طبيعت زيستكره
وبلاگ محیط زیستی و جنگلداری
نويسندگان
لینک دوستان

با سلام و عرض صبح بخیر به همه دوستان.روزهای آخر بهار ١٣٨٧ را طی می کنیم.هوا کمی ابری و گرفته ولی بهاری است.خوب و خوش هستید.باور کنید اگر نظر ات شما را داشته باشم وبلاگ بهتر می شود.پس نظرات خود را ارائه کنید.مسئله گران شدن نفت این روزها خبر اول اقتصادی دنیا است.قیمت هر بشکه نفت به ١۴٠ دلار نزدیک شده!به همین دلیل سوخت های دیگر در توجه بیشتر قرار گرفته.خبر امروز از ژاپن است: شرکت ژاپنی اتومبیل جدیدی را وارد بازار می کند که موتور آن، به جای سوخت های فسیلی، گاز هیدروژن به کار خواهد برد.

شرکت خودروسازی هوندا ژاپن اعلام داشته که برای نخستین بار، تولید تجاری اتومبیلی را آغاز کرده که نیروی محرکه آن را "سلول الکتریکی هیدروژنی" تامین خواهد کرد و به این ترتیب، استفاده از آن به ایجاد گازهای آلوده ساز محیط زیست منجر نمی شود. اتومبیل جدید هوندا "اف سی اگس کلاریتی" FCX Clarity نام دارد و یک اتومبیل چهار نفره است و هنگام حرکت، تنها بخار آب در فضا پراکنده می کند. هوندا گفته است که کارآیی موتور این اتومبیل سه برابر اتومبیل های معمولی با موتور بنزین سوز است. این شرکت ژاپنی در نظر دارد در خلال سه سال آینده، دویست دستگاه کلاریتی تولید کند و نخستین تولیدات شرکت در ماه آینده وارد بازار خواهد شد.

این اتومبیل در ابتدا به صورت اجاره در اختیار متقاضیان در ایالت کالیفرنیا، آمریکا، قرار می گیرد و از اواخر سال جاری، واگذاری اجاره ای آن در ژاپن نیز آغاز می شود. هوندا انتظار دارد که در سال اول، بتواند تنها برای چند دستگاه از این اتومبیل مشتری پیدا کند اما در خلال سه سال آینده، بازار آماده استفاده از تمام دویست دستگاه تولیدی شرکت باشد. هزینه استفاده از این اتومبیل بر اساس اجاره سه ساله هر ماه ششصد دلار آمریکایی خواهد بود.یکی از مهمترین موانعی که در راه استفاده از اتومبیل های هیدروژنی وجود دارد نبود مراکز توزیع این سوخت در جهان است.با اینهمه، به گفته کارشناسان اگر زمانی این نوع خودروها با استقبال گسترده تری در جهان مواجه شود، این مانع نیز می تواند برطرف شود.

مقابله با تولید گاز گلخانه ای

تولید اتومبیل هایی که به جای سوخت فسیلی از هیدروژن استفاده کنند یکی از راه های اساسی مقابله با تولید گازهای گلخانه ای به خصوص گاز دیوکسید کربن است که از استفاده از سوخت های فسیلی ناشی می شود.

انتشار این گازها در جو زمین باعث افزایش دمای کره زمین می شود و به گفته بسیاری از پژوهشگران، تغییرات نامطلوبی را در محیط زیست در پی می آورد. پیش از این نمونه های آزمایشی متعددی از اتومبیل هایی با موتور استفاده کننده از هیدروژن طراحی و تولید شده اما تاکنون هیچکدام به مرحله تولید تجاری نرسیده بود.

به گفته کارشناسان، در اتومبیل های "هیدروژن سوز" می توان از دو نوع موتور استفاده کرد.در نوع موتور "انفجاری"، به جای مخلوط بنزین و اکسیژن، گاز هیدروژن و اکسیژن وارد سیلندرها می شود و انفجار این مخلوط، سیلندرها را به حرکت در می آورد.

در این روش، نیازی به ایجاد تغییرات عمده ای در ساخت موتور اتومبیل نیست اما چنین موتورهایی در مقایسه با موتور بنزین سوز، کارآیی به مراتب کمتری دارد. در نوع دوم، که در اتومبیل جدید هوندا به کار رفته، از ترکیب هیدروژن و اکسیژن، برق تولید می شود که موتور برقی اتومبیل را به حرکت می اندازد.

گاز هیدروژن را می توان از منابع مختلف از جمله مواد نفتی، ذغال سنگ و برخی فضولات طبیعی استخراج کرد اما استخراج هیدروژن از این منابع نیز مستلزم استفاده از سوخت های مختلف است. بزرگترین منبع طبیعی هیدروژن در سطح زمین، آب است و تجزیه آب با استفاده از برق نیز راه دیگر استخراج هیدروژن است اما بخش عمده ای از برق تولیدی در جهان حاصل فعالیت نیروگاه هایی است که سوخت های فسیلی به کار می برند. پژوهشگران می گویند که اگر بتوان از منابع تجدید شونده انرژی، مانند نور خورشید، باد یا موج دریا، برق تولید کرد و این برق را برای تجزیه آب و تولید هیدروژن به کار برد، می توان اتومبیلی ساخت که حرکت آن باعث تولید هیچ نوع گاز گلخانه ای نشود.

 
 
آلودگی محیط زیست
انتشار فهرست تازه ای از آلوده ترین شهرها
 
 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: اتومبیل , محیط زیست
[ سه‌شنبه ٢۸ خرداد ۱۳۸٧ ] [ ٩:۱۱ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و خسته نباشید.اقا خوبید؟لطفا به عاریه هم شده همه بگوییم عالی هستم!!!هی می گوییم چاقی بده ولی خودمان هم باور نمی کنیم.ولی این دفعه خبر کمی عجیبه.می گویند چاقی باعث کری می شود.باور ندارید گوش کنید(اگه دچار اختلال شنوایی نشده باشید):

می گویند استعمال دخانیات و چاقی می تواند ضعف دائمی حس شنوایی را به همراه داشته باشد. به گفته محققان هر دو عامل به خون رسانی به گوش لطمه می زند و آسیب وارد شده به حس شنوایی با طول مدت مصرف دخانیات یا میزان چاقی ارتباط مستقیم دارد. در این حال، به گزارش گروه تحقیقاتی دانشگاه آنتورپ در بلژیک آلودگی صوتی محل کار همچنان مهم ترین خطر برای شنوایی افراد است. نتیجه این تحقیق در مجله انجمن تحقیقات بیماری های گوش، حلق و بینی منتشر شده است. از سوی دیگر، نتیجه یک تحقیق دیگر نشان می دهد استعمال دخانیات در افراد میانسال باعث ضعف حافظه و فراموشی می شود.

پیش از این نیز تحقیقات بیانگر ارتباط میان سیگار و ضعف شنوایی بوده است ولی محققان دانشگاه آنتورپ با تحقیق بر چهار هزار زن و مرد ۵۳ تا ۶۷ ساله توانسته اند شواهد انکارناپذیری را در این باره عرضه کنند. از همه این افراد پیش از آغاز تحقیقات آزمایش شنوایی سنجی به عمل آمد و از آنها درباره نحوه زندگی و شرایط کارشان پرسیده شد. به گفته دکتر اریک فرانسن، از سرپرستان گروه تحقیقاتی توانایی گوش میانی افراد سیگاری و چاق در دریافت فرکانس های صوتی بالا آسیب می بیند ولی میزان آسیب دیدگی در افرادی که در محیط های پر صدا کار می کنند بیشتر است.

دکتر فرانسن در این باره گفت: "میزان ضعف شنوایی با میزان استعمال دخانیات و شاخص جرم بدن رابطه مستقیم دارد." "وضع شنوایی بعد از این که یک سال از شروع استفاده از دخانیات شروع می شود، بدتر می شود." به گفته او برخلاف خیلی دیگر از اعضا و اندام بدن، آسیب دیدگی قدرت شنوایی ترمیم پذیر نیست.

در این حال، تحقیق جداگانه ای که به وسیله محققان بریتانیایی و فرانسوی انجام شده است، نشان می دهد استعمال دخانیات ضعف حافظه و کاهش توانایی استدلال کلامی را به همراه دارد. این تحقیق در طی پنج سال بر روی ۵۰۰۰ فرد میانسال انجام شد. ضعف حافظه در افراد میانسال زمینه ساز بروز فراموشی و زوال عقل در سنین بالاتر است.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: سیگار , چاقی , شنوایی
[ دوشنبه ٢٧ خرداد ۱۳۸٧ ] [ ٩:٠٧ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام.خدمت دوستان عارضم که مشکلات این روز وقت کمتری برای به روز نگه داشتن وبلاگ برایم می گذارد.بگذریم ارزو می کنم مشکلات همه زودتر تمام شود.درختان خبر امروز را تشکیل می دهد:

متوزلا" (Methuselah) ،درخت حاصل از یک بذر دو هزار ساله، سه ساله است و قد آن حدود چهار فوت (92/121 سانتی متر) است.
"دکتر "سارا سالون" درباره این نخل خرما که والدینش احتمالا حدود دو هزار سال پیش غذای گروهی از افراد بودند، گفت، این درخت دوست داشتنی است.
این درخت کوچک درسال 2005 از یک بذر کشف شده در"ماسادا" (Masada) ، جوانه زده است.
تاریخ نگاری رادیوکربنی از اجزای دانه چسبیده به ریشه این درخت و سایر دانه های کشف شده همراه آن که جوانه نزده اند، نشان می دهد که آنها حدود دو هزار سال سن دارند .
بدین ترتیب این دانه مسن ترین بذری است که تا کنون جوانه زده و رشد کرده است.
سالون، مدیر "مرکز ملی تحقیقات پزشکی لوییس ال"، افسانه متوزلا را در نشریه روز جمعه مجله "ساینس" به روز کرد.
سالون گفت، چیزی که آنها هنوز نمی دانند این است که این درخت نر است یا ماده. نخل های خرما به لحاظ جنسیت با یکدیگر تفاوت دارند اما کارشناسان می گویند این تفاوت را نمی تواند تا قبل از شش یا هفت سالگی تشخیص داد.
وی امیدوار است تا فرصتی فراهم شود که از این درخت برای بازگرداندن نخل خرمای منقرض شده "جودین" (Judean) که زمانی نه تنها به دلیل میوه اش بلکه برای مصارف پزشکی اش جایزه گرفت، استفاده شود.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: جنگلداری , درخت , اکوسیستم
[ شنبه ٢٥ خرداد ۱۳۸٧ ] [ ٩:٠۳ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و بهترین خوبی ها برای شما خوبان.روزهایی که در آن درگیری های فراوان دارد می گذرانم.واقعا گاهی توان خود را از دست می دهم ولی امیدوارم که این روز بلاخره باید تمام شود!محیط زیست زیستکره پیچیدگی و ناشناختگی های فراوان دارد.گویی ما هنوز به اسرار این سفینه زمین نا آگاهیم.خبر امروز از نادانسته های حیات است:خبرگزاری آسوشیتدپرس از فیلادلفیا گزارش داد فرانک گالاگر 37سال به عنوان سرپرست دفتر پستی یک موزه علوم طبیعی خدمت کرد و این مدت آنقدر طولانی بود که او گاه به شوخی می گفت که باید به مجموعه این موزه بپیوندد اما این موضوع عملا تحقق یافت.
مارک سابای پرز، دانشمند عضو فرهنگستان علوم طبیعی در فیلادلفیا گونه جدیدی از گربه ماهی را "راینو دوراس گالاگری" نام گذاری کرده است.
سابای پرز که مدیریت این مجموعه را برعهده دارد که 1/3میلیون ماهی را یک جا گرد آورده است، هدف از این نامگذاری را ارج نهادن به خدمات صادقانه گالاگر توصیف کرد.گربه ماهی راینودوراس گالاگری که نام غیرعلمی آن "گربه ماهی لب کلفت اورینوکو" است ، در حوزه اورینوکو واقع در ونزوئلا و کلمبیا زنگی می کند.
معمولا گونه های جدید به نام دانشمندان برجسته، افرادی که کمکهای بلاعوض قابل توجهی اهدا کرده اند و یا همسر محققان نامگذاری می شود اما همیشه به این ترتیب نیست. اخیرا یک زیست شناس گونه جدیدی از عنکبوتیان را به نام یک موسیقیدان به نام نیل یانگ نامگذاری کرد و حشره شناسان، سوسک کپک لجن( slime mold) را "رییس جمهور جرج دبلیو بوش" نام گذاشتند.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: محیط زیست , گونه های جدید , زیستکره
[ چهارشنبه ٢٢ خرداد ۱۳۸٧ ] [ ۸:٢٥ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و عرض ارادت خدمت شما دوستان عزیز.خدمت شما عارضم که چرا کمتر نظر می دهید؟باور کنید پیشنهادات شما برای من بسیار مهم است.خبر های گرانی شاید برای ما دیگر تکراری شده باشد.ولی خبر گرانی سیگار برای همه ما طرفداران محیط زیست پاک خوشحال کننده است.البته در کشور ما نیز قوانین به طرف حفظ حقوق هموطنان غیر سیگاری پیشرفت خوبی داشته و در اجرا مشکلاتی را دارا ست:نیویورک - مالیات بر سیگار در آمریکا به طور بی سابقه ای افزایش یافته و اکنون به طور میانگین بهای هر پاکت سیگار در نیویورک حدود 10 دلار شده است. این مالیات اضافی بر سیگار از سه شنبه اجرایی شد.
تا پیش از این به طور نمونه یک پاکت سیگار مالبرو در شهر نیویورک حدود 8 دلار بود که طبق قانون جدید از این پس بر هر پاکت سیگار 4 دلار و 25 سنت مالیات اضافی تعلق می گیرد.
مقامات بهداشت این ایالت گفته اند در سطح ایالت نیویورک نیز مالیات خرید سیگار به طور میانگین دو دلار و 75 سنت افزایش یافته است. "ریچارد دینز" یکی از مسئولان بهداشت ایالت نیویورک گفت که افزایش مالیات موجب کاهش خرید سیگار توسط هزاران نوجوان و جوان خواهد شد و بسیاری اقدام به ترک آن خواهند کرد.
وی افزوده است، با این گرانی سیگار از این پس هر فرد سیگاری در نیویورک که سیگار خود را ترک کند در حقیقت سالانه می تواند بیش از 3 هزار دلار پس انداز کند.
اداره بهداشت این ایالت گفته است با بخشی از این مالیاتها، آدامس و قرص های ضد نیکوتین رایگان برای ترک سیگار در اختیار افرادی قرار می دهد که قصد ترک دارند. در عین حال رسانه های آمریکایی گفت و گوهایی با برخی سیگاریها را منتشر کرده اند که گفته اند افزایش بهای سیگار به خودی خود نمی تواند انگیزه ای برای ترک سیگار شود. ولی باز هم دلگرم کننده است.
باید در مسئله سیگار به آموزش کودکان پرداخت.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: سیگار , محیط زیست
[ دوشنبه ٢٠ خرداد ۱۳۸٧ ] [ ٩:٢٥ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و ارزوی خوبیها برای شما!چند روزی است که بعلت تعمیر منزل وبلاگ را به روز نمایم.از همه شما عذرخواهی می نمایم.امروز مقارن است با برنامه امتحانی ترم.برای همه دانشجویان ارزوی موفقیت در ازمونها را دارم.خبر امروز در مورد پرندگان است:

مسئولین باغ وحش لس آنجلس ٣ پرنده کندور را بعد معالجه به دامن طبیعت رهسپار کردند.آقای Jesse Grantham مسئول این برنامه گفته که از سال ١٩٨٠ تنها جمعیتی حدود ١٠٠ عدد از پرندگان باقی مانده است. این پرندگان در وضعیت خطرناکی بسر می برند. در مرحله تیمار ١ عدد از پرندگان در باغ وحش تلف شد. این پرنده دارای اندازه بزرگی است.طول بالهای باز آن حدود ۴ متر است و تنها از لاشه حیوانات شکار شده تغذیه می نماید.البته خطر انقراض جمعیت پرندگان تنها در آمریکا وجود ندارد.خطر انقراض در تمام کشور های کره حیات دیده می شود.به همین دلیل نباید آنها را از بین برد!آسمان آبی بدون این مخلوقات خداوند بسیار خالی است و بی روح!


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: پرنده کندور , انقراض جمعیت ها , تخریب اکوسیستم
[ یکشنبه ۱٩ خرداد ۱۳۸٧ ] [ ۸:٥٩ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و درود به همه دوستان و عزیزان!خبر خوبی برای مطالعه کنندگان وبلاگ دارم!وبلاگ طبیعت زیستکره در مسابقه نوروزی پرشین بلاگ جزو ده وبلاگ برتر انتخاب شد.این مطلب جز لطف خداوند و مساعدت شما نبوده است. و اما خبر:

گروهی از محققان در دانشگاه ایالتی میشیگان آمریکا، به سرپرستی یک دانشمند ایرانیدکتر مریم بهروز، موفق شده اند با استفاده از گیاه ذرت و آنزیم موجود در معده گاو سوخت زیستی یا گیاهی ارزان قیمت تولید کنند. این گونه جدید ذرت که از نظر ژنتیکی تغییراتی در آن ایجاد شده، تولید سوختهای زیستی را بسیار مقرون به صرفه می کند بدون اینکه به بذر گیاه آسیبی برسد.

در حال حاضر تولید سوختهای زیستی از جمله اتانول، بیشتر به وسیله دانه های گیاه انجام می شود و از برگها و ساقه گیاه استفاده نمی شود، چرا که شکستن (تجزیه) سلولز موجود در برگها و ساقه ذرت و تبدیل آن به قند و اتانول، روندی بسیار دشوار و پرهزینه است. در حال حاضر تولید سوختهای زیستی از جمله اتانول، بیشتر به وسیله دانه های گیاه انجام می شود و از برگها و ساقه گیاه استفاده نمی شود، چرا که شکستن (تجزیه) سلولز موجود در برگها و ساقه ذرت و تبدیل آن به قند و اتانول، روندی بسیار دشوار و پرهزینه است

اما کشف جدید، این امکان را فراهم می کند که از برگها و ساقه های گیاه، که پس مانده های آن محسوب می شوند، برای تولید ارزان اتانول استفاده شود و دانه های گیاه هم بدون آنکه به سوخت بدل شود مانند گذشته به عنوان مواد غذایی مصرف شود.

پژوهشگران دانشگاه ایالتی میشیگان به سرپرستی دکتر مریم بهروز (استیکلن) موفق شدند ذرتی را تولید کنند که حاوی آنزیم خاصی است. این همان آنزیمی است که به گاو امکان می دهد که برگها و ساقه های فیبری گیاه را هضم کرده و به قندهای ساده تبدیل کند.

دکتر بهروز درباره ایده اولیه این تحقیق می گوید: "کشف ها و اختراعات ما همیشه از طبیعت الهام می گیرد. در این مورد من فکر کردم که یک گاو که مثلا در آفریقا زندگی می کند و فقط علف های بیابانی و بوته های خار می خورد، چطور می تواند آنها را هضم کند و به انرژی تبدیل کند. بعد متوجه شدیم که میکروبی در داخل شکم دوم یا معده دوم گاو وجود دارد که دارای آنزیم خاصی است و علفی که می خورد به کمک آن، به انرژی تبدیل می شود."

محققان این ژن مخصوص را به ژنوم گیاه ذرت اضافه کردند. به این ترتیب قند موجود در برگ ها و ساقه گیاه ذرت بدون اضافه کردن مواد شیمیایی مصنوعی گران قیمت، به قندهای ساده تبدیل می شود و در مرحله بعد از آن اتانول گرفته می شود.

سه نسل ذرت

برای تبدیل فیبر به قند سه نوع آنزیم مختلف لازم است. ذرت جدیدی که در دانشگاه ایالتی میشیگان تولید شده دارای هر سه آنزیم لازم است که در سه مرحله به ذرت اضافه شده است:

 

  • ذرت نسل اول در سال ۲۰۰۷ با کمک آنزیمی تولید شد که در میکروب موجود در چشمه های آب گرم وجود داشت. آنزیمی که با آن می شود سلولز گیاه را به دو قسمت بزرگ (پلی ساکارید) تقسیم کرد.
  • ذرت نسل دوم با کمک ژن موجود در نوعی قارچ طبیعی بوجود آمد که قطعات بزرگ سلولز را که از مرحله اول بدست آمده بود به قندهای دو تایی (دی ساکارید) تبدیل می کند.
  • ذرت نسل جدید با کمک آنزیم موجود در معده گاو تولید می شود. آنزیمی که مولکولهای قندهای دو تایی را به قندهای ساده (مونو ساکارید) می شکند و این قندهای ساده براحتی قابل تبدیل به اتانول هستند.

 

به گفته کارشناسان این مسئله مهم است که عاملی خارجی به بخش خوراکی گیاه یعنی بذر آن اضافه نشود. اما محققان چطور توانستند کاری انجام دهند که این ژن، روی بذر گیاه اثر نگذارد و فقط بر روی برگ و ساقه گیاه اثر کند.

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: سوخت زیستی
[ یکشنبه ۱٢ خرداد ۱۳۸٧ ] [ ۸:۳٩ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و صبح بخیر و آرزوی سلامتی برای همه دوستان.چه خبر؟خوبید؟بابا کمی هم دروغ بگویید.مثلا بگویید عالیم.بهتر از این نمی شود.شوخی کردم بگذریم.خبر امروز:

به گزارش خبر گزاریAFP    از والدین و مدارس ژاپنی خواسته شده تا از کاربرد موبایل برای کودکان جلوگیری نمایند.این تصمیم در روز دوشنبه توسط هیات دولت ژاپن گرفته شده است.آقای وزیر Yasuo Fukuda همچنین اعلام نمود کاربرد موبایل همچنین بروی اخلاقیات کودکان نیز تاثیر سو دارد. ایشان اعلام نموده همه ما باید تلاش کنیم که حتی دانش آموزان دبیرستانی نیز در موقع لزوم از موبایل استفاده کنند.دولت در ماه آینده برنامه جلوگیری خود را ارائه خواهد نمود.

یکی از خطرات روز افزون کشور ما ذباله های کامپیوتری و کیت های الکتریکی و موبایل های اسقاطی است.متاسفانه این مقوله کمتر مورد توجه قرار دارد.

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: موبایل , ذباله های الکتریکی
[ سه‌شنبه ٧ خرداد ۱۳۸٧ ] [ ۸:٥٢ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و صبح بخیر!تا حدی خسته و کوفته ام.بلاخره آخر ترمه!خدا عاقبت همه را ختم به خیر کند.امروز ۶ خردا ماه و مصادف است با گزارشات دانشجویان کارشناسی ارشد.فکر می کنم روز شلوغی را آغاز کرده ام.الهی به امید تو....

خبر امروز بسیار جالب است: 

دکتر دلاور نجفی روز چهارشنبه در دهمین کنگره ژنتیک و همایش ملی ایمنی زیستی افزود تا کنون محیط بانهای یک سوم از استانهای کشور نمونه برداری ژنتیک را فرا گرفته اند. وی گفت استفاده از زیست فناوری برای حفظ تنوع زیستی و حذف آلاینده ها، به عهده سازمان محیط زیست گذاشته شده است.

معاون سازمان محیط زیست اظهار داشت: در سال جاری برنامه ریزی مطلوبی در زمینه بررسی ژنتیکی 30 گونه در حال انقراض انجام شده است. نجفی به استفاده از زیست فناوری برای کاهش آلاینده ها اشاره کرد و گفت: آلاینده های نفتی در محیطهای دریایی و سموم و کودهای شیمیایی در عرصه های خشکی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند که در هر مورد فعالیتهای پژوهشی در دست انجام است.
معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بحث زیست فناوری در سازمان محیط زیست با جدیت دنبال می شود و امیدواریم تا پایان برنامه پنجم توسعه وظایفی را که از این سازمان در زمینه اهداف بلندمدت و میان مدت زیست فناوری انتظار می رود محقق کنیم.

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: زیست فناوری , محیط زیست
[ دوشنبه ٦ خرداد ۱۳۸٧ ] [ ٧:٥٥ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام به خوشبویی بهار نارنج و چای بهاره!

خبر امروز بسیار نگران کننده بود.آتش سوزی جنگلهای یاسوج که ساعت ۵ عصر شنبه ۴ خرداد ماه ١٣٨٧ آغاز شده فعلا (ساعت ٨.١۵ صبح) ادامه دارد. متاسفانه هیچگونه نیرو های اطفا حریق در منطقه وجود ندارند!!امیدوارم که خداوند به منابع طبیعی ما رحم بکند.البته ما حتی به سلامت خود و فرزندان این آب و خاک رحمی نمیکنیم:

دکتر" سید موید علویان "روز شنبه در یک نشست خبری با بیان اینکه اکنون بیش از 10میلیون نفر در کشور بین 15تا 64سال مصرف کننده مواد دخانی از جمله سیگار هستند گفت : تعداد مردان سیگاری بیش از زنان سیگاری است . وی با بیان اینکه از این تعداد حدود سه درصد نوجوانان 13تا 15سال سیگار می کشند، اظهار داشت : حدود 8/7درصد نوجوانان 13تا 15سال نیز مستعد سیگاری شدن هستند. علویان گفت :سالانه یک میلیارد و 740میلیون تومان در کشور بر اثر استعمال دخانیات دود
می شود. وی افزود: برای جلوگیری ازا افزایش مصرف مواد دخانی و کاهش هزینه های ناشی از استعمال آن "دستوالمعل تعیین ضوابط پروانه فروش محصولات دخانی توسط وزارت بازرگانی " تدوین شده که در شش ماه آینده این دستوالعمل اجرایی می شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر 140مرکز ترک دخانیات در کشور وجود دارد، اظهار داشت : بر اثر نظرسنجی های انجام شده در طرح ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی 71درصد نوجوانان موافق اجرای این طرح و 90درصد اولیا نیز موافق فرهنگ سازی برای ممنوعیت استعمال دخانیات بودند.
علویان تصریح کرد: بر اساس این نظر سنجی 95درصد دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی نیز با ممنوعیت استعمال دخانیات موافق بودند.
علویان با اشاره به اینکه یک میلیارد و 30میلیون سیگاری در دنیا زندگی می کنند، گفت :84درصد این افراد در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند و مصرف دخانیات در این کشورها سالیانه 3/4درصد افزایش داشته است .
معاون وزیر بهداشت گفت :پنج میلیون نفر در دنیا بر اثر بیماریهای ناشی از مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند که این میزان در ایران 50هزار نفر است . معاون سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در یکسال اخیر از 172هزار و 584 مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی بازدید شده است ، گفت : از این تعداد 16هزار و 770مرکز به دلیل عرضه قلیان اخطار کتبی گرفتند و هزار و 587 مرکز نیز با توجه به هشدارهای مکرر در مورد عرضه قلیان تعطیل شدند.
علویان با بیان اینکه انحصار دخانیات در کشور دولتی است ، افزود: امسال 57میلیارد تومان از مالیات دخانیات برای تقویت زیر ساختهای مراکز بهداشت و درمان ،کنترل بیماریهای سل ، قلبی و عروقی و سرطانها هزینه می شود.
وی همچنین یاد آور شد: بر اساس آیین نامه قانون جامع کنترل دخانیات فروش دخانیات فقط در سوپرمارکتها و خواروبار فروشیها مجاز است و هیچ مرکزی در شعاع 100متری مدارس حق فروش سیگار ندارد. علویان به هفته بدون دخانیات اشاره کرد و گفت : شعار سازمان جهانی بهداشت برای روز جهانی بدون دخانیات "نوجوانی بدون دخانیات " است و در این هفته وزارت بهداشت برنامه های مختلفی را در راستای فرهنگ سازی و آشنایی مردم با مضرات دخانیات و نقش ورزش در مقابله با بیماریها دارد.
هفته بدون دخانیات از فرداد یکشنبه شروع می شود.
 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: سیگار , اتش سوزی جنگلهای یاسوج
[ یکشنبه ٥ خرداد ۱۳۸٧ ] [ ۸:۱٢ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام روز جمعه تان بخیر!تازه از پیاده روی صبحگاهی برگشته ام.تقریبا خسته ام ولی حالم خیلی خوبه!امیدوارم شما هم خوب باشید و سرحال!بگذریم مدتی است از نظرات شما خبری نیست.چرا؟اگر نظری دارید حتما به بنده بگویید.باور کنید بسیار خوشحال می شوم و استفاده خواهم کرد. خبر امروز ما ازکشور آفتاب است:

 گزارش روز پنجشنبه روزنامه یومیوری، اعضای انجمن "اندیشیدن کره زمین" که شامل دانشمندان و روزنامه نگاران ژاپنی است، در جریان دیدار با فوکودا با اشاره به این که انرژهای خورشیدی و باد در داخل ژاپن قابل دسترس هستند از دولت ژاپن خواستند که برای گسترش بهره برداری از این انرژیها تلاش بیشتری کند.
این گروه از اندیشمندان ژاپنی در این دیدار همچنین خواستار آن شدند که ژاپن با تمامی نیروی خود برای کسب فن آوریهای نوین در بخش انرژی تلاش کند. اندیشمندان ژاپنی معتقدند، کشورهای پیشرفته صنعتی باید در پیشگیری از انتشار گازهای گلخانه ای که عامل اصلی گرم شدن دمای کره زمین است، پیشگام بوده و با این کار کشورهای در حال توسعه را برای مشارکت در این زمینه تشویق کنند.
به گفته آنها، برای این که بتوان حجم انتشار گازهای گلخانه ای در جهان را تا سال 2050 میلادی به نیمی از سطح کنونی رساند، باید کشورهای در حال توسعه، به ویژه چین و هند را نیز درگیر این موضوع کرد.
این انجمن ژاپنی در راستای این موضوع از کشورهای پیشرفته خواسته است تا فن آوری دفن گاز دی اکسید کربن در زمین را به کشورهای در حال رشد انتقال دهند.

لازم به ذکر است خوشبختانه کشور ما به جهت عرض جغرافیایی قابلیت استفاده گسترده از این فن آوری ها را دارا است.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ جمعه ۳ خرداد ۱۳۸٧ ] [ ٧:٤٩ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و ارزوی خوبی برای شما عزیزان و یاران محیط زیست زیستکره!فرایند توسعه در قرن اخیر باعث انقراض و تخریب جمعیت بسیاری از زیستمندان کره زمین شده است. گویی این انسان درنده خو هرچه خواسته کرده و باعث تخریب محیط شده.گاهی از انسانهایی که اینچنین بی رحمانه به شکار محیط می روند تعجب می کنم و در انسانیت آنها شک می برم.خبر امروز در این خصوص است:

دانشمندان برای اولین بار در جهان موفق شدند یک ژن ببر منقرض شده تاسمانی را پس از پیوند به یک موش، دوباره احیا کنند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، محققان دانشگاه‌هایی در استرالیا و آمریکا این ژن را از یک نمونه ‪ ۱۰۰‬ساله یک کیسه دار سگ سان -- معروف به تیلاسین -- که در الکل نگهداری شده بود، استخراج و آن را در یک جنین موش احیا کردند. تیلاسین جانور کیسه دار تاسمانی و استرالیا است.

آندرو پاسک از دانشگاه ملبورن که ریاست این تحقیق را بر عهده داشت گفت، این اولین بار است که از دی.ان.ای یک گونه منقرض شده برای ایجاد یک واکنش کارکردی در یک موجود زنده دیگر استفاده شده است. آخرین ببر شناخته شده تاسمانی که نام آن برگرفته از اسم این جزیره استرالیایی و خطوط واقع در ناحیه پشت این حیوان است در سال ‪ ۱۹۳۶‬در باغ وحش هوبارت جان سپرد. نمونه‌هایی از برخی از بافت‌های این حیوان در الکل نگهداری شده بود و این گروه تحقیقاتی برای مطالعه خود از این نمونه‌ها استفاده کردند.

دانشمندان در بیانیه‌ای اعلام کردند، این گروه تحقیقاتی دی.ان.ای نمونه های ‪ ۱۰۰‬ساله نگهداری شده در اتانول را جدا کردند. پس از اینکه تایید شد این دی.ان.ای به راستی متعلق به یک تیلاسین است محققان این دی.ان.ای را به جنین‌های موش اضافه کردند و عملکرد آن را مورد بررسی قرار دادند.

دی.ان.ای تیالاسین احیا شد و در غضروف در حال رشد موش که بعدا به استخوان تبدیل می‌شود از خود فعالیت نشان داد. قرار است این نتایج در مجله علمی ‪PLoS ONE‬منتشر شود. ریچارد بهرینگر از دانشگاه تگزاس گفت ، این تحقیق برای بسیاری از کاربردها از جمله تهیه داروهای زیستی جدید و دستیابی به درک بهتری از زیست شناسی حیوانات منقرض شده قابل استفاده است.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۸٧ ] [ ۸:٤۱ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]
درباره وبلاگ

باسلام ای دوستان من دکتر کامبیز طاهری آبکنار Dr.kambiz Taheri Abkenarهستم.تخصص من جنگلشناسی- است. این وبلاگ که جزو قدیمی ترین وبلاگ های محیط زیستی است برای اشنایی بیشتر در این مقوله جهانی طرح شده.لطفا در خصوص وبلاگ نظر دهید و با من در تماس باشید. پاینده ایران سر سبز
موضوعات وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
امکانات وب