طبيعت زيستكره
وبلاگ محیط زیستی و جنگلداری
نويسندگان
لینک دوستان

سلام و درود به همه دوستان!خدمت شما عارضم که هوا کم کم مرطوب و شرجی می شود ولی باران دیروز خیلی با صفا بود. خبر امروز در مورد حیوانات وحشی است.شاید بتوان گفت وحشی ترین حیوان در کره زمین همین انسان دو پا است!:

بر اساس آمار و اطلاعاتی که انجمن جانورشناسی لندن گردآوری کرده است، از سال ۱۹۷۰ تا کنون بین یک چهارم تا یک سوم حیوانات وحشی جهان از میان رفته اند.

گزارش این انجمن نشان می دهد که ۲۵ درصد از جمعیت گونه های که در خشکی زندگی می کنند و ۲۸ درصد از جمعیت جانداران دریایی نابود شده است. در این گزارش که "راهنمای کره جانداران" خوانده شده، آمده است که انسانها هر سال حدود یک درصد ازجمعیت دیگر گونه های جانوری را از میان می برند و یکی از بزرگترین نمونه های انقراض نسل به شمار می آید که در شرف وقوع است. آلودگی هوا، کشت و کار، گسترش شهرها و صید و شکار بی رویه از عوامل موثر در این نابودی هستند.

دلفینهای رودخانه ای

در گزارش انجمن جانورشناسی لندن که با همکاری "صندوق جهانی حیات وحش" (WWF) تهیه شده است، با استفاده از از اطلاعات موجود در نشریات علمی و پایگاههای اینترنتی سرنوشت بیش از ۱۴۰۰ نوع ماهی، دوزیست، پرنده، پستاندار و خزنده دنبال شده است. در گزارش آمده که طی ۳۵ سال، یعنی از سال ۱۹۷۰ تا ۲۰۰۵ جمعیت این جانوران ۲۷ درصد کاهش یافته است.از آسیب پذیرترین گونه ها، حیوانات دریایی بوده اند که جمعیت آنها فقط ظرف ده سال (از ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۵) ۲۸ درصد کاهش پیدا کرده است. بزکوهی آفریقایی، شمشیرماهی و کوسه های سرچکشی از گونه هایی هستند که بشدت تحت تاثیر این روند نابودی قرار گرفته اند. نسل یک نوع دلفین هم که دلفین رودخانه یانگ تسه خوانده می شود، به احتمال زیاد کاملا از میان رفته است.

 

این گزارش پیش از برگزاری نشست "کنوانسیون تنوع زیستی" در شهر بن آلمان منتشر شده است. در سال ۲۰۰۲ کشورهای عضو این کنوانسیون وعده دادند که تا سال ۲۰۱۰ ، میزان نابودی گونه های جانوری و گیاهی را تا حد قابل توجهی کاهش دهند.اما به گفته انجمن جانورشناسی لندن، دولتهای جهان از آن هنگام تا کنون نتوانسته اند سیاستهای لازم را برای تحقق این هدف به اجرا بگذارند.

اثرات نابودی حیات وحش بر انسانها

بر اساس پیش بینی صندوق جهانی حیات وحش، انتظار می رود طی ۳۰ سال آینده، تغییرات آب و هوایی هم به تهدیدی جدی علیه گونه های حیات تبدیل شود.

کالین باتفیلد، یکی از مسوولان این نهاد می گوید: "تنوع زیستی پشتوانه سلامت کره زمین است و بر حیات ما تاثیر مستقیم دارد. از این رو، نگران کننده است که می بینیم با وجود آگاهی فزاینده از مسائل زیست محیطی، هم چنان شاهد تسریع روند نابودیها هستیم."

ناکامی در توقف این روند بر حیات انسانی هم تاثیر مستقیم خواهد داشت. به گفته جیمز لیپ، مدیر کل این صندوق، کاهش تنوع زیستی به معنای رویارویی میلیونها نفر با آینده ای است که در آن منابع غذایی در برابر آفات و بیماریها آسیب پذیر است و ذخایر آب ناکافی است.

صندوق جهانی حیات وحش از کشورهای شرکت کننده در اجلاس بن خواسته که به تعهدات خود پایبند باشند، در ایجاد و حفظ مناطقی امن برای نگهداری از جانوران وحشی به جد کوشش کنند و با تسریع اقداماتی که برای مبارزه با روند نابودی جنگلها انجام می دهند، تا سال ۲۰۲۰ این روند را متوقف سازند.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸٧ ] [ ۱٢:۳٢ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام.امروز را با دانشجویان به جنگلهای انجیل بن رفتیم!جای شما خالی!خبر امروز در مورد تنوع زیستی است:

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد تخریب گیاهان و جانوران سالانه دو تریلیون یورو (‪ ۳/۱‬تریلیون دلار) یا شش درصد تولید ناخالص ملی کشورها ، برای جهان هزینه دربردارد. به نوشته هفته نامه آلمانی اشپیگل،تحقیق اقتصاد زیست بوم‌ها و تنوع زیستی که به ریاست اتحادیه اروپا و وزارت محیط زیست آلمان انجام شده است روز دوشنبه در نهمین کنفرانس کنوانسیون سازمان ملل در زمینه تنوع زیستی در بن ارائه شد. نشریه اشپیگل در شماره روزه دوشنبه خود، چکیده‌هایی از این تحقیق را منتشر کرده است.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان همگام با اقدامات نروژ قصد دارد افزایش زیادی در بودجه آلمان برای مبارزه با قطع درختان جنگلی ایجاد کند. نروژ سالانه ‪ ۵۰۰‬میلیون دلار برای نگهداری از جنگل‌ها هزینه می‌کند،

قطع درختان جنگلی که یک عامل مهم از بین رفتن گونه‌های زیستی و انتشار جهانی کربن محسوب می‌شود موضوع اصلی کنفرانس امسال در بن است.

 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ دوشنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام از رشت آفتابی!شنبه ها ساعات تدریسی ام زیاد است پس سریع می روم سر خبر روز:

مخترع زن ایرانی شرکت‌کننده در مسابقات بین‌المللی مالزی موفق به ساخت دیتالاگر باران‌سنج شد. این دستگاه کمک می‌کند که در زمان بارندگی،اطلاعات زمان و میزان بارندگی در کامپیوترها به ثبت برسد.

وی اظهار داشت: این دستگاه ارتباط مستقیم با کامپیوتر دارد و در لحظه وقوع، باران را به ثبت می‌رساند. او تاکید کرد: مهم‌ترین قابلیت این دستگاه این است که قبل از زمان وقوع سیل هشدار می‌دهد. چمنی که در مسابقات بین‌المللی مالزی موفق به کسب مدال برنز شد، گفت: ‪ ۸‬ماه است که عضو آکادمی نخبگان ایران می‌باشد و فعالیت‌های خود را انجام می‌دهد.

وی اظهار داشت: مسئولان باید به نخبگان توجه کنند و برای رشد و پیشرفت آنان امکانات لازم را فراهم کنند.چمنی گفت: مسابقات بین‌المللی مالزی از سطح بالایی برخوردار بود و نخبگان زیادی از کشورهای مطرح جهان در آن حضور داشتند.

وی افزود: امروز باید به نخبگان اهمیت دهیم تا آنان الگوهای خوبی برای نسل‌های آینده ما باشند.

نخبگان و مبتکران ایرانی در مسابقات بین‌الملی مالزی موفق به کسب ‪۴۲‬ مدال شدند.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ شنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳۸٧ ] [ ۱:٢٦ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و اروزی خوبترین برای شما بهترین!امروز وبلاگ را از کافی نت به روز می کنم.فضا و موسیقی اینجا بسیار متفاوت است...اسیر یکی عشقت یکی مثل خودت الهی بشی خونه خراب تا بفهمی دلم کردی خراب.این ابیات از موسیقی بی سر و ته کافی نته!!
خبر امروز در مورد خرما است:رییس سازمان جهاد کشاورزی کرمان گفت: آفت زنجره خرما به چهار هزار و ‪ ۷۰۰‬هکتار از باغهای بم خسارت وارد کرد. وی افزود: شرایط اقلیمی این شهرستان یکی از دلایل مهم در ابتلای باغها به آفت زنجره است.او بیان کرد: کاهش میزان بارندگی طی سالهای گذشته در این شهرستان باعث شده که بم سال خشک و گرمی را پیش رو داشته باشد.
وی گفت: مبارزه با این آفت به صورت شیمیایی و غیرشیمیایی در حال انجام است. او از سمپاشی چهار هزار و ‪ ۳۰۰‬هکتار از باغهای بم خبر داد و افزود: بقیه باغهای این شهرستان تا پایان اردیبهشت ماه سمپاشی خواهند شد. وی هزینه سمپاشی باغهای خرما را در بم تاکنون دو میلیارد ریال ارزیابی کرد. او تاکید کرد: ‪ ۳۰‬نفر از کارشناسان کشاورزی در قالب طرح خرما به منظور اطلاع‌رسانی، نظارت و انجام آموزشهای لازم به کشاورزان در منطقه مشغول به فعالیت هستند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی کرمان گفت: تاکنون یک میلیارد و ‪ ۴۰۰‬میلیون ریال نوار زرد جهت مبارزه با آفات بعد از مرحله سمپاشی خریداری شده است. وی با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی مبارزه با آفات زنجره خرما گفت:
تاکنون شش هزار نفر در این دوره‌ها شرکت داشته‌اند و امسال هم نیز این نوع آموزشها ادامه خواهد یافت. او از اعطای تسهیلات ‪ ۱۲‬درصدی به متقاضیان جهت خرید سمپاش نیز خبر داد و افزود: تاکنون ‪ ۲۰‬دستگاه سمپاش در استان کرمان خریداری شده است.
وی با اشاره به اینکه آفت زنجره یک آفت همگانی نبوده و دولت نیز هیچ وظیفه‌ای در مقابل سمپاشی با این آفت ندارد گفت: همکاری دولت در مبارزه با این آفت تنها به دلیل ملاحظات اجتماعی است.فقط همین


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ پنجشنبه ٢٦ اردیبهشت ۱۳۸٧ ] [ ۸:٥٠ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و عرض ادب خدمت دوستان عزیز!اقا بنده این وبلاگ را تنها برای اطلاع رسانی را انداختم ولاغیر.دیروز کامندی داشتم که کمی مرا مکدر کرد!بگذریم از همه دوستان عذر خواهی می کنم و خواستار راهنمایی شما هستم.

خبر امروز از ساری است:

رییس پژوهشکده‌اکوسیستم‌های خزری گفت: آلودگی دریای خزر از شمال به سمت جنوب است.

دکتر"محمود کاظمی" که روز چهارشنبه به عنوان دبیر" همایش بین‌المللی تغییر اقلیم وگاهشناسی درختی در اکوسیستم خزری" در ساری سخن می‌گفت، افزود: آلودگی دریای خزر به دلیل حفاری‌های نفتی کشورهای آذربایجان و روسیه افزایش یافته است . وی بر صیانت کشورهای حاشیه خزر ازاین دریا تاکید کرد و ادامه داد: اکنون توجه به آلودگی دریای خزر ونیز توجه به اکوسیستم جنگلی و مرتعی حاشیه آن به عنوان مهمترین عامل زیست محیطی خزری ضروری است. کاظمی به نقش رشته کوه البرز در رویش جنگل و مرتع به عنوان اکوسیستم خزر اشاره کرد و گفت: در سه دهه اخیر به دلیل تشدید فعالیت‌های اقتصادی واجتماعی، طبیعت منطقه خسارت و آسیب‌های اکوسیستمی فراوانی را تحمل کرده است. وی درباره این همایش گفت: ‪ ۲۵۰‬مقاله به همایش بین‌المللی تغییر اقلیم و گاهشناسی درختی در اکوسیستم خزری ارسال شد که ‪ ۱۵‬مقاله آن خارجی است.

به گفته کاظمی ‪ ۸۰‬مقاله در این همایش به صورت شفاهی ارایه می‌شود و بقیه به صورت پوستر و کتاب عرضه می‌گردد.

"ابوطالب شفقت" استاندار مازندران نیز در این همایش به دخالت انسان طی چند سال اخیر که در طبیعت استان وارد شده است انتقاد کردوگفت:استفاده از مواهب طبیعی باید علمی و بر اساس برنامه کارشناسی باشد.

وی یکی از عوامل عقب ماندگی‌های استانهای شمالی را بی‌توجهی به مواهب طبیعی و دخالت ناصحیح بشر خواند و افزود: اگر مطالعات علمی از تغییر اقلیم در منطقه شمال نداشته باشیم با مشکل کار کشاورزی مواجه می‌شویم.

وی به نقش مازندران در تامین مواد غذایی کشور اشاره کرد و اظهارداشت:
امروز به دلیل مدیریت غیر علمی در بخش کاشت و داشت و برداشت محصولات کشاورزی و تامین آب ، با مشکل مواجه هستیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، " نقش و کاربردگاهشناسی درختی دراکوسیستم خزری" ، " راش شاخصی مناسب برای نمایش تغییرات اقلیم"،" تهیه نقشه‌های تغییرات اقلیمی استان مازندران " ، " مبانی فیزولوژیکی ایزوتوپ‌های پایدار در گاهشناسی درختی" ، "بررسی پتانسیل گردشگری پناهگاه حیات وحش‌دشت ناز ساری " و "مطالعه حاشیه جنگلی از نظر پوشش گیاهی" از جمله عناوین‌مقاله‌های این همایش است.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ چهارشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:۳۸ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و بهترین آرزوهای سبز.امروز را با باران بهاری و ترنم بلبلان آغاز کردم.امید ؟آن دارم که شما روز خوبی را شروع نموده باشید.یکی از بهترین و در همان حال شکننده ترین اکوسیستم های تروپیکال جنگلهایآمریکای جنوبی یا همان حوزه آمازون است.خبر امروز از این منطقه از زیستکره خاکی است:

در ماه ژانویه، دولت برزیل اعلام کرد که سرعت نابودی جنگل های آمازون در نیمه دوم سال 2007 به شدت افزایش یافته است. این درحالی بود که تنها چند ماه پیشتر مقام ها یک دوره سه ساله از افت شدید روند نابودی را جشن گرفته بودند.

آن خبر برای لوئیس لولا دا سیلوا، رئیس جمهور برزیل بود، که گفته بود تلاش های دولتش در کنترل قطع غیرمجاز درختان و معرفی مقررات بهتر در زمینه مالکیت زمین موفق بوده است، مایه سرافکندگی بود. آمارهای منتشره در ماه ژانویه همچنین سرنوشت جنگل های بارانی آمازون را مورد توجه قرار می داد و این سوال را مطرح می کرد که آیا می توان این منطقه را توسعه داد بی آنکه نابود شود یا خیر؟ پائولو بارِتو، محقق ارشد در آیمازون، یک سازمان غیردولتی، در دفتر خود در بلم، مرکز ایالت پارا در ناحیه آمازون می گوید: "نابودی جنگل به عوامل اقتصادی مرتبط است." با توجه به بها بالای مواد غذایی و کالاهای اساسی در اطراف جهان، تقاضا برای زمین ارزان در آمازون - که بهای آن یک دهم زمین در جنوب و جنوب شرقی برزیل است - به احتمال زیاد افزایش شدیدی خواهد یافت. آقای بارتو می گوید: "75 درصد نابودی جنگل ها در آمازون برای ایجاد مرتع برای دام است.""برزیل طی پنج سال گذشته به بزرگترین صادر کننده گوشت گاو بدل شده است. و تمام توسعه در زمینه پرورش دام در ناحیه آمازون بوده است." برزیل همچنین از تولیدکنندگان عمده سویا است که بخش اعظم آن در ایالت ماتو گروسو در ناحیه آمازون تولید می شود.با افزایش تقاضا برای گوشت گاو و دانه های سویا در بازارهای به سرعت درحال رشد آسیا، به خصوص در چین، بسیاری ناظران از آن بیم دارند که فشار بر این جنگل حاره ای افزایش بیشتری یابد. دولت فدرال برزیل چنان نگران افزایش تخریب جنگل بود که در فوریه دست به یک عملیات بزرگ پلیسی برای متوقف کردن آن زد. هزاران مامور پلیس به برخی از آسیب دیده ترین نواحی گسیل شدند تا از طریق بستن کارگاه های چوب بری و جریمه متخلفان، با قطع غیرمجاز درختان مبارزه کنند.

اما همزمان با افزایش اهمیت روزافزون برزیل به عنوان یک قدرت کشاورزی در سطح جهان، نوعی عملگرایی درحال ظهور است.

برخی معتقدند که شاید بهتر باشد نه فقط از طریق نظارت پلیس بلکه ایجاد مشوق های اقتصادی برای ساکنان آمازون جهت بهره برداری از محیط بدون نابودی آن، با روند تخریب مبارزه شود.

فابیو فلدمن فعال محیط زیست و نماینده سابق پارلمان در مناظره ای در ماه آوریل در "گلوبو تی وی" گفت: "ما مجبور خواهیم بود به شیوه ای تازه در مورد پایداری محیط زیست در آمازون صحبت کنیم."

"آمازون در خدمت محیط زیست جهان است و ما باید مکانیسمی بیابیم که می تواند به صنعت کشاورزی غرامت بدهد تا جنگل را نابود نکند."

در ایالت آمازوناس، که بسیار کمتر از برخی بخش های دیگر منطقه شاهد نابودی جنگل ها بوده است، مقام ها درحال راه اندازی طرحی هستند که می تواند کلید حل مشکل چگونگی آشتی دادن توسعه اقتصادی و حفظ محیط زیست باشد.

براساس این طرح، در ازای حدود 30 دلار در ماه، از خانواده ها خواسته می شود از محیط زیست و حیوانات در معرض خطر محافظت کرده و از فروختن چوب خودداری کنند. 'پایین ترین سطح در 30 سال'این طرح ابتدا در مورد خانواده های ساکن نواحی تحت حفاظت محلی اجرا می شود، اما می تواند به سایر نواحی تعمیم یابد. کشورهای دیگر منطقه آمازون در همسایگی برزیل نیز این طرح را از نزدیک دنبال می کنند تا شاهد تاثیر آن باشند. در همین حال مقام های ایالت آمازوناس درحال کار برای ایجاد بازارهایی برای فروش محصولات جنگلی بوده اند.در سایر مناطق آمازون زارعان و تولیدکنندگانی که برای مدرنیزه و کارامدتر کردن صنایع خود در پی گرفتن اعتبار از کشورهای مختلف هستند، تحت فشار نگرانی های بین المللی، محیط زیست را در پرتوی تازه می نگرند.

ارای مگی یکی از بزرگترین زارعان سویا در جهان با مزارعی در جنوب ایالت ماتو گروسو می گوید: "برزیل زمین های بلااستفاده زیادی دارد که می توان به جای قطع جنگل آنها را به کار انداخت."

"ما اینجا به زیرساخت های بهتر نیاز داریم و در آن صورت می توانیم حتی بازدهی بیشتری داشته باشیم و به بهبود ذخایر غذای جهانی که در پایین ترین سطح طی 30 سال اخیر قرار دارد کمک کنیم. درحال حاضر ما برای صادرات مجبوریم سویا را سه هزار کیلومتر از طریق بزرگراهی خراب به بنادر جنوب کشور ببریم."

اما برخی می گویند که این نوع اقدامات چاره ای برای مشکلات غالب این منطقه نیست.پائولو بارتو می گوید: "کلاهبرداری در نظام ثبت زمین یک مشکل بزرگ است. جریمه ای که برای نابودی جنگل اعمال و گرفته می شود خیلی پایین است. وزیر محیط زیست فکر می کند اثر روانی دریافت جریمه کافی است، اما همین ها هم جمع نمی شود."


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ سه‌شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳۸٧ ] [ ۸:٥٦ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]
سلام و آرزوی بهترین ها برای شما!هیچگاه از آرام راه رفتن ترسیده اید؟چرا پرسش می کنم؟می خواستم بگویم که نترسید!از راه نرفتن و ایستا بودن باید ترسید!!
خوبید؟امروز خبری برای کودکان داریم که زیبا بود.نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد وجود انبوه درختان در حاشیه خیابانها نه تنها منظره‌ای چشم نواز است، بلکه به سلامت ریه کودکان نیز کمک می‌کند. به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، دکتر جینا لوواسی و همکارانش از دانشگاه کلمبیا دریافتند کودکان چهار و پنج ساله‌ای که در سرسبزترین خیابانهای شهر نیویورک زندگی می‌کنند کمتر از کودکانی که در خیابانهای کم درخت بسر می‌برند به آسم مبتلا می‌شوند. درختان تاثیر مفیدی بر کیفیت هوا می‌گذارند و کیفیت هوای سطح خیابانها را بهبود می‌بخشند.محققان با بیان اینکه این تاثیر مستقل از فقر و آلودگی است ، کاشت درختان را راه حل ساده‌ای برای کمک به حفظ سلامت محیط زیست می‌دانند .میزان ابتلا به آسم در آمریکا از سال ‪ ۱۹۸۰‬تاکنون بسیار افزایش یافته است و بیشترین میزان شیوع این بیماری در شهرها دیده می‌شود. درختان می‌توانند با پاکسازی هوا و ترغیب کودکان به بازی در هوای آزاد به کاهش ابتلا به آسم کمک کنند.

با این حال گرده‌های این درختان می‌تواند در بروز حملات آسمی نقش داشته باشد. محققان در این مطالعه ، شمار درختان در مناطق مختلف شهر نیویورک را در سال ‪ ۱۹۹۵‬با آمار شیوع آسم و بستری در بیمارستانها در سال ‪ ۱۹۹۹‬مقایسه کردند که در آن سال نیم میلیون درخت در حاشیه خیابانهای نیویورک وجود داشت. بخشی از شهر نیویورک با ‪ ۱۶۷۵‬درخت در هر کیلومتر مربع سرسبزترین ناحیه است بطوری که در هر ‪۴‬هزار متر مربع ‪ ۷‬درخت کاشته شده است، درحالی که ناحیه دیگری با ‪ ۱۰۹‬درخت در هر کیلومتر مربع یا نیم درخت در هر ‪ ۴‬هزار متر مربع، کم درخت‌ترین ناحیه است. حتی پس از در نظر گرفتن شمار جمعیت زیر خط فقر ساکن در منطقه، نزدیکی با منابع آلودگی نظیر مسیرهای پررفت و آمد کامیونها و سایر عوامل مرتبط، افزایش تراکم درختان با کاهش شیوع آسم مرتبط شناخته شد. افزایش ‪ ۳۴۳‬درخت در هر کیلومتر مربع شیوع آسم را ‪ ۲۹‬درصد کاهش داد. بطور مثال شیوع آسم در بین کودکان ‪ ۴‬و ‪ ۵‬ساله در مناطق کم درخت ‪ ۹‬درصد و در مناطق پردرخت فقط ‪ ۶‬درصد مشاهده شد. میزان بستری بیماران آسمی در بیمارستان در مناطق سرسبز و پردرخت کمتر بود ، اما این ارتباط از نظر آماری قابل توجه نبود. این یافته‌ها نشان می دهد درختان عامل اصلی حملات آسمی نیستند. در نیویورک قرار است تا سال ‪ ۲۰۱۷‬یک میلیون درخت دیگر غرس شود.

مشروح این تحقق در شماره ماه مه مجله ‪Journal of Epidemiology and‬ ‪Community Health‬منتشر شده است.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ دوشنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳۸٧ ] [ ۸:۱٦ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام فراوان به همه دوستان سبز اندیش!خوبید؟امروز را با آفتاب شروع کردیم.سئوالی می خواهم بپرسم.شما چقدر به مشکلات کوچک اهمیت می دهید؟آیا آنها را بزرگتر می کنید؟ویا نسبت به همه انها بی توجه.فکر می کنم اگر به این مشکلات کمتر توجه کنیم زندگی راحتر بگذرد.
خبر امروز ما از یک کارگاه آموزشی است:
معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست شیوه‌های رایج کشاورزی را متناسب با فعالیت‌های زیست محیطی و محدودیت منابع آبی ندانست و خواستار بازبینی در حوزه شیوه فعالیت‌های کشاورزی شد. " فاطمه واعظ جوادی" روز شنبه در کارگاه آموزشی توانمندسازی زیست محیطی روسا و اعضای شوراهای اسلامی روستاهای شهرستان سنندج افزود: شیوه‌های رایج آبیاری، مصرف کود شیمیایی و سموم، در کنار تعلیف بی‌رویه دام از عوامل موثر در تخریب محیط زیست به عنوان موهبت خدایی است. وی با اشاره به محدودیت منابع آبی و تاکید بر ضرورت مدیریت منابع موجود افزود: در روند فعلی انتقال آب به مزارع و آبیاری مصرف آب در بخش کشاورزی واقعی نیست و فقط در حین انتقال آب ‪ ۳۰‬درصد آن به هدر می‌رود. وی گفت: بخش کشاورزی کشور در حوزه کشت، آبیاری و استفاده از کود و سموم شیمیایی به طور جدی نیازمند بازبینی و اصلاح در شیوه‌ها است تا سلامت فردی و اجتماعی در معرض تهدید قرار نگیرد.
وی با اشاره به تحولات بوجود آمده در معیارهای جهانی برای خرید تولیدات کشاورزی افزود: تولیدات کشاورزی کشور باید سمت تولید محصولات زیستی بدون استفاده از سم و کود جهت‌گیری کند تا متناسب با بازارهای جهانی باشد.
وی از تعلیف بی‌رویه دام در مراتع به عنوان عامل تخریب محیط زیست نام برد و گفت: شیوه فعلی تعلیف دام در فرآیند رشد و تکثیر علوفه اختلال ایجاد کرده و در عمل مراتع را به سمت نابودی سوق می‌دهد. وی شکار بی‌رویه و سلاح‌های غیر متعارف بکار گرفته شده را از دیگر عوامل تاثیر گذار در تخریب محیط زیست دانست و گفت: این وضعیت به طور جدی حیات وحش کشور را به مخاطره انداخته است در حالی که عواقب سوء آسیب وارده به حیات وحش به طور مستقیم به جامعه منتقل می‌شود.وی از استان کردستان به عنوان منطقه‌ای زیبا با طبیعت بکر نام برد و افزود: طبیعت بکر و حیات وحش منطقه از بزرگترین سرمایه‌های منطقه است که می‌تواند در قالب طبیعت گردی به سایر نقاط کشور و جهان معرفی شود. واعظ جوادی تشکیل تعاونی‌های زیست محیطی را از عوامل موثر در مشارکت مردم در فعالیت‌های زیست محیطی و ارتقاء سطح معیشت منطقه ذکر کرد.
ما هم به افکار ایشان ارج می نهیم و آرزوی ایرانی سربلند و سرسبز را ته قلب می نماییم.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ یکشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳۸٧ ] [ ۸:٤٢ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و ارزوی سلامت برای همه عزیزان!خشکی سال ۱۳۸۷ به همه اکوسیستم های کشور خسارت وارد نموده و این تخریب روند افزاینده نشان می دهد.خبر جدید در این زمینه در مورد اکوسیستم ابی دریاچه ارومیه است:

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: تراز آب پارک ملی دریاچه ارومیه امسال با ‪ ۴۳‬سانتی متر کاهش در مقایسه با مدت مشابه پارسال، به یکهزار و ‪ ۲۷۲‬متر و ‪ ۷۰‬سانتیمتر از سطح آبهای آزاد رسید. کیومرث کلانتری، روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ارتفاع دریاچه ارومیه از سطح آبهای آزاد در سالهای غیر بحرانی و عادی یکهزار و ‪ ۲۷۸‬متر بوده است.

وی، این وضعیت را بحرانی خواند و گفت: کاهش نزولات آسمانی عامل اصلی پایین رفتن آب دریاچه ارومیه در سال جاری است. وی اظهار کرد: با توجه به تبخیر بالا و گرم شدن زود هنگام هوا بر اساس پیش بینی‌ها، ارتفاع آب دریاچه ارومیه هر دو روز یک سانتی‌متر کاهش می‌یابد. در صورت ادامه این وضعیت بحرانی میزان ارتفاع آب پارک ملی دریاچه ارومیه از بالاترین تراز آن شش متر پایین‌تر خواهد رفت.مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، ایجاد تعادل اکولوژیک دریاچه ارومیه را بسیارمشکل و سخت خواند و گفت: تمام تلاش این سازمان برای مقابله با این بحران به کار گرفته شده و در سال جاری تلاش می‌شود که کمترین خسارت به حیات وحش و زیستگاه مزبور وارد شود.

کاهش نزولات آسمانی در آذربایجان غربی مسوولان اجرایی استان را نگران کرده به طوری که ستاد کاهش اثرات کم آبی با هدف تبیین راهکارهای مصرف بهینه آب زراعی و آشامیدنی شهرها و روستاها تشکیل شده است. مشکل کم آبی و کاهش نزولات آسمانی همچنین باعث شده که مردم دست طلب به سوی خداوند دراز کنند به طوری که فردا نماز استسقا (نماز طلب باران) در ارومیه برپا می‌شود. نماز استسقا با حضور اقشار مختلف مردم ارومیه در زمین چمن سازمان کشاورزی آذربایجان غربی در ارومیه اقامه می‌شود.

میزان پس رفت آب دریاچه ارومیه از وسعت ‪ ۵۷۰‬هزار هکتاری آن ‪ ۱۳۰‬هزار هکتار است به طوری که جزیره اسلامی بزرگترین جزیره آن با اتصال به خشکی به شبه جزیره تبدیل شده است. میزان نمک موجود در آب دریاچه ارومیه نیز به بیش از یک سوم رسیده و افزایش نمک در آب باعث شده که آرتمیا تنها موجود زنده این دریاچه با کاهش تعداد در هر لیتر مواجه شود. آرتمیا نوعی سخت پوست است که در شرایط شوری مساعد آب زندگی می‌کند و ماده غذایی ارزشمندی برای انواع پرندگان مهاجر و لارو ماهی است.دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی کشور است که مامن و پناهگاه پستاندارانی چون گوزن زرد ایرانی، قوچ و میش ارمنی و پرندگان مهاجری مانند فلامینگو، پلیکان، انواع درناست.

دریاچه ارومیه دارای ‪ ۱۰۲‬جزیره کوچک و بزرگ است که با روند خشک شدن تدریجی، حیات در آن با خطر جدی روبه‌روست. دریاچه ارومیه که به عنوان پارک ملی به ثبت جهانی رسیده و به عنوان بزرگترین تالاب کشور یکی از مناطق حفاظت شده مهم جهان می‌باشد بین دو استان آذربایجان غربی و شرقی واقع است و حوزه آبریز آن علاوه بر دو استان مزبور، کردستان را نیز شامل می‌شود. کاهش آب دریاچه در سال‌های اخیر باعث شده سواحل آن به نمک زار تبدیل شود.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ دوشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸٧ ] [ ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و درود بر همه دوستان سبز اندیش!
گرما و خشکی بی سابقه در سال جاری دمار از روزگار کشاورزان و باغداران در می آورد.البته این گرما باعث مشکلات دیگری هم خواهد شد که نوعا خود نیز مشکل آفرین خواهد بود.طغیان آفات و امراض یکی از این مسائل خواهند بود.خبر امروز در این خصوص است که جای تامل دارد:
معاون سازمان و مدیر جهاد کشاورزی سبزوار از طغیان "ملخ تاغ" به تاغزارهای بخش روداب سبزوار خبر داد . مهندس محمد حسین‌آبادی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: عملیات مبارزه و کنترل ملخ تاغ در سطح چهار هزار هکتار از تاغزارهای بخش روداب آغاز شده است. وی افزود : واحد حفظ نباتات این مدیریت و نیز اداره منابع طبیعی این شهرستان جهت مقابله با این آفت تمام امکانات خود را بسیج کردند.
این مسوول، خشکسالی و کمبود بارش باران را دلیل طغیان این آفت اعلام کرد و اظهار داشت : هزینه اجرای عملیات مبارزه حدود یک میلیارد ریال برآورد شده است. مهندس حسین آبادی گفت: منطقه رودآب سبزوار باد خیز و دارای تپه‌های ماسه‌ای روان می‌باشد که احداث هفت هزار هکتار تاغزار در منطقه علاوه بر تثبیت شن‌های روان جهت حفاظت از مناطق مسکونی و مزارع موجب سر سبزی و تلطیف هوا شده است.
وی افزود: وجود تاغزارها مانع پیشروی مناطق کویری شده و در زمستان منبع تغذیه دام‌های منطقه می‌باشد. بخش رودآب از توابع شهرستان سبزوار با حدود ‪ ۲۰‬هزار نفر جمعیت در جنوب این شهرستان واقع شده است.

یکی از گیاهان کویری که برای بیابان زدایی مناسب است درخت تاغ می باشد.
این درخت با آب و هوای خشک و زمینهای نسبتا" شور نواحی کویری بسیار سازگار بوده و در خاکهای سبک و شنی و همچنین بر روی تپه های شنی بخوبی رشد و نمو می کند. بهمین دلیل از اهمیت بسزایی در رابطه با کویر و تثبیت شنهای روان در مناطق کویری کشور برخوردار است به علاوه چوب آن از نظر سوخت و تهیه ذغال مورد توجه بوده و همچنین در صنعت نئوپان هم مورد استفاده قرار می گیرد.

درخت تاغ بدلیل حفظ رطوبت خاک موجبات رشد و نمو سایر گیاهان طبیعی را فراهم می آورد بطوری که منطقه تاغ کاری شده پس از مدتی به صورت مرتع مشجر در می آید که می تواند مورد استفاده دامها قرار گیرد.
یادمان باشد کره زمین به همه تعلق دارد و همچنین نسل آینده!


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ شنبه ٧ اردیبهشت ۱۳۸٧ ] [ ٩:٠۳ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلامی چوی بوی خوش آشنایی
امروز ۵ اردیبهشت جلالی توفیق با من یار بود تا به همراه دانشجویان برای بازدید از جنگلهای اسالم رفته بودم.البته میزان خشکی جنگلهای راش اسالم بی نظیر بود.خشکی هوا باعث شده که درختان کمی غیر شاداب به نظر برسند.هوا هم خیلی گرم شده بود ........

یک موسسه دولتی آمریکا اعلام کرد که باوجود مساعی انجام شده برای کنترل گازهای گلخانه ای، تجمع اینگونه گازها در سالهای اخیر در دنیا سرعت یافته است. به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، آزمایشگاه تحقیقات زمین اداره ملی اقیانوس و آتمسفر آمریکا تاکید کرد که میزان دی اکسید کربن (‪ (CO2‬موجود در آتمسفر زمین در سال ‪ ۲۰۰۷‬نسبت به سال ‪ ۲۰۰۶‬حدود ‪ ۰/۶‬درصد یا ‪۱۹‬ میلیارد تن افزایش داشته است. این موسسه تاکید کرد که براین اساس، افزایش دی اکسید کربن در سال ‪ ۲۰۰۷‬به میزان ‪ ۲/۴‬واحد در میلیون یا ‪ ۲/۴‬میلیگرم در هر لیتر از هوا بوده است.این گزارش حاکی است که از سال ‪ ۲۰۰۰‬تاکنون افزایش سالانه دی اکسید کربن دو واحد در میلیون بوده است در حالی که این افزایش در دهه ‪ ۸۰‬حدود ‪ ۱/۵‬واحد در میلیون و در دهه ‪ ۶۰‬کم تر از یک واحد در میلیون بود.

بر اساس این گزارش، تجمع جهانی دی اکسید کربن در زمان حاضر حدود ‪ ۳۸۵‬واحد در میلیون است در حالی که این تجمع در دوران پیش از صنعتی شدن و تا سال ‪ ۱۸۵۰‬حدود ‪ ۲۸۵‬واحد در میلیون بود. مصرف زغال، نفت و گاز طبیعی عامل اصلی افزایش انتشار دی اکسید کربن در هوا شناخته شده است. موسسه یادشده تاکید کرد که اقیانوسها، گیاهان و زمین حدود نیمی از دی اکسید کربن موجود را جذب می‌کنند اما نیمی دیگر از آن قرنها و چه بسا بیشتر در آتمسفر زمین باقی می‌مانند.

موسسه گروه کارشناسان بین‌المللی آب و هو به تازگی اعلام کرد که حدود ‪۲۰‬ درصد از دی اکسید کربن ناشی از سوخت بنزین‌ها در سال ‪ ، ۲۰۰۷‬احتمالا هزاران سال در آتمسفر باقی خواهد ماند.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ پنجشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸٧ ] [ ۸:٢٠ ‎ب.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]
درباره وبلاگ

باسلام ای دوستان من دکتر کامبیز طاهری آبکنار Dr.kambiz Taheri Abkenarهستم.تخصص من جنگلشناسی- است. این وبلاگ که جزو قدیمی ترین وبلاگ های محیط زیستی است برای اشنایی بیشتر در این مقوله جهانی طرح شده.لطفا در خصوص وبلاگ نظر دهید و با من در تماس باشید. پاینده ایران سر سبز
موضوعات وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
امکانات وب