طبيعت زيستكره
وبلاگ محیط زیستی و جنگلداری
نويسندگان
لینک دوستان

سلام و عرض ارادت خدمت همه دوستان.آقا دیشب از دست این بی برقی کلی کلافه شدیم.شما هم اگه از ساعت ٩ شب تا ١٢ شب برق نداشته باشید کلافه می شید.داریم کم کم اداپته می شیم مثله دایناسورها : گزارش خبرگزاری فرانسه، "تواتارا"‍ موجودی شبیه مارمولک است که زمان آغاز پیدایش آن به ماقبل تاریخ بر می گردد.
این تواتارا ی 111 ساله که "هنری" نام دارد پس از ورود به "موزه ساوث لند" در سال 1970، چاق و تنبل شده بود.
اما اکنون هنری با شریک ماده 80 ساله خود به نام "میلدرد" جفت گیری کرده و انتظار می رود که در شش ماه آینده بچه های این خزنده از یازده عدد تخم آن بیرون آیند.
"لیندسی هیزلی" مسوول این موزه به خبرگزاری فرانسه گفت،‌ هنری قبل از اینکه یک تومور سرطانی از بدنش بیرون آورده شود، تمایلی به جفت گیری نداشت.
وی دو بار دم شریک مونث قبلی خود را گاز گرفته و کنده بود اما بعد از عمل جراحی هورمون های جنسی این جانور دوباره فعال شد.
طبق اعلام این وب سایت دولتی، تواتارا ها تنها در نیوزیلند یافت می شوند و از تنها اعضای بازمانده خانواده "Order Sphenodontia" هستند.
Order Sphenodontia نماینده گونه های بسیاری هستند که در عصر دایناسورها در حدود 200 میلیون سال گذشته می زیسته اند.
جمعیت تمام این گونه ها به غیر از تواتارا کاهش یافت و نهایتا در حدود 60 میلیون سال قبل منقرض شد.
هنری با 2/1 کیلوگرم وزن و 60 سانتیمتر طول نماینده گونه خود است و اکنون با سه ماده در قفس خود زندگی می کند.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: انقراض جمعیت ها , استرالیا
[ پنجشنبه ۳۱ امرداد ۱۳۸٧ ] [ ٥:۱٠ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و روز بخیر از دوستان قدیم و جدید ویلاگ طبیعت زیستکره!خوب و خوش هستین.چطورین؟خوب و خوش باشین و خندان.گاهی باید به ریش مشکلات هم خندید.نوآوری های علمی می تواند یاری گر زیست بوم کره زمین باشد.خبر امروز ما در این خصوص است:

تترا آمیدو ماکروسایکلیک لیگند ها (TAMLs)" کتالیزورهایی سازگار با محیط زیست هستند که کاربردها فراوانی در کاهش و یا زدودن آلاینده ها دارند. دانشمندان این کاتالیزورها را نخستین نمونه "شیمی سبز" می دانند.

تری کالینز، مخترع این کاتالیزور از دانشگاه کارنگی ملون امریکا معتقد است که این کاتالیزورها این توانمندی را دارند که کاربردهای گسترده تر و موثرتری از آنچه قبلا به اثبات رسیده است، داشته باشند.
این کاتالیزورها اکسیداسیون، نخستین مشابه های بسیار موثر آنزیم های پروکسی دیاز هستند که اگر با پروکسید هیدروژن همراه شوند، می توانند الاینده های زیانبار را به موادی با سمیت کمتر تبدیل کنند.
Fe-TAMLs که از عناصر معمولی بیوشیمی ، کربن، هیدروژن، نیتروژن و اکسیژن قرار گرفته در پیرامون کانونی از جنس آهن راکتیو تشکیل می شوند درجه سمیت بسیار کمتری دارند و با غلظت های بسیار بسیار کم قابل استفاده هستند. از این گذشته ترکیب آنها، پیوندهای فوق العاده محکمی ایجاد می کند که عناصر واسطه ای که در اثنای واکنش با پروکسید هیدروژن به وجود می آیند و فوق العاده واکنش پذیر هستندنیز نمی توانند آنها را متلاشی کنند.
کالینز استاد شیمی و مدیر مرکز علوم سبز در دانشگاه کارنگی ملون است. او می گوید با شناخت دقیق مکانیک واکنش ها، می توان این کاتالیزورها را به نحوی تنظیم کرد که قدرت تاثیر آنها بازهم بیشتر شود.
تحقیقات گروه "کالینز" نشان داده است که Fe- TAMLsتوانمندی فوق العاده ای برای تهیه جایگزین هایی پاک و بی خطر برای رویه های صنعتی موجود هستند و می توانند راه هایی را برای رفع دیگر مشکلات حاد زیست محیطی که در حال حاضر راه حلی ندارند، ارایه دهند.
اثر این کاتالیزور ها در متلاشی کردن ترکیبات استروژنی، پاک کردن پساب های کارخانجات نساجی، کاهش آلاینده های سوختی، تصفیه پالپ (خمیر کاغذ) و فراورده های جانبی فرآیند تولید کاغذ و زدون نوعی آلودگی ناشی از میکروب سیاه زخم ثابت شده است.
علاقمندان برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توانند به نشانی زیر مراجعه کنند.
http://www.chem.cmu.edu/groups/Collins/index.html.
این روز در بیشتر مناطق کشورمان ایران در مزارع کشاورزان در حال برداشت محصولات هستند.با اینکه امسال سال خشکی بود ولی زحمات آنها قابل تقدیر و تشکر است.یادمان نرود که اسراف در مصرف این محصولات در تخریب محیط زیست زیستکره نکوشیم!!

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: الاینده های محیط زیست , کاتالیزور های سبز , کشاورزی
[ چهارشنبه ۳٠ امرداد ۱۳۸٧ ] [ ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و عرض ارادت به همه سبز اندیشان!اتش سوزی در جنگلهای پارک ملی بورجمی-تسمی در کشور گرجستان خبر نگران کننده امروز بود.متاسفانه این عمل توسط ارتش روسیه انجام شده است.البته دولت روسیه این مقوله را تکذیب نموده ولی این مسئله اصلا مطرح نیست که این اشتباه را کی انجام داده!مهم نتیجه عمل است که تخریب مناطبع طبیعی زیستکره است.

تصویری از اتش سوزی جنگلها:

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: اتش سوزی جنگل , جنگ در قفقاز
[ دوشنبه ٢۸ امرداد ۱۳۸٧ ] [ ۱۱:٤٢ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام.عید شما مبارک باد ای دوستان!امروز عید گرمی را طی کردیم.هوا واقعا امروز گرم بود.صدای زنجره ها یک لحظه هم ارام نمی گیرد.تاکنون چند بار در همین وبلاگ از گونه های جدید برای زیستکره صحبت نموده ایم.اینبار خبر از جنگلهای گابن در افریقا است:

به گزارش خبرگزاری رویترز آنان این پرنده کوچک را " استیفرورنیس پیرهولاموس "
(Stiphrornis pyrrholaemus) یا "سینه سرخ جنگلی پشت زیتونی" نام گذاشتند اما می گویند هنوز اطلاعات زیادی درباره آن ندارند. ایان اشمیت، یک محقق پرنده شناس در موزه ملی تاریخ طبیعی اسمیثونین گفت گروهی از موسسه اسمیثونین حین اجرای یک پروژه بررسی تنوع زیستی هنگام بازدید از جنگلهای گابن موفق به این کشف شد.
اشمیت در بیانیه ای درباره کشف این گونه جدید گفت از زمانی که نخستین پرنده را در گابن مشاهده کرد به تفاوت آن با سایر گونه ها پی برد و زمانی که چند عدد از آنها را با انواع دیگر پرندگان مشابه مقایسه کرد، مطمئن شد که به کشف گونه تازه ای نائل شده است.
ازمایشهای ژنتیکی تایید کر این پرنده که 11سانتیمتر طول و بطور متوسط 14گرم وزن دارد یک گونه استثنایی است.
گروه محققان گفتند نر های این پرنده گلو و سینه ای به رنگ نارنجی آتشین دارند، ناحیه شکم آنها زرد رنگ، پشت آنها به رنگ زیتونی است و سر آنها را پرهای سیاه رنگ پوشانده است. ماده های این پرنده نیز مشابهند اما رنگ آنها مانند نرها درخشان نیست.
اشمیت گفت یافتن این گونه های ناشناخته جزء ماموریت گروه محققان نبود " اما این پروژه قطعا بار دیگر به ما یاد اوری می کند که جهان همچنان پر از شگفتی هاست." واقعا یادمان نرود در این جهان پر از شگفتی زندگی را پیچیده تر از قبل ببینیم.

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: گونه های جدید , پرندگان , جنگلداری , جمعیت ها
[ یکشنبه ٢٧ امرداد ۱۳۸٧ ] [ ٥:٢٢ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و تبریک عید نیمه شعبان به همه دوستداران طبیعت زیستکره!خدمت شما عارضم که از روند گرمی هوا کاسته شده ولی روند ترافیک هر روز گرمتر می شود.مسئولین هم همیشه از جاده رشت به قزوین یادی نمی کنند.چر؟نمی دانم.خبری داشتیم که قرار است اولین ماهواره ایرانی هفته دیگر بوسیله یک پرتابگر ایرانی به فضا برود.بعنوان یک ایرانی این پیشرفت علمی را خدمت همه دوستداران این خاک و بوم تبریک می گویم.

خبر امروز ما در خصوص انرژی پاک خورشیدی است:

وزیر محیط زیست ژاپن، گفت: این کشور به دنبال آن است که جایگاه نخست خود را در جهان در زمینه تولید انرژی خورشیدی به دست آورد.
به گزارش روز جمعه تلویزیون سراسری ژاپن (ان.اچ.کی)، "تتسو سایتو" ، افزود: دولت درنظر دارد تا اقدامات لازم برای ترویج استفاده از فن آوریهای مربوط به انرژی خورشیدی ، تحقیقات مرتبط با این سیستمها و ایجاد بسته های جامع اقتصادی در این زمینه را تا پایان ماه جاری میلادی بکار گیرد.
به گزارش ایرنا به نقل از ان.اچ.کی، آلمان از سه سال پیش تاکنون جایگاه نخست در زمینه تولید انرژی خورشیدی را به خود اختصاص داده است.
سایتو خاطرنشان کرد: بسته جامع اقتصادی که از سوی دولت پیشنهاد می شود ، بر پایه سیاستهای این کشور در خصوص ایجاد جامعه ای کم کربن استوار است.
وزیر محیط زیست ژاپن، گفت: وی خواستار آن است که دولت و احزاب ائتلافی حاکم اقداماتی را در راستای تولید خودروهای نسل آینده از جمله خودروهای برقی در این کشور بکار گیرند.
این گزارش می افزاید: انرژی خورشیدی از جمله انرژیهای پاک در جهان محسوب می شود که گاز دی اکسید کربن را که از جمله گازهای گلخانه ای محسوب می شود، منتشر نمی کند.
با این وجود به دلیل افزایش مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه و نصب این نوع ژنراتورها ، به میزان کمی از این نوع انرژی در ژاپن استفاده می شود. 
از این به بعد قابلمه ها رو باید رو به افتاب قرار داد.البته اگه گوشت پیدا کردین!!این هم نوآوری وطنی!


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: انرژی خورشیدی , ماهواره ایرانی
[ شنبه ٢٦ امرداد ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:٠۱ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و عرض ارادت خدمت شما سبز اندیشان این کره خاکی!خدمت شما عارضم که بلاخره مراحل نهایی چاپ کتاب اینجانب تحت عنوان جنگل شناسی به انضمام لغت نامه تخصصی جنگل شناسی در حال انجام است.ناشر اعلام نموده کتاب قبل از اغاز سال تحصیلی به بازار خواهد امد.

و اما خبر جالب امروز: هفته نامه آمریکایی «نیوزویک»: «هاروارد» را فراموش کنید، یکی از بهترین موسسات دانشگاهی جهان در ایران است! در خصوص دانشگاه صنعتی شریف برای من افتخار افرین بود. باور کنید برای همه ایرانیان هم جالب است!!

خبر نه چندان جالب امروز:حفاری غیرمجاز در اطراف پاسارگاد!


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: پیشرفت های علمی ایران , کتاب جنگل شناسی , پرسپولیس
[ پنجشنبه ٢٤ امرداد ۱۳۸٧ ] [ ۳:٠۸ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام از رشت نیمه ابری و گرم.خ.ب وخوش هستین.بعلت خرابی خط تلفن منزل کمتر می توانم وبلاگ را به روز نگه دارم.الان هم از کافی نت دارم این خطوط را می نویسم.برای چند بار در همین وبلاگ در ارتباط با دستکاری در ژنوم گیاهان و جانوران و خطرات زیستمحیطی این موجودات تراریخته نوشته ام و خبر امروز از چین است.گرچه خبر های شکست ما در بیشتر رشته ورزشی که از چین می رسد مایه نگرانی این روز ها است.همین حالا رادیو می گفت که در حین شکست ورزشی کاروان ما چیزی از ارزش های ما کاسته نشده!!!!:

دانشمندان چینی در گزارش تازه‌ای اعلام کردند گاوی پرورش داده‌اند که با تغییرات ژنتیکی اعمال شده روی آن قادر است پروتئین‌های ضد سرطان برای انسان‌ها تولید کند. این گاو که می‌تواند در شیر خود آنتی بادی‌های CD20 تولید کند در روز دوم اوت در پکن بدنیا آمد و قرار است چند گوساله دیگر از این گونه ظرف ماه آینده متولد شدند. این پژوهشگران اظهار داشتند که پرورش انبوه این حیوان خاص ژنتیکی به چین امکان خواهد داد که تولید پروتیئن‌های درمانی را در سطح انبوه و فراوان انجام دهد.

لی نینگ محقق آکادمی مهندسی چین و سرپرست گروه تحقیقاتی در این باره اظهار داشت: آنتی بادی‌های تک کلونی (به معنی تولید شده از یک سلول منفرد) انسانی را می‌توان از شیر گاو تراریخته جدا کرده و سپس برای درمان سرطان لنفوم سلول‌های B، سرطان خون و برخی دیگر از بیماری‌های سیستم ایمنی بدن از آن بهره‌مند شد.

حالا بعد از این عمل چه نتیجه ایی برای سیستم ایمنی انسان رخ می دهد جوابش با کلام الکاتبین است....

عکسی از طبیعت زیستکره:


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: جانوران تراریخته , المپیک 2008
[ چهارشنبه ٢۳ امرداد ۱۳۸٧ ] [ ۸:٥٠ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام وعرض ارادت از رشت امروز بارانی و خنک!عجب بارانی در رشت و شهرهای اطراف بارید.کلی هوا خنک و مطبوع شده است.در ٢۴ ساعت گذشته علاوه بر کارتون شرک که برای ١٠٠ دمین به لطف دخترم مشاهده نموده ام تصاویر دلخراش جنگ در گرجستان را دیدم.از اینکه هنوز ادمیان با جنگ مشکلات خود را در این کره خاکی حل می کنند خجالت کشیدم.خبرنگار هم به راحتی می گفت تاکنون ٢٠٠٠ نفر کشته شده اند!!!زشتی این جنگ در کنار طبیعت سبز زیستکره دیدنی است!:

تیم ایران در المپیک٢٠٠٨ با شکست تمامی افراد ظاهر شد!

بالاخره خبر علمی ما از کشف جنجالی یک مار کوچک است:

  گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس ، بلر هجز زیست شناس تکاملی دانشگاه ایالتی پن چند روز پیش خبر از کشف کوچکترین مار جهان داد که به حدی کوچک است که بر روی سکه 25 سنتی جا می گیرد. او نام همسرش کارلا را برای این مار انتخاب کرده و آن را Leptotyphlops carlae نامیده است.
چارلز آتکینز یک فرد 43 ساله اهل باربادوس می گوید هنگام که من بچه بودم مادرم که زنی خانه دار بود این مار را به من نشان داد.
یک نویسنده در وبلاگ مطبوعات آزاد باربادوس این سوال را مطرح کرده است که آیا کسی می تواند ماری را که از خیلی وقت ها پیش برای بومیان شناخته شده کشف کند؟ این نویسنده این موجود کوچک را مار نخی نامیده است.
این نویسنده که خود را مارگارت نایت معرفی کرده است می پرسد چگونه این مرد به خود جرات داده به اینجا بیاید و نام همسر خود را بر روی یک مار بگذارد؟
گروه تحقیقاتی هجز کوچکترین مارمولک جهان را در جمهوری دومینکن و کوچکترین قورباغه را در کوبا کشف کرده اند.
هجز اولین کسی بود که مشاهدات و نتایج آزمایشی ژنتیکی بر روی این مار را در مجله "Zootaxa" منتشر کرده است. این مار در زمان بلوغ کامل کمتر از چهار 10 سانتی متر طول دارد.
هجز در گفت و گو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت واکنشهای خشمگینانه اهالی باربادین را درک می کند، اما براساس روال علمی تعیین شده ، اولین کسی که توصیف کاملی از یک گونه ارایه می کند کاشف آن تلقی می شود و نام علمی برای آن موجود انتخاب می کند.
وی افزود گونه های تازه کشف شده برای بومیان کاملا شناخته شده اند و این نام گذاری به کارهای تحقیقاتی در آزمایشگاه برای تعیین نمودار ژنتیکی اشاره دارد. در این تحقیق، دو نمونه مورد بررسی در سالهای 1889 و 1963 کشف شده اند.
وی افزود هیچ ادعای کذبی وجود ندارد.
دامون کوری رییس انجمن خزنده شناسی کاراییب اذعان کرد هجز اولین کسی است که به طور علمی به بررسی و توصیف این مار پرداخته است اما این "کشف" باعث می شود بومیان ناآگاه و بی سواد به نظر آیند.
او معتقد است این کشف این تصور را ایجاد می کند که مردم اینجا وابسته به خارجیانی هستند که بیایند و چیزهایی را که در حیاط خلوت خودمان وجود دارد، به ما نشان دهند.
کارل واتسون تاریخ دان و پرنده شناس دانشگاه وست ایندیز در باربادوس گفت اینکه حیوانات بسیار کوچک یا بسیار بزرگ مردم را شگفت زده می کند یک چیز معمول است.
واتسون افزود شاید مردم بیش از حد واکنش نشان داده باشند و این ملی گرایی است که کمی از حد خارج شده است.
هجز نیز واکنشی افراطی مردم را تایید کرد و گفت " مارها حقیقتا کاری به سیاست ندارند."


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: جنگ در قفقاز , جاندرای جدید برای زیستکره , المپیک 2008
[ یکشنبه ٢٠ امرداد ۱۳۸٧ ] [ ٩:٤٢ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام از رشت امروز گرم و مرطوب.گرمترین روز های تابستان را می گذرانیم و گویی شب ها بهتر از روز ها است!!فردا روز خبر نگار است.این روز را به خبرنگاران و وبلاگ نویسان تبریک می گویم.به نوعی من نیز جزو این کسوت محسوب می شوم.

تابستان است و فصل گردشگری!همه کسانی که به گیلان سفر می کنند نام ماسوله را تکرار می نمایند.البته در صورا مسافرت به این شهرک تاریخی مشکلات متفاوتی ازقبیل جاده و پارکینگ و هتل پیشرو خواهند داشت.زر ساخت های گردشگری در استان گیلان نیازمند توجه بیشتر مسئولین است.مرور می کنیم چند نمایی از ماسوله را از طریق عکس های اقای محمد تاجیک:


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: شهرک ماسوله , گردشگری
[ چهارشنبه ۱٦ امرداد ۱۳۸٧ ] [ ٩:٠٧ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و عرض ارادت به همه دوستداران طبیعت زیستکره!خوب و خوش هستین؟با گرمی هوا و بی برقی چطورین؟می سازین!خوبه!!

چند بار در خصوص جنگلهای آمازون در این وبلاگ مطلب نوشتم و حال خبر خوشحال کننده ایی داریم از امازون:

لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا رئیس جمهور برزیل صندوقی بین المللی را برای حفاظت از جنگل های حاره ای آمازون و کمک به مبارزه با تغییرات جوی تاسیس کرده است.

این صندوق برنامه های کمک به ساکنان ناحیه آمازون برای امرار معاش به شیوه هایی غیر از قطع درختان جنگل را تشویق خواهد کرد. کمک به حفاظت از محیط زیست آمازون و توسعه پایدار از دیگر اهداف این صندوق است. مقام ها برای جمع آوری کمک از کشورهای خارجی تلاش خواهند کرد و قصد دارند تا سال 2021 بیست و یک میلیارد دلار فراهم آورند.اما یک وزیر دولت گفت که برزیل دخالت خارجی در سیاست خود در مورد آمازون را نخواهد پذیرفت.

گروه "صلح سبز" که در زمینه محیط زیست فعالیت می کند گفت این اولین بار است که برزیل ارتباط میان گرمایش زمین و حفظ جنگل های حاره ای را پذیرفته است.

حق حاکمیت

آقای لولا طی سخنانی در مراسم راه اندازی این صندوق در ریو دژانیرو گفت برزیل از این موضوع که آمازون تا چه حد برای باقی جهان اهمیت دارد آگاه است. وی افزود: "برای چهره کشورمان بهتر است که درست عمل کنیم، تا بتوانیم در مجامع بین المللی سربلند حاضر شویم."اما رهبر برزیل همچنین پافشاری کرد که حفاظت از آمازون مسئولیت برزیل است.او گفت: "ما... خواهان احترام به حق حاکمیت خود بر ناحیه آمازون و تصمیماتی هستیم که در این منطقه گرفته می شود."روبرتو مانگابیرا آنگر، وزیر امور استراتژیک برزیل، این نکته را به زبانی صریح تر بیان کرد: "این صندوق وسیله ای برای دولت های خارجی است تا بتوانند بدون اعمال نفوذ در سیاست های ملی برزیل، به ابتکارات ما کمک کنند." "ما قصد نداریم حق حاکمیت خود را با پول معاوضه کنیم."

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: جنگلهای امازون , انقراض جمعیت ها
[ دوشنبه ۱٤ امرداد ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و ارزوی بهترین ها برای شما که بهترین هستید!خوب و خوش هستین!امروز شمارنده وبلاگ طبیعت زیستکره از ٢٠٠٠ بیننده عبور کرد.اکنون وبلاگ طبیعت زیستکره را چندین کشور بازدید می نمایند ولی بیشتر بینندگان نظر نمی دهند!!شاید هم فکر می کنند که نظر شان نمی خوانم!!!باور کنید همه نظرات را می خوانم و در بهتر شدن وبلاگ در نظر می گیرم حتی اگر با نظر خودم زیاد موافق هم نباشد.خبر امروز در مورد گذشته این کره خاکی است:

دانشمندان می گویند فسیل یک ماهی چهارپا بیش از پیش به درک فرآیند تکامل کمک کرده است.

هرچند بدن این موجود شبیه به ماهی است اما سر آن بیشتر در خشکی به کار می آید تا در محیط آب.مطالعه ای که نتیجه آن در نشریه علمی "نیچر" چاپ شده است می گوید که این موجود به نام "ونتاستیگا کورونیکا" چیزی شبیه به یک تمساح کوچک بوده است. دانشمندان می گویند که این گونه 365 میلیون ساله در نهایت به یک بن بست تکاملی برخورد. حدود صد میلیون سال پیش از آنکه دایناسورها شروع به گام زدن بر پهنه زمین کنند، ونتاستیگا در آب های کم عمق لتونی (لاتویا) امروزی یافت می شد.

به گفته پروفسور پر البرگ از دانشگاه آپسالا در سوئد که محقق اصلی این مطالعه بود، این موجود دارای سری عین تتراپاد بود، موجودی که روی خشکی زیست می کرد. با این حال بدن آن همچون ماهی اما با چهار پای بدوی بود. وی گفت: "از دور، مثل یک تمساح به نظر می رسید. اما از نزدیک، متوجه می شدید که دارای یک دم ماهی در انتهای بدن و یک پره آبشش در کنار سر است." "از نظر ساختمان، این موجود بیشتر تغییرات از آبزی به خشکزی را طی کرده بود، اما از نظر عادات شما هنوز به حیوانی می نگرید که به آب خو دارد."

کارشناسان معتقدند که ونتاستیگا منزلگاه مهمی در سفر تکاملی موجودات از آب به خشکی بود. دانشمندان زمانی تصور می کردند که نحوه تکامل این دوزیست های اولیه خطی بوده است، اما این کشف تایید می کند که این موجودات در طول مسیر تکاملی خود به شاخه های مختلف تقسیم شدند. پروفسور البرگ به کشف فسیلی به نام تیکتالیک در سال 2004 در کانادا اشاره می کند. تصور می شود این یک "حلقه گمشده" در شکاف میان ماهی و پستانداران ساکن خشکی باشد. ونتاستیگا گونه ای است که از نظر زمانی دیرتر ظاهر شده، اما نوع بدوی تر یک حیوان درحال انتقال است.

"ونتاستیگا شکاف میان تیکتالیک و قدیمی ترین پستاداران ساکن خشکی را پر می کند. کلیه این تغییرات در این موجودات پشت بند هم صورت نمی گیرد. موزائیکی با تکه های مختلف از حیواناتی است که با شتاب مختلف تکامل می یابند. ونتاستیگا برخی از مشخص های موجودات خشکی را کسب کرده بود، اما هنوز فاقد برخی مشخصه های دیگر بود."

تابستان و است و گرما!!!

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: فسیل , گذشته زمین , دیناسور ها
[ یکشنبه ۱۳ امرداد ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:٠٩ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و ارزوی روزی خوب و ارام برای همه دوستان وبلاگ طبیعت زیستکره!یکی از زیستمندان اکوسیستم های ابی جلبک ها هستند که می توانند برای مصارف متفاوت استفاده شوند.در سفر سال گذشته ام به فلیپین شاهد این بودم که مردم جلبک های را در رژیم غذایی خود می خوردند البته بنده نتوانستم حتی مقدار کمی را بخورم.چرا خودم نفهمیدم!به هر صورت خبر امروز ما در این مورد است.تا برق نرفته بریم سر اصل مطلب:

رییس موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور پرورش جلبک را یکی از راهکارهای جبران کمبود علوفه کشور در شرایط خشکسالی عنوان کرد و گفت: در همین زمینه محققان ما حدود 270 گونه جلبک را در استان‌های ساحلی جنوب کشور همچون سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر و خوزستان شناسایی کرده‌اند.

دکتر محمدحسن عصاره در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه خوشبختانه تنوع گونه‌ای جلبک‌ها در آب‌های گرم خلیج‌فارس بالاست، اظهار کرد: در سال‌های گذشته اقدامات علمی بسیاری روی جلبک‌هایی که دارای خواص مختلف صنعتی و دارویی و همچنین دارای پتانسیل رویش و رشد قابل توجه هستند، انجام گرفته است، به طوری که کشت مصنوعی جلبک‌های سبز و قهوه‌ای در برخی نقاط کشور انجام گرفته است.

وی با اشاره به اینکه کشت مصنوعی جلبک را می‌توان در مناطق ساحلی‌ای که حالت جزر و مدی دارند انجام داد، اضافه کرد: خوشخبتانه با انجام اقدامات علمی، کشت جلبک در زه‌آب‌های حاصل از استخرهای پرورش میگو نیز نتایج مثبتی را نشان داده است و می‌توان کشت این گیاه را که از مواد معدنی و مواد پروتئینی قابل توجهی نیز برخوردار است در خارج از عرصه دریا نیز انجام داد.

عصاره به تحقیقاتی که دراین زمینه طی سال‌های گذشته و سال جاری صورت گرفته است اشاره کرد و گفت: با تحقیقات صورت گرفته در سال جدید به این نتیجه رسیدیم که امکان تکثیر مصنوعی این جلبک‌ها وجود دارد و حتی در استخرهای پرورش ماهی که نیترات وجود دارد و ورود این آب‌ها به دریا به آلودگی آب دریاها منجر می‌شود، جلبک‌ها با تغذیه از این نیترات‌ها رشد مناسبی پیدا می‌کنند و در کنار تولید علوفه به محیط زیست نیز کمک می‌شود.

رییس موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور خاطرنشان کرد: در هر کتار می‌توان از کشت این جلبک‌ها بین 40 تا 80 تن علوفه تر تولید کرد که البته یک دهم از این رقم به علوفه خشک تبدیل می‌شود.

وی با بیان اینکه این جلبک‌ها که دارای ارزش غذایی بالایی هستند در برخی کشورها گاهی به صورت کنسرو و سبزی به مصرف انسانی می‌رسد، ادامه داد: تولید جلبک در شرایط خشکسالی که با کمبود علوفه مواجه هستیم، در آب‌های شور و آب دریا می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای علوفه باشد به همین دلیل کشت الگویی جلبک در سه استان سیستان و بلوچستان، بوشهر و هرمزگان در چند هکتار انجام شد تا پس از آن با آموزش و ترویج کشت این محصول به کارشناسان و جوامع محلی بتوان کمبود جیره غذایی دام‌ها را جبران و مردم را به کشت آن تشویق کرد.

راستی این روز مقارن است با اغاز المپیک چین ٢٠٠٨ :

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: جلبک , زیستکره , المپیک 2008
[ شنبه ۱٢ امرداد ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:٠٥ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلامی گرم از بعد از ظهری گرمتر از رشت.صدای زنجره های خوش خوان از پشت پنچره اتاق و کرختی خواب نیمروز مرا کمی تنبل کرده است ولی با خودم گفتم وبلاگ را به روز کنم بهتر است.خوب چطورید؟خوب و خوش و خندان باشید.یکی از کار کردهای محیط زیست گردشگری(توریست) است.به علل متفاوت که بعضی از آنها قبلا در همین وبلاگ بررسی شده این مسئله در کشور جا نیفتاده است:

افسانه احسانی در گفت‌وگو با خبرنگار بخش گردشگری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به تفاوت طبیعت‌گردی و اکوتوریسم اشاره کرد و ادامه داد: بسیاری از سفرهایی که در دامن طبیعت به نام اکوتوریسم انجام می‌شوند، سفرهای اکوتوریستی نیستند؛ این سفرها طبیعت‌گردی نامیده می‌شوند، چون عملکرد آن‌ها در تعریف اکوتوریسم نمی‌گنجد. اکوتوریسم سفری مسؤولانه به طبیعت است که حافظ محیط زیست است و به بهبود زندگی جامعه‌ی بومی کمک می‌کند. هر فعالیتی در طبیعت که در این تعریف نگنجد، اکوتوریسم محسوب نمی‌شود.

 

او به بررسی وضعیت تورهای طبیعت در کشور با توجه به فعالیت بدون مجوز برخی افراد در این حوزه با راه‌اندازی سایت‌های اینترنتی و از طریق پیام کوتاه و حتا تبلیغات مطبوعاتی در چند سال اخیر پرداخت و اظهار داشت: متأسفانه بسیار دیده شده است، بعضی افرادی که تازه به این عرصه وارد شده‌اند و تجربه و دانش کافی برای فعالیت‌های طبیعت‌گردی ندارند، فقط از طریق وب‌سایت و گاهی وبلاگ، تورهای طبیعت‌گردی خود را تبلیغ می‌کنند. این اتفاق سال گذشته برای مؤسسه‌ی ما مشکلاتی ایجاد کرد. گروهی از فارغ‌التحصیلان دوره‌ی راهنمایان طبیعت‌گردی یکی از مؤسسه‌های آموزشی، سایتی راه‌اندازی و خود را مجری تورهای طبیعت‌گردی معرفی کردند. آن‌ها نام مؤسسه‌ی ما را با اندک تغییری برای گروه خود انتخاب کردند.

 

وی بیان کرد: متأسفانه مردم ایران بیشتر به تورهای ارزان تمایل دارند و هنوز فرهنگ پرداخت هزینه به‌ازای خدمات دریافتی در جامعه نهادینه نشده است و این، یکی از معضلات گردشگری است. مسلما تورهایی که خدمات بهتری ارایه می‌دهند و مجوز دارند، مالیات می‌دهند، کارمندان و گردشگران خود را بیمه می‌کنند و هزینه‌های دیگری دارند که تورهایی را با قیمت پایین نمی‌توانند اجرا کنند، به‌ویژه این‌که تورهای طبیعت‌گردی تورهایی با مسؤولیت بالا و هزینه‌های پیش‌بینی نشده‌اند، به‌طوری که هر لحظه باید انتظار پرداخت هزینه‌هایی را که به‌دلیل حضور در طبیعت ایجاد می‌شوند، داشت. با وجود این واقعیت‌ها، تورهای با کیفیت، ولی بسیار ارزان را نمی‌توان طراحی و اجرا کرد.

 

این مدرس اکوتوریسم درباره‌ی وجود استاندارد یا ضوابط خاصی در اجرای تورهای طبیعت، گفت: هر آژانسی سیاست‌های اجرای تور و استانداردهای خود را دارد که شامل انتخاب راهنمای طبیعت‌گردی، راهنمای محلی، خانه‌های محلی و نوع تبلیغات برای جذب گردشگران است. بعضی آژانس‌ها به اهمیت استفاده از راهنمای طبیعت‌گردی دارای کارت و حرفه‌یی پی برده‌اند و با جدیت به این موضوع پای‌بند هستند. آن‌ها می‌دانند که یک راهنمای حرفه‌یی چقدر در اجرای تور موفق می‌تواند نقش داشته باشد؛ ولی مسایل و مشکلات فراوانی در این زمینه وجود دارند.

احسانی ادامه داد: بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند، راهنمای تور به‌جای آن‌که اطلاعاتی درباره‌ی منطقه و اهمیت طبیعت ارایه دهد، بتواند خوب آواز بخواند یا لطیفه بگوید! متأسفانه بسیاری از آژانس‌هایی که در زمینه‌ی تورهای داخلی فرهنگی فعالیت می‌کنند، این نگاه غلط را بین مردمی که با تور سفر می‌روند، رواج داده‌اند که این افراد پس از ثبت نام در تورهای طبیعت‌گردی گاهی این انتظارها را از راهنمای طبیعت‌گردی دارند. همه‌ی این عوامل و عوامل بسیار دیگر از جمله دستمزد پایین راهنمای طبیعت‌گردی در مقابل مسؤولیت سنگین او، دست‌به‌دست هم داده‌اند که راهنمای طبیعت‌گردی حرفه‌یی را از عرصه‌ی تورهای داخلی خارج کند و آن‌ها ترجیح دهند که در این حوزه فعالیت نکنند. بنابراین افراد کم‌تجربه‌تر و گاهی بدون گذراندن دوره‌ی آموزشی به‌عنوان راهنمای تورهای طبیعت فعال می‌شوند که این لطمه‌ای سنگین به کیفیت تورهای طبیعت‌گردی وارد می‌کند. چه روحیه عجیبی داریم که تمایل داریم راهنمای تور هم اواز بخواند!نمی دانم شاید مشکل از جای دیگری است.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: اکوتوریسم , طبیعت گردی
[ پنجشنبه ۱٠ امرداد ۱۳۸٧ ] [ ٥:٢۳ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و روز بخیر!حال و احوال خوب است.از چیز های عجیب این زمانه عرضه گل تالاب در گل فروشی های نه گیلان بلکه در پایتخت هستیم.حال خود خبر:

اداره کل محیط زیست گیلان از روز ۶ مرداد ماه ١٣٨٧ به مدت یک هفته مهلت داد که عرضه گل تالابی در گل فروشی های کشور قطع شود. وگرنه طبق قانون شکار و صید ماده ١٠ واحد متخلف را به مراجعه قضایی معرفی می کند.

تفسیر خبر:

١- چرا این گلها برای عرضه به بازار راه پیدا کرده که حال برای جمع اوری آن اقدام شود. ایا محیط زیست در جریان نبوده؟

٢- چرا گل فروشی های کشور اقدام به عرضه این گل که فروش ان ممنوع است نموده اند.

٣- چرا مردم این گل ها را می خرند.خوب شاید بگویید حتما نمی دانند.حق با شما است ولی وظیفه همه ما اگاهی دادن است.

راستی تا یادم نرفته عید مبعث را تبریک می گویم و امید وارم همه در این روز خوش و خندان باشند.راستی ماه رمضان هم نزدیک شده..

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: تالاب انزلی
[ سه‌شنبه ۸ امرداد ۱۳۸٧ ] [ ٩:۱٤ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و ارادت از رشت گرم و مرطوب.در ادبیات عامه مردم گیلان اصطلاحی وجود دارد که اشاره به روز ها و شب های گرم مرداد ماه دارد.این روزها مقارن است با رسیدن خوشه های برنج!گرما-پشه- خوردن هندوانه و شب بیداری گیلانیان ویژگی های دیگر این روزها است.البته در خوزستان نیز در همین ایام اصطلاح خرما پزون را داریم.اینها را گفتم تا بگویم این روزها هوای رشت خیلی گرم شده و شب ها بدون کولر سر نمی شود.

در مورد آلودگی های نفتی که یکی از معضلات اکوسیستم های دریایی است کمتر کار علمی شده است.این مشکلات هم در خلیج فارس و دریای عمان دیده می شود و متاسفانه هم در دریای خزر!حال خبر جالب و تازه ایی داریم در این خصوص:یک استاد مهندسی دانشگاه اوزاکای ژاپن نمونه اولیه یک بویه یا گوی شناور روباتی را طراحی کرده است که پاکسازی سریع نفت سنگین از دریا را در صورت وقوع حادثه دریایی تسهیل می کند و با این کار میزان آسیب به محیط زیست را کاهش می دهد.

به گزارش خبرگزاری کیودو از توکیو، این گوی شناور آزمایشی استوانه ای شکل به طول 7/2 متر و قطر 27 سانتی متر به طور خودکار لکه های نفتی را ردیابی می کند و اطلاعات مربوطه و موقعیت لکه نفتی را از طریق رادیو ارسال می کند.
نااومی کاتو استاد مهندسی روباتیک زیرآبی که این بویه روباتیک را با همکاری سایر کارشناسان ساخته امیدوار است کاربرد عملی آن ظرف سه سال آینده آغاز شود.
وی بر لزوم نیاز به این گونه بویه های شناور تاکید کرد و افزود توسعه میدان نفتی در ساخالین روسیه و گسترش اقتصادی چین احتمالا ترافیک نفتکش ها را در آبهای ساحلی ژاپن افزایش خواهد داد.
این بویه شناور هنگام وقوع یک حادثه در امتداد لبه یک لکه نفتی در دریا قرار داده میشود. سنجنده ای که کار آن سنجش میزان چسبندگی مایعات است، نفت سنگین را که چسبنده تر از آب دریا است، ردیابی می کند.
هنگامی که گوی شناور حس می کند که از منطقه نفت سنگین خارج شده است، بطور خودکار به عمق حدود 10 متری آب فرو می رود و چهار دوربین بسیار حساس به کاوش در منطقه پیرامونی می پردازند. این دوربین ها به دنبال سایه سیاه ناشی از نفت می گردند و بویه با کمک چهار پره در داخل لکه نفتی به روی آب بازمی گردد.
این فرایند تکرار می شود تا رد لکه نفتی گرفته شود. این بویه قادر است شبها با روشن کردن چراغهای خود به جستجوی نفت بپردازد.
این گوی شناور از سامانه موقعیت یابی جهانی جی پی اس برای تعیین موقعیت خود استفاده می کند. بویه اطلاعات در مورد سرعت جریان آب، دمای آب، جهت وزش باد و سرعت را از طریق رادیو مخابره می کند.
این گوی شناور خواهد توانست انتشار نفت سنگین را به فوریت پیش بینی کند.
در گذشته برای حل مشکل نشت نفت از کشتی ها، از کنترل زمینی و دریایی و هواپیما استفاده می شد.
اما شب ها و در شرایط نامساعد هیچ اقدامی انجام نمی شد. علاوه برآن کنترل حوادث در طول شبانه روز برای ماهواره ها دشوار است.
در حادثه ای که ژانویه سال 1997 برای نفت کش روسی " ناخودکا" در دریای ژاپن اتفاق افتاد نشت نفت دراثر موج سرمای زمستان و بادهای نیرومند فصلی به سرعت گسترش یافت و به مناطق پیش بینی نشده رانده شد.
این حادثه تاثیر جدی بر زیست بوم های پرندگان دریایی و سایر موجودات زنده و صنعت شیلات گذاشت و مناطق ساحلی 9 استان را در امتداد ساحل دریای ژاپن آلوده کرد.
درصورتی که گوی های شناور استفاده عملی پیدا کنند پیش بینی در مورد مناطقی که نشت نفت به آنجا خواهد رسید و انجام اقداماتی برای تمرکز نیروی انسانی و تجهیزات برای عملیات پاکسازی سریع امکانپذیر خواهد شد.
شیوه کار مطلوب این است که نفت کش ها به تجهیز بویه ها ملزم شوند و در صورت وقوع حادثه آنها را به دریا پرتاب کنند. یک نفت کش بزرگ در صورتی که چندین گوی شناور داشته باشد می تواند به سرعت در صورت وقوع یک حادثه واکنش نشان دهد.
کاتو قصد دارد از باتریهای خورشیدی و تولید برق از جزر و مد در این بویه استفاده کند زیرا سلولهای مورد استفاده در بویه کنونی فقط چند ساعت دوام دارند که بسیار کمتر از مدت زمان سه هفته ایست که مد نظر اوست. وی گفت باتریهای کوچکتری باید ساخته شود تا در مصرف برق صرفه جویی شود، عملکرد حرکت آن بهبود یابد و هزینه ها کمتر شود.
این محقق امکان سنجی ساخت دستگاهی برای شناسایی مواد شیمیایی و پلانکتون ها را در نظر دارد که در صورت وقوع حادثه برای تانکرهای حامل مواد شیمیایی و شیوع جلبک های سرخ یا "امواج سرخ" مورد استفاده قرار خواهند گرفت.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: زیستکره , اکوسیستم , الودگی نفتی
[ دوشنبه ٧ امرداد ۱۳۸٧ ] [ ٦:٢۱ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام وخسته نباشید از رشت گرم  و دم کرده!بعد از مدتها(یک هفته)به دانشکده سر زدم.کلی دلم برای اتاق و میزم تنگ شده بود.سکوت و مردگی از همه جا می بارد ولی خوشم که تنهام!گاهی تنهایی هم عالمی دارد.صبح برای گرفتن کوپن ارزاق رفتم اداره پست صف طویلی از مردم کلافه از گرما و بی برقی را دیدم و صبر نکرده زدم بیرون!!واقعا این ادم دوپا نه تنها دنیا را نشناخت بلکه خودشو هم نشناخت!!

باور نمی کنید؟

رولف دیتر هویر»، فیزیکدان آلمانی که قرار است از سال آینده ( 2009) ریاست سازمان اروپایی پژوهش‌های هسته‌ای به نام «سی.ای.آر.ان.» و یا «سرن» را به عهده بگیرد، گفت: ما هنوز قادر به تشریح و توضیح کیفیت 95 درصد از انرژی و ماده در کیهان و کاینات نیستیم. به گزارش سرویس بین‌الملل «تابناک»، هویر با تأکید بر این‌که فیزیکدانان در آغاز سومین هزاره هنوز نمی‌دانند که 95 درصد از جهان و کیهان از چه ساخته شده است، افزود: بشر در دهه‌های گذشته موفقیت‌های جالب و شگفت‌‌آوری در بخش فیزیک ذرات داشته و کیفیت ماده در محیط پیرامون خود را تشریح کرده‌ایم.

این متخصص فیزیک ذرات گفت: اما ماده‌ای را که ما به این گونه می‌شناسیم، صرفا 5 درصد از کیهان و گیتی را تشکیل می‌دهد و ما 95 درصد از عالم وجود و جهان هستی را نمی‌شناسیم. هویر که از سال 2005 میلادی مدیر پژوهشی شتاب‌دهنده آلمانی «دی.ای.اس.دبلیو.» در هامبورگ است، افزود: ما صرفا می‌دانیم که حدود یک چهارم جهان هستی، اصطلاحا از «ماده تاریک و تیره» تشکیل شده است که ما آن را نمی‌بینیم.این کارشناس گفت: به علاوه ما می‌دانیم که سه چهارم از کیهان و جهان هستی، اصطلاحا از «انرژی تاریک» تشکیل شده که گیتی را به حرکت در آورده است، اما هنوز مقدار اندکی از آن را درنیافته‌‌ایم. باور کنید بعد از این همه سال به سر این بازار رشت هم پی نبرده ام که چرا اینقدر جذاب است؟صدای دستفروشان ان خیلی جالبتر است...


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: زیستکره , بازار سنتی
[ یکشنبه ٦ امرداد ۱۳۸٧ ] [ ۸:٤۸ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام از رشت امروز گرم و شرجی!هوای گرم تابستان باعث شده که همه زیستمندان این کره خاکی در نیمکره شمالی به فکر شنا کردن در رودخانه ها و دریا بیفتند.البته فرق نمی کند با چه لباسی!و ایا اشنا با فن شنا یا نه!!من که چند روز پیش با شلوار و پیراهن رفتم تو اب!!

 

امروز می خواهم از شگفتی های زیبایی های ایران بگویم:بله فرهنگ رنگارنگ این ملک را می گویم.باور کنید با جدی گرفتن این اداب و سنن می توان به خیلی از مشکلات فعلی جواب داشت.لباس های محلی ایران با رعایت اعتقادات ما ایرانیان با طبیعت محل زندگی انها نیز هماهنگ است.ولی جوانان ما تا چقدر با این باور ها اشنا هستند؟بنظر می رسد باید همه ما در عمل به ایرانی بودن مان رسیدگی کنیم و با طبیعت دوست باشیم.:بشنو ساز چوپان را! 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: تابستان , لباس های محلی زیست کره , تالش , گیلان
[ شنبه ٥ امرداد ۱۳۸٧ ] [ ۱۱:٠٠ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام از رشت گرم و دم کرده!روز های مرداد ماه با گرمای بی حدی است همراه است گاهی نفس کشیدنهم سخت است.تعطیلات بدنه اموزشی و حتی پژوهشی را دچار خماری کرده است. شاید هفته بعد شرایط کمی مناسب تر شود.بی برقی هم شده قوز بالا قوز!مخصوصا اگر در طول شب ها باشد.برداشت اولین محصول برنج در روستای میله سرای ماسال در گیلان شاید خبر شهریوری نزدیک را نوید بدهد.خبر مروز ما در مورد دغدغه های تهران بزرگ است:

 فرهاد پورمحمد سخا (مدیرعامل سازمان بازیافت و تبدیل مواد شهرداری تهران) روز جمعه با بیان اینکه این طرح با همکاری کمیته محیط زیست شورای شهر تهران و کارشناسان خبره محیط زیست تدوین شده ، افزود: دراین طرح راهبردهای اجرایی و طرح های کارآمد در کاهش تولید پسماندهای تهران و استفاده بهینه از بازیافت مجدد آنها پیش بینی شده است.
وی از مهمترین رویکردهای این طرح را همپاکردن و هماهنگ شدن بسیاری از اقدامات زیست محیطی دستگاههای مسئول در فعالیت های زیست محیطی عنوان و خاطرنشان کرد: این طرح تا پایان سال 1390 اقدامات زیست محیطی تهران در مدیریت پسماند را در بر می گیرد.
این مسئول گفت: این طرح اقدامات فعلی شهرداری تهران در زمینه بازیافت و تبدیل مواد و اقدامات زیست محیطی در جنوب تهران را نیز دربر گرفته و به همین منظور شهرداری با تمام امکانات خود درحال اجرای طرح های زیست محیطی در منطقه آراد کوه جنوب شهر است.
وی ادامه داد: شهرداری هم اکنون طرح هایی چون احداث نخستین سلول بهداشتی دفن زباله را که تا پایان شهریورماه افتتاح خواهد شد، در دست اجرا دارد.
وی با بیان اینکه تهران باید به سمت کاهش تولید پسماند برود، افزود: در طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران وظایفی برای دستگاههای مختلف از جمله وزارت صنایع و معادن دیده شده تا میزان تولید پسماند کاهش یابد.
مدیرعامل سازمان بازیافت و تبدیل مواد شهرداری درمورد طرح های در دست اقدام این سازمان به اجرای طرح آنالیز فیزیکی و شیمیایی زباله تهران اشاره کرد و گفت: این طرح در زباله های تولیدی گروهی از خانوارهای تهرانی اجرا شده تا بعد از پنج سال وضعیت جدید و سرانه تولید زباله شهر تهران مشخص شود.
پورسخا افزود: طرح جمع آوری زباله های خشک خانگی که 26 درصد کل زباله های شهر تهران را تشکیل داده با بهره گیری از یکهزار خودرو ویژه هم کنون درحال اجراست.
وی با بیان اینکه هم اکنون 500 تن زباله خشک شهروندان هر روز ازسوی شهرداری تهران به طور تفکیک شده دریافت می شود گفت: درکنار طرح های فوق اجرای طرح هایی چون استحصال گاز متان کهریزک، ساماندهی جمع آوری خاک و نخاله شهر تهران، استحصال شیرابه موجود در مرکز دفن زباله کهریزک و اجرای پروژه سه هزار تنی بازیافت زباله در حال اجرا می باشد.

تابستان است و غذاهای گیلانی به راه!!!خوش باشید روزگار به کام..


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: ذباله , پسماند
[ جمعه ٤ امرداد ۱۳۸٧ ] [ ۳:٢٩ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام از رشت گرم و شرجی!انقدر هوا گرم شده که ادم دلش می خواد نیاد بیرون از منزل!ولی چه می شود کرد!برق شهر ما هم فرت فرت می رود.کجا می رود نمی دانم؟خبر امروز در مورد مواد غذایی از نوع پسماند است:

سایت خبرهای علمی "یورکا" به نقل از تازه ترین شماره نشریه "میکروبیولوژی امروز" نوشت قدرت انرژی زایی هیدروژن در مقایسه با نفت به نسبت وزن این مواد ، سه برابر بیشتر است و در واقع هیدروژن انرژی زا ترین سوخت موجود به شمار می رود. شدت یافتن مسائل و نگرانی های مربوط به انرژی باعث شد که تحقیقات جدید در زمینه استفاده از باکتری ها برای تولید هیدروژن انجام گیرد.
مطالعه دانشمندان انگلیسی نشان داده است که در این کشور هر سال حدود یک سوم مواد غذایی یعنی حدود هفت میلیون تن در سال ، دور ریخته می شود. بخش اعظم این مواد از مراکز دفن زباله سر درمی آورند که در آنجا گازهایی مانند متان تولید می کنند که این یک گاز گلخانه ای است که اثر آن در گرمایش هوا 25برابر دی اکسید کربن است.
اکنون به دنبال پیشرفت هایی در فناوری مربوط به تولید " هیدروژن زیستی" یا بیوهیدروژن، زواید مواد غذایی را می توان به این انرژی ارزشمند تبدیل کرد.
دکتر مارک ردوود از دانشگاه بیرمنگام می گوید در شرایطی خاص که در عین حال نادر نیست، میکرو ارگانیسم ها برای کسب انرژی، راهی بجز انتشار هیدروژن در محیط خود ندارند.
زمانی که اکسیژن وجود نداشته باشد، باکتری های تخمیر کننده، از کربوهیدراتها مانند قند برای تولید هیدروژن و اسید استفاده می کنند. دیگر باکتری ها مانند باکتری های ارغوانی با استفاده از نور یا فتوسنتز هیدروژن تولید می کنند تا بتوانند به کمک آنها مولکولهایی مانند اسیدها را بشکنند.
این دو واکنش با یکدیگر تناسب کامل دارند زیرا باکتری ارغوانی می تواند از اسیدهای ناشی از باکتری های تخمیر کننده استفاده کنند.
واحد "بیونانوماتریال "پروفسور لین ماکاسکی در دانشگاه بیرمنگام دو راکتور زیستی ساخته است که بهترین شرایط را برای تولید هیدروژن توسط این باکتری ها فراهم می کند.
به گفته مارک ردوود، این دو نوع باکتری باتفاق هم به مراتب بیشتر از زمانی که به تنهایی فعالیت می کنند، می توانند هیدروژن تولید کنند. وی بزرگترین چالش در این زمینه را طراحی نوعی فتوبیو راکتور دانست که ساخت آن ارزان تمام شود و بتواند از یک منطقه بزرگ، نور جذب کند. چالش بعدی، مرتبط ساختن این فر آیند با یک منبع مطمئن و قابل اتکای غذایی قندی است.
با استفاده از فناوری های پیشرفته تر می توان از زایدات محصولات کشاورزی مانند ساقه و یا پوست ذرت نیز هیدروژن زیستی تولید کرد.
در این مطالعه آمده است که تنها در انگلستان هر ساله دهها میلیون تن از این گونه زایدات تولید می شود و اگر بجای روانه کردن آنها به مراکز دفع زباله، از آنها هیدروژن زیستی تولید شود می توان ضمن مقابله با تحولات اقلیمی به امنیت انرژی نیز کمک کرد.
دانشگاه بیرمنگام باتفاق شرکت "مدرن ویست" و شرکت فناوری EKB شرکت "بیو ویست 2انرژی" را به وجود آورده اند که این فناوری تبدیل زایدات غذایی به انرژی را به گونه ای که از لحاظ اقتصادی به صرفه باشد،ایجاد خواهد کرد.
پروفسور ماکاسکی گفت در مرحله نهایی، آنزیم های هیدروژن دار شده در باکتری های موجود در زایدات را می توان برای جذب فلزات قیمتی از کاتالیزورهای استفاده شده خودروها به کاربرد و به ساخت پیل های سوختی کمک کرد که هیدروژن را به برق تبدیل می کنند.
به گفته او به این ترتیب هیچ چیز دور انداخته نمی شود و کوههای امروزی زایدات غذایی می توانند در حمل و نقل و انرژی غیرفسیلی آینده کاربرد مهمی داشته باشند.

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: مواد غذایی , انرژی فسیلی , ذباله
[ سه‌شنبه ۱ امرداد ۱۳۸٧ ] [ ۱٢:۱٧ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]
درباره وبلاگ

باسلام ای دوستان من دکتر کامبیز طاهری آبکنار Dr.kambiz Taheri Abkenarهستم.تخصص من جنگلشناسی- است. این وبلاگ که جزو قدیمی ترین وبلاگ های محیط زیستی است برای اشنایی بیشتر در این مقوله جهانی طرح شده.لطفا در خصوص وبلاگ نظر دهید و با من در تماس باشید. پاینده ایران سر سبز
موضوعات وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
امکانات وب