طبيعت زيستكره
وبلاگ محیط زیستی و جنگلداری
نويسندگان
لینک دوستان

سلام  و عرض ارادت خدمت شما یار وبلاگ!شما که هر روز سری به طبیعت زیستکره می زنید و از خبر ها و عکس ها مطالعه بعمل می اورید.گرچه کمتر نظر می دهید!ولی دست شما را می فشارم.خبر امروز از کشور کره جنوبی است.همان کشوری که اکنون به غول اقتصادی آسیا تبدیل شده.

محققان آزمایشگاه تحقیق روبات در "دانشگاه چونام" در کره گیاه روباتیکی ساخته اند که می تواند هوا را مرطوب کند، اکسیژن تولید کند، هوا را خوشبو سازد و حرکات جنبشی داشته باشد.این روبات با استفاده از خصیصه های گیاهانی که معمولا برای اهداف تزئینی پرورش داده می شوند، ساخته شده است. طول این روبات 130 سانتی متر و قطر آن 40 سانتی متر است و دارای کاسبرگ، ساقه و پنج غنچه شبیه گل "ختمی" است. این روبات دقیقا همانند گیاهان واقعی اکسیژن در هوا منتشر می کند و هوا را مرطوب و خوشبو می کند.
این روبات همچنین به محرک های مختلف خارجی مانند نزدیک شدن فرد، موزیک و نور پاسخ می دهد. زمانیکه فردی به شعاع 40 سانتی متری این گیاه می رسد، حسگر ماورای صوت این گیاه نزدیک شدن شخص را حس کرده و ساقه آن بطرف شخص خم می شود و غنچه های آن شکوفا می شوند.و زمانیکه شخص دور می شود این گیاه به وضعیت اصلی خود باز می گردد. اگر صدای شخص از حد مشخصی بلندتر شود، غنچه های گیاه شکوفا می شوند و ساقه آن به نشانه سلام و درود اندکی می لرزد.
زمانیکه اتاق روشن می شود غنچه ها باز و بسته می شوند و زمانیکه موزیک پخش می شود گیاه می رقصد. با استفاده از چندین گیاه روباتیک می توان یک "باغ روباتیک" ساخت و یا از تک تک آنها برای تزئین داخل خانه استفاده کرد. 
این اقایان عجب کاری کرده اند!کاشکی درخت هم می ساختند که خیال مردم از جهت چوب هم آسوده می شد. امروز در جلسه ایده های نو در اداره کل منابع طبیعی شرکت کردم.خیلی جالب بود که اهمیت منابع طبیعی برای همه روشن است ولی هیچ کس نمی داند چگونه باید جلوی تخریب آن را گرفت.سیلاها در راه اند به گوش و هوش باشید..
 

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: جنگلداری , سیل
[ سه‌شنبه ۳٠ مهر ۱۳۸٧ ] [ ٤:٢۸ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام خدمت دوستان دور و نزدیک!تا یادم نرفته یادآوری کنم که کتاب جنگلشناسی از زیر چاپ درآمده و علامندان میتوانند با ناشر تماس بگیرند( ).امروز خبری داریم از دریای خزر:

اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست اعلام کرده است که نسل "فک خزر" یا "پوسا کاسپیکا" که تنها پستاندار دریای خزر محسوب می شود در خطر انقراض قرار دارد.

به گفته این اتحادیه، فک خزر به علت شکار بی‌رویه و نابودی زیستگاهش در خطر انقراض قرار گرفته است.

اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست هر سال با انتشار گزارشی موسوم به "فهرست قرمز" گونه های جانوری را که در خطر انقراض قرار دارند، معرفی می کند.

نسل فوک خزر از نظر دیرین ‌شناسی به دوره سوم زمین‌ شناسی باز می‌گردند. کارشناسان می گویند جمعیت این پستاندار طی صد سال اخیر ۹۰ درصد کاهش داشته است.

یکی از علل کاهش جمعیت فک خزر ماهیگیری بی‌رویه بیان شده است. همچنین نشت گاز و نفت و گرمتر شدن آب دریای خزر از عوامل دیگر کاهش جمعیت فک خزر است.

بر اساس آخرین تخمین ها در حال حاضر حدود 110 هزار رأس فوک خزر در این دریا زندگی می کنند. فوک خزر بخشی از عمرش را که معمولا حدود پنجاه ساله است در سواحل جنوبی دریای خزر سپری می کند.

ایران برای حفاظت از این گونه جانوری، موسسه ای با نام مرکز مطالعات فک خزری در بندر انزلی تاسیس کرده است.

این مرکز با همکاری اداره کل محیط زیست گیلان، مؤسسه داروین، دانشگاه لیبز لندن، دانشگاه گیلان و سازمان شیلات ایران راه‌ اندازی شده است.

 

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: انقراض جمعیت ها , گیلان , کتاب جنگل شناسی
[ دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٧ ] [ ٩:٤۳ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

در ساعات انتهایی غروب ٢۶ مهر ماه از رشت سلام!بعد از یک روز تعطیل و آفتابی کمی خسته ام.ولی خبری دیدم که حیف ام آمد توی وبلاگم نگذارم:

فناوری نانو، در زمینه های مختلفی مانند تشخیص سریع بیماری های گیاهی، شناسایی باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی و حذف آنها، انتقال هوشمند دارو، سموم و عناصر غذایی در دام، شیلات و گیاهان، تصفیه آب های روان، افزایش کیفیت فراورده های کشاورزی مرتبط با صنایع نساجی، مهندسی ژنتیک گیاهان و دام و افزایش میزان تولید محصول از طریق تولید حیوانات و گیاهان، افزایش مدت زمان انبارداری محصولات کشاورزی و موارد بسیاری نظیر آن می تواند نقش بسیار موثری را در بخش کشاورزی و منابع طبیعی ایفا کند.
در حال حاضر، حدود 200 شرکت در سراسر جهان در زمینه تحقیقات فناوری نانو فعال هستند و انتظار می رود که تعداد آنها بسرعت افزایش یابد و به موازات آن، کاربردهای بیشتر، جدیدتر و پیچیده تری از این فناوری پدیدار شود.
** کاربرد فناوری نانو در صنایع غذایی
فناوری نانو، توانایی اثرگذاری در بسیاری از زمینه های صنایع غذایی را دارد. این علم و فناوری جدید می تواند نقاط ضعف صنعت بسته بندی را برطرف کند. بعنوان مثال فیلم هایی با ساختارهای نانویی و نیز با افزودن برخی مواد در ساخت آنها، به تولید بسته بندی هایی ختم می شود که می تواند از تهاجم عوامل بیماری زا و میکروب ها و دیگر میکروارگانیزم هایی که بهداشت و سلامت غذا را به خطر می اندازد، جلوگیری کنند. همچنین نانو حسگرهای بکار رفته در بسته بندی مواد غذایی، می تواند برای نمایش کیفیت مواد غذایی بسته بندی شده و اعلام وضعیت سلامت آن بکار رود. بطور خلاصه حوزه های مختلف کاربردی فناوری نانو در غذا و صنایع غذایی را می توان به شش دسته نگهداری غذا، بهبود طعم و رنگ، سلامت غذا، بسته بندی، تولید غذا و فرایندهای غذایی تقسیم کرد.
- نانو مواد آلی و غیرآلی (نانو رس)
کاربرد نانو مواد مرکب، می تواند کیفیت بسته بندی را با افزایش خاصیت مانع بودن آن، قیمت کمتر، نمایش بهتر و مواد سازگار با محیط زیست، بهبود دهد.
- بسته بندی کاربردی
بسته بندی غذا با طراحی قاب های مختلف، مزیت های عملی مانند مقاومت در برابر آتش، جاذب گاز و مقاومت های حرارتی و مکانیکی، زمینه را برای افزایش توانایی مصرف و غیره فراهم می کند.
- نانو ذرات و نانوساختارها
این مواد می توانند بطور موثری باکتری های مضر را در غذا از بین ببرند و سلامت غذا را افزایش دهند.
- بسته بندی هوشمند با استفاده از نانو حسگرها
این بسته بندی ها می توانند تغییرات و فساد محتویات درون خود را آشکار سازند و به مصرف کننده، مواد مغذی دقیق را نشان دهند و قبل از فاسد شدن غذا به وی اطلاع دهند.

** کاربردهای فناوری نانو در علوم دامی
در علوم دامی، فناوری نانو، یک رویکرد جدید و تکمیل کننده است. فناوری نانو می تواند در راستای افزایش بهره وری از طریق مواد خوراکی و تغذیه، بهداشت و اصلاح نژاد انواع دام و طیور و آبزیان نیز بسیار موثر باشد. از جمله کاربردهای فناوری نانو در علوم دامی می توان به فناوری نانو دی.ان.ای، تشخیص بیماری ها و درمان دام ها و اصلاح نژاد دام اشاره کرد.

** کاربرد فناوری نانو در آبیاری مزارع کشاورزی
استفاده از فناوری نانو برای تولید قطره چکان های تنظیم کننده فشار و مقاوم به نفوذ ریشه، لوله های پلاستیکی تراوا و لوله های رسی، از مهمترین دستاوردهای فناوری نانو در علم آبیاری می باشند که با استفاده از آنها راندمان آبیاری از 30-40 درصد به 92-93 درصد افزایش می یابد. با توجه به اینکه 94 درصد از منابع آبی کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود و با وجود خشکسالی های پی در پی، دستیابی به این میزان افزایش در راندمان مصرف آب می تواند کمک انکار ناپذیری برای خروج از بحران آب در پی داشته باشد. در این زمینه استفاده از یک هسته نانویی برای آمیخته شدن پلاستیک و علف کش هنگام ساخت لوله های پلاستیکی سبب شده است که از تجمیع ریشه و شکسته شدن لوله هنگام استفاده از آن در آبیاری زیرزمینی جلوگیری شود.
امروزه فناوری نانو علاوه بر اصلاح انواع محصولات کشاورزی در مقابل تنش ها ی گرمایی، بیماری ها و آفات، می تواند آنها را در مقابل خشکسالی نیز مقاوم سازد. از آنجاییکه 95 درصد از آب های موجود در جهان را آب های نامتعارف تشکیل می دهد، فیلترهای نانو در کشاورزی و برای استفاده در آبیاری مزارع نیز می تواند به کار برده شود.
نانوفیبرهایی اکسید آلومینیم با اندازه های 2 نانومتر، قادرند ویروس ها، باکتری ها و کیست ها را در آب از بین ببرند. کشورهایی چون هند و آفریقای جنوبی با همکاران آلمانی خود و با تخصیص منابع مالی هنگفت چند میلیون دلاری از بودجه تحقیقاتی خود، توانسته اند گام های موثری را در این مسیر بردارند.

** فناوری نانو و کاربرد آن در گیاه پزشکی
علم گیاه پزشکی نیز از پیشرفت هایی که فناوری نانو به ارمغان آورده است بی بهره نخواهد بود. فناوری نانو می تواند علم گیاه پزشکی را دگرگون کند. دستاورد های جدید ناشی از فناوری نانو مانند تیمار مولکولی بیماری ها، ردیابی سریع بیماری ها، افزایش توامندی گیاهان برای جذب مواد غذایی همگی از عوامل تحول زا در بهبود کارایی علم گیاه پزشکی می باشند.

** کاربردهای فناوری نانو در بیوتکنولوژی کشاورزی
فناوری نانو اجازه می دهد تا اجزا و ترکیبات دلخواه را داخل سلول دستورزی نمود و مواد و محصولات جدیدی با استفاده از روش های جدید "اتو اسمبلی" (سرهم کردن خود) و تغییر ژن ساخت. استفاده از این نوع قابلیت های موجب تولید گیاهان، دام و بطور کلی موجوداتی با ویژگی های برتر شده که مزیت های مختلفی را در کشاورزی و صنایع غذایی ایجاد می کنند.

** کاربردهای فناوری نانو در ماشین های کشاورزی
صنعت ماشین های کشاورزی می تواند توسط فناوری نانو از یک پتانسیل جدید برای توسعه خود بهره مند شود. بسیاری از پیش بینی های کنونی نشان می دهد که تا 10 سال آینده طراحی و تولید خودروها به میزان 60 درصد تحت تاثیر فناوری نانو و زیر شاخه های آن قرار خواهد گرفت. بعنوان مثال کاربردهای انرژی نوین ، کاهش وزن خودرو، افزایش کارکرد مواد، افزایش راحتی و افزایش بهره وری در برابر هزینه های تمام شده از جمله مزایای قابل تعریف برای صنعت خودرو و ماشین های کشاورزی است.
ساخت و تولید ماشین های کشاورزی می تواند از فناوری نانو در زمینه های فراوانی همچون شاسی و بدنه، موتور و سیستم های انتقال نیرو، رنگ و لایه گذاری ها، روغن کاری و روان سازها، تایرها، سیستم تخلیه و مبدل های کاتالیستی و تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی سود برد.
بدیهی است که استفاده از فناوری نانو در کشاورزی تنها به این موارد ختم نمی شود و انتظار می رود که با پیشرفت این علم کاربردهای آن نیز در عرصه کشاورزی گسترده تر شود.
اولین نمایشگاه توانمندی های ملی فناوری نانو که از روز 22 مهر در سالن حجاب کار خود را آغاز کرده است بعد از ظهر روز چهارشنبه 24 مهر به کار خود خاتمه داد. نقشه نانو


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: نانو
[ جمعه ٢٦ مهر ۱۳۸٧ ] [ ٧:٥۱ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

خیزید خز آرید که هنگام خزان است

باد خنک از جانب خوارزم وزان است....

با سلام ای دوستان!هوای امروز آفتابی و کریستالی و پر از بوی خزان بود...جشنواره رنگ ها برای مهمانی چشم ها آمده....


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: گیلان
[ پنجشنبه ٢٥ مهر ۱۳۸٧ ] [ ۸:٠۳ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و آرزوی خوشی و خرمی برای شما!خدمت دوستان خودم عارضم که امروز حکایت عجیبی بر من گذشت.برای بازدیدی کاری به مرکز روزنامه جام جم رفته بودم.پس از دیداری یکربع ساعتی به یکباره دیدم کفش بنده توسط دزد نابکاری به یغما رفته است!مانده بود معطل که بخندم یا نگران شوم.بلاخره میزبان با کلی معذرت خواهی یک دمپایی به بنده داد!به همراه دوستم به خانه شان رفتیم - ایشان لطف کردند و یک کفش(کمی کوچکتر از شماره پای من) برایم آوردند.البته کفش خود ایشان هم برده شده بود.

به همین علت امروز را کمی تعطیل کردیم!خبری نگذاشتم.کفش هایم کو!!خداشکر فقط کفش هایم را ربودند!!!

  


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: دزدی
[ چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧ ] [ ٥:٥٢ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام وآرزوی سلامتی برای شما ای دوست عزیز!راستی همیشه فکر می کنم فاصله بنده و شما به اندازه شیشه مانیتور شما است.پس در این راه نزدیک دست شما به گرمی می فشارم!زمانی که سن کمی داشتم واژه مالچ را بدون آنکه بدانم چیست به کار می بستم.بعدها خطر بیابانی شدن کشور خشک و نیمه خشک ایران نگرانم می کرد.ولی امروز خبر جالب شنیدم که امیدوار کننده است:

 حرکت شن ها  هر ساله 700 میلیارد ریال به تاسیسات زیر بنایی 17 استان ایران خسارت وارد کرده می کنند . تا کنون برای جلوگیری از این خسارات از "مالچ نفتی" که تنها در پالایشگاه تهران تولید می شود، استفاده می شد که خسارت های زیست محیطی زیادی ایجاد می کرد. از آنجایی که این مواد حاوی سرب هستند، 80 درصد افرادی که اقدام به پاشش این ماده به شن ها می کردند دچار مشکلات ریوی شده و علاوه بر این به دلیل وزش باد مداوم در مناطق بیابانی این آلودگی ها پراکنده شده است .

از این رو دفتر منطقه آسیایی TPN3 مستقر در ایران که در زمینه حرکت شن ها فعالیت می کند به دنبال موادی بود که بدون ایجاد آلودگی های زیست محیطی جایگزین مالچ نفتی شود. آنها طرح خود را به این سازمان ارائه کردند که با تایید طرح، قراردادی منعقد شد که سازمان جنگل ها و مراتع به عنوان مجری و شرکت "زیست پالایش زمین" به عنوان تولید کننده این ماده معرفی شدند. این طرح که با همکاری دانشگاه تهران شروع شد با طراحی شبکه پلیمری و واکنش ذرات یونی قادر به تثبیت شن های روان است.

برای اجرای این پروژه ابتدا شن های منطقه کاشان را آنالیز کردند و بر اساس آن پلیمرهای خاصی به نام "پلی لاتیس" را تولید کردند و برروی آن یون های بسیار ریزی را سوار کردند. "این ماده که 99 درصد آن از آب است به سطح شن اسپری می شود و یون های موجود با واکنشی که ایجاد می کنند، باعث چسبیده شدن شن ها به یکدیگر شده و از حرکت شن های روان جلوگیری می کند." این ماده با ضخامت 2 تا 3 میلیمتر در برابر بادهای 100 کیلومتر در ساعت مقاوم است به طوری که آنها توانستند برای اولین بار در کشور در بیابان های کاشان بذر، نهال و قلمه بکارند و رشد دهند.
وی عمر مفید "پلی لاتیس" را بسته به نوع کاربری متفاوت دانست و افزود: عمر این پلیمر از 6 ماه به بالاست.پس از اسپری پلیمر و نگهداشتن شن، گیاه در خاک کاشته می شود که به تدریج این گیاهان از حرکت شن ها جلوگیری می کند. در آزمایش هایی که در گلخانه ها انجام شد، ثابت شد که یون های موجود، ماده بسیار مناسبی برای رشد گیاهان است. این فناوری برای حفظ آثار باستانی، انواع سنگ ها و حتی حفظ ذرات زنده چون میکروب و آنزیم قابل استفاده است. 

 علی رغم نیاز مبرم کشور در زمینه تثبیت شن ها متاسفانه دست اندرکاران امر توجهی به این طرح ندارند به طوریکه بودجه ای که از سوی سازمان TPN3 برای این طرح به سازمان جنگلداری و مراتع تحویل داده شد برای کارهای تحقیقاتی صرف نشد و حتی بودجه ای که مجددا بنا بر تقاضای سازمان جنگلداری ارائه شد صرف اجرای این پروژه نشد.!!!

چرا نباید به استعداد های خودمان باور داشته باشیم.حال اگر این تحقیقات توسط یک فرد خارجی انجام شده با حسرت از آن یاد می کردیم.یاد اقبال لاهوری بخیر!!امروز کتاب جنگلشناسی هم از زیر چاپ در آمد!

 

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧ ] [ ٤:۳٩ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام به شما ای دوست دیده و ندیده!خوب و خوش و سلامت هستید.آرزو می کنم از سلامت کامل برخوردار باشید(البته با شادی)!!!با همه تخریب های بشری در روی این کره خاکی باز هم روزنه امید همیشه سوسو می زند.خبر امروز از این کره حیاتی است:

دکتر منوچهر قرشی (رییس پژوهشکده علوم زمین سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور) روز شنبه گفت: مراسم بزرگداشت سال جهانی سیاره زمین با هدف معرفی و ترویج این شاخه از علوم با شعار علوم زمین برای جامعه برگزار می شود. وی اظهار داشت: حدود پنج سال پیش اتحادیه بین المللی علوم زمین شناختی (IUGS) و بخش علوم زمین یونسکو کار بر روی یک طرح پیشنهادی برای اعلام سال جهانی سیاره زمین برای سازمان ملل را آغار کردند.
وی ادامه داد: هدف از این کار اطمینان یافتن از استفاده گسترده تر و موثرتر جامعه از دانش اندوخته شده 400 هزار دانشمند علوم زمین دنیا عنوان شده است.به گفته وی 10 موضوع با گرایش های مختلف دراین طرح مورد توجه قرار گرفته است.
قرشی سلامت ، اقلیم، اب های زیر زمینی ، اقیانوس ، خاک، ژرفای زمین ، کلان شهرها، مخاطرات ، منابع و زندگی را از جمله مواردی عنوان کرد که در سال سیاره زمین به ان پرداخته می شود.
وی با اشاره به اینکه هدف سال جهانی سیاره زمین افزودن آگاهی مردم و شناخت آنها از ارزش زمین به عنوان سرچشمه اولیه تمام نیازهای روزانه انسان است گفت: این سال همچنین مردم را از خطرهایی که از سوی زمین انسان را تهدید می کند اگاه تر می سازد و دانش انها را برای مقابله بهتر با این تهدید ها افزایش می دهد.
راستی فصل میوه های پاییزی آغاز شده:

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: زیستکره , تغییرا اب و هوای
[ دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸٧ ] [ ۸:٥٩ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و عرض ارادت به همه دوستان!امیدوارم که از سلامت کامل برخوردار باشید و شاد!خبر امروز ما از جنگلهای گرمسیری است:

گروه صلح سبز اعلام نمود که بررسی های انجام شده در عکس های هوایی جنگلهای اندونزی نشان می دهد که شرکت های روغن کشی نخل باعث تخریب جنگلهای بکر اندونزی شده اند.این سخنگو تسریع نمود قطع یکسره این جنگلها طبق قانون کشور اندونزی انجام شده است!این گروه خواستار جلوگیری بین المللی جدی این تخریب زیستمحیطی شده است.این تخریب ها و تغییرات آب و هوایی مانع کشاورزی برنج در این منطقه از دنیا خواهد شد.منطقه مورد اشاره در Papua در منطقه جزیره گینه جدید واقع شده که از سال ١٩۶٠ میلادی تحت سرپرستی دولت جاکارتا اداره می شود.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: palm oil , جنگلهای گرمسیری , تخریب اکوسیستم
[ یکشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٧ ] [ ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و احترام خدمت دوستان!این روزها که عطرآگین است به نام حافظ شیرازی خبر های دردناکی از شهر گل و هنر اصفهان می شنویم.خبر عبور مترو از خیابان چهارباغ که بسیار نگران کننده است.

میراث فرهنگی اصفهان سرمایه‌ی اصلی و منبع مردم اصفهان است. ارزش این شهر به آثار تاریخی آن است. آنچه سبب می‌شود ارزش اصفهان بالا برود، آثار تاریخی و فرهنگی آن، بخصوص آثار مربوط به دوران اسلامی مانند میدان نقش جهان و چهارباغ است.باور کنید این مناطق فقط به ما تعلق ندارد که در مورد تخریب آنها تصمیم گیری کنیم. بحث مترو، موضوع ثبت جهانی چهارباغ را دچار اشکال کرده و این یک نقطه‌ضعف است. شورای شهر اصفهان می‌خواهد، این شهر به‌عنوان پایتخت کشورهای اسلامی به‌شمار آید، با این وجود، چنین کارهایی را انجام می‌دهد. رییس‌جمهور، دیوان عدالت اداری و رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری می‌گویند، این کار نباید انجام شود، ولی معلوم نیست، چرا آن‌ها گوش به حرف کسی نمی‌دهند. این درست نیست که به‌راحتی به قانون بی‌توجهی کنیم. عجیب است که وقتی مسؤولان سازمان میراث فرهنگی می‌خواستند از مسیر مترو دیدن کنند، آن‌ها مانع شدند.

من نمیدانم چرا ناظرین متخصص در سایر نقاط ایران و جهان ساکت مانده اند.دوستان همه ما مسئول حفظ محیط زیست طبیعی و انسانی هستیم.به سهم خودم خواستار باز نگری جدی روی مسیر مترو هستم.

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: زیستکره , گردشگری , اکوتوریسم , محیط زیست انسانی
[ شنبه ٢٠ مهر ۱۳۸٧ ] [ ۱٢:٥٠ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام به همه دوستان عزیز سبز اندیش!پس از سقوط بازارهای تجاری دنیا در ٢۴ ساعت گذشته -همه کانال های تلویزیونی ایران و دنیا مدام در خصوص بازار اقتصادی صحبت می کنند.البته فشار های اقتصادی برای بعضی کشور ها بیشتر بوده مثلا ایسلند!!!خبر امروز ما هم در خصوص تجارت جهانی است البته نه از نوع نفت یا بورس:

" کیومرث فتح اله کرمانشاهی " روز جمعه در در مراسم افتتاح دومین سمینار مشترک ایران و ژاپن در خصوص زعفران و گیاهان دارویی ایران در سالن فردوسی سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو ، افزود: تجارت داروهای گیاهی در جهان فقط در اختیار چند کشور است به طوری که 12 کشور جهان از جمله چین ، هنگ کنگ ، هند ، آلمان و مکزیک ، 80 درصد از بازار صادرات و واردات داروهای گیاهی را در اختیار دارند.
فتح اله کرمانشاهی ، اظهار داشت: ایران یکی از غنی ترین منابع گیاهی از نظر مقدار و تنوع در سطح جهان را دارا است، و از نظر شرایط جغرافیایی نیز بهترین گونه های گیاهی را با بالاترین ماده موثره در اکثر نقاط کشور پوشش داده است.
وی گفت: ایران به علت تنوع اقلیمی و ویژگیهای خاص ژئومورفولوژیک مناطق مختلف ، دارای توانمندیها و پتانسیلهای فراوان و منحصربفرد است و یکی از گنجینه های بزرگ گیاهان دارویی و معطر جهان محسوب می شود.
وی افزود: این مساله موید آن است که پتانسیلهای بسیار فراوانی در کشور در زمینه تولید، فرآوری و تجارت جهانی در زمینه گیاهان دارویی وجود دارد.
وی از زعفران، شیرین بیان، توتون، زیره سبز، گل محمدی ، آویشن؛ افیسون، بابونه ، گل ختمی ، گل ساعتی " باریجه ، نعناع و زرشک به عنوان مهمترین اقلام صادراتی گیاهان دارویی ایران نام برد و گفت: آلمان، آمریکا، فرانسه، پاکستان، هند، چین، ترکیه ، بحرین ، کویت ، قطر ، کانادا و سوییس از جمله عمده خریداران گیاهان دارویی ایران محسوب می شوند.
معاون کمکهای تجاری سازمان توسعه و تجارت جمهوری اسلامی ایران با بیان این که سهم ایران از تجارت جهانی گیاهان دارویی در حال حاضر بین 100 تا 150 میلیون دلار است، گفت: بر اساس گزارش بانک جهانی گردش مالی ناشی از صنعت گیاهان دارویی در سال 2050 میلادی معادل 500 میلیارد دلار خواهد بود.
فتح اله کرمانشاهی با اشاره به تولید سالانه 160 تن زعفران در سال ، افزود: بیشترین سهم صادرات گیاهان دارویی ایران در حال حاضر به زعفران اختصاص دارد.
دومین سمینار مشترک ایران و ژاپن در خصوص زعفران و گیاهان دارویی ایران با حضور حدود 140 نفر از استادان دانشگاه ها و بخش های علمی ژاپن و ایران روز جمعه در محل سالن فردوسی سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو برگزار شد. یعنی همین امروز!ولی هیچ بازتابی در سطح رسانه ایی ایران نداشت.امید وارم که خبر رسانی این رسانه ها فقط به نفت و بورس نپردازد.شاید بعد از این عطاری ها خبر سازتر باشند تا طلافروشیها!

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: بازار سنتی
[ جمعه ۱٩ مهر ۱۳۸٧ ] [ ٤:٤۸ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و احترام خدمت شما بزرگواران عزیز!خوب و خوش هستین؟امروز به همراه دیگر مسئولین دانشگاه گیلان در مراسم اردوی دانشجویان ورودی ١٣٨٧ شرکت کردم.فضای مجموعه صدا و سیمای زیبا کنار بسیار زیبا و دل انگیز تعبیه شده و واقعاجالب بود.دلمشغولی دانشجویان هم بیشتر نداشتن خوابگاه بود.البته من هم به همه آنها حق میدادم و آرزو کردم که مشکلشان به نحوی حل شود.

خبر امروز در خصوص این کره زیستی است که بسیار کارهایش با عقل بشر جور در نمی اید!!!:

به گزارش رویترز از استکهلم، کمیته جایزه نوبل روز سه شنبه گفت: یوئیچیرو نامبو، که اکنون در دانشگاه شیکاگو تحقیق می کند، و ماکوتو کوبایاشی و توشیهیده ماساکاوا از ژاپن را به این دلیل برگزیده که کارهای آنها به روشن شدن این مهم کمک کرده که چرا جهان از طریق فرایندهای موسوم به "تقارنهای شکسته" و بیشتر از ماده ساخته شده نه ضد ماده.
این کمیته گفت: "این واقعیت که دنیای ما بطور کامل متقارن رفنار نمی کند به واسطه انحراف از تقارن در سطح میکروسکوپی است." این تقارن شکسته به ذرات ماده اجازه داده که تعدادشان بیشتر از ذرات ضد ماده شود.این برای تمام موجودات زنده حیاتی است چون اگر جهان متقارن بود، ضد ماده دایما با ماده تلاقی پیدا می کرد و انفجار حاصل می شد.

حالا معلوم شد که چرا کارهای ما چرا جور نمیاید...

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: زیستکره
[ پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۸٧ ] [ ٤:٥٥ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و ارزوی موفقیت روز افزون برای همه فعلان محیط زیستی این کره خاکی!روز گذشته تعداد بینندگان وبلاگ به بیشترین تعداد خود بعد از تاسیس رسید این استقبال شما را ارجح می نهم و آرزوی رهنمایی شما را در بخش نظرات دارا هستم.خبر امروز ما از بخش جنوبی ایران و جزیره زیبای کیش است:

دکتر حمید عضو هیات علمی مرکز اقیانوس شناسی: این دو گونه برهنه آبششان در قسمت شرقی جزیره کیش در اعماق پنج و 12 متری مشاهده شدند.وی گفت برهنه آبششان (رده شکم پایان، راسته برهنه آبششان )گروهی از نرم تنان دریایی هستند که در زیر رده عقب آبششان و راسته برهنه آبششان قرار دارند.
عضوهیات علمی مرکزملی اقیانوس شناسی با بیان آنکه این گروه از شکم پایان فاقد پوسته صدفی و دریچه در دوران بلوغ می باشند، افزود: برهنه آبششان دو جنسی اند، زیرا اسپرم و تخمها همزمان بالغ می شوند،اما قادر به لقاح همدیگر نمی باشند.
رضایی با اشاره به آنکه تمام برهنه آبششان گوشتخوارند و بر مبنای ترجیح غذایی تقسیم بندی می شوند، گفت: آنان از اسفنج ها، هیدروئیدها، بریوزوا و گروهی دیگر از آنها رژیم غذایی متفاوتی دارند و از آبفشانیان، بارناکل ها و تخم ارگانیزم های متفاوت تغذیه می کنند.
وی بیان کرد:برهنه آبششان درتمام اقیانوس ها و بیشتر زیستگاههای دریایی یافت می شوند و جثه آنها از چهار میلی متر الی 60 سانتی متر در نوسان است و تاکنون بیش از سه هزارگونه برهنه آبششان در دریاها شناشایی شده اند.
دیروز مقارن بود با راه اندازی برج میلاد که چهارمین برج مخابراتی دنیا است.این موفقیت را به جامعه علمی ایرانیان تبریک می گویم.
هوس فسنجان کردم بدجوری:

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: حیوانات حیات وحش , موجودات زنده کره خاکی , مواد غذایی
[ چهارشنبه ۱٧ مهر ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:٥۱ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و عرض ارادت خدمت دوستان!حفظ و گسترش فرهنگ های ملی ما می تواند کارکرد های متفاوتی دارا باشد.یکی از کارکرد ها توریسم در بحث گردشگری زیستی یا همان اکوتوریسم باشد.

مراسم عروسی گیلان با عنوان عروسه گله سال گذشته و امسال بعنوان نمادین در موزه میراث روستایی گیلان واقع در جنگلهای سراوان گیلان برگزار شد:

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: توریسم , طبیعت گردی , لباس های محلی زیست کره
[ سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و عرض تبریک برای آغاز فصل آموزش و پژوهش دانشگاه های کشور.شروع سال تحصیلی برای ما یادآور روز های خوش گذشته است.ارج می نهم زحمات معلمین و فرهنگیان محترم کشورمان را! روز پنچ شنبه گذشته فرصتی شد تا ساعاتی را در آبکنار باشم.عجب هوا و آب خوبی دارد این مناطق غیر شهری ما!!

باز سازی جمعیت های از بین رفته در اکوسیستم های کشور بسیار مهم است:0 راس گوزن زرد ایرانی در مناطق حفاظت شده دنا کهگیلویه و بویراحمد رها شده است. از این تعداد گوزن 20 راس را ماده و بقیه را نر تشکیل می‌دهد. سال گذشته نیز 15 گوزن زرد ایرانی در محدوده امن منطقه حفاظت شده دنا در وسعت 100 هکتار رها شده که در وضعیت مطلوبی زندگی می‌کنند.

به امید بازسازی دیگر جمعیت های حیوانی و گیاهی ایران!!


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: انقراض جمعیت ها , اکوسیستم , حیوانات حیات وحش
[ یکشنبه ۱٤ مهر ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

عید فطر را تبریک می گویم.می خواهم امروز ساختار شکنی کنم!یعنی خبر و عکس امروز را علمی انتخاب نکردم.بلکه خبر امروز شوخی است و لی از نوع جدی:

گزارش تصویری:

 ابتکار نانوای قمی در سیستم نوبت‌دهی

ابتکار نانوای قمی در دادن نوبت به مشتریان نانوایی، در نوع خود جالب است

در اینجا از دوست عزیزی که این عکس ها را برایم فرستاد تشکر می کنم.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ چهارشنبه ۱٠ مهر ۱۳۸٧ ] [ ۳:٠٩ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام از رشت امروز آفتابی!باران و باد و سیل در روز گذشته که جان ۴ نفر از هموطنان مازندرانی ما را گرفت در بعد از ظهر روز یکشنبه مقدمه هوایی آفتابی در روز دوشنبه شد.نزدیکی به روز عید فطر و پایان ماه رمضان نقل مجالس در این روزها است.پیشاپیش عید را تبریک می گویم.

در این دنیای وارونه همه چیز دارد برعکس می شود حتی رنگین کمان:

دانشمندان در انگلیس پدیده نادر یک رنگین کمان وارونه را مشاهده کردند.  این رنگین کمان وارونه روی کمبریج دیده شده و به گفته دانشمندان یکی از شرایط نادر اتمسفری است. جاکوئلین میتون، اخترشناسی که توانسته از این پدیده عکس بگیرد می‌گوید که رنگین کمان وارونه در اثر تراکم بلورهای یخ در اتمسفر ایجاد شده که خود را به طور بر عکس در آسمان منعکس کرده‌اند. میتون با بیان این که در طول 60 سال عمر خود هرگز چنین پدیده‌ای را ندیده بوده است، تصرح کرد: هنوز مطمئن نیستم که وسعت منطقه قابل دید رنگین کمان چقدر بوده اما قطعا بسیار گسترده بوده است.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ دوشنبه ۸ مهر ۱۳۸٧ ] [ ٤:٥٥ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلامت و خوش باشید!سلام از رشت امروز آفتابی تا نیمه ابری.چه خبر دارید؟یادم می آید در سال ١٣۶٩ در جنگلهای اسالم کار می کردم فصل پاییز بود و در ارتفاعات برف باریده بود.یک روز که از کار برمی گشتم یکی از اهالی محل به من عسل تعارف کرد که بخورم.البته گفت این عسل سیاه است و با عسل معمولی فرق دارد.من هم کمی به خندیدم و عسل را خوردم.باور کنید بعد از نیم ساعت چنان گرم شدم که در آن سرما لباسم را کم کردم.مثل اینکه بنزین خورده باشم.یاد بخیر روزگار خوب و خوش گذشته!حال خبر امروز ما در مورد عسل است:

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پزشکان "دانشگاه اوتاوا" با انجام آزمایش هایی متوجه شدند عسل معمولی ، باکتری را که موجب عفونت های سینوس می شود می کشد و کارایی آن در بیشتر موارد از آنتی بیوتیک ها بهتر است. "ژوزف مارسون" که یک محقق است قدرت زنبورها در تبدیل شهد گل ها به یک داروی قوی را شگفت انگیز خواند. در آزمایش های اولیه که در ظرف های آزمایشگاهی انجام شد و بر روی بیماران زنده صورت نگرفته است از ابرباکتری MRSA که مقاومت آن در برابر آنتی بیوتیک ها بسیار بالا است استفاده شد.
مارسون گفت در آزمایش های آتی که بر روی انسان ها انجام خواهد شد محققان برای بیرون کشیدن مواد لزج از درون حفره های سینوس از "عسل بسیار رقیق شده با آب" استفاده خواهند کرد.
مطالعات قبلی خواص التیام بخش عسل را بر روی زخم های چرکی نشان داده اند. نتایج این مطالعه هفته جاری در نشست سالانه "آکادمی حنجره شناسی ، جراحی سر و گردن ارائه شد.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: زنبور عسل , حیوانات حیات وحش
[ یکشنبه ٧ مهر ۱۳۸٧ ] [ ٩:۳۸ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام از رشت امروز بارانی!خوب و خوش باشید!امروز روز جهان گردی و گردشگری است. بعلت مشکلات مالی مردم ما شاید سفر هر ساله خود به مشهد را فراموش کرده اند ولی صحبت در این زمینه باز هم واجب است.در اثر توجه به این افق شاید زمینه اشتغال هم ایجاد گردد. خبری داریم در نوع خود جالب در این مورد:

جشنواره بین المللی "غذا و گردشگری" همزمان با عید سعید فطر و به مدت چهار روز در مجموعه تاریخی فرهنگی نیاوران تهران برگزار می شود. این جشنواره در راستای تعامل میان غذا و گردشگر به منظور توسعه و رونق صنعت گردشگری کشور اجرا می شود. این جشنواره در فضای باز و زیبای مجموعه تاریخی نیاوران و با ارائه غذاهای اصیل و سنتی ایران زمین برگزار می شود. در جشنواه غذا و گردشگری مجموعه های رستورانی از کشورهای هند، لبنان، ایتالیا، تایلند، ترکیه، مالزی، چین و اندونزی شرکت دارند. استان های خراسان رضوی، کرمانشاه، آذربایجان شرقی، فارس و گیلان بیشترین حضور را در این جشنواره دارند. جشنواره بین‌المللی "غذا و گردشگری" از روز عید سعید فطر و به مدت چهار از ساعت 9 تا 19برای بازدید عموم علاقه مندان در مجموعه نیاوران برپاست. 
 فکر می کنید تعداد غذاهای ملی و محلی ایرانیان چقدر باشد؟باور کنید وقتی خودم هم شنیدم برایم عجیب بود:در ایران بیش از دو هزار و 500 نوع و گونه غذای محلی و ملی وجود دارد.
در اخر توانستم عکس کمک طلبی کمیته امداد در خصوص افراد یتیم آنهم به صورت علنی در میدان شهر رشت را گیر بیاورم......

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: گردشگری , توریسم , گیلان
[ شنبه ٦ مهر ۱۳۸٧ ] [ ۸:۱۱ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و آرزوی خوب برای شما خوبان!این روزها خیلی افراد در به یاد آوردن دوستان و حتی فامیل های خود دچار اختلال حافظه می شوند!گاهی با دیدن شماره تلفنی بر روی موبایل خود می گویند باز هم زنگ زد!!حتی در برخورد با همکلاسی های سابق و مدیران فعلی می شنوی که وقت ندارم یا جلسه دارم!حتما شما هم این جملات را شنیده اید ولی کاشف به عمل آمده که زنبور ها به شکل دیگری عمل می کنند:

بر اساس یک تحقیق جدید، زنبورها می‌توانند پس از یک هفته پر مشغله چهره یکدیگر را به یاد بیاورنایقدرت شناسایی در واقع سطحی از حافظه اجتماعی است که پیش از این هرگز در حشرات دیده نشده بود. دانشمندان قبلا تصور می‌کردند مغز حشرات بسیار کوچکتر از آن است که توانایی این کار را داشته باشد. براساس یافته‌های این بررسی ملکه‌های گونه‌ای از زنبورهای وحشی با نام علمی «پلیستس فوسکاتوس» لانه‌های هماهنگی را پس از مبارزه برای استقرار سلسله مراتب فرمانروایی تشکیل می‌دهند.

وقتی مدعیان بزرگ مغز تر وارد این میدان جدال و قدرت طلبی می‌شوند، از توانایی خود برای به خاطر آوردن دشمنان قبلی استفاده می‌کنند، اما تاکنون تصور می‌شد که حشرات، حتی آنهایی که کلونی‌های اجتماعی پیچیده دارند، فاقد این نوع هوش اجتماعی فردی باشند. این مطالعات از سوی محققان دانشگاه میشیگان صورت گرفته است. آنها می‌گویند: زنبورها قادر هستند بر اساس الگوهای رنگی که روی چهره‌هایشان وجود دارد، یکدیگر را شناسایی کنند. در مرحله بعد پژوهشگران تلاش می‌کنند بفهمند که آیا این حشرات پس از گذشت یک زمان نسبتا طولانی که طی آن در اثر تعاملات اجتماعی دیگر دچار آشفتگی می‌شوند، باز هم می‌توانند چهره یکدیگر را شناسایی کنند.

امروز بعد ازظهر عجب باران سختی در شمال کشور بارید.پاییز امسال از اول بسیار بارانی است..باران که می بارد احساس تازگی دارم و غم..


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: حیوانات حیات وحش , زنبور عسل , گیلان
[ جمعه ٥ مهر ۱۳۸٧ ] [ ٧:٠٧ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام ای دوستان و یاران!خدمت شما عارضم که رقم شمارنده وبلاگ از ٣٠٠٠ نفر گذشت.البته شاید این میزان بیننده در مقام مقایسه با وبلاگ های غیر علمی بسیار اندک باشد ولی در نوع خود بسیار هم بالا است.حال سئوال این است چرا بینندگان در نظر خواهی ها شرکت نمیکنند؟باور کنید خودم هم نمی دانم.فصل پاییز و خزان رنگانگ آن در پیش است.آیا هرگز به علت ریزش برگ‌های درختان در فصل پاییز فکر کرده اید؟ مطالعات جدید نشان می‌دهد که راز این پدیده در واقع در مکانیسم سلولی است. پژوهشگران دریافته‌اند که درختان از یک مکانیسم سلولی بسیار دقیق مفصل برای جدا شدن برگ‌هایشان استفاده می‌کنند.

 

برگ‌های درختان در فصل تابستان به عنوان «پیلهای خورشیدی» عمل می‌کنند اما در ماههای سرد زمستان زاید و غیر ضروری می‌شوند.

 

در پایه هر برگ یک لایه ویژه موسوم به منطقه ریزش یا قطعی وجود دارد. وقتی فصل پاییز که زمان ریختن برگ‌ها است فرا می‌رسد، سلول‌های این لایه به تدریج متورم می‌شوند و سرعت انتقال مواد غذایی بین درخت و برگ کاهش می‌یابد و وقتی این منطقه بسته شد، یک خط برش شکل می‌گیرد و به سمت پایین می‌آید تا این که در نهایت برگ از درخت جدا شده و می‌افتد، پس از آن به سرعت یک لایه محافظ این بریدگی را می‌پوشاند تا از تبخیر آب درخت از منطقه بریدگی یا نشستن میکروب‌ها و آفات روی این نقطه جلوگیری کند. این پژوهش از سوی محققان دانشگاه میسوری انجام شده است. این پژوهشگران عامل چنین پدیده‌ای را فاکتورهای ژنتیکی می دانند.به گفته آنها یک مسیر فعالیت ژنتیکی در پروسه منطقه ریزش نقش دارد.در این پروسه ترکیبی از تکنیک‌های ژنتیک مولکولی و تصویری رخ می‌دهد .شرح این پژوهش در نشریه پیشرفت‌های آکادمی ملی علوم آمریکا به چاپ رسیده است.

خزان درختان انجیلی در جاده زیبای تالش یادآور بسیاری از خاطرات زیبای زندگی است..


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: تالش , گیاهان
[ پنجشنبه ٤ مهر ۱۳۸٧ ] [ ٤:۳٩ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام ای دوستان!خوب و خوش هستین؟چه خبر؟خوب خدا را شکر!سلامت باشین.تغییر فصل-تغییر ساعت رسمی- تغییرات ماه رمضان- و.. باعث شده روزهای متفاوتی را پشت سر بگذرانیم.روزهای اخیر شاهد ورود پرندگان مهاجر نیز بود:بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده توسط کارشناسان محیط زیست استان گیلان ، تاکنون 30 هزار خوتکای پرسفید به عنوان پیش قراول پرندگان مهاجر وارد تالاب بین المللی انزلی و آبگیرها و آب بندان های طبیعی این شهر ساحلی شده است.این پرندگان به عنوان پیش قراولان پرندگان مهاجر از نیمه دوم مردادماه به منظور پائیز و زمستان گذرانی از عرضهای شمالی زمین وارد این منطقه شده اند.

حضور این پرندگان نشان از آن دارد که مهاجرت پرندگان از مناطق مختلف زمین آغاز شده و ما باید منتظر حضور انواع پرندگان در این منطقه ساحلی باشیم.این پرندگان تا اوایل مهرماه در این تالاب خواهند بود و پس از آن به سمت عرضهای جنوبی پرواز خواهند نمود.
پرندگان مهاجر از نیمه اسفندماه و با فرارسیدن بهار مجددا به این تالاب باز خواهند گشت.
تالاب بین المللی انزلی با 193 کیلومتر مربع وسعت به دلیل داشتن منابع غنی غذایی و شرایط مطلوب یکی از مهمترین زیستگاه های پرندگان به ویژه برای پائیز و زمستان گذرانی است.ماه مبارک رمضان وارد نیمه دوم شده و روزهای زیبای قدر را می گذرانیم.ان شاا.. همه دوستان در سلامت باشند و دوستان بیمار ما نیز راه سلامت و عافیت را بپیمایند.....

ولی بیاد فقرای اجتماع هم باشیم.امروز وقتی داشتم از میدان شهرداری رشت عبور می کردم دیدم تعداد زیادی شناسنامه از یتیمان را روی میز گذاشته اند که نیازمند کمک هستند.البته با عکس!!!نمیدانم چرا من با این روش نمی توانم موافقت کنم.انهم در کشوری که بسیار غنی است....

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: پرندگان , تالاب انزلی , ماه مبارک رمضان
[ چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۸٧ ] [ ۱٢:۱٤ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]
درباره وبلاگ

باسلام ای دوستان من دکتر کامبیز طاهری آبکنار Dr.kambiz Taheri Abkenarهستم.تخصص من جنگلشناسی- است. این وبلاگ که جزو قدیمی ترین وبلاگ های محیط زیستی است برای اشنایی بیشتر در این مقوله جهانی طرح شده.لطفا در خصوص وبلاگ نظر دهید و با من در تماس باشید. پاینده ایران سر سبز
موضوعات وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
امکانات وب