طبيعت زيستكره
وبلاگ محیط زیستی و جنگلداری
نويسندگان
لینک دوستان

 

مژده یارا که مهرگان آمد...    

 

جشن پیوند عاشقان آمد

 

فصل احساس‌های آبی شد...

 

عید دل‌های مهربان آمد

با سلام ای دوستان!فردا آغاز سال تحصیلی١٣٨٧-١٣٨٨ است.آرزوی خوبی و سلامت برای همه جویندگان علم و دانش دارم.

مِهر، میترا یا میثره از ایزدان باستانی آریایی یا هندوایرانی پیش از روزگار زرتشت است، که معنی عهد و پیمان و محبت و خورشید نیز می‌دهد. نماد او خورشید می‌باشد. پس از ظهور زرتشت یکى از ایزدان یا فرشتگان آیین مزدیسنا گردید. آریائیان هنگام ورود به ایران نیروهای طبیعت مثل خورشید و ماه و ستارگان و آتش و خاک و باد و آب را مى‌پرستیده‌اند. خدایانی را هم که مظهر قواى طبیعت بوده‌اند «دئوه» مى‌خوانده‌اند. در بین این خدایان برتر از همه ایندرا بوده است که اژدهاکش و پروردگار رعد و برق و جنگ به شمار مى‌آمده است. این خدا با این نام در بین آریاهاى ایران آن رواج را که میان هندوان مى‌داشت نیافت. نزد ایرانیان ظاهراً پرستش میترا (مهر) جاى آن را گرفت و ایندرا رفته‌رفته و به‌خصوص بعد از زردشت در ردیف دیوان مردود درآمد. در فرهنگهاى فارسى مهر را فرشته‌اى دانسته‌اند که موکل است بر مهر و محبت و تدبیر امور مالی و مصالحى که در ماه مهر (ماه هفتم از سال شمسى) و روز مهر (روز شانزدهم هر ماه) بدو متعلق است و حساب و شمار خلق از ثواب و عقاب به دست اوست.

مهر در اوستا و در کتیبه‌هاى پادشاهان هخامنشی میثره Mithra و در سانسکریت میتره Mitra آمده است. در پهلوی میتر Mitr شده. امروز مهر نامیده می‌شود. مهر (از ریشهٔ میثر) از کهن‌ترین ایزدان ایرانی و هندی است, برخی نشانه‌های پرستش او را در ایران به پیش آریایی بر می‌‌گردانند (اگر بخش بندی پیشا آریایی و پسا آریایی را بپذیریم.) دربارهٔ آغاز دین مهرپرستی در ایران نمی‌توان به درستی آن را روشن ساخت ولی می‌‌دانیم که بسیار پیش از آنکه کیش زرتشتی و ودایی پدید آیند نژاد ایرانی او را با آیینی راز آمیز ستایش می‌‌کردند, آیینی که در آینده نام "عرفان اسلامی یا مسیحی" به خود گرفت[نیازمند منبع], امروزه گروهی از پژوهشگران ایرانی توان آن را دارند که پیشینهٔ پیوستهٔ این آیین را تا به امروز در ایران نمایان سازند. پیوند میترا با خورشید و گاو و ماه برای ما روشن است و روشن است که علامت + که آن را چلیپا می‌‌گفته‌اند سمبل خورشید بوده است ولی نزدیکی آن با آتش (هنایش زرتشتی) یا با آمایش تن. (هنایش یونانی که در دیدگاه مهرپرستان ایرانی نکوهیده است.) و از این دست را باید پیش از پذیرفتن سبک سنگین کرد.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: آغاز سال تحصیلی
[ یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:٥٢ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و ارزوی قبولی طاعات شما!یادم میاد که خدابیامرز پدر بزرگم همیشه آسپیرین در جیب خودش داشت و می گفت برای روز مبادا لازمه..حالا کاشف بعمل آمده که گیاهان همین کار را می کنند:

محققان در پژوهشی جالب توجه دریافتند که گیاهان می‌توانند ماده‌ای شیمیایی و آرامش بخش مانند آسپرین تولید کنند. پژوهشگران در مرکز ملی تحقیقات اتمسفریک روی این پدیده مطالعه کرده و متوجه شدند وقتی گیاهان تحت فشار و استرس قرار می‌گیرند، ماده مسکنی شبیه به آسپرین تولید می‌کنند که در هوای بالای آنها قابل تشخیص است.

تولید این ماده شیمیایی می‌تواند نوعی واکنش سیستم ایمنی باشد که به گیاهان کمک می‌کند از خود حفاظت کنند.

توماس کارل، پژوهشگر ارشد این تحقیق اعلام کرد: بر خلاف انسانها که به آنها توصیه می‌شود برای متوقف کردن تب آسپرین مصرف کنند، گیاهان توانایی تولید ترکیب آسپرینی خود را دارند که هدف آن تشکیل پروتئین‌هایی است که باعث می‌شود توان دفاع بیوشیمیایی گیاه تقویت شده و میزان آسیب وارد شده کاهش پیدا کند.

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: گیاهان , بازار رشت
[ شنبه ۳٠ شهریور ۱۳۸٧ ] [ ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

بوی مدرسه-بوی اول مهر ماه میا ید.باز هم زنگ مدارس صدا می کنند.باز هم بساط درس و مدرسه به  راه شده.در میانه شروع مدارس -آغاز باران های پاییزه-مهاجرت پرندگان را شاهد خواهیم بود.سئوال چگونگی راهیابی این پرندگان همیشه برای انسانها مطرح بوده:

دانشمندان دانشگاه آکسفورد اعلام کردند که حس ششم عجیب پرنده‌های مهاجر کلید اصلی قدرت ردیابی آنها است. این پژوهشگران دریافته‌اند که پرنده‌ها ممکن است بتوانند خطوط میدان مغناطیسی را ببینند. آنها با بررسی پروتئینی در شبکیه چشم پرندگان مهاجر توانستند به چگونگی توانایی پرندگان مهاجر ردیابی مسیرهایشان پی ببرند.

 

دانشمندان پیش از این می دانستند که پرندگان می‌توانند از قابلیت خاص منقار خود در جهت یابی استفاده کنند، اما آنچه تاکنون پاسخ داده نشده بود، چگونگی یافتن مسیر اصلی توسط این جانداران بوده که با مطالعات اخیر پاسخ این سوال هم پیدا شد.

 

محققان در دستیابی به این پاسخ از مکانیسمی آزمایشگاهی که عملکردی شبیه به سیستم جهت یاب پرندگان دارد، استفاده کردند. به گفته آنهاف ترکیبی موسوم به CPF برای این آزمایش استفاده شده که مشابه پروتئینی است که در شبکیه پرندگان مهاجر یافت می‌شود. زمانی که به این ماده نور آبی تابیده شود CPF دو الکترون ناهمسان را تشکیل می‌دهد که در دو جهت مخالف حرکت می‌کنند. این الکترونها در تعیین جهت‌های مغناطیسی نقش دارند. شاید تا مدتی بعد سیستم مغناطیسی آنها را هک کنند!!!

 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: پرندگان , تالاب انزلی , هک , اکوسیستم
[ جمعه ٢٩ شهریور ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام ای دوستان!خدمت دوستان قدیمی و جدید وبلاگ عارضم که بینندگان وبلاگ روند صعودی طی می کنند ولی هنوز ساکت هستند.چرا نمی دانم؟

روز های بارانی رشت بدجوری کسل کننده شده .یاد افتاب ها پر انرژی بخیر!ادم گاهی از این رمز و راز حیات حیران می ماند.بخصوص از سیب زمینی!!!:به گزارش رویترز از لیما، ، سیب زمینی سفید معمولی که نام علمی آن "سولانوم توبروسوم" است، بسیار ساده به نظر ساده می رسد اما 12کروموزوم و 840میلیون جفت پایه دی ان آی آن دنیایی رمز و راز در خود نهفته دارد.
"کنسرسیوم کشف توالی ژنوم سیب زمینی " از دانشمندان 13کشور از نیوزیلند گرفته تا هند و پرو را در بر می گیرد و هریک از آنان سرگرم کشف رمز بخشهای مختلفی از این ژنوم یا نقشه ژنتیکی هستند.
هدف این کنسرسیوم آنست که تا سال 2010 این نقشه ژنتیکی را تکمیل کند و با انتشار عمومی اطلاعات به دست آمده، سیب زمینی کاران بتوانند بذرهای تازه ای به وجود آورند که نسبت به انواع شرایط، از خشکسالی و بیماری گرفته تا سرما یا گرمای بسیار شدید، مقاوم باشند.
"گیزلا اورخه دا" استاد زیست شناسی در دانشگاه هردیای لیما، پایتخت پرو، که ریاست آزمایشگاهی را برعهده ارد که سرگرم کشف توالی یکی از کروموزوم هاست، گفت " زمانی که دقیقا بدانیم کدام ژن، چه کاری می کند، قادر خواهیم بود طراحی بذرهای جدید را به گونه ای موثر تر و کارآمدتر انجام دهیم.
پژوهشگران می گویند زمانی که توالی ژنوم سیب زمینی مشخص شد، تشخیص ژن ها در گونه های بومی و وحشی سیب زمینی که شمار مجموع آنها به 5000نوع می رسد، آسانتر خواهد شد.
بعد از گندم و برنج ،سیب زمینی سومین محصول مهم کشاورزی اتست و کارشناسان ایمنی غذایی می گویند این محصول می تواند شمار فزاینده گرسنگان جهان را به هزینه ای اندک، سیر کند.
سازمان ملل متحد به منظور نمایاندن اهمیت سیب زمینی به عنوان درمان بالقوه گرسنگی، سال 2008را سال بین المللی سیب زمینی نامید.
هرچند سابقه سیب زمینی به هشت هزار سال پیش در کوههای آند در پرو برمی گردد، اکنون چین بزرگترین تولید کننده سیب زمینی جهان است.
در شرایط کنونی که جمعیت جهان هر ده سال یک میلیارد نفر بیشتر می شود، در سراسر جهان، به ویژه در کشورهای در حال توسعه مقدار بیشتری سیب زمینی کشت می شود.
اورخه دا گفت پروژه کشف توالی ژنوام سیب زمینی که مرکز آن هلند است، می تواند برای این محصول که طرفدارانش آن را مهمترین محصول تاریخ می خوانند، عصر جدیدی به دنبال آورد.
این استاد زیست شناسی در مورد اهمین سیب زمینی گفت این محصول با فراهم کردن غذا برای جمعیتی که ناگهان به شدت افزایش یافته بود، انقلاب صنعتی را در اروپا ممکن ساخت و از سوی دیگر باعث شد ایرلند زمانی دچار "قحطی سیب زمینی" شود. این هم سیب زمینی کوکو خودمان:

 

در گیلان همراه سفره های افطار شامی می باشد.

شامی افطاری

ویژه ماه مبارک رمضان

مواد لازم:

گوشت گوساله یا گوسفند پخته شده  300 گرم

نخود پخته شده                              150 گرم

لپه پخته شده                                200 گرم

پیاز متوسط                                   1 عدد

تخم مرغ                                        2 عدد

نمک ، فلفل                                  به مقدار کم

دارچین و زردچوبه                            به مقدار لازم

سیب زمینی بزرگ                           1 عدد

روغن                                           به میزان لازم

 

طرز تهیه:

ابتدا نخود و لپه را به طور جدا خیس کرده سپس گوشت با سیب زمینی و پیاز و کمی زردچوبه می گذاریم تا بپزد لپه و نخود را به طور جدا می پزیم سپس گوشت پخته شده را جدا کرده و کاملا ریش ریش می کنیم سیب زمینی و لپه و نخود و پیاز پخته شده را همه را چرخ می کنیم بعد نمک زردچوبه و دارچین اضافه کرده تخم مرغ را افزوده و مانند مایع کتلت در می آوریم سپس به صورت شامی های ریز در روغن سرخ می کنیم .

 

 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: زیست فناوری , رمضان
[ چهارشنبه ٢٧ شهریور ۱۳۸٧ ] [ ٤:۳٢ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام ای دوستان سبز اندیش!نوآوری در مقوله کشاورزی در ایران بسیار اوقات کپی برداری است ولی باز هم جالب است.چند سال پیش بود که هندوانه مکعبی در ژاپن به بازار آمد ولی امسال این مسئله در ایران هم دیده شد:

نخستین هندوانه تحقیقاتی مکعبی توسط کارشناس زراعت جهاد کشاورزی استهبان برداشت شد. از چندی پیش مطالعات طرح با بهره‌گیری از ایده‌های کارشناسی، انتخاب بذر و محل کاشت هندوانه مکعبی مورد بررسی قرار گرفت. بذرافشان تصریح کرد: با توجه به محدود بودن مطالعات و امکانات برای آغاز کار، این تحقیقات دنبال شده و با تلاش‌های صورت گرفته موفق به اتمام این طرح شدیم.

مدیر جهاد کشاورزی استهبان افزود: با استفاده از روش‌های مختلف و به‌کارگیری ابزار هندوانه مکعبی 20 در 25 سانتی متری و با وزن 3 کیلو و 250 گرم تولید شده است. مسوول واحد زراعت و مجری این طرح نیز با اشاره به اجرای آزمایشی طرح در سال جاری گفت: هدف اصلی ما، تولید هندوانه مکعبی با همکاری جهاد کشاورزی فارس به صورت انبوه در سال‌های آینده است.

وی تصریح کرد: مزایای این طرح زیبایی و حمل و نقل آسان محصول است و ارزش این محصول در ژاپن برابر با 83 دلار است. وی در پایان با اشاره به مزایای محصول ابراز امیدواری کرد: با تولید انبوه این هندوانه می‌توان ارزآوری و اشتغال‌زایی قابل توجه‌یی را به دست آورد.

هندوانه بعدی فکر کنم شبیه اهرام مصری خواهند بود...

نگفتم.....

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: میوه های جدید
[ سه‌شنبه ٢٦ شهریور ۱۳۸٧ ] [ ٩:۳۱ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و عرض ارادت خدمت دوستان عزیز!روز های پایانی تابستان ١٣٨٧ مقارن شده با روز های گرم و شب های پرخوری!تک شاخ  را می شناسید؟همان موجود افسانه ایی که در کارتون ها دیده می شد.ولی اینبار واقعا پیدا شده.شاید تا دو فردای دیگر سر و کله ماموت ها هم پیدا شود.

انجمن جانور شناسی لندن اعلام کرد: اوکاپی، اسب شاخ داری که بیش از 50 سال تحت حمایت و حفاظت محیط زیست است را در جنگل‌های کنگو یافته و برای اولین بار طی این چند دهه از این حیوان تصویر برداری کرده است. به نقل از رویترز، اوکاپی همانند گورخر راه راه بوده و زبان سیاهی هماند یک زرافه دارد و زیستگاه این حیوان فقط در جنگل های شرقی جمهوری دموکراتیک کنگو است که البته این ناحیه طی یک دهه گذشته خشونت‌هایی را در خود داشته و همین امر سبب کشتار بیش از اندازه این حیوان نادر و کمیاب شده است.

دکتر نوئل کامپل، رییس انجمن جانور شناسی لندن گفت:‌اوکاپی حیوانی خجالتی است اما ما توانستیم اولین و تنها تصویر را از این حیوان بگیریم.

وی افزود: دو سال قبل، محققان پارک ملی کنگو تصمیم گرفتند تا این حیوان را در اعماق جنگل‌های این کشور بیابند و از جمعیت محدود آن حفاظت کنند. این حیوان در سال 1908 میلادی کشف شد اما پس از سال 1958 میلادی یعنی 50 سال بعد از کشف این حیوان تک شاخص،‌هیچ مدرکی و اثری از آن یافت نشد. بنابراین کشف مجدد این حیوان و حمایت و حفاظت از آن، وظیفه‌ای بسیار بزرگ است.

امانوئل دو مرود، رییس پارک ملی کنگو گفت: تصاویر توسط یک دوربین بسیار قوی که در مکانی دورتر از محل زندگی اوکاپی نصب شده بود،‌گرفته شده است. ما توانستیم سه اوکاپی مجرد را بیابیم و هم اکنون در پی یافتن بقیه گروه هستیم تا بتوانیم از جمعیت آنها سرشماری انجام دادهو برای بقای حیاتشان برنامه ریزی کنیم.

اخرین روز های تابستان:


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: حیوانات حیات وحش
[ دوشنبه ٢٥ شهریور ۱۳۸٧ ] [ ٩:٠٩ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و آرزوی سلامت خدمت شما دوست دیده و یا ندیده ام.خوب و خوش اشید.ان اشا..اختلافات زن و شرهر ها حتی در عالم حیوانات نیز جالب است و گاه کشنده.باور ندارید بشنوید:

دانشمندان در آمریکا بالاخره پاسخ این سوال را پیدا کردند که چرا عنکبوت‌های ماده بزرگ جفت‌های نر کوچک خود را می‌خورند. دانشمندان می‌گویند علت این واکنش آن است که عنکبوتهای نر کوچک راحت‌تر به دام می‌افتند و شکار می‌شوند. پژوهشگران می‌گویند که عنکبوتهای ماده شکارچیان حریص و سیری ناپذیری هستند که طعمه‌های بسیار زیادی را مصرف می‌کنند که گاهی اوقات این طعمه‌ها شامل جفتهایشان است.

 

تاکنون فرضیه‌های زیادی درباره علت این که چرا عنکبوتهای ماده، نرها را می خورند، ارائه شده، اما هم اکنون پژوهشگران دانشگاه میامی در اوهایو با ارائه نظر خود اظهار داشتند که پاسخ این سوال بسیار ساده‌تر از آن است که تصور می‌شود. جفتهای نر اگر جثه‌ای کوچکتر از ماده ها داشته باشند، از آنجا که شکار آنها راحتتر است، صید شده و خورده خواهند شد.

این پژوهشگران دریافتند که در گونه‌ای از عنکبوت‌ها موسوم به «هوگناهلیو» که نرها جثه‌ای بزرگ دارند هرگز توسط ماده‌ها خورده نمی‌شوند، اما نرهای کوچک اندام در 80 درصد موارد طعمه ماده‌های درشت اندام می‌شوند.

حال معلوم شد چرا اقایان دارند رشد قطری می کنند!!!!دیروز توسط عزیزی(عموی محترم) از  آبکنار کمی گلابی وحشی(خج)برایم رسید به همین علت عکس امروز را انگونه انتخاب کردم...

 

 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: حیوانات حیات وحش
[ شنبه ٢۳ شهریور ۱۳۸٧ ] [ ٤:٤۸ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام ای دوستان سبز اندیش!پس از سیل در چند استان و کشته شدن چند نفر از هموطنان ما (بدون گزارشی در رسانه های ملی) و زلزله در قشم(باز با کشته شدن ٧ نفر) در ۴٨ ساعت گذشته امشب مقارن است با یک اتفاق نادر در آسمان کشورمان.ان شاا.. خیر است:هم نشینی رویایی سیارات بهرام و زهره شامگاه 21 شهریور رخ خواهد داد و این پدیده در بالای افق غرب در همه جای ایران قابل مشاهده است. در این هم نشینی سیاره بهرام با رنگ سرخ و سیاره ناهید به رنگ سفید در فاصله 24 دقیقه کمان از همدیگر قرار می گیرند و سوژه بسیار جالبی برای عکاسی با تلسکوپ و تله های قوی هستند. پدیده قمر در عقرب دیشب 19 شهریور پایان یافت است.پدیده قمر در عقرب که در آن ماه وارد صورت فلکی کژدم یا همان صورت فلکی عقرب می شود، شامگاه 16 شهریور آغاز شده بود در تاریخ ١٩ شهریور به اتمام رسیده.مثل اینکه دیگه خطر بر طرف شده...می توانید افطار کنید


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: قمر در عقرب , ماه مبارک رمضان
[ پنجشنبه ٢۱ شهریور ۱۳۸٧ ] [ ٥:٢٥ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلا م و عرض ارادت خدمت شما عزیز و یار وبلاگ!گرچه بیشتر سکوت می کنید ولی از همان چند نفری که نظر می دهند قلبا تشکر می نمایم.چون دیدگاه های جدیدی را به بنده ارائه می نمایند.همان طور که می دانید ایران از جهت منابع فسیلی در دنیا جزو چند کشور ثروت مند محسوب می گردد حال بگذریم از اینکه بنزین در این کشور کوپنی است.

حال محققی توانسته در داخل سوخت زیستی تولید نماید:این طرح، مراحل تولید نمونه ای خود را می گذراند و پس از اتمام این مرحله، تولید محصول بنزین در مقیاس صنعتی آغاز خواهد شد. رحیمی با اشاره به سابقه اجرای این طرح در برخی از کشورهای جهان، اظهار داشت: در یکی دو سال اخیر و بدنبال افزایش بی سابقه نفت در بازارهای جهانی، تولید سوخت بنزین از مواد سلولزی،‌ مورد توجه برخی از کشورها قرار گرفت و به عنوان مثال، در شرایط کنونی، کشور برزیل، حدود 30 درصد از بنزین مصرفی خود را به روش زیستی و از بقایای گیاهان، تهیه می کند.
وی خاطرنشان ساخت: استفاده از سوخت های جایگزین و تولید بنزین به روش های سلولزی،‌ آنچنان در دنیا با استقبال رو به رو شده که سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اخیرا آمریکا را مورد انتقاد قرار داد که با پیش فروش مزارع نیشکر برخی از کشورها به منظور تبدیل محصول آنها به بنزین، موجب گرانی محصولات کشاورزی بویژه نیشکر در سطح جهان، شده است.
رییس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی، درباره توجیه اقتصادی طرح تولید بنزین از نیشکر در ایران توضیح داد: به دلیل ارزان بودن قیمت سوخت در کشور، شاید در نگاه نخست، اجرای این طرح برای دو یا سه سال آینده، اقتصادی به نظر نرسد، اما ما باید این فناوری را در اختیار داشته باشیم تا در زمان مقتضی، آن را در مقیاس صنعتی، فعال کنیم، چرا که کشورهای دارای این فناوری استراتژیک و راهبردی، مطمئنا این طرح را در اختیار ما قرار نخواهند داد. بفرمایید میوه برای افطاری:

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: سوخت زیستی
[ سه‌شنبه ۱٩ شهریور ۱۳۸٧ ] [ ٤:٢٠ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و آرزوی بهترین ها برای شما که بهترین هستین!امید آن دارم که در این روز های تابستانی که بوی پائیز می دهد خندان و شاد باشید.در چند روز اخیر در ارتفاعات البرز اولین برف سال ١٣٨٧ بارید و نوید شروع فصل جدید را اعلام نمود.بگذریم امروز می خواهم از یکی از زیستمندان معروف این آب و خاک صحبت کنم که بسیار زیبا است.گوزن زرد که معرف حضور هست:

6 راس گوزن زرد ایرانی به زیستگاه اصلی خود در جنگل های دز انتقال یافت .این گوزن ها پس از زنده گیری از مناطق حفاظت شده استان آذربایجان شرقی به دزفول منتقل شدند تا در زیستگاههای اصلی خود رها شوند.

گوزن زرد ایرانی (Dama mesopotamica) پستانداری از خانواده گوزن است. گمان می‌رفت که نسل این حیوان منقرض شده‌است تا این‌ که در دهه ۱۹۵۰ گله‌ای از آن در خوزستان کشف شد. اینک گله‌هایی از گوزن زرد ایرانی در دشت ناز مازندران در محوطه محصوری مراقبت می‌شود. در برخی از باغ وحش‌های جهان نیز نمونه‌هائی از آن وجود دارد.گوزن زرد ایرانی عموماً شبگرد است و در طول روز به استراحت می‌پردازد. در تابستان به واسطه پوشش خالخالی دارای استتار است. در زمستان پوشش او تیره تر می‌شود.گوزن زرد ایرانی نر مثل بیشتر گوزنها دارای شاخ‌های بزرگ استخوانی بوده که به طور سالیانه رشد می‌کند و می‌افتد. گوزن ماده شاخ ندارد و جثه آن نیز از گوزن کوچک‌تر است. شاخهای گوزن نر در اواخر زمستان می‌افتد و در اوایل بهار با زیاد شدن منابع تغذیه شروع به رشد مجدد می‌نماید در این فصل گوزن با ریزش مو نیز مواجه می‌گردد. شاخ گوزن نر هر سال نسبت به سال قبل کمی بلندتر و زیباتر می‌شود. گوزن نر از این شاخها علاوه بر دفاع به عنوان وسیله‌ای برای قدرت نمایی در فصل جفت‌گیری استفاده می‌نماید.

 


 

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: محیط زیست , انقراض جمعیت ها , گوزن زرد ایرانی
[ دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۸٧ ] [ ٧:٢۱ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و ارزوی سلامت برای شما!یادم می اید که در سال ۵٧ در روز ١۶ شهریور در تهران بودم.مردم شعار می دادند فردا صبح - هشت صبح- میدان ژاله.هنوز غریو هیاهو در گوش من تازه است.یاد شهرای ١٧ شهریور بخیر!

خبر امروز در خصوص فناوری ماهواره ایی است:ماهواره کوچک چند ماموریتی SMMS که با همکاری ایران ساخته شده است، روز شنبه از ایستگاه پرتاب کشور چین به فضا پرتاب شد. این پروژه حاصل همکاری کشورهای آسیایی از جمله ایران در قالب سازمان فضایی آسیا و اقیانوسیه است. متخصصان ایران 20 درصد از طراحی و ساخت ماهواره کوچک چند ماموریتی (Small Multi Mission Satellite) را بر عهده داشته‌اند.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: 17 شهریور
[ یکشنبه ۱٧ شهریور ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام.اغازین روز هفته شما به نیکی و شادکامی!خوبید؟امیدوارم که همیشه شاد باشید.این حق شما است!ان را از هر کس و هر جا طلب کنید.بلاخره ما نفهمیدیم شادی باعث طول عمر بشر است یا طول عمر باعث شدی!ولی انگار خبر جدید چیز جدیدی دارد.گوش کنید: گزارش خبرگزاری رویترز، طبق این مطالعه این افزایش خطر مرگ تا حدودی بر اثر ابتلا به بیماری قلبی عروقی و دلایل خارجی است که رایج ترین آنها ارتکاب به خودکشی می باشد.
به گفته دکتر "توشیماسا سون" و همکارانش از "دانشکده پزشکی دانشگاه توهوکو" در "سندای"، این بزرگترین تحقیقی است که تاثیر "شادمانی و احساس خوشحالی از زنده بودن" را بر خطر مرگ و میر بررسی کرده و دومین مطالعه ای است که به بررسی مرگ ناشی از دلایل خاص پرداخته است. در این مطالعه دیده شد افردی که در زندگی خود احساس شادمانی نمی کردند احتمال کمتری داشت که ازدواج کرده باشند یا کاری داشته باشند همچنین تحصیلات کمتری داشتند، شرایط سلامتی خوبی نداشتند و تنش های روانی و درد بدنی بیشتری داشتند.
همچنین در این افراد احتمال اینکه تحرک بدنی اندک و محدود شده ای داشته باشند بیشتر بود.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: روحیه
[ شنبه ۱٦ شهریور ۱۳۸٧ ] [ ۸:٢۱ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

پارک ملی دریاچه ارومیه جزو 59 ذخیره گاه بیوسفوری جهان است که نزدیک
به 30 درصد از گونه های گیاهی و 20 درصد از گونه های جانوری شناخته شده
ایران در اطراف و اکناف آن زیست می کنند.

با سلام فاجعه زیستمحیطی در مورد دریاچه ارومیه در راه است:میانگین
شوری آب این دریاچه در دراز مدت بین 120 تا 180 گرم در هر لیتر در نوسان
بوده که این میزان در زمان حاضر به بیش از 340 گرم در هر لیتر رسیده است.
بر اثر کاهش ارتفاع آب صدها هزار هکتار از بستر دریاچه ارومیه به شوره
زار تبدیل شده و حیات تنها موجود زنده این دریاچه به نام " آرتمیا" به
مخاطره افتاده است. در زمان حاضر که معمولا فصل تخم ریزی این سخت پوست باارزش دریاچه ارومیه
است لکه های بزرگ نارنجی رنگی در سواحل دریا دیده می شوند که از لاشه آرتمیا
تشکیل شده اند.
پرندگانی که برای شنا و یا تغذیه وارد آب دریاچه می شوند، دقایقی پس از
ورود به آب گرفتار بلورهای نمک شده و از پرواز و حرکت باز می مانند. این دریاچه پس از "بحرالمیت" در فلسطین اشغالی دومین دریاچه شور جهان
به لحاظ شوری و سختی آب است و در زمان حاضر میزان غلظت آب آن به بحر-
المیت نزدیک تر می شود.موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: خشکسالی , دریاچه ارومیه
[ پنجشنبه ۱٤ شهریور ۱۳۸٧ ] [ ۱:٥٠ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و تبریک اغاز ماه مبارک رمضان به دوستان سبز اندیش!امیدوارم که همه شما سالم باشید.متاسفانه گاهی در تایپ اشتباهاتی انجام می دهم که از همه شما عذر خواهی می نمایم.تا چند دقیقه دیگر دانشجوی من اقای میغی از پایان نامه خود دفاع خواهد کرد.خدا کند برق نرود!!!

خبر امروز ما از دنیای گردشگری و میراث فرهنگی است:

 

هیأت مشترک باستان‌شناسی ایران و انگلیس

مطالعات باستان‌شناسی در یک محوطه در ضلع شمالی دیوار گرگان، به شناسایی بقایای شهری از دوره‌ی ساسانی و آثاری از عصر آهن منجر شد.

 

 

سرپرست ایرانی هیأت مشترک باستان‌شناسی ایران و انگلیس در گفت‌وگو با خبرنگار بخش میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این مطلب توضیح داد: در مطالعات باستان‌شناسی یک محوطه‌ در ضلع شمالی دیوار گرگان و به فاصله‌ی دو کیلومتری از دیوار، بقایای شهری را از دوره‌ی ساسانی با حدود 50 هکتار وسعت شناسایی کردیم. حمید عمرانی اظهار داشت: با گمانه‌زنی‌های انجام‌شده و به‌دست آمدن 50 سانتی‌متر از ارتفاع دیوار و ادامه‌ی حفاری تا خاک بکر و نیز پیدا ‌کردن مواد فرهنگی شامل زغال، سفال و استخوان‌های جانوری، مشخص شد که این شهر ساسانی روی محوطه‌ای از عصر آهن قرار گرفته است. وی بیان کرد: بررسی‌های ژیوفیزیک نشان دادند که این شهر خیابان‌های دسترسی به یکدیگر، بناهای مسکونی و حصاری به دورش داشته است. هم‌چنین ارگ شهر در قسمت مرکزی قرار دارد و در اطراف آن خندقی واقع شده است. به گفته‌ی این باستان‌شناس، متأسفانه بخش زیادی از این شهر به مرور زمان به‌دلیل کشاورزی تخریب شده است. البته امید است، با انجام نمونه‌برداری که برای آزمایش کربن انجام شده است، تاریخ دقیق این شهر که انتظار می‌رود، با تاریخ مطرح‌شده منطبق باشد، تعیین شود.

 

عمرانی ادامه داد: در قلعه خرابه که فصل پیش شناسایی شد و 65 هکتار وسعت دارد، کار را ادامه می‌دهیم. در این قلعه که در ضلع جنوبی دیوار و به فاصله‌ی دو کیلومتری از آن قرار دارد و جزو قلعه‌های حمایت‌کننده برای دیوار گرگان در زمان حمله بوده است، به یک کانال باستانی رسیدیم که نشان می‌دهد، چگونه آب را از گرگان‌رود به سمت قلعه می‌رساندند.

 

او هم‌چنین با اشاره به حفاری در دشت «حلقه» برای شناسایی ساختار معماری داخلی قلعه‌ی این شهر، گفت: در این منطقه با برداشت خاک‌های سطحی به سازه‌ای آجری رسیدیم که نشان می‌دهد، بناهای مسکونی در این شهر با آجر ساخته شده‌اند. دیگر این‌که آجرهای آن از نظر ابعاد و اندازه به آجرهای اواخر دوره‌ی ساسانی و اوایل اسلامی شباهت دارند و در واقع، مشابه آجرهای دیوار گرگان نیستند. هم‌چنین کار را در لایه‌های پایین‌تر تا خاک بکر ادامه دادیم و مشخص شد که قلعه‌ی این شهر روی سایتی از عصر آهن قرار گرفته است. دشت حلقه یکی از شهرهای ساسانی است که در محدوده‌ی شهرستان مینودشت قرار دارد و با انجام گمانه‌زنی، ساختارهای معماری مربوط به اوایل اسلامی در آن شناسایی شده‌اند.

 

فصل چهارم کاوش باستان‌شناسی دیوار گرگان توسط باستان‌شناسان ایرانی و انگلیسی در استان گلستان درحال انجام است و تاکنون یک قلعه زیر آب و حدود یک کیلومتر از دیوار «تمیشه» در خلیج‌ گرگان شناسایی شده‌اند.

 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: ایران گردی , گردشگری , ماه مبارک رمضان
[ سه‌شنبه ۱٢ شهریور ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:۳٩ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و ارزوی خوبی برای شما خوبان.به مناسبت روز وبلاگ نویسی بیراه ندیدم کمی حدیث نفس بگویم.بنده مدت زیادی است که در این وادی قلم می زنم.وبلاگ نویسی علمی اگر نگویم نیست ولی خیلی کم است.بخصوص در مقوله محیط زیست و جنگلداری که خیلی کم است.در مدتیکه اقدام به وبلاگ نویسی نمودم بیشتر دلم می خواست وبلاگی داشته باشم که متفوت باشد.نمی دانم چقدر در این مقوله موفق بوده ام ولی بینندگان وبلاگ هر روز بیشتر می شوند و از چهار گوشه این کره خاکی بیننده داریم.بگذریم مدیا وبلاگ بسیار کار امد و بسیار هم شخصی است.به هر صورت این روز را ارجح می نهیم و ارزوی بهتر شدن این وبلاگ را دارا هستم.روز وبلاگ نویسی مبارک باد.

خبر امروز در مورد چسب مایع از پایه مواد گیاهی است:دکتر سهیلا سلحشور کردستانی، مدیر عامل شرکت سازنده این محصول گفت:این محصول جدید در واقع پانسمان مایع زخم است که مانند چسب زخم عمل می‌کند، ولی این چسب مایع در واقع یک پوششی مانند پوست مصنوعی بر روی زخم ایجاد می‌کند و به مرور زمان ترمیم را در زخم ایجاد می‌دهد.

وی در خصوص کاربردهای این چسب زخم مایع خاطر نشان کرد: این چسب زخم مایع دارای مصادف عمومی در افرادی که بریدگی‌های مختلفی در صورت، دست و پا دارند و مصارف خانگی در مواقع اورژانسی است. سلحشور کردستانی افزود: در مواقع اورژانسی این چسب می‌تواند به طور موقتی روی زخم را به طریقی پانسمان کند تا به محلی که درمان مناسب روی آن انجام گیرد، منتقل شود. مجری این طرح در مورد تفاوت بارز این محصول با نمونه‌های مشابه خارجی، یادآورشد: تفاوت بارز این چسب زخم مایع با یکی، دو مشابه خارجی که در دنیا وجود دارد این است که از بیومواد طبیعی دریایی و گیاهی ساخته شده است؛ بنابراین دارای سازگاری بالا و حساسیت زایی پایین با بدن است.

گفتنی است، شرکت تولید کننده این محصول تحقیقات وسیعی بر روی روش‌های نوین ترمیم زخم و بندآورده‌های خونریزی انجام داده که این آزمایشات منجر به تولید پانسمانهای بیواکتیو، پودرهای بند آورنده خون، اسپری ضد عفونی کرده حاوی مواد نانو نقره و ... و همچنین منجر به اخذ ثبت اختراع بین‌المللی از پنج کشور اروپایی شده است.

جشن خرما پزون  میناب

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: وبلاگ نویسی , خرما پزون میناب
[ دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۸٧ ] [ ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و احترام به همه دوستان خوب و علاقمندان به طبیعت.هفته گذشته مقارن بود با اعلام اسامی قبولی کارشناسی ارشد و دکتری!بسیاری از دانشجویان من توانستند که از این مرحله با سر بلندی بگذرند.به همه انها تبریک می گویم و ارزوی موفقیت برایشان می نمایم.البته انها که قبول نشده اند نیز یادشان نرود که فرصت سال دیگر را از دست ندهند.پس از اتش سوزی پارک ملی گلستان.

اخرین خبر:روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی غرب مازندران از مهار آتش سوزی منطقه "زانوس تنگه" بخش کجور نوشهر خبر داد. این آتش سوزی از ساعت 15 بعد از ظهر روز شنبه در سطح سه هزار متر مربع عرصه های جنگلی منطقه زانوس تنگه کجور اتفاق افتاد، حوالی ساعت 00/21شنبه شب مهار شد.
در مهار این آتش سوزی ، سه گروه اطفا حریق از این اداره کل و شماری از گروه های مردمی منطقه مشارکت داشتند.
علت این آتش سوزی معلوم نشده و مقدار خسارت وارده به این عرصه های جنگلی بعدا اعلام می شود.
از ابتدای سال جاری 39 فقره آتش سوزی درسطح جنگل ها ومراتع غرب مازندران روی داد که به 17 هکتار از عرصه های منابع طبیعی خسارت وارد شد. اداره کل منابع طبیعی غرب مازندران 600 هزار هکتار از عرصه های جنگلی و مرتعی را تحت پوشش دارد.

مسئله اتش سوزی در روزهای خشک اخر تابستان می رود که به یک فرایند تبدیل شود.ولی فقدان وسائل به روز امر درخور توجه مسئولین است.

 

 


 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: اتش سوزی جنگل
[ یکشنبه ۱٠ شهریور ۱۳۸٧ ] [ ۸:٤۱ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و احترام به همه دوستان!خوبید؟مسئله انرژی می رود که مشکل هزاره سوم تبدیل شود.بخصوص انرژی های نو و زیستمحیطی:

معاون اروپای وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با قائم مقام وزارت آب و هوا و انرژی دانمارک خواستار گسترش همکاری های دو کشور در زمینه انرژی های جدید شد. به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امورخارجه، "مهدی صفری" با "توماس اگبو" (Tomas Egebo) دیدار و طرفین زمینه های همکاری دو کشور در موضوع آب، هوا و انرژی را مورد بررسی قراردادند.
صفری در این دیدار با بیان سابقه همکاری های دو کشور در بخش نیروگاه های بادی، خواستار تداوم این همکاری ها در بخش های دیگر انرژی از جمله انرژی های جدید شد.
وی همچنین بر ضرورت رایزنی مقامات و متخصصان مربوطه دو کشور در بخش انرژی، آب و هوا تاکید کرد.
قائم مقام وزارت آب، هوا و انرژی دانمارک نیز ضمن استقبال از همکاری های دو کشور در بخش انرژی به برگزاری سمینار بزرگ آب و هوا در این کشور در دسامبر 2009 اشاره کرد و گفت که از طرف سازمان ملل برگزاری آن به دانمارک محول شده است. آگبو ابراز امیدواری کرد که این سمینار بتواند نظرات کشورهای بزرگ را به یکدیگر نزدیکتر کند. قائم مقام وزارت آب و هوا و انرژی دانمارک سهم نیروگاه های بادی در تولید الکتریسیته این کشور را 16 درصد ذکر کرد و ازبرنامه دولت دانمارک برای افزایش آن تا 30 درصد خبر دارد.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ شنبه ٩ شهریور ۱۳۸٧ ] [ ۱۱:٥۸ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و احترام به همه دوستان وبلاگ طبیعت زیستکره.خدمت همه عزیزان عارضم که بنده در وبلاگ طبیعت زیستکره دنبال نوشتن مطالبی هستم که در وبلاگ ها دیگر نوشته نمی شود.مثلا در مورد اتش سوزی پارک ملی گلستان دیگر وبلاگ های محیط زیستی بسیار داد سخن دادند ولی بنده لام تا کام حرفی نزدم.نه از اینکه بنده از این مطلب خوشحالم نه!بلکه احساس می کنم بنده به دنبال زوایای تاریک این دنیای پر هیاهو بروم بهتر است.شما هم که راحت حرف نمی زنید!!خوب حال برویم سر وقت دنیا:

از بی برقی ها و وبا که بگذریم خبر جدید امروز در خصوص علم شیمی زیستی است:در مقاله ای که در انتشار آن لاین تازه ترین شماره مجله نیچر ظاهر شده است، پروفسور سی.اس.رامان و همکارانش در دانشگاه تگزاس گزار دادند که قادرند آنزیم های طعم دهنده موجود در یک گیاه معمولی و فراوان به نام " آرابیدوپسیس تالیانا" را با شیوه های مهندسی ژنتیک تغییر دهند.
آرابیدوپسیس تالیانا گیاه کوچکی است که به علت کوچکی و رشد آسان، زمان کوتاه زادآوری و برخورداری از کوچکترین ژنوم (سه هزار ژن روی فقط 5جفت کروموزوم) و نداشتن دی ان آی تکراری، برای پاسخگویی به انواعی از پرسش ها در باره ی رشد و نمو گیاه ، تکامل و مسائل ژنتیکی ، هم چنین در انواعی از پژوهش ها مانند فتوسنتز ، مقاومت در برابر بیماری ها ، گل دهی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.
این آنزیم ها یعنی آلین اکسید سنتاز (AOS) و هیدروپروکسید لیاز (HPL)، به ترتیب "جاسمونیت" (عامل بوی خاص گلهای یاس) و بوی برگهای سبز (جی.ال.ویGLV) تولید می کنند. این جی ال وی ها عطر خاص میوه ها و سبزیجات را به آنها می بخشند.
جی ال وی ها و جاسمونیت هایی که از گیاه متصاعد می شود برای دفع شکارچیان آن نیز به کار گرفته می شود. باید در نظر داشت که گیاهان پای فرار از آفات مختلف را ندارند و ناگزیرند که به نحوی با آنها روبرو شوند که یکی از این روشها انتشار بو در هوا برای جذب شکارچیان آفات است.
مهندسی و اصلاح ژنتیکی بوی برگ سبز (جی ال و) بالقوه می تواند در ایجاد راهبر د های سازگار با محیط زیست جهت مبارزه با آفات به کار گرفته شود ضمن آن که می توان از این کار برای تغعییر در طعم مواد خوراکی نیز استفاده کرد.
برای مثال، بوی روغن زیتون بکر ناشی از مواد فراری است که توسط زیتون سنتز شده است . با اصلاح و ایجاد تغییر در فعالیت انزیم هایی که این مواد را تولید می کنندؤ می توان طعم روغن های تولیدی را تغییر داد.
این مطالعه، نظر قبلی دانشمندان را مبنی بر این که آنزیم های طعم دهنده فقط در گیاهان یافت می شود، رد می کند.
استاد راهنمای این تحقیق گفت : ما کشف کرده ایم که این آنزیم ها در حیوانات آبزی مانند شقایق دریایی و مرجانها نیز موجود است اما هنوز نمی دانیم آنها در این ارگانیسم ها چه می کنند. به زودی منتظر انجیر با مزه اناناس باشید!!


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: زیست فناوری
[ پنجشنبه ٧ شهریور ۱۳۸٧ ] [ ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

دوستان ماه رمضان در راه است.بهتر دیدم این مطلب را یاداوری کنم که این ماه برای مهمانی و شادی طرح شده و باید همه ما این را فراموش نکنیم.البته به یاد ناتوانان هم باشیم.افطاری های خوش بو  و خوش رنگ در ره اند...اما ایا همه توان بهره برداری از ان را دارند؟


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: ماه مبارک رمضان , فقر
[ چهارشنبه ٦ شهریور ۱۳۸٧ ] [ ٧:٤۳ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

رخ زرد ناتوانان هر روز چشم نواز همه ما در خیابانهای شهر است.باور کنید از دیدن ادامس فروشان  سمج هر بار از خودم می پرسم ایا اینها اگر شانس زندگی بهتری می داشتند چه کاره می شدند؟کاری از کسی برنمی اید ولی همه ما نیز مسئولیم!باور کنید همه ما مسئولیم.در دین ما اگر همسایه شما گرسنه بخوابد شما در دینتان دچار مشکل می شوید. تا زمانی که وضعیت خط فقر در جامعه مشخص نشود، نمی‌توان برای کاهش فاصله طبقاتی و فقرزدایی در جامعه برنامه‌ریزی کرد. امیدوارم که همه ما برای این مهم مسئولانه برخورد کنیم.این مسئله نیاز امروز و فردای همه ما است:

سلام.شاید بپرسید چرا اینقدر تلخ شروع کردم؟امروز خواستم باب بحث را بگشایم که شاید وجدان همه ما به این تلنگر نیاز دارد.محیط زیست انسانی ما دچار ضعف شده .مثلا این عکس  را ببینید!!

خانواده پنج نفره بی خانمان مدتی است در زیر پل اتوبان بعثت تقاطع ترمینال جنوب زندگی می کنند.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: محیط زیست انسانی , فقر
[ سه‌شنبه ٥ شهریور ۱۳۸٧ ] [ ٩:۳٧ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و احترام خدمت دوستان!بلاخره المپیک ٢٠٠٨ هم تمام شد.اختمامیه بسیار زیبا-مدال طلای قهرمان ساعی-فقدان ورزشکاران ایرانی در رژه پایانی-ناکارآمدی کشتی گیران ما لحضه های تلخ و شیرین المپیک بود.

 

خبر امروز در مورد تغییرات اب و هوای کره زمین است:
دو مقام فدرال روز جمعه تایید کردند که به تازگی 10 خرس قطبی که تعداد بسیار زیادی محسوب می شوند، در حال شنا در آب های آزاد شمال ساحل " آلاسکا" مشاهده شده اند.
به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، برخی از این خرس ها عازم ساحل بودند و برخی به سمت یخ های عقب نشینی کرده در دریای "چوکچی" (Chukchi) شنا می کردند. "سوزان میلر" زیست شناس مسئول طرح خرس های قطبی برای "سرویس ماهی و حیات وحش" فدرال گفت، هشت خرس از این 10 خرس قطبی که در جریان گشت منطقه ای کشف شدند در 15 مایلی (13/24 کیلومتری) ساحل قرار داشتند.
از دو خرس دیگر یکی در 35 مایلی (32/56 کیلومتری) و دیگر در 50 مایلی ( 46/80 کیلومتری ) ساحل بودند اما فاصله هر دوی آنها از نزدیک ترین یخ قطبی به 20 مایل ( 18/32 کیلومتر) نمی رسید.
میلر گفت،‌ مشاهده خرس های قطبی در آب های آزاد تا حدود سال 2004 نادر و غیر معمول بود اما دمای در حال افزایش هوا قسمت اعظم سکوی یخی را که خرس های قطبی بر روی آن زندگی و شکار می کنند، ذوب کرده است.
"دریک کمپترون" وزیر کشور آمریکا ماه مه جمعیت خرس های قطبی این کشور را عمدتا به دلیل از بین رفتن محل زندگی شان،‌ مشمول قانون "گونه های در معرض خطر انقراض" اعلام کرد.
میلر گفت، شنا کردن خرس ها غیر عادی نیست اما این موضوع بسته به شرایط آنها و مقدار زمانی را که در آب سپری می کنند می تواند مشکل ساز باشد.
وی افزود، خرس ها برای شنا کردن بیش از راه رفتن انرژی مصرف می کنند.n addition, more
میلر با اشاره به اینکه بیشتر خرس هایی که بهار امسال بر روی یخ دریاهای "بیو فورت" و "چوکچی" اسیر شده اند در وضعیت خوبی بسر می برند، گفت، علاوه بر این شماره خرس هایی که بر روی زمین مشاهده شده اند در ماه های ژوئیه و اوت نسبت به گذشته بیشتر بوده است که این موضوع می تواند نتیجه احتمالی عقب نشینی یخ دریا باشد.
زیست شناسان نگرانند که خرس ها بویژه خرس های باردار با شنا کردن در آب های بدون یخ خود را خسته کنند.
زیست شناسان روز 16 اوت در جریان دو پرواز با ارتفاع هزار 200 پا از سطح زمین موفق به مشاهده این خرس ها شدند.

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: تغییرا اب و هوای , المپیک 2008
[ دوشنبه ٤ شهریور ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]
درباره وبلاگ

باسلام ای دوستان من دکتر کامبیز طاهری آبکنار Dr.kambiz Taheri Abkenarهستم.تخصص من جنگلشناسی- است. این وبلاگ که جزو قدیمی ترین وبلاگ های محیط زیستی است برای اشنایی بیشتر در این مقوله جهانی طرح شده.لطفا در خصوص وبلاگ نظر دهید و با من در تماس باشید. پاینده ایران سر سبز
موضوعات وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
امکانات وب