طبيعت زيستكره
وبلاگ محیط زیستی و جنگلداری
نويسندگان
لینک دوستان

سلام از رشت امروز آفتابی!مثل اینکه امسال بهار از باراندگی خبری نیست!امروز خبر آلوده شدن رودخانه زاینده رود را شنیدم.از اینکه یکی از بزرگترین رودخانه های کشورمان آلوده به تولیدات نفتی شده بسیار نگران شدم.امیدوارم که این مسئله آسیب چندانی به محیط زیست انسانی و طبیعی منطقه نزند.به هر صورت خبر امروز در مورد سوخت های زیستی است:
بنزین و گازوییل فروخته شده در سراسر بریتانیا از روز سه شنبه با ترکیب دارای حداقل دو و نیم درصد مواد تشکیل‌دهنده سوخت زیستی عرضه شد.
قرار است این مقدار تا سال ‪ ۲۰۱۰‬میلادی به ‪ ۵‬درصد افزایش یابد تا از این راه به کاهش تولید گازهای مخرب محیط زیست کمک شود.با این وجود، برخی دانشمندان و سازمان‌های هوادار حفاظت از محیط زیست معتقدند که سوختهای زیستی به علت اینکه منشاء گیاهی نظیر نیشکر و ذرت دارند، منجر به کاهش این محصولات دارای ارزش غذایی می‌شوند.
ژانویه گذشته ، کمیسیون بازرسی زیست محیطی مجلس عوام از دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا که هدف ‪ ۱۰‬درصد سوخت زیستی تا سال ‪ ۲۰۲۰‬را دنبال می کنند، خواست به علت تاثیر مخرب این کار بر محیط زیست ، اجرای آن را متوقف کنند. همچنین گروه خیریه آکسفام روز گذشته در اعتراض به بکارگیری سوخت زیستی در بریتانیا با نهاد مدنی دوستان زمین و انجمن سلطنتی حفاظت از پرندگان همصدا شد. این گروهها با برگزاری تجمعی در مقابل پارلمان خواستار توقف اجرای این روند شدند.
آکسفام هشدار داده که تولید انرژی از مواد غذایی به ادامه افزایش بهای این مواد می‌انجامد.اما دولت استدلال می‌کند که افزایش تدریجی استفاده از سوخت زیستی باعث کاهش انتشار میلیونها تن دی اکسید کربن خواهد شد و وعده داده در صورت محقق شدن آسیب‌های زیست محیطی ، از افزایش میزان استفاده از آن بیش از ‪۵‬ درصد جلوگیری خواهد کرد. با این وجود، برخی منتقدان می‌گویند که انگیزه اصلی دولت بریتانیا از بکارگیری سوخت زیستی کاهش وابستگی به واردات سوختهای فسیلی می‌باشد. با توجه به روکورد ۱۱۴ دلار نفت در هر بشکه این کاهش وابستگی بسیار مورد توجه هم قرار دارد.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ چهارشنبه ٢۸ فروردین ۱۳۸٧ ] [ ۸:۳۸ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام از رشت امروز آفتابی و بدون باران!خوبید؟ علی رغم پیش بینی بعضی از سایت های هواشناسی امروز در رشت هوا بارانی نیست.البته کشاورزان برنج کار خیلی ناراحت و عصبانی هستند.البته بجز خشکی آلودگی هوا نیز می تواند برای گیاهان مشکل آفرین شود.همین دیروز اعلام شد که چین مقام اول در تولید گاز کربنیک را از آمریکا پس گرفته است.حال خود خبر:
محققان دریافته‌اند آلودگی هوا ناشی از نیروگاه‌ها و خودروها رایحه گلها را از بین می‌برد و موجب می‌شود حشرات گرده افشان نتوانند رد رایحه را تا منبع تولید آن دنبال کنند. به گزارش ساینس دیلی، محققان دانشگاه ویرجینا می‌گویند این موضوع می تواند علت کاهش جمعیت برخی حشرات گرده افشان مانند زنبور عسل را در مناطق مختلف دنیا از جمله کالیفرنیا و هلند توضیح دهد.
دکتر خوزه فوئنتس استاد علوم محیط زیست و مجری این تحقیقات می‌گوید مولکول‌های بو که توسط گلها در مناطق کمتر آلوده تولید می‌شوند، می توانند تا مسافت هزار تا هزار و ‪ ۲۰۰‬متر را بپیمایند. اما بوی گلها در محیطهای آلوده شهرهای امروزی تنها می‌تواند مسافت ‪ ۲۰۰‬تا ‪ ۳۰۰‬متر را طی کند.به گفته وی آلودگی هوا، یافتن گلها را برای حشرات گرده افشان دشوار می کند. نتیجه این امر یک ایجاد چرخه معیوب است که در آن حشرات گرده افشان به منظور حفظ جمعیت خود برای یافتن غذای کافی مبارزه می‌کنند و از طرف دیگر گیاهان گلدار از آنجا که گرده افشانی کافی برای آنها انجام نمی‌شود تکثیر و تنوع نمی‌یابند.
تحقیقات دیگر و همچنین تجربه واقعی کشاورزان نشان داده است جمعیت زنبورها بویژه زنبورهای عسل کرکی و پروانه‌ها در سالهای اخیر بسیار کاهش یافته است. محققان معتقدند آلودگی هوا به ویژه در دوره اوج تابستان می‌تواند یکی از دلایل کاهش جمعیت حشرات گرده افشان باشد. این پژوهشگران برای بررسی این امر ، از چگونگی حرکت رایحه گلها با باد ، یک الگوی ریاضی ارائه کردند. مولکلوهای بو که توسط گلها تولید می‌شوند بسیار بی‌ثبات و فرار هستند و به سرعت به آلاینده‌هایی مانند اوزون ،هیدروکسیل و رادیکال‌های نیترات متصل می‌شوند که این اتفاق بوی آنها را از بین می‌برد.
این به آن معناست که رایحه گل‌ها به جای آنکه با باد حرکت کنند دچار تغییر شیمیایی می‌شود و گل‌ها دیگر رایحه یک گل را ندارند.این موضوع حشرات گرده افشان را ناچار می‌کند مدت طولانی تر و مسافتهای دورتری را به جستجو بپردازند و احتمالا به جای بویایی بیشتر بر بینایی خود متمرکز شوند. دانشمندان میزان بو و مسافتی را که بو می‌تواند حرکت کند در شرایط مختلف از دوره‌های پیش از انقلاب صنعتی گرفته تا دوران کنونی در مناطق روستایی و شهرهای بزرگ محاسبه کردند.
فوئنتس گفت به سرعت مشخص شد آلودگی هوا ‪ ۹۰‬درصد بوی گلها را نسبت به زمان پیش از ایجاد صنعت خودرو و دیگر صنایع سنگین از بین برده است. به گفته وی هرچه آلودگی هوا در منطقه‌ای بیشتر باشد تخریب رایحه گلها بیشتر مشاهده می‌شود. خوش و خرم باشید


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ سه‌شنبه ٢٧ فروردین ۱۳۸٧ ] [ ٩:۱٩ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام و روزتان خوش!امروز را باران بهاری آغاز نمودیم ولی افتاب عالم تاب ظاهر شده!سال ۱۳۸۶ و سرمای بسیار سهمگین آن خسارت های مهمی به کشاورزی ایران وارد نموده که طلیعه آن تازه دارد رخ می نماید:
مدیر جهاد کشاورزی مه ولات گفت: این شهرستان به‌عنوان تولیدکننده اول انار در استان خراسان رضوی امسال بدلیل سرمازدگی هیچ محصولی ندارد. بالاترین میزان انار استان در وسعت دو هزار و ‪ ۳۰۰‬هکتار از باغات مه ولات تولید می‌شود اما سرمای بی‌سابقه زمستان گذشته تمام درختان را خشکانده است. وی خاطر نشان کرد: علیرغم گذشت نزدیک به یک ماه از فصل بهار حتی یک درخت از باغات انار مه‌ولات سبز نشده است تا کارشناسان امکان مطالعه و ریشه یابی موضوع را دریابند.
وی با بی‌سابقه خواندن این حجم از خسارت تصریح کرد: قطب تولید خراسان رضوی حتی برای مصرف نوبرانه خود نیز یک دانه انار ندارد. عضو ستاد حوادث غیر مترقبه مه ولات گفت: درخت انار حداکثر طاقت سرمای ‪ ۱۵‬درجه زیر صفر را دارد اما سرمای بی‌سابقه ‪ ۲۷‬درجه زیر صفر در زمستان گذشته هر گونه آمادگی قبلی را از کشاورزان گرفت . ساربان اظهار داشت: مه ولات سالانه افزون بر ‪ ۱۰۰‬میلیارد ریال از صادرات انار درآمد دارد اما با وضعیت پیش آمده این رقم طی سال جاری صفر خواهد بود.
وی ادامه داد: پارسال فقط در یک روستای مه ولات ‪ ۱۷‬هزار تن بارنامه انار مرغوب و ممتاز صادر شد اما اهالی این منطقه اکنون همچون افراد فرزند مرده در سوگ خشکیده شدن باغات خود نشسته‌اند. مدیر جهاد کشاورزی مه ولات گفت: برخی محصول نوبرانه انار مه ولات تا ‪۵۰۰‬ گرم وزن و بین ‪ ۶‬تا ‪ ۱۰‬دلار ارزآوری دارد اما این نعمت از کشاورزان گرفته شد. وی کمترین میزان خسارت ناشی از سرما به باغات انار مه ولات در سال جاری ‪ ۵۵۰‬میلیارد ریال برآورد و خاطرنشان کرد: جبران این حجم از خسارت حتی از دولت ساخته نیست اما می‌توان با برنامه ریزی از درد و آلام کشاورزان کاست.
مه ولات در ‪ ۲۰۰‬کیلومتری جنوب مشهد به عنوان قطب کشاورزی بالاترین میزان تولید پسته و انار خراسان رضوی را در اختیار دارد.
معرفی انار
Name
Punica granatum
Family
Lythraceae
میوهای است سرشار از ویتامین وبه علت داشتن آهن و سایر عناصر دیگر دی هضم می باشد .خوردن دانه های انار به مراتب بهتر از نوشیدن آب اناراست . انار میوه ای است که به آن خون ساز می گویند  و به همین علت بهترین موقع برای مصرف آن صبح وقبل از صبحانه است . انار مقوی قلب ، مفرح ، دفع کننده چربی ، رفع کننده سموم اغلب عفونتهای

داخلی ، دافع حرارت می باشد و خوردن انار با پرده های سفید آن شکم را دباغی میکند ، رب انار ، برگ انار در ضعف معده ، کمی اشتها ، تهوع ، ضعف عمومی ، تصفیه خون ، خاصه در دختران جوان و دررفع میگرن بسیار مفید است.
دانه های میوه ی جنگلی انار که به (نار دان)شهرت دارد در معالجه اسهال بسیار موثر است . اب انار شیرین باشکر ونشاسته برای درد سینه وسرفه توصیه می شود . رب انار نیز برای رفع خماری موثر است.

ارزش غذایی
در صد گرم دانه انار مواد زیر موجود می باشد :
انرژی 38 کالری
آب 82 گرم
پروتئین 0/4 گرم
چربی 0/3 گرم
مواد نشاسته ای 10 گرم
کلسیم 4 گرم
سدیم 3 میلی گرم
پتاسیم 260 میلی گرم
آهن 0/5 میلی گرم
ویتامین ب 1 0/2 میلی گرم
ویتامین ب 2 0/03 میلی گرم
ویتامین ب 3 0/02 میلی گرم
ویتامین ث 4 میلی گرم

خدا نگهدار و بدرود!سبز باشید و خندان چون انار!!


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ یکشنبه ٢٥ فروردین ۱۳۸٧ ] [ ٩:٥٠ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سلام از رشت امروز ابری!خوبید؟امروز در بیشتر قسمت های کشور بارانی گزارش شده است.ساعاتی قبل طوفان و باد سهمگینی شهرهای جنوبی ایران را در هم نوردید!شاید این ها طلیعه بهاری پر باران باشد چون کشاورزان ما فعلا معطل مانده اند با این بی آبی!
بگذریم.سال گذشته اخباری نه چندان خوشایند مبنی بر ثبت جنگلهای هیرکانی به نام کشور آذربایجان شنیده شد که فورا مورد اعتراض نخبه گان کشور قرار گرفت حال خبری خوشحال کننده شنیده می شود:

حسنعلی وکیل، مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی، طبیعی و معنوی گفت: کارشناسان ایرانی و آذربایجانی به منظور بررسی پرونده ثبت جهانی جنگل‌های هیرکان نیمه اسفند در آلمان حضور پیدا کردند و جلسه مشترکی با حضور نمایندگان و کارشناسان نمایندگان مؤسسه IUCN ( اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست) برگزار کردند.
وی با بیان اینکه براساس مصوبه یونسکو پرونده جنگل‌های هیرکان به صورت مشترک میان ایران و آذربایجان تشکیل می‌شود، خاطرنشان کرد: در این جلسه بعد از بحث و تبادل نظر میان کارشناسان مختلف و با توجه به اینکه حجم بیشتر جنگل‌های هیرکان در ایران قرار دارد، قرار شد ایران مسئولیت تهیه پرونده ثبت جهانی را بر عهده بگیرد. وکیل ادامه داد: بر این اساس در ابتدا دو کشور ایران و آذربایجان باید دو پرونده تشکیل دهند. سپس ایران باید پرونده مشترکی را برای ارائه به یونسکو و ثبت جهانی این جنگل‌ها به عنوان میراث طبیعی تهیه کند.
به گفته مدیر کل دفتر ثبت آثار طبیعی، تاریخی و معنوی کشور آذربایجان در ابتدا بسیار اصرار داشت تا مسئولیت تهیه این پرونده را برعهده بگیرد اما با توجه به اینکه حجم گسترده این جنگل‌ها در ایران قرار دارد، قرار شد ایران این مسئولیت را برعهده بگیرد. وی درباره فعالیت مؤسسه IUCN ( اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست) گفت: این مؤسسه یکی از تشکل‌های غیردولتی آلمان است که مطالعات پژوهشی گسترده‌ای را درباره جنگل‌های هیرکان انجام داده است.
به گفته مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی، معنوی و طبیعی جنگل‌های هیرکان برای ثبت در فهرست میراث جهانی باید ابتدا ثبت ملی شود و در سال جدید قطعاً پرونده ثبت ملی آن آماده شده تا هر چه سریعتر ثبت ملی شود. جنگل‌های هیرکان سال گذشته به دلیل تکمیل نشدن پرونده ثبت جهانی نتوانست به عنوان اولین میراث طبیعی کشور به ثبت برسد. با توجه به مشترک بودن این جنگل‌ها در ایران و آذربایجان باید این پرونده به صورت مشترک میان ایران و آذربایجان تکمیل و به ثبت برسد.
در صورت تکمیل این پرونده از سوی دو کشور جنگل‌های هیرکان به عنوان نخستین میراث طبیعی کشور در سال 2010 ثبت جهانی خواهد شد. جنگل خزری هیرکان که از منطقه هیرکان جمهوری آذربایجان شروع و تا استان گلستان در ایران ادامه دارد.از جمله ویژگی‌های منحصربه‌فرد جنگل خزری می‌توان به تنوع شرایط اقلیمی و زیستی، درختان دیرزیست، درصد بالای اراضی حاشیه رود، گونه فسیل زنده، گونه‌های نادر مثل "سوسن چلچراغ" اشاره کرد. مساحت این جنگل بیش از دو میلیون هکتار گزارش شده است و بیش از 90 درصد از این جنگل در خاک ایران واقع است و حدود 18 هزار هکتار از این جنگل‌ها نیز در جمهوری آذربایجان قرار دارد.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: جنگلداری , محیط زیست
[ شنبه ٢٤ فروردین ۱۳۸٧ ] [ ۸:٢٦ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

سفر مرا به در باغ کودکیم برد
و ایستادم تا
دلم قرار بگیرد
صدای پرپری آمد
و در که باز شد
من از هجوم حقیقت به خاک افتادم...
سلام!چطورید؟خوب و خوش هستید؟امروز را با باران بهاری آغاز نمودیم.چه فرح بخش بود امروز بهار.ولی نمی دانم چرا امروز دگرگونم....بگذریم دیروز خبر داشتیم از آتش سوزی مراتع:
۱۵۰‬هکتار از مراتع و درختان ارتفاعات " سیس پنج " در کوه خامی در شرق گچساران در آتش سوخت. در اثر این آتش سوزی مراتع و ده‌ها اصله درخت جنگلی کوه خامی، طعمه حریق شد.این حادثه، اولین آتش سوزی است که در سال جدید در مراتع و جنگل‌های شهرستان گچساران از توابع کهگیلویه و بویراحمد اتفاق می‌افتد.  بدلیل خشک شدن مراتع ناشی از کمی بارش در سال جاری، آتش سوزی در کوه خامی سریعتر صورت گرفت. بدلیل سخت گذر بودن منطقه،مهارآتش سوزی توسط نیروهای امدادی به کندی صورت گرفت و این افراد نیمه شب دوشنبه موفق به مهار حریق شدند.


پژوهشگران دانشگاه ادینبرو در تحقیقات خود اعلام نمودند ۵۰ درصد از میزان احساس سرخوشی و خوشحالی افراد مرتبط با ژن ها ی آنها است.آنها همچنین پیشنهاد نمودند برای دست یافتن به احساس خوشحال از رفتارهای خاص پیروی نماییم:
اجتماعی بودن حتی با گروه های کوچک
در نظر گرفتن اهداف دست یافتنی و تلاش برای رسیدن به آنها
تمرکز برای بیرون راندن نگرانی از ذهن و دست کشیدن از نگرانی ها.
خوش باشید و سبز.....


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ سه‌شنبه ٢٠ فروردین ۱۳۸٧ ] [ ٩:۳٤ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]

با سلام و ارزوی بهترین ها برای شما!خوبید؟امروز از رشت ابری سلام می نمایم.اینجا که هوا امسال را با برف سنگین تمام کرد ولی انگار در کلیت کشور شرایط متفاوت است.

میزان بارندگی کشور در سال آبی 87-86 حدود 35 درصد نسبت به سال گذشته و 37 درصد نسبت به میانگین 38 سال گذشته کمبود بارندگی داشته است که این خود یک هشدار برای تامین آب شرب و آب کشاورزی است.
بنابراین گزارش، نامتوازن بودن وضعیت بارندگی در کشور یکنواخت نیست بطوریکه در برخی از نقاط کشور تا حدودی به آمار سال گذشته نزدیک شده ولی در برخی نقاط دیگر از جمله استان های بوشهر، خوزستان، اصفهان، فارس و حتی استان های غربی کشور که معمولاً تحت تأثیر ارتفاعات زاگرس از بارندگی های نسبتاً خوبی برخوردار بوده اند، میزان بارندگی آن ها نسبت به سال قبل و میانگین 38 سال گذشته پایین تر بوده است.در سال گذشته خبر جالبی داشتیم از تبریز:بزرگترین کوفته ماهی جهان به وزن ‪ ۶۲۰‬کیلوگرم و با مشارکت 15نفر آشپز در مدت 48 ساعت طبخ شد(اسفند۱۳۸۶ ). این کوفته بزرگ بین 4هزار نفر از مستمندان اداره بهزیستی و کمیته امداد توزیع شد. در پخت این کوفته از گوشت ماهی، سیب زمینی، لپه، پیاز، ادویه‌جات، روغن و زرشک استفاده شده است.

مواد لازم :
گوشت چرخ کرده 800 گرم
لپه 300 گرم (پخته)
برنج 2 قاشق غذا خوری ( پخته)
پیاز 3 عدد بزرگ
تخم مرغ 3 عدد
آلو 3 عدد
روغن 2 قاشق غذاخوری
رب یک قاشق غذا خوری
نمک و زردچوبه و فلفل به مقدار دلخواه

طرز تهیه:
لپه را پخته و چرخ می کنیم- یکی از پیاز ها را رنده کرده و با گوشت چرخ کرده مخلوط و لپه چرخ شده و برنج را که قبلن پختیم و یک عدد تخم مرغ و نمک و زردچوبه و وفلفل را به آن اضافه می کنیم - همه مواد را با هم مخلوط کرده و خوب له می کنیم. برای اینکه کوفته خوب و نرمی داشته باشیم و باز نشود , باید خوب کوبیده شود.( با میکسر این مواد خیلی خوب و یکدست کوبیده و مخلوط می شوند)
دو عدد از تخم مرغ ها را میپزیم تا سفت شود و پوست کنده برای داخل کوفته ها آماده می کنیم. سه عدد آلو را هم قبلن در آب می خیسانیم. از مخلوطمان گلوله ای به اندازه یک پرتقال بزرگ بر میداریم و میان آن را باز می کنیم یکی از تخم مرغ ها را داخل آن می گذاریم و گلوله را با دست خوب گرد می کنیم که روی تخم مرغ پوشیده شود. داخل یکی دیگر از گلوله ها را سه عدد آلو را می گذاریم و روی آن را می پوشانیم( دو عدد از کوفته های من تخم مرغ ویکی آلو دارد. از مغز گردو هم می توانیم برای داخل کوفته استفاده کنیم
موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ دوشنبه ۱٩ فروردین ۱۳۸٧ ] [ ۱٠:٢٥ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]
با سلام فراوان به همه دوستان عزیز و سبز اندیش!خاموش کردن چراغ ها در کشور ما از طریق قطع برق گاه گاهی تجربه می شود.همین چند روز پیش بود که برق ما برای چند ساعت قطع شد و هیچ اتفاق بخصوصی هم نیفتاد ولی در کشور های دیگر این مطلب جنبه زیستمحیطی دارا است.در هفته گذشته:
شهرهای بزرگ در نقاط مختلف جهان برای برجسته تر کردن تبعات تغییر شرایط جوی کره زمین، یک ساعت چراغها را خاموش کردند.

این برنامه هماهنگ که "ساعتی برای زمین" نام گرفته است، در سیدنی در ساعت 8 شب به وقت محلی (9 صبح به وقت گرینویچ) آغاز شد که چراغهای ساختمان سالن اپرای سیدنی و پل معروف این شهر خاموش شدند. بانکوک، مانیل، بوداپست، کوپنهاگ، دابلین، لندن، شیکاگو، تورنتو، و سان فرانسیسکو نیز از جمله 27 شهری بودند که در ساعت 8 شب به وقت محلی، چراغها را خاموش کردند. این برنامه اولین بار سال قبل در سیدنی آغاز شد، با این حال برخی منتقدان از آن انتقاد کرده اند و معتقدند تاثیر چندانی نخواهد داشت. ساکنان استرالیا، شمع در دست، در میهمانی های ساحلی، مراسم شام و بازی دسته جمعی پوکر شرکت کردند و جوامع بومی استرالیا با مشعل مراسم سنتی انجام دادند. دفتر موسسه صندوق جهانی طبیعت (WWF) در تایلند نیز اعلام کرد این خاموشی جمعی باعث صرفه جویی در الکتریسیته به میزان 73.34 مگاوات شد که تولید آن به ایجاد 45.8 تن دی اکسید کربن منجر می شد. همچنین سایت اینترنتی موتور جستجوی گوگل هم بعنوان همکاری در این برنامه، صفحه اصلی خود را به رنگ سیاه درآورد.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۸٧ ] [ ٩:٠۱ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]


سیزده بدر سنتی ماندگار پس از هزارها سال است و امسال نیز مانند هر سال شاهد ‌حضور میلیون‌ها نفر از هموطنانی بودیم که در هر نقطه‌ای این روز را در دامان طبیعت گرامی ‌داشتند. سیزده بدر یا جشن بدرقه نوروز از مهمترین رسوم مشترک در میان اقوام ‌ایرانی است که طی سالهای اخیر روز آشتی با طبیعت نیز تلقی می‌شود.‌ ایرانیان از ‌گذشته‌های دور ، با آغاز بهار و ورود به سال جدید و پس از چند روز دید و بازدید و ‌تبریک سال نو، گویا برای تکمیل شادی خود و دور کردن غم و غصه و خمودگی، ‌در روز سیزدهم فروردین ماه، با بیرون آمدن از خانه و پناه گرفتن در طبیعت، ‌مراسم سیزده بدر را اجرا می‌کنند.‌ سیزده بدر، جشن واقعی بهار است. طراوت و ‌سرسبزی به طبیعت بازگشته و طبیعت نیز مردم را به سوی خود می‌خواند.‌
ولی نکاتی که دیروز بسیار به چشم می خورد:

۱- ذباله در کشور می رود که به یک معضل ملی تبدیل شود.دیروز هم این مسلئه خیلی مهم می نمود.متاسفانه عدم وجود ذباله دان های مناسب در جاده ها و سطوح شهرها به وضوح دیده می شد.

۲- جاده های استان های توریستی کشور توان کشش این بار ترافیکی را ندارند.باید جاده های چند بانده در این استانها طراحی شود.فقیر ترین استان هم طبق معمول گیلان است.

۳- روشن کردن آتش در منابع طبیعی اهم از جنگلها و مراتع نیاز به آموزش دارد!البته هیچ مشکلی از این جهت به وجود نیامد(دروغ سیرده!)

۴-از مشکلات گفتیم از زیبایی ها هم بگویم که درختان همه جا سبز بودند و چشم نواز! راستی صدای بلبلان و قورباغه ها یاد آور بهاری سرسبز بود.بهاری باشید.

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ چهارشنبه ۱٤ فروردین ۱۳۸٧ ] [ ۸:٢٩ ‎ق.ظ ] [ kambiz Taheri abkenar ]
درباره وبلاگ

باسلام ای دوستان من دکتر کامبیز طاهری آبکنار Dr.kambiz Taheri Abkenarهستم.تخصص من جنگلشناسی- است. این وبلاگ که جزو قدیمی ترین وبلاگ های محیط زیستی است برای اشنایی بیشتر در این مقوله جهانی طرح شده.لطفا در خصوص وبلاگ نظر دهید و با من در تماس باشید. پاینده ایران سر سبز
موضوعات وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
برچسب‌ها وب
امکانات وب