهیچه قلب نیز در آنها کمتر مشاهده می شود.
این مطالعه همچنین نشان داد موش هایی که داروی فشار خون "هیدرازین"(hydrazine) به همراه یک رژیم غذایی پرنمک مصرف می کردند فشار خون پایین تری داشتند، اما محافظت در برابر آسیب قلبی در این گروه مشاهده نشد.
این پزشکان هم دست از سر این موش های بدبخت برنمیدارند که!امیدوارم شما نیازمند این طبیبان لامروت نشوید.
روستای گلی بجنورد خراسان شمالی...و درختان تاک- عکس از خاوری

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: سلامت , محیط زیست انسانی
[ جمعه ۱٠ آبان ۱۳۸٧ ] [ ٩:٤٦ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام از رشت بارانی و سرد!امیدوارم که در این شب های تاریک و سرد قلبتان سرشار از گرما و انرژی باشد.خوب و خوش که هستین!خوب خدا را شکر!

سخنرانی"عباس کاظمی"، مدیرعامل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت که روز چهارشنبه در همایش تخصصی پنجره های دو جداره در محل باشگاه صنعت نفت در تهران ایراد شد با حواشی جالبی همراه بود:
** مدیرعامل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت گفت: "امروز در کشور انرژی را مانند دیگ شله زرد نذری مصرف می کنند و به صرفه جویی در این زمینه کم توجهی می شود."

** "امیر حسین حوری" نماینده تولید کنندگان صنعت پنجره های دوجداره زمانی که شروع به سخنرانی کرد گفت: "به دلیل برهم خوردن نظم برنامه سخنرانی ها، حالا همه فشارها به من وارد شده که هرچه می توانم خلاصه کنم و او هم علیرغم دو بار دریافت برگه مبنی بر پایان دادن به سخنرانی، از 30 دقیقه 29 دقیقه سخنرانی کرد.

** "منوچهر خواجه دلویی" معاون وزیر مسکن و شهرسازی وقتی وارد سالن شد، رییس شورای اسلامی شهر تهران که از مدت تعیین شده بیشتر سخنرانی کرده بود، بلافاصله سخنان خود را پایان داد.

** منوچهر فخر صمدی رییس شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور ایران وقتی که خواست با صدای گرفته شروع به سخنرانی کند، اظهارداشت: اخیرا یک ویروس جدیدی آمده و جماعتی از جمله بنده را گرفتار سرماخوردگی کرده و از شما به دلیل گرفتگی صدا پوزش می خواهم."

** رییس شورای مدیریت جامعه مهندسان مشاور ایران در این همایش ترجیح داد بیشتر تاریخچه و پیشینه جامعه مشاوران را تشریح کند و شاید از 15دقیقه وقتش در حد یک دقیقه به مساله اتلاف انرژی در کشور پرداخت.
خود من هم بعلت سرما خوردگی همین ساعت قبل دو عدد آمپول نوش جان نمودم!!

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ پنجشنبه ٩ آبان ۱۳۸٧ ] [ ۸:٠٠ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام از رشت امروز آفتابی!مسئله انرژی در این روز ها بعلت اقتصاد هر روز حادتر می شود.در میان همه در فکر انرژی های پاک هستند.:

به نقل از روزنامه فیگارو، سازمان "صلح سبز" روز دوشنبه در بیانیه ای اشاره کرد: یک چنین صعنت نوظهوری قادر خواهد بود نیمی از برق مورد نیاز جهان را تامین کند، ضمن اینکه 18 تریلیون دلار از هزینه های نسلهای آینده صرفه جوئی خواهد شد.
از دیگر مزایای این صنعت ، حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از گرمایش کره زمین است .
طبق اعلام "صلح سبز"، سرمایه گذاری در امر حفاظت از شرایط جوی از حیث اقتصادی زودبازده است، به ویژه آنکه فرآیند مبارزه با تغییرات جوی بشدت مورد اعتراض قرار دارد و از سوئی نیز جهان تحت تاثیر بحران مالی جهانی است .
"اولیور شفر" مدیر شورای اروپایی انرژیهای تجدید شونده که از تنظیم کنندگان این گزارش تحقیقاتی است، گفت: بازار جهانی انرژیهای تجدید شونده می تواند تا سال 2050 همسطح کنونی انرژی فسیلی جهان شود.
در زمان حاضر بازار انرژی های تجدید پذیر سالانه 70 میلیارد دلار درآمد دارد و هر سه سال یک بار این درآمد دو برابر افزایش می یابد. به دلائل اقتصادی ، انرژی های تجدید شونده مانند نفت همچنان قابل رقابت با انرژیهای موجوذ هستند و هیچ مانع تکنیکی بر سر این راه وجود ندارد.

بخش غذایی وبلاگ بسیار مورد علاقه بینندگان است.به همین علت در اینجا عکسی جالب ببینیم.:


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: انرژی های نو , گیلان
[ چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۸٧ ] [ ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]
با سلام و ارزوی تنی سلامت برای شما!بعد از سفری یک روزه به تهران وقتی دیدم باز رکورد بینندگان وبلاگ شکسته شده با همه خستگی تصمیم به بروز کردن وبلاگ گرفتم.خبر امروز جالب بود:
به گزارش پایگاه اینترنتی "روسیه امروز"، این یافته ها که در مجله "علوم طبیعی زمین" منتشر شده است نشان می دهد طوفان ها مقادیر زیادی کربن را جذب و در بستر اقیانوس ها دفن می کنند. دی اکسید کربن یکی از "گازهای گلخانه ای" است که موجب گرمتر شدن آب و هوای سیاره ما می شود.
هر چه مقدار دی اکسید کربن منتشره در جو بیشتر باشد طوفان های هاریکن قویتر و به تعداد بیشتری رخ می دهند. هاریکن ها و طوفان های شدید مقادیر زیادی آب را با خود به خشکی می آورند و باعث بروز سیل می شوند.

این آب، کربن انباشته شده در گیاهان را می شوید و به درون رودخانه ها می ریزد و در نهایت در اعماق بستر اقیانوس دفن می کند.
دانشمندان انگلیسی، ژاپنی و تایوانی رودخانه "لی وو" را در تایوان مورد مطالعه قرار دادند.
آنها تخمین می زنند سیلابهای ناشی از طوفان های هاریکن، 80 تا 90 درصد ذخایر کربن جدید را با خود به درون این رودخانه منتقل کرده اند. آنها می گویند طوفان ها "بهترین شرایط" را برای حذف ذخایر کربنی از چرخه کربن ایجاد می کنند.
با این حال محققان در این مطالعه هشدار می دهند طوفان های هاریکن به تنهایی برای مقابله با تمام آلودگی های ناشی از فعالیت انسان ها کافی نیست.
"رابرت هیلتون" از "دانشگاه کمبریج" و یکی از دانشمندانی که ریاست این تحقیق را بر عهده دارد، گفت: آهنگ وقوع طوفان های هاریکن حدود صد تا هزار بار کندتر از میزان دی اکسید کربنی است که بر اثر فعالیت های انسان در جو منتشر می شود.
در بسیاری از طرح های جدید که با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای اجرا می شود، به تقلید از شیوه طبیعت، دی اکسید کربن را در انبارهای زیرزمینی یا اعماق پوسته دریا ذخیره می کنند.

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: محیط زیست , تغییرا اب و هوای
[ دوشنبه ٦ آبان ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و آرزوی بهترین ها برای همه دوستان!خوب و خوش هستین؟در این چند روز تعطیلی کره زمین بسیار فعال بود و جند زلزه و چند سیل آرامش زیستمندان این کره خاکی رادچار اختلال نمود.گویی زمین هر چندی می خواهد اعلام حضور نماید.

فردا روز ۵ آبان مقارن است با یک فعالیت فرهنگی برای ایرانیان:

زمان برگزاری نمایشگاه "میراث ماندگار" به پنجم آبان ماه تغییر یافت .هدف از برگزاری این نمایشگاه  با توجه به غنی و عام بودن فرهنگ ایرانی، ارایه سیر تکاملی شیوه تولید میراث فرهنگی کشور از ابتدا تا دوران معاصر عنوان شده . همچنین حمایت از صنایع دستی، صنعتگران و هنرمندان این عرصه، آشنایی بیشتر مردم با رشته های مختلف این صنایع و توسعه گردشگری، به عنوان اهداف دیگر این نمایشگاه دنبال می شود. با برگزاری این نمایشگاه در مجموعه سعدآباد،‌ مردم با این مکان به عنوان مجموعه ای که بخش عظیمی از ابنیه تاریخی و صنایع دستی تاریخی و معاصر را در خود جای داده است، بیشتر آشنا می شوند. در این نمایشگاه 110 غرفه صنایع دستی، پوشاک ملی-اسلامی، غذاهای سنتی، موسسات گردشگری، انجمن های خیریه و طلا و جواهر از استان های مختلف کشور شرکت دارد.
اجرای موزیک زنده سنتی توسط گروه های موسیقی کاخ سعدآباد و تئاتر با موضوعات مختلف برای کودکان، از برنامه های جانبی این نمایشگاه است،‌ که در تمام روزهای برگزاری نمایشگاه، اجرا می شود. انجمن های خیریه، با هدف جذب کمک های نقدی و غیرنقدی برای اقشار کم توان جامعه، در این نمایشگاه حضور دارند.
نمایشگاه میراث ماندگار از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری برگزار می شود و علاقه مندان می توانند در مدت اعلام شده از ساعت 10 صبح تا 20 برای بازدید از نمایشگاه در مجموعه سعدآباد حضور یابند.


 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: طبیعت گردی , توریسم
[ شنبه ٤ آبان ۱۳۸٧ ] [ ٦:٢٩ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام به همه دوستان و یاران!به آنان که جدیدا به جمع خوانندگان وبلاگ طبیعت زیستکره پیوسته اند.رکورد بازدید کنندگان (۴۰۰۰ نفر)باز هم شکسته شد.حال وبلاگ از چهارگوشه زیستکره بیننده دارد.البته از نوع ساکت و بی نظر!به هر حال سلامت شما را خواستارم.یکی از فناوری های روز در بررسی منابع طبیعی و پایش آن ماهواره ها هستند.در بازدیدی که سال ۲۰۰۰ میلادی از موزه هوا و فضای میر روسیه داشتم اولین ماهواره دست ساخت بشر یا همان اسپودنیک را دیدم.حال کشور هندوستان نیز در این زمینه وارد شده.به امید استفاده های بیشتر از این علم در مدیریت محیط زیست زیستکره:

هند روز چهارشنبه اولین ماموریت فضایی خود را به کره ماه با موفقیت آغاز کرد. پرتاب این فضاپیمای بدون سرنشین تحول بزرگی در برنامه فضایی این کشور و گام جدیدی در رقابتهای فضایی در آسیا محسوب می شود.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، فضاپیمای بدون سرنشین "چاندرایان -1" که قرار است در مدار ماه قرار گیرد با یک راکت ساخت هند از "مرکز فضایی ساتیش دهاوان" در "سریهاریکوتا" در جنوب شرق این کشور به فضا پرتاب شد.
مقامات هند پرتاب این سفینه را که در ساعت 6 و 22 بامداد روز چهارشنبه به وقت محلی (ساعت 52 دقیقه بعد از نیمه شب به وقت گرینویچ) صورت گرفت یک "موفقیت بزرگ" خواندند. راکت حامل این سفینه، فضاپیما را ظرف 19 دقیقه در یک مدار انتقالی قرار داد. "مادهوان نایر" رییس "سازمان تحقیقات فضایی هند" (ISRO) پرتاب این فضاپیما را "لحظه تاریخی" برای این کشور بیان کرد. فضاپیمای "چاندرایان-1 " قرار است در یک ماموریت دو ساله، نقشه دقیقی از ویژگیهای معدنی، شیمیایی سطح ماه تهیه کند.

انتظار می رود این سفینه 15 روز دیگر در مدار ماه قرار گیرد. در این ماموریت که 80 میلیون دلار برای هند هزینه دربرخواهد داشت، قرار است یک کاوشگر نیز بر روی سطح ماه فرود آید. هند امیدوار است این ماموریت ، برنامه فضایی این کشور را در رده برنامه فضایی قدرت های منطقه یعنی ژاپن و چین قرار دهد.
امروز در مراسم ارتقای دوست و همکارم دکتر ستاری به مرتبه دانشیاری شرکت کردم .در اینجا هم به ایشان تبریک می گویم.
هنر ما ایرانی ها!
 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: محیط زیست , ماهواره
[ چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۸٧ ] [ ٩:٢٤ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]
درباره وبلاگ

باسلام ای دوستان من دکتر کامبیز طاهری آبکنار Dr.kambiz Taheri Abkenarهستم.تخصص من جنگلشناسی- است. این وبلاگ که جزو قدیمی ترین وبلاگ های محیط زیستی است برای اشنایی بیشتر در این مقوله جهانی طرح شده.لطفا در خصوص وبلاگ نظر دهید و با من در تماس باشید. پاینده ایران سر سبز
موضوعات وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
امکانات وب